Zeeland Belangenvereniging bewoners bijt zich vast in toekomstplannen Makelaar biedt poorthuisje aan Dementie meer Schouws Jazzweekend met Lèfamm en Hot Sweet 26 I Donderdag 11 september 2008 PZC BBZ is op zoek naar meedenkers in projectgroep. Verkoop bij inschrijving van veelbesproken kotje levert niet genoeg op. Hans Siepel vertelt over begeleiding van moeder op zeer moeilijke weg. Resort Land Zee geeft Jazz by the Sea een eigen Schouws tintje. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Vereniging Burger belangen Binnenstad Zierikzee (BBZ) is vastbesloten de planvor ming rond de binnenstad kritisch te volgen. BBZ is daarom naarstig op zoek naar meedenkers die zit ting willen nemen in een project en/of deel uit willen maken van het bestuur. BBZ heeft zich met hand en tand verzet tegen het gemeentelijk Ver keersplan binnenstad. Vooralsnog zonder succes want de gemeente raad ging met het plan - voorzien van enkele amendementen - ak koord. Tot teleurstelling van BBZ. Toch ziet, zo blijkt uit een brief van het BBZ-bestuur aan haar tweehonderd leden, men ook en kele lichtpuntjes. Zoals de toezegging van wethou der Wijnand Renden dat er een speciale projectgroep komt voor de inrichting van parkeerterrein Mosselboomgaard, vlakbij bij RK-basisschool Willibrordus. BBZ werpt zich op als gesprekspartner. „En wij zijn op zoek naar goede De smalle middeleeuwse straatjes van Zierikzee lenen zich niet voor zwaar verkeer. foto Dirk-Jan Cjeltema vertegenwoordigers die in die pro jectgroep plaats willen nemen. De wethouder heeft beloofd dat het mooier en veiliger wordt dan het nu is. Daar zullen wij de wethou der aan houden." Een ander winstpunt is het feit PW Vereniging Bewonersbelangen Binnenstad Zierikzee is vastbeslo ten om haar stem luid en duide lijk te laten horen. BBZ zoekt naarstig naar meedenkers. dat de omstreden invoering van eenrichtingverkeer op de Nieuwe Haven de status van experiment met een looptijd van een jaar krijgt. BBZ zal het allemaal, zo wordt beloofd in de brief, op de voet volgen. „We gaan gewoon met dezelfde frisse moed door als waar we ook mee begonnen zijn. Wij zijn ervan overtuigd dat we nu sterker en duidelijker aan pro jectgroepen van de gemeente kun nen deelnemen dan hiervoor." door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Het bijna wereldbe roemde witte huisje, dat is vastge- bouwd aan de monumentale Noordhavenpoort in Zierikzee, wordt door een makelaar ver kocht. De vraagprijs bedraagt 159.000 euro, kosten koper. De gemeenteraad dwingt burge meester en wethouders het huisje te verkopen. Dat zou bij inschrij ving gebeuren. Maar na sluiting van de biedingen afgelopen maan dag bij Klaassen Notarissen bleek dat er maar twee belangstellenden waren voor het pandje. Bovendien kwamen de biedingen nog niet in de buurt van het bedrag dat de ge meente ervoor wil hebben. Daar op is besloten een makelaar in te schakelen. Het poorthuisje zorgde eind vorig jaar voor veel beroering onder de bevolking en in de politiek. Wet houder Wijnand Renden stelde voor het gebouwtje te laten slo pen. Daardoor zou de bocht naar de Havenpoort veiliger gemaakt kunnen worden en bovendien zou ruimte ontstaan voor een toeris tisch informatiepunt en een fon tein. Heemkundekring Stad en Lande reageerde woedend. Ren den werd verweten met zijn sloop- plannen 'volstrekt voorbij te gaan aan de historie van Zierikzee'. Na enkele turbulente vergaderingen besloot de gemeenteraad bij meer derheid dat het pandje als woning verkocht moest worden. Zodoen de werd een beeldbepalend ge bouw behouden en tegelijkertijd de gemeentekas gespekt. Amateurhistoricus Betty Blik- man-Ruiterkamp deed onderzoek naar het kotje. Het stamt uit de zestiende eeuw, maar is nooit ge bruikt als poorterswoning. Wel was het een herberg, winkel, wo ning en kolenhandel. Tot vorig jaar woonde er de dochter van ko lenhandelaar Leendert Geluk. door AH Pankow ZIERIKZEE - De medische weten schap laat weinig twijfel bestaan over dementie. Het is een ziekte van de hersenen. De hersencellen worden aangetast waardoor het denkproces van de mens wordt vernietigd. Volgens schrijver Hans Siepel echter bestaat er nog een an dere, een vergeten waarheid over dementie. In zijn boek Stemmen van de ziel beschrijft hij de strijd van zijn dementerende moeder en maakt hij het belang van dat ge vecht duidelijk. Siepel geeft op uitnodiging van het Alzheimer Café Schou- wen-Duiveland woensdag 24 sep tember in Bibliotheek De Stolpe in Zierikzee een lezing over zijn boek. Siepel (50) heeft politicolo gie gestudeerd en heeft gewerkt in diverse communicatiefuncties bij onder meer het ministerie van Bin nenlandse Zaken en Koninkrijksre laties. Met Stemmen van de ziel wil hij de andere betekenis van dementie duidelijk maken. Hij beschrijft daarin hoe zijn moeder tijdens het aftakelingsproces van haar geest plotseling haar ziel liet spreken. Dat wil zeggen dat diep verstopte trauma's uit haar jeugd over sek sueel misbruik en gedwongen abortus fragmentarisch tot uiting komen. Het zijn levensbepalende ervaringen waar zij zelfs met haar man nooit over had gesproken. Siepel erkent dat het een zeer moeilijk proces is geweest, vooral voor de mantelzorgers. Dat waren hijzelf en zijn vrouw, zijn vader en zijn broer en diens echtenote. Ook voor zijn moeder zelf was het een strijd. Haar zogeheten herbelevin gen leidden tot talrijke, soms lang durige emotionele uitbarstingen. „Maar op sommige momenten heb ik haar tijdens dit proces ook gelukkiger dan ooit gezien gezien. Op alles wat zij mee had gemaakt, berustte een zwaar taboe. Het leek of zij haar dementie aangreep ein delijk aan ons en vooral aan haar man duidelijk te maken wat haar was overkomen", zegt Siepel. De stem die de ziel hiermee krijgt, maakt de dementiepatiënt, vol gens hem meer dan alleen maar slachtoffer. Siepel heeft het boek geschreven met de voortstuwing van een thril ler. De lezer wordt als het ware het levensverhaal van de oude vrouw binnen gezogen en nieuwsgierig gemaakt naar alles wat zich daarin heeft afgespeeld. „Dat is zuiver in tuïtief gebeurd. Ik heb nergens be wust cliffhangers ingebouwd", zegt Siepel. Hij memoreert hoe moeilijk het vooral voor zijn vader is geweest te moeten accepteren dat zijn vrouw hem nooit eerder in vertrouwen had genomen over haar traumatisch verleden. „Aan vankelijk verzette hij zich ook te- 'Die thrillervorm is intuïtief gebeurd. Ik heb niet bewust cliffhangers ingebouwd' gen hetgeen nu uiteindelijk wel naar buiten kwam. Als rode draad geldt echter dat juist mijn vader cruciale beslissingen heeft geno men over de medicatie voor mijn moeder, zodat zij haar verleden als nog met ons kon delen." De auteur wil niet beweren dat ie dere dementere een traumatisch geheim met zich meedraagt, maar meer aandacht voor de stem van uit de ziel acht hij tijdens dit pro ces wel van belang. „Dementie is meer dan alleen aantasting van de hersencellen." Tegen het einde van het stervens proces van zijn moeder, nam hij in overleg met de vorige gezinsleden het besluit tot het schrijven van dit boek. „Na het overlijden van mijn moeder zijn wij vrij snel met elkaar op de hei gaan zitten om een band in te spreken. Langer wachten vergrootte het gevaar dat we belangrijke details zouden ver geten." Volgens Siepel is het cru ciaal met welke bril, dus met welk mensbeeld naar de zieke mens wordt gekeken. „Het is de beteke nis die we aan de ziekte geven, die de werkelijkheid doet ontstaan." door Ali Pankow SCHARENDIJKE - Als Domburg en omgeving bol staan van jazzmu ziek, kan Schouwen-Duiveland mooi een graantje meepikken van het festival ]azz by the Sea. Met die gedachte presenteert Resort Land 8c Zee aan de Rampweg in Scha- rendijke zaterdag 20 en zondag 21 september zogeheten Walking Dinner Jazz Shows. Daarvoor komt het Nederlands jazzorkest Hot 8c Sweet, dat over dag eerst door Walcheren toert, 's avonds door naar Schouwen-Dui veland. Het orkest bestaat uit oude re, ervaren jazzmusici die borg staan voor een breed repertoire uit de jazzgeschiedenis. De formatie draait de hand niet om voor oude jazz van grootheden als Louis Armstrong, Hot Five of Seven en voor nummers van Billy Holiday en Duke Ellington. Daarnaast speelt het orkest ook eigen num mers met swingende latin jazz rit mes. Zaterdags treedt Hot 8c Sweet alleen op en zondags presen teren de musici zich samen met jazzdansgroep Lèfamm. Dit gezel schap geldt als keurkorps van de grootste talenten van Dansschool Bertha Huls in Doetinchem. Ook talenten van andere dansscholen doen auditie om geselecteerd te worden voor Lèfamm. De groep staat onder leiding van choreografe Britt Heijnen. Onder haar leiding heeft Lèfamm de afge lopen jaren diverse prijzen in de wacht gesleept, zoals het Open Po dium in de Doetinchemse schouw burg en een tweede prijs bij een dansmanifestatie in het Tsjechi sche Pardubice. De jazzdansgroep gaat graag nieu we uitdagingen aan. Zo voerde Lè famm verschillende choreografie ën uit op jazz- en bluesmuziek en werd met jazz- en bluesbands op getreden in een zogeheten Minst- relshow. Overigens is het voor Lè famm niet alleen interessant aardi ge voorstellingen te creëren, maar worden er ook boeiende dansrei- zen gemaakt en workshops ge volgd bij internationaal bekende choreografen. Samen met Hot 8c Sweet trad deze groep al op in Bar celona. De Walking Dinner Jazz Show begint zaterdags om 20.00 uur en zondags om 21.00 uur. Meer info: www.lan- denzee.nl. Leden van jazzdansgroep Lèfamm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54