Binnenland PvdA panisch Kleuter beslist mee over slechte peilingen Nog veel onzekerheden rond akkoord over ontslagvergoeding Excursies bronsttijd leiden soms tot vechtpartijen 4 I Donderdag 11 september 2008 PZC Sociaal-democraten ernstig ongerust over weglopen kiezers. fqhjvan straaten Overeenstemming sociale partners heeft grote gevolgen. DEN HA AC - Binnen de PvdA heerst paniek over de slechte opi niepeilingen. Volgens fractievoor zitter Mariëtte Hamer is er sprake van 'een alarmfase in de hele par tij, van beneden tot boven, van de afdelingen tot partijleider Bos'. Ha mer zei dit gisteren tijdens een bij eenkomst van het Nederlands Ge nootschap van Hoofdredacteuren in Den Haag. De PvdA staat al enige tijd op vijf tien Tweede Kamerzetels in de opi niepeilingen. Dat is een absoluut dieptepunt in de geschiedenis van de partij. „Er is een reanimatie- plan nodig om de PvdA er weer bovenop te helpen", vindt Hamer. Momenteel is de PvdA met 33 ze tels nog de tweede partij in de Ka mer. Kritisch PvdA-lid en oud-campag neleider Jacques Monasch, die zich gisteren opwierp als lijsttrek ker van zijn partij voor de Europe se verkiezingen, is niet gechar meerd van de uitlatingen van Ha mer. „Ik vind dat we eindelijk eens zelfverzekerd aan moeten ge ven wat we hebben bereikt, zoals de hogere salarissen voor leraren en de politie. Draag dat uit en doe niet alsof we in het ziekenhuis lig gen." Volgens een partijvoorlichter ge bruikte Hamer de term 'reanima- tieplan' gekscherend. „Die grap is totaal verkeerd geland." Hamer zei niettemin dat iedereen in de partij zich al lange tijd grote zorgen maakt over de neergang in de pei lingen. Volgens Kamerlid Jeroen Dijsselbloem klopt dat. „Als je op vijftien zetels staat, moet je niet doen alsof er niets aan de hand is." Hamer weet nog niet precies hoe de PvdA kiezers kan terugwinnen, maar denkt dat de partij in elk ge val genuanceerder moet worden. „We zullen mensen minder naar de mond moeten praten. Als je uit legt waarom je bepaalde keuzes maakt, duidelijk maakt dat je soms pijnlijke beslissingen moet nemen omdat die voor de lange termijn nodig zijn, dan win je aan vertrouwen." Verder is het zaak dat 'politici vooral authentiek blij ven'. Dijsselbloem: „We zullen meer zelfbeheersing moeten tonen. Meestal creëren we verwachtin gen bij mensen en als je die niet kunt waarmaken, creëer je ook de teleurstelling." Hamer stelt dat de partij extra veel last heeft van het algemene gebrek aan vertrouwen van burgers in de politiek. „De PvdA is het meest de partij van de gewone man. Daar om neemt men het vooral ons kwalijk als er iets misgaat." m In de PvdA wordt de stormbal ge- hesen wegens de slechte peilingen. Fractievoorzitter Hamer vindt dat de partij minder genuanceerd moet worden. Uit onvrede met het reguliere onderwijs richten steeds meer ouders zelf een school op voor hun kroost. „Leren moet leuk zijn." Het resultaat daarvan kan zijn: totale vrijheid voor de leerlingen. door Carine Neefjes en Simonne van Cennip Vier jaar jong en meebe slissen over het beleid van de school? In Amers foort kan het. Op De Kampanje bepalen leerlingen tus sen de 4 en 18 jaar zelf wat ze wil len leren. De 'schoolmeeting' - de wekelijkse schoolvergadering - is het hoogste orgaan. Wat de leden - leerlingen en stafleden - beslis sen, wordt uitgevoerd. Democrati scher kan niet. De Kampanje - school voor per soonlijk ondernemerschap - be staat zo'n twee jaar en werkt vol gens het model van de Amerikaan se Sudburyschool die in 1968 werd opgericht. Wereldwijd bestaan er zo'n veertig Sudburyscholen, Ne derland telt er twee. Op De Kampanje krijgen nu tien kinderen onderwijs. Volgens staf lid Peter Hartkamp hebben kinde ren en jongeren geen dwang nodig om te willen leren. Ze krijgen geen vaste lessen „Ze zijn juist extra gemotiveerd. Ze ontdekken hun passies en interesse. We vor men hier een minimaatschappij en om daaraan mee te doen is een bepaalde kennis nodig. Als kinde ren tijdens de schoolmeeting een plan willen indienen, moeten ze kunnen lezen en schrijven. Zo ont staat de wil om te leren vanzelf" Volgens Hartkamp gaat het leren zelf een stuk sneller. Of de studen ten hun kennis willen toetsen, mo gen ze zelf weten. „Als een kind een Cito-toets wil, krijgt het die. Wie een diploma wil kan staats examen doen." De kritiek van onderwijsdeskundi gen dat de ontwikkeling van kinde ren achterblijft en dat de lesstof op particuliere scholen mogelijk niet goed aansluit bij het voortgezet on derwijs, wuift Hartkamp weg. Hij wijst op resultaten in de Verenigde Staten, waar 80 procent van Sud- buryschoolverlaters hoger onder wijs volgt en 40 procent zelfstan dig ondernemer wordt. „Dat is pre- 'Als een kind een diploma wil kan het altijd nog een staatsexamen krijgen' cies wat we willen in Nederland." Goedkoop is de particuliere school niet. Voor een kind betalen ouders ruim 3.500 euro per jaar. Dat is bij lange na niet genoeg voor de schoolleiding om personeel van te betalen. Daarom werken de mees te stafleden - die op verzoek ook lesgeven - op vrijwillige basis. Ook reguliere scholen experimen teren met eigentijdse lesmethodes. Geke de Jong, directeur van de nieuwe Delftse basisschool De Schatkaart, houdt rekening met het bioritme van het kind. 's Mor gens beginnen de leerlingen rustig met een keuzeprogramma. Daarna is het kortetermijngeheugen het meest actief en zijn er intensieve lesuren. 's Middags wordt het langetermijn- geheugen aangesproken door de kinderen aan projecten te laten werken. Door kinderen van ver schillende leeftijden samen in groepen te zetten, kunnen ze van elkaar leren. De leerlingen zelf zijn enthousiast. „Het leukste is dat ik 's morgens kan kiezen", zegt de 11-jarige Mi- key. „En ik ben 's middags na school veel fitter." Maar voor steeds meer ouders gaan dergelijke vernieuwingen niet ver genoeg, ze richten daarom zelf een school op. Temeer daar ze ook klagen over te grote klassen op reguliere scholen en over een gebrek aan aandacht voor hun kind.Volgens de Inspectie van het Onderwijs zijn er in Nederland en kele tientallen particuliere scholen in het basis - en voortgezet onder wijs. Op het Onoverwinnelijkheidscolle ge in Lelystad - een particuliere middelbare school met acht leerlin gen - staat meditatie centraal. „Door meditatie boren kinderen een bron van kennis in zichzelf aan en zijn ze beter in staat die kennis te onthouden en te verwer ken", zegt directeur Hein Brik. „Het grootste verschil is dat de ken nis van binnen en niet van buiten komt. De kinderen zijn daardoor minder gestrest en gebruiken meer van hun hersencapaciteit." Kosten voor dit meditatieve onder wijs: 15.000 euro per jaar voor één kind. DEN HAAG - Minister Donner heeft met de FNV en VNO-NCW een akkoord gesloten over de beper king van de ontslagvergoeding voor hoge inkomens. Wie meer dan 75.000 euro verdient, kan bij ontslag nog maar één in plaats van drie jaar salaris meekrijgen. Wanneer gaat de regeling in? Het hangt ervan af of C14V, MHP en MKB Nederland akkoord gaan. Tot nu toe is het slechts een ak koord tussen minister Donner, FNV Bondgenoten en VNO-NCW. Bovendien moet ook de Tweede Kamer nog akkoord gaan. Dat het doorgaat, is dus niet zeker, temeer omdat CNV en MHP grote bezwaren hebben. Wat krijgt iemand die nu ontsla gen wordt? Nu geldt nog de kantonrechtersfor- mule: voor elk gewerkt jaar tot aan de leeftijd van 40 jaar wordt één maandsalaris uitgekeerd, voor dienstjaren boven de 40 is dat an derhalve maand en boven de leef tijd van 50 jaar twee maanden. De rechter kan de uitkering verlagen bij verwijtbaar ontslag of verho gen als het ontslag aan de werkge ver te wijten is. Waarom wordt de grens verlaagd naar maximaal 75.000 euro? Werkgevers klagen dat het ont slaan van personeel te duur is, waardoor ze gedwongen zijn men sen in dienst te houden die ze lie ver kwijt willen. Hoe komt men aan dat bedrag? Dat lijkt tamelijk arbitrair gekozen. Geen van de partijen heeft het ak koord inhoudelijk toegelicht. De FNV zegt dat 220.000 werknemers hiermee te maken krijgen. Krijg je naast je gouden handdruk ook WW? Ja, indien het ontslag niet vrijwil lig is. Een WW-uitkering duurt maximaal 38 maanden. De eerste twee maanden is dat 75 procent van het wettelijk minimum dag loon (maximaal 179,90 euro), de resterende maanden 70 procent. Wat betekent de regeling voor mensen die minder dan 75.000 eu ro verdienen? Zij maken in principe nog aan spraak op de kantonrechtersrege- ling en zouden dus op grond daar van een veel hogere uitkering kun nen krijgen. Wordt deze regeling wet, dan ligt het voor de hand dat de kantonrechtersregeling daarop wordt aangepast. 'WAT IS ER SCHAT-? huil JE 0/v( hdt e TEN0 EDE - De zoektocht naar het beste observatieplekje tijdens de bronst tijd leidt in het Nationale Park De Hoge Veluwe dikwijls tot vechtpar tijen. Volgens parkbeheerder Henk Ketelaar gaan bezoekers daarbij nu en dan stevig met elkaar op de vuist. Vanuit een aantal obervatieplek- ken zijn de bronstige edelherten te zien. Bezoekers konden hen tot dusver zien door rieten matten met kijkgaten. Soms ontstond er een ernstig handgemeen wanneer amateurfotografen hun telelenzen door die gaten staken en anderen geen zicht meer hadden op de die ren. Inmiddels zijn de matten vervan gen door balken met tussenruim tes die meer bezoekers de kans ge ven de bronst te volgen. De excur sies voor deze maand zijn overi gens volgeboekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4