komst kerncentrale Enkelband voor botsing Wat wil Delta? Kiezen Checkpointbaas hoeft niet in cel ''WÊÈtélÉMÊÊmk' Rechtbank veroordeelt Terneuzenaar voor dodelijk ongeval. PZC Donderdag 11 september 2008 3 COMMENTAAR Energiebedrijf Delta voelt goed aan dat veel mensen geen andere oplossing voor het energie- en klimaatprobleem zien dan meer kerncentrales. Met het radioactief afval hebben we weliswaar een duurzaam probleem, maar ook aan veel andere energiebronnen kleven grote nadelen. Het CDA heeft zijn tolerante houding ten opzichte van kernenergie onlangs nog bevestigd. Zelfs voor de Socialistische Partij zijn meer kerncentrales bespreekbaar. Dus de timing van Delta is goed. Dat blijkt ook uit de snelle reacties gisteren in politiek Den Haag. In deze provincie is nooit erg moeilijk gedaan over de kerncentrale. Maar moet Zeeland zo'n groot en naar zijn aard tot in lengte van jaren beklemmend kernenergiepark plus afvalopslag eigenlijk wel willen? Honderden extra banen is mooi, maar er zijn andere belangen. Is het niet verstandiger om de risico's te spreiden en bijvoorbeeld ook in Noord-Groningen te bouwen? Verantwoordelijk gedeputeerde Marten Wiersma lijkt zich intussen te verstoppen achter 'landelijk beleid' en gebrek aan informatie. Dit mag niet te lang duren. Besturen is kiezen. door Emile Calon TERNEUZEN - De eigenaar van cof feeshop Checkpoint in Terneuzen hoeft niet terug de cel in. Het Openbaar Ministerie had beroep aangetekend bij het Gerechtshof in Den Haag tegen de schorsing van zijn voorarrest door de Middel burgse rechtbank. Het hof heeft het beroep verworpen zodat de 56-jarige eigenaar nu thuis het pro ces tegen hem en zijn bedrijf kan afwachten. De man werd 20 mei van dit jaar opgepakt na een inval waarbij de politie een grote hoeveelheid softd rugs vond. Hij werd half juli ge schorst uit zijn voorarrest. - t Borssele nu en straks JH WKÊÊm De huidige kerncentrale heeft 485 Megawatt. Het nieuwe type is goed voor 1000 tot 1600 Mega watt. genoeg voor de mm van 2,7 tot 4,3 miljoen huishoudens. 1» Delta verwacht de centrale in 2016 tf «v De kerncentrale in Doei staat hemelsbreed op zo'n Doel bestaat al uit kernreactoren. door Jan van Damme Mirjam van Zuilen is hoofd communicatie van Delta. Wat wil Delta nou eigenlijk. Er is sprake van een vergunningaanvraag voor één centrale. Is dat slechts een begin, en wil Delta inderdaad - zo als Delta-topman Peter Boerma zegt - twee tot vier centrales bouwen? „Deze ene is een begin. Als de ver gunningprocedure goed loopt, kunnen we voor de volgende ook een vergunning aanvragen. We starten dus met één en kunnen uiteindelijk tot 5000 Megawatt op de locatie Borssele bouwen. Afhan kelijk van welk type je kiest, bou wen we in totaal twee tot vier cen trales. Het aanvragen van de ver gunningen neemt tenminste drieënhalf jaar in beslag. De bouw van een nieuwe centrale duurt on geveer viereneenhalf jaar, zodat een nieuwe centrale eind 2016 operationeel kan zijn." Het vermogen van een nieuwe centrale ligt waarschijnlijk tussen de 1000 en 1600 Megawatt. Zo'n productie is goed voor 2,7 tot 4,3 miljoen huishoudens." De kosten liggen naar verwachting tussen de 3 en 5 miljard euro. Moe ten er partners worden gezocht „We willen het graag samen doen met een partner of partners. Wie dat is of wie dat zijn, maken we nog niet bekend. Er is wel veel be langstelling." Bouwt Delta de centrale zelf? En wie exploiteert? „Dat is nog niet beslist. Delta vraagt in ieder geval de vergun ning aan. Hoe de exploitatie eruit zal zien, is nog niet bekend." De bouw van een nieuwe centrale vraagt heel veel handen. Moet er een nieuw dorp of tentenkamp bij Bors sele worden gebouwd om de bou wers onderdak te bieden? „De huidige centrale heeft onge veer 350 mensen in dienst. Als er gebouwd gaat worden, zouden we een veelvoud daarvan nodig heb ben. Een precies aantal is nog niet bekend. Als de nieuwe centrale er is, kun je de exploitatie aan met vergelijkbare aantallen als nu." Wat voor soort centrale wil Delta bouwen? „We hebben nog niet gekozen. Is een nieuwe centrale van belang voor het overleven van Delta in een concurrerende energiemarkt? „Nee, omdat we een multi utility bedrijf zijn, overleven we ook zon der kerncentrale. Kernenergie zorgt er wel voor dat energie be taalbaar blijft. De verwachting is dat de olieprijzen blijven stijgen. We willen minder afhankelijk wor den van het buitenland (gas, red.) en we willen naar een duurzame toekomst door de C02-uitstoot te reduceren." door Emile Calon MIDDELBURG - Aanmerkelijk roeke loos rijden. Dat oordeel velde giste ren de Middelburgse rechtbank over de aanrijding met dodelijke af loop op 30 januari van dit jaar op de Tractaatweg bij Axel. Een 26-jarige automobilist uit Ter- neuzen veroorzaakte die dag daar een dodelijk ongeval door, on danks het inhaalverbod, een vrachtwagen in te halen. Tijdens die manoeuvre botste hij tegen een tegemoetkomende motorrij der. De motorrijder, de 29-jarige David Blanquaert uit het Belgische Stekene, overleefde die aanrijding niet. Twee weken geleden oordeelde de officier van justitie nog dat de Ter neuzenaar aanmerkelijk onvoor zichtig had gereden. Volgens de rechtbank is dat een te lichte ver oordeling van het verkeersgedrag van de man. „In het donker, in de regen inhalen terwijl er twee dik ke doorgetrokken strepen op de weg staan, is echt roekeloos", zei rechtbankpresident J. Hopmans gisteren in een toelichting. On danks dat de rechtbank tot een an der oordeel is gekomen dan het Openbaar Ministerie werd de Ter neuzenaar wel conform de eis van het OM veroordeeld tot zes maan den voorwaardelijke rijontzegging, zes maanden elektronisch toezicht (enkelband) en een werkstraf van 240 uur. Ook wordt zijn rijbewijs voor een periode van twee jaar in getrokken. Een 48-jarige inwoner van Stekene (B) kreeg gisteren een werkstraf van zestig uur. Zijn rijbewijs wordt, voorwaardelijk, voor een periode van één jaar ingetrokken. Ook hij veroorzaakte een dodelijk ongeval. Op 14 november vorig jaar reed hij in Heikant F. van Hoye (64) aan. De chauffeur was op dat moment verblind door de zon en afgeleid door een foto die vanachter zijn zonneklep op de vloer zijn bestelwagen viel. Vol gens de rechtbank reed de man die dag aanmerkelijk onvoorzich tig en had hij te weinig aandacht voor wat er voor hem gebeurde. ga naar ereisburo.n' winw,n n word ook winnaar 220 winkels www.globereisburo.nl gaat nét even verder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3