Arts slecht bereikbaar w 'Einde bericht. Piep, piep, piep' BEDAF Symposium Sporen van beleving opent Monumentendag Zeeuwse erehaag op prinsjesdag 'Bonus ziekenhuistop was terecht' Zeeuwse huisartsen scoren beter dan artsen in de rest van het land. Hoe bereikbaar zijn de huisartsenpraktijken in Zeeland eigenlijk? KUNST ANTIEK VEILING 17- 18 SEPT. KIJKDAGEN: Gedeputeerde Van Waveren wijst op het belang van sporen Raden van toezicht van ziekenhuizen staan nog achter beslissing. Paardenboxen Stallen PZC Donderdag 11 september 2008 I 31 door Nadia Berkelder GOES - De telefonische bereikbaar heid van huisartsen is tijdens kan tooruren bar slecht. Meer dan een kwart van de mensen die voor een spoedgeval de huisarts belt, krijgt niemand aan de telefoon. Bij gewo ne telefoontjes krijgt ruim veertig procent van de mensen niet bin nen tien minuten iemand te spre ken. Dat blijkt uit onderzoek van de In spectie voor de Gezondheidszorg en de Nederlandse Patiënten en Consumenten Federatie. Zij eisen dat huisartsen binnen een jaar hun zaken op orde hebben. Alle praktijken moeten dan telefonisch binnen twee minuten bereikbaar zijn. Bij spoedgevallen moeten huisartsen binnen een halve mi nuut de telefoon opnemen. Spoed- nummers moeten bekend zijn bij patiënten. Als er geen verbetering optreedt, grijpt de inspectie in: door namen van huisartsen die slecht bereikbaar zijn openbaar te maken of door de tuchtrechter te laten oordelen. De Landelijke Vereniging van Huis artsen erkent dat de bereikbaar heid voor spoedgevallen beter moet, zegt Reinier van der Valk, voorzitter van de Zeeuwse afde ling en huisarts in Bruinisse. „Ons doel is om zo laagdrempelig moge lijk te zijn, ook wij vinden dat huisartsen binnen dertig seconden de spoedlijn moeten opnemen." Huisartsen moeten ervoor zorgen dat hun patiënten weten welk nummer ze moeten bellen, zegt hij. Ook zou duidelijk gemaakt moeten worden in welke gevallen mensen de huisarts of 112 moeten bellen. De huisartsenvereniging is al bezig met het introduceren van nieuwe telefoonsystemen en richt lijnen, vertelt Van der Valk. „Je moet kritisch op jezelf zijn." In Zeeland gaat het beter dan in de rest van Nederland. „Ik geloof dat landelijk gezien 63 procent van de mensen binnen een halve mi nuut contact heeft. In Zeeland zal dat zeker tachtig procent zijn." De Zeeuwen kennen hun huisarts nog, dat is één verklaring. „En de communicatie verloopt hier mak kelijker dan in de grote steden." Bovendien zijn mensen in steden eerder geneigd om 112 te bellen. „Hier zijn mensen afhankelijk van de huisarts voor eerste hulp." Huisartsen zijn telefonisch slecht bereikbaar. Zeeuwse huisartsen scoren beter dan hun collega's in de rest van het land. Dat blijkt uit onderzoek. De praktijk van Reinier van der Valk in Bruinisse. door Nadia Berkelder GOES -,,U spreekt met de huisartsen praktijk Rilland", zegt de dame op het bandje aan de andere kant van de lijn. Ze geeft meteen het nummer door voor medische spoedgevallen. En dan: „De praktijk is geopend van acht tot twaalf uur en van twee tot vijf uur. We zijn u graag weer van dienst om twee uur." Dat wordt wachten als je een af spraak wilt maken, maar is dat erg? Reinier van der Valk, voorzit ter van de kring Zeeland van de Landelijke Huisartsenvereniging, vindt van niet. „De inspectie vindt dat de reguliere telefoon, dus niet het spoednummer, binnen twee minuten moet worden beant woord. Dat vinden wij nog onder werp van discussie." Ook bij zijn eigen praktijk krijgen bellers in eerste instantie een band je te horen. „De assistentes hebben momenteel andere bezigheden." Na elf uur terugbellen is de bood schap. Om vijf over elf volgt een keuzemenu. „Maakt u geen keuze dan wordt de verbinding verbroken." Na de toets voor de assistente klinkt vrijwel meteen: „Met de assistente." Een huisarts heeft een probleem als er tien of twintig mensen tege lijk bellen, zegt Van der Valk. „Dat kun je alleen oplossen door extra lijnen te openen en extra assisten tes in te huren. Nu is er 0,9 assis- 'Dit probleem is alleen aan te pakken door het aantal assistenten te verhogen' tente per praktijk. Wij willen dat graag opschroeven naar 1,6, maar daar moet dan wel geld voor ko men, van de zorgverzekeraars." De telefoon gaat drie keer over. „Huisartsenpraktijk Rosenburglaan, goedemiddag", zegt een assistente in Vlissingen. Bij huisartsenpraktijk Pal- lion in Hulst klinkt een bandje. ZEEUWS VEILINGHUIS Zaterdag 13|sept, HUW IMIOuut Maandag- 15 i 5dpt 13:60 - 20.00 uur Dinsdag1 16 scpt. 10.00- 17.00 uur Woensdag 17 sopt. 10.00 - 12.00 uur Volledige catalogus: www.zeittwsvéilinghuis.nl Herengracht '.'4, 4331 PX Middelburg Tel. 0118 - 650 680 MIDDELBURG - Bijna tweehonderd Zeeuwen vormen dinsdag in Den Haag in klederdracht een erehaag tijdens prinsjesdag. De koninklijke stoet, met gouden koets, passeert de erehaag, die vlakbij de Ridder zaal zal staan. De Zeeuwen zijn door alle ge meenten - op Sluis na - geselec teerd uit folkoristische groepen zo dat zoveel mogelijk klederdrachten vertegenwoordigd zijn. Elk jaar wordt een andere provincie gese lecteerd voor de erehaag. door Tineke Smits THOLEN - De Monumentendag werd gisteren officieel geopend in Tholen door gedeputeerde Harry van Waveren. Het landelijke thema van de Mo numentendag is Sporen. Zeeland vulde dat op een eigen manier in met het minisymposium Sporen van beleving. Vijf sprekers kozen voor een eigen invalshoek, zo werd er onder meer aandacht be steed aan sporen in de slik, sporen van geloofstraditie en sporen van cultuurhistorie als inspiratiebron voor de toekomst. Gedeputeerde Van Waveren gaf aan dat hij die aandacht voor spo ren 'buitengewoon belangrijk' vindt. Ter illustratie vertelde hij dat hij veel op het strand van Neel- tje ]ans te vinden was. Langs de weg daarheen staat een boerderij. „Die eerst een beetje vervallen was, daarna voor een deel instort te en waar laatst slopers bezig wa ren: cultuurhistorie die letterlijk langzaam is weggezakt. Voor goed", zei de gedeputeerde. Van Waveren vindt de sporen van de geschiedenis belangrijk voor on ze identiteit en daarmee ons zijn. De Open Monumentendag draagt daar volgens hem een steentje aan bij. Hij deelde de zorgen van de ge meente Tholen over het behoud van de weegbrug in Sint-Philips- land. „Het is van belang dergelijke kleine, maar waardevolle elemen ten, die iets vertellen over de land bouw en infrastructuur, te behou den." De gedeputeerde sprak de hoop uit dat de Monumentendag goed bezocht zal worden. Jaarlijks trekt het tweedaagse evenement lande lijk tussen de achthonderd- en negenhonderdduizend bezoekers. Daarmee is het één van de groot ste culturele evenementen van Ne derland. Voor het programma van de Monu mentendag: zie www.pzc.nl foto Dirk Jan Gjeltema „Voor spoed, kies één, voor de assis tente: blijft u aan de lijn. Er volgt - maar heel kort - een muziekje, en dan: De praktijk is tussen twaalf en één uur gesloten: einde bericht. Piep, piep, piep..." Dat de telefoon tegenwoordig mis schien minder snel wordt opgeno men dan vroeger, komt ook door dat doktersassistenten er een aan tal extra taken hebben bijgekre- gen, zegt Van der Valk. „Ze moe ten ook mensen zien. Bovendien zijn er tegenwoordig veel meer mensen die bellen. Vanuit de Lan delijke Huisartsen Vereniging is al gezegd dat dit probleem alleen is aan te pakken door het aantal assis tenten te verhogen. Het is tien over één, een nieuw po ging om de huisarts in Hulst te bel len: Met huisartsenpraktijk Pallion. Voor spoed, kies één; voor de assisten te: blijft u aan de lijn." Weer een mu ziekje, een kiestoon en tien seconden later: de assistente. Of er snel wordt opgenomen is afhankelijk van de drukte, zegt ze. „Op maandag kan het wel eens wat langer duren." door Nadia Berkelder GOES - De raden van toezicht van de ziekenhuizen in Goes en Vlis singen staan nog steeds achter de beslissing om een bonus van 10.000 euro toe te kennen aan de twee directeuren. „We hebben wel waardering voor hun beslissing om hem niet aan te nemen", zegt Lieuwe Rienstra van de Raad van Toezicht Ziekenhuis Walcheren. „Toen we besloten om de bonus toe te kennen, was er nog niets be kend van de financiële problemen. Die bleken pas uit de cijfers over 2007." In 2006 is besloten om de twee directeuren geen salarisverho ging te geven. „Daar was wel re den voor omdat de raden van be stuur zijn teruggebracht van twee personen naar één persoon." Dat Rob Zomer, de Vlissingse direc teur, in 2007 48.000 euro meer ver diende dan een jaar ervoor, komt doordat zijn salaris verhoogd is met 'incidentele vergoedingen', zo als die bonus, aldus Rienstra. Buntweg 2 4885 KT Achtmaal Tel. 076-5984885 Fax 076-5985951 www.bedafstallenbouw.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33