land j Nog veel vragen rond PvZ wil niet in discussie met ZMF Wat kan Delta? Kerstmannetje PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Fractievoorzitter Johan Robesin: ZMF behandelt ons als kleine jongens. 2 Donderdag 11 september 2008 PZC a hallo, zó kan ik het ook - Kerstmannetje spelen. Je breekt eerst ergens in, rooft het tafelzilver en je brengt vervolgens alleen het slabestek - in feestelijk cadeaupapier verpakt, dat dan weer wel - terug. Het is u waarschijnlijk niet ontgaan; we krijgen al jaren een te hoge energierekening in de bus. Het is een beetje ingewikkeld verhaal, maar het heeft van doen met de kosten die de energie bedrijven maken om gas en stroom naar uw en mijn fornuis en spaarlamp te transporteren. Daarbij schijnt een rekenfoutje gemaakt te zijn. In totaal gaat het om miljard euro, het geen neerkomt op - gemiddeld - p. I honderd euro per gezin. Dat is dan mooi y 6 meegenomen, denk je handenwrijvend Dat is dan mooi meegenomen, denk je handenwrijvend, want die energiebedrijven zullen toch wel zo fatsoenlijk zijn om dat be drag terug te storten? Vergeet het, zo eenvoudig zit de wereld niet in elkaar. Om de een of andere reden komt dat geld niet terug in onze portemonnee, neen, de aandeelhouders (dat zijn de gemeen ten en provincies) gaan ermee aan de haal. Schande!, riepen di verse politici en belangenorganisaties. Zou het toeval zijn? Een dag nadat de kranten daarover had den geschreven, stond ergens op pagina zoveel dat de gemeen ten eind dit jaar een genereus gebaar willen maken: arme ge zinnen krijgen rond de kerstdagen een gratificatie van vijftig euro. En waarvoor is die kerstgratificatie bedoeld? Precies, ter compensatie van onder meer de gestegen energieprijzen. Ho, ho, ho, zó kan iedereen de gulle Kerstman uithangen: hon derd euro jatten en vijftig euro onder de kerstboom leggen. Ik wil mijn poen terug! COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NAM) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NAM) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (P5) i (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuurde bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening Delta heeft te kennen gegeven dat het een tweede of zelfs een derde of vierde kerncentrale wil bouwen in Borssele. Maar is dat politiek en praktisch mogelijk? En hoe ziet het verlanglijstje van Delta eruit? door Marcel Modde Gedeputeerde Marten Wiersma (Groenlinks); portefeuillehou der energiebeleid, economische zaken, milieu, tevens commissa ris bij Delta. Werkt de provincie mee aan uitbrei ding van kerncentrales in Zeeland? „De kernenergiekwestie is met na me een zaak van de Rijksoverheid. Het gaat om landelijk beleid. Op dat niveau worden al dan niet de vergunningen verleend. Maar daar naast is Delta eigendom van de overheden in Zeeland en een klein stukje daarbuiten, dus op een gege ven moment moeten ook wij daar wel wat van vinden. Maar dan moeten er eerst meer gegevens op tafel komen. Zoals bijvoorbeeld de kosten. In Finland wordt gewerkt aan een nieuwe centrale en daar praat je over een investering van vier miljard euro. Hoe gaat Delta dat financieren. Op eigen kracht of worden daar partners bijgezocht? Eén van de doelen van de Rijks overheid is een forse reductie van de C02-uitstoot. Om dat te berei ken, moet tussen nu en 2020 bui tengewoon veel gebeuren. Daarbin nen past de discussie hoe we onze elektriciteit willen opwekken, naast de vraag hoe we onze wereld zo comfortabel mogelijk kunnen inrichten. Het landelijk Platform Energietransitie zet dat nu allemaal op een rijtje. Dat zal leiden tot een zwaarwegend advies, wat we voor Zeeland nader moeten uitwerken. In die zin is het mooi dat Delta nu deze stap zet. Ik denk dat we goed moeten kijken waar mee de Zeeuwse samenleving en de Zeeuwse economie op dit ge bied het beste zijn gediend. Dat we goed moeten kijken of deze oplos sing wel past bij de problemen die we hebben met fossiele energie. Het is te vroeg om nu al te gaan staan juichen, of om hel en ver- dommennis te prediken. Zo lang we het advies van het platform niet kennen en dus ook niet weten welke lange lijnen voor het energie beleid in Nederland de komende ja ren worden uitgestippeld. Stel dat de uitkomst pleit voor nieuwe kerncentrales, dan zien we dan wel verder of dat dan automatisch in Zeeland zou moeten zijn. Er is bij Borssele in ieder geval genoeg grond beschikbaar voor uitbrei ding. Dat terrein heeft de bestem ming 'energieopwekking'. Dus we kunnen er ook altijd nog windmo lens neerzetten!" Carola van der Woude, commu nicatieadviseur bij netwerkbe heerder Tennet. Is de capaciteit van het Zeeuws hoog spanningsnetwerk wel groot genoeg om de extra opgewekte elektriciteit kwijt te kunnen? „Nu nog niet. Maar we zijn begin dit jaar al een procedure begonnen voor een extra lijn tussen Borssele en Geertruidenberg. Daarin is reke ning gehouden met de bouw van nieuwe centrales bij Borssele. Maar drie of vier kerncentrales waar Delta het nu over heeft, daar is ook het nieuwe net dan niet op berekend. Huidige planning is dat die lijn halverwege 2014 in gebruik genomen kan worden." Jaap Gelok, burgemeester van de gemeente Borsele. Wil Borsele een tweede centrale? „Om te beginnen gaan wij daar niet over. Maar waar wij wel be lang bij hebben is uitbreiding van de werkgelegenheid. Een tweede fa briek zie ik als een welkome aan vulling op wat we al hebben. Nog meer modern, met hoogopgeleid personeel. Het draagt ook bij aan de naamsbekendheid van Borssele. De veiligheid is een non-discussie. Als burgemeester kan je een nieu we centrale alleen maar toestaan als de veiligheid 100 procent is ge garandeerd. Dus van een hele ande re constructie als de centrales in Frankrijk." Leendert Meijers, strategisch ad viseur van de Nederlandse Vere niging voor Ontwikkelaars en Bouwondernemers (NVB). Zijn er in Nederland bedrijven met voldoende kennis in huis om een kern centrale te bouwen? „Pfoe! Dat is hele specialistische bouw. Je kunt denken aan uitwisse ling op internationaal niveau. De slotsom zou ook kunnen zijn dat het helemaal wordt over gelaten aan een buitenlandse onder neming. Die mogelijkheid is toch al reëel bij een Europese aanbeste ding." De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Ben Jansen GOES - De Partij voor Zeeland (PvZ) en de Zeeuwse Milieu Fede ratie (ZMF) hebben het met elkaar aan de stok. De politieke partij heeft een uitnodiging van de mi lieuorganisatie afgeslagen om van gedachten te wisselen over het werk en werkwijze van de ZMF. Aanleiding voor de PvZ om een ge sprek met de ZMF te weigeren is het slechte gevoel dat fractievoor zitter Johan Robesin aan een eerde re ontmoeting heeft overgehou den. „We werden als kleine jon gens behandeld. De ZMF luistert niet naar anderen; anderen moe ten naar de ZMF luisteren. Zolang de ZMF haar maatschappelijke ver antwoordelijkheid niet neemt, is ze voor ons geen gesprekspartner." De ZMF heeft alle fracties in de Staten van Zeeland uitgenodigd voor een gesprek. De weigering van de PvZ daarop in te gaan, heeft ZMF-directeur Tjieu van Mierlo verrast. „Meer dan eens neemt u de gelegenheid te baat om onze vereniging ten on rechte in een kwaad daglicht te stellen", schrijft hij de PvZ in een reactie. „Maar de dialoog gaat u uit de weg." Hij vindt dat de afwijzing van de PvZ zich niet verdraagt met de op stelling die de partij in woord be lijdt. Van Mierlo grijpt daarbij te rug op een bijdrage van Robesin vorige maand in de PZC-rubriek Te Gast over de wenselijkheid mi lieuorganisaties te subsidiëren. Daarin deed de fractievoorzitter van de PvZ de oproep 'met elkaar de moed op te brengen het debat aan te gaan, zonder bij voorbaat heilige huisjes af te schermen.' De ZMF meent dat de PvZ in de prak tijk brengt wat ze de milieusector verwijt. De VVD in de Zeeuwse Staten heeft zich de afgelopen jaren even eens menigmaal kritisch uitgelaten over de ZMF. Deze partij neemt de uitnodiging voor een gesprek wel aan. De PvZ voelt niets voor een ge- sprek met de ZMF. Ze vindt dat de ZMF niet naar anderen luis tert maar anderen wel naar de ZMF moeten luisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2