Economie Nederland nadert dip na bloeiperiode OPEC verlaagt productie lekker eettafelen Zelfstandige supers zien winst fors stijgen bij interieur Paauwe Overschot op handelsbalans China naar recordhoogte Ikea boekt recordomzet Producenten positief maar stemming van consumenten minder. Vermindering met ruim half miljoen vaten olie per dag. LG Display ziet prijzen Icd-schermen dalen Vijftigplussers steken miljard in vakanties Populariteit kleine auto drukt omzet branche Opknapbeurt voor Amsterdamse Stelling Chinese economie op weg naar positie van grootste exporteur. PZC Donderdag 11 september 2008 1 7 door Sal Stam DEN HAAG - De Nederlandse econo mie heeft een ongekende bloeipe riode achter de rug. De voortvaren de groei was vooral mogelijk door dat Nederland een open economie is en dus veel baat heeft bij interna tionale handel. De laatste tijd gaat het wat minder, maar met name producenten laten zich daardoor niet uit het veld slaan. Onder con- WENEN - De Organisatie voor Olie Exporterende Landen (OPEC) heeft besloten de olieproductie t verminderen. De komende veertig dagen zal de productie met 520.000 vaten per dag worden ver laagd. Dit maakte de organisatie gister ochtend vroeg bekend na overleg in de Oostenrijkse hoofdstad We nen, waar de organisatie is geves tigd. De reductie komt op een moment dat de prijs voor een vat olie sterk daalt. Met de vermindering gaat de productiehoeveelheid weer naar het niveau van september vo rig jaar. President Chakib Khelil van de OPEC kondigde gisteren aan dat de organisatie er streng op zal toe zien dat de diverse lidstaten niet meer produceren dan is afgespro ken. De OPEC maakte gisteren verder bekend dat Indonesië heeft beslo ten zijn lidmaatschap van de orga nisatie op te schorten. Van de OPEC zijn op dit moment nog twaalf landen lid. sumenten is de stemming wel wat minder. Dat zijn enkele conclusies uit een rapport dat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren overhandigde aan minister Wou ter Bos van Financiën. Economisch had Nederland de af gelopen jaren bepaald niet te kla gen, schrijft het CBS. De Neder landse economie groeide vorig jaar tnet 3,5 procent en het jaar daar voor met 3,4 procent. Uit het rap port blijkt dat de export (nog steeds) de motor vormt achter de hoge economische groei; ruwweg de helft van de groei is hieraan toe te schrijven. Een belangrijk onder deel vormt de zogeheten wederuit voer, export van producten die niet in Nederland zijn gemaakt. Ook volgend jaar zal de economie groeien, zij het minder dan dit jaar Een steeds groter wordend deel van de wederuitvoer bestaat uit Chinese producten. Nu het elders in de wereld minder gaat, neemt ook de groei in Neder land af In het tweede kwartaal van dit jaar was geen sprake van groei ten opzichte van de voor gaande drie maanden, aldus het CBS. Tegelijkertijd is de inflatie flink opgelopen. De vooruitzich ten zijn dan ook een stuk minder voor volgend jaar. Producenten hebben goed gevulde orderboeken en zijn optimistisch over de toekomst. Onder consu menten is er de echter een flinke deuk ontstaan in het vertrouwen, vooral onder invloed van de on rust op de financiële markten. Dit is het moment om toe te slaan. Bij aankoop uan een tafel met (uijf) stoelen krijgt u de zesde DEN HAAG - Zelfstandige super marktondernemers hebben een vet jaar achter de rug. Hun winst steeg met maar liefst 35 procent. Dat blijkt uit een vergelijking van 122 winkels door accountant De- loitte. Over 2008 zijn de kruide niers optimistisch, ze verwachten hun mooie winst te behouden. De ondernemers zagen de omzet met bijna acht procent groeien en wisten tegelijkertijd hun kosten te drukken. Overigens verdienen gro te supermarkten (weekomzet ho ger dan 100.000 euro) veel meer dan kleine supermarkten. Een kruidenier met een weekom zet van 130.000 euro houdt aan het einde van het jaar 146.000 eu ro nettowinst over. De buurtsupers (weekomzet on der de 30.000 euro) hebben het moeilijk en krijgen het steeds moeilijker. Na de prijzenoorlog verloren ze in 2006 voor het eerst geen omzet meer. Maar die trend heeft zich vorig jaar niet voortge zet, ze verkochten voor zes pro cent minder aan boodschappen. De buurtwinkel met een gemiddel de weekomzet van 21.000 euro hield aan het einde van het jaar 24.500 euro winst over. De ondernemers zijn ongerust over de stijgende inkoopsprijzen. „Bijna alle supermarktketens bere kenen de stijging van grondstof- en energieprijzen maar voor een deel door aan de klant. Een aantal ondernemers zal het hoofd niet boven water kunnen houden en moet de deuren sluiten", verwacht onderzoeker Paul Op Heij van De- loitte. SEOUL - De Zuid-Koreaanse produ cent van lcd-schermen LG Display heeft zijn vooruitzichten voor het derde kwartaal verlaagd. Volgens het bedrijf, waarin Philips nog aan deelhouder is, dalen de prijzen van de schermen harder dan ver wacht door de economische neer gang in de wereld. Dat heeft LG Display gisteren bekendgemaakt. LEIDSCHENDAM - Nederlandse 50-plussers geven jaarlijks 1,1 mil jard euro uit aan vakantie in eigen land. Dat is 42 procent van de tota le binnenlandse vakantiebestedin gen. Dit blijkt uit onderzoek van NBTC NIPO dat het Nederlands Bureau voor Toerisme 8c Congres sen (NBTC) gisteren heeft bekend gemaakt. VOORBURG - De omzet van de Ne derlandse autobranche is in het tweede kwartaal van dit jaar ge daald ondanks een hoger aantal verkochte nieuwe auto's. De omzet daalde met 2,4 procent. De kleine auto's worden polurair- der, maar de verkoop van grote, luxe auto's, waarop meer wordt verdiend, daalde. HAARLEM - De provincie Noord- Holland trekt 10 miljoen euro uit voor een opknapbeurt van de Stel ling van Amsterdam. Met dit geld worden onder meer het fort Be noorden Spaarndam en het Vuur toreneiland Durgerdam gerestau reerd. Noord-Holland wil de komst van horeca en andere bedrij ven stimuleren op beide plekken. Afgezet tegen de 'reële economi sche ontwikkeling' is het dalende consumentenvertrouwen opmerke lijk. Er is geen sprake van een re cessie en ook volgend jaar zal de economie blijven groeien, zij het minder dan dit jaar. De cijfers van het CBS laten bovendien zien dat de inkomens de afgelopen twee jaar sterk zijn gegroeid. Steeds meer mensen (met name vrou wen) gaan aan de slag. Volgens het CBS ligt het kabinet goed op koers om 75 procent van de beroepsbe volking in 2016 aan het werk te hebben. Nu is dat 73 procent. PEKING - China heeft in augustus een recordoverschot geboekt op de buitenlandse handel van 28,7 mil jard dollar (20,3 miljard euro). De inflatie in China zwakte vorige maand af tot het laagste niveau in veertien maanden. Dat maakten de Chinese autoriteiten gisteren bekend. Het handelsoverschot valt 5,2 mil jard dollar hoger uit dan analisten hadden verwacht. De import nam met 23 procent toe, terwijl de Chi nese export met 21 procent steeg. Het vorige record werd in oktober vorig jaar bereikt, met een handels overschot van 27,1 miljard dollar. China haalt dit jaar naar verwach ting Duitsland in als grootste ex porteur ter wereld. De inflatie in China kwam in au gustus uit op 4,9 procent, vergele ken met 6,3 procent in juli. De inflatie zwakt nu al vier maan den achtereen af, na in februari met 8,7 procent nog het hoogste ni veau te hebben bereikt in twaalf jaar. Vooral de prijzen van levens middelen stegen minder sterk in augustus dan in de voorgaande maanden. STOCKHOLM - De Zweedse meubel keten Ikea heeft in het afgelopen gebroken boekjaar 2007/2008 een recordomzet van 21,2 miljard euro geboekt. Dat meldde de Zweedse zaken krant Dagens Industri gisteren. Een jaar eerder bedroeg de omzet van de woonwarenhuizen 19,8 mil jard euro. In een interview met de Zweedse krant stelt topman Andres Dahlvig dat de omzet voor al steeg dankzij de opening van 22 nieuwe winkels in Europa, de Vere nigde Staten, China en Rusland. Volgens Dahlvig is Ikea 'niet im muun voor de duidelijke verslech tering van de economische situa tie'. De Zweedse meubelgigant is dan ook van plan gas terug te ne men. „Vanaf 2010 zullen we tien tot vijftien nieuwe winkels ope nen per jaar, in plaats van twintis tot vijfentwintig", aldus Dahlvig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17