II 'Jezelf zijn en blijven' 'Mensen die hun eigen zorg inkopendoen dat vaak goedkoper. Ze verdienen een Schouderklopje Aline Saers, directeur van Per Saldo PZC Donderdag 11 september 2008 1 3 zorg zoeken De overheid zet het mes in de uitgaven aan chronisch zieken. De besparing komt voor een flink deel voor ekening van de mensen met een persoonsgebonden budget (pgb). Staatssecretaris Bussemaker laat de Kamer binnenkort weten waar volgens haar de klappen moeten vallen. „Het is een afleidingsmanoeuvre. De bedragen die aan pgb's worden besteed, zijn marginaal." Persoonsgebonden budget Meteen persoonsgebonden budget (pgb) kunnen mensen zelfde zorg regelen die ze nodig hebben als ze door ziekte, handicap of ouderdom thuis hulp nodig hebben. Mensen die een pgb ontvangen, heten 'budgethouders'. Aantal budgethouders binnen de AWBZ O O per jaar «- oo ui 00 vo -— ill liiit Ipi§ iBsii stpl i IB Si iiÉsIS S® 11111 2003 2004 2005 2006 2007 2008 Uitgaven 1-846 in miljoenen euro's per jaar .y 2003 2004 2005 2006 2007 2008 Sinds 1 januari 2007 is de Wet maatschap pelijke ondersteuning (Wmo) van kracht. De huishoudelijke verzorging, die eerst onderdeel uitmaakte van de AWBZ, is nu onderdeel van de Wmo. AWBZ Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Cijfers 2008 t/m juni. Veel mensen met een persoonsge bonden budget (pgb) houden op dit moment hun adem in. Nog een paar dagen en dan moet duidelijk zijn wel ke bezuinigingen hen boven het hoofd hangen. Of zij vol gend jaar de hulp nog kunnen betalen om naar een aangepas te sportclub te gaan, en of hun kind volgend jaar op school zijn speciale begelei ding kan behouden. Staatssecretaris Bussemaker van VWS stuurt binnenkort een brief naar de Tweede Ka mer waarin zij uitlegt hoe ze volgend jaar 800 miljoen euro wil besparen op de AWBZ en dus ook het pgb. Dit zou no dig zijn om de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten in de toekomst betaalbaar te hou den. Met een pgb kunnen mensen zelf met AWBZ-geld hun eigen hulpverleners in dienst nemen. Het aantal ge bruikers steeg de laatste jaren snel naar circa honderddui zend. Onderzoek van de Rad boud Universiteit toont aan dat de toename deels voort komt uit nood, bijvoorbeeld door wachtlijsten in de zorg. Deze zijn te omzeilen door een pgb aan te vragen en zelf hulp in te kopen. Volgens directeur Aline Saers van de belangenvereniging van pgb-houders Per Saldo, zijn veel mensen het pgb inge schoven die er eigenlijk niet bewust voor kiezen. Vooral voor jonge mensen met een psychische handicap (zoals au tisme en adhd) zijn er niet of nauwelijks alternatieven in de zorg als het gaat om begelei ding. „Dat is pgb-vervuiling." Per Saldo probeert met man en macht de saneringsplan nen te keren. „Bussemaker is geschrokken van de sterke vraag. Ik denk: jongens, hang de vlag uit. Wie zijn eigen zorg organiseert, doet dat vaak goedkoper. Ze verdienen juist een schouderklopje. Een pgb aanvragen doe je niet zo maar. Vaak gaat daar een polo naise aan stress en problemen aan vooraf" Guus Schrijvers, hoogleraar structuur en functioneren van de gezondheidszorg aan het UMC Utrecht, stoort zich aan het gemak waarmee.de.bezui- nigingen in de schoenen van pgb-houders wordt gescho ven. „De AWBZ kost 20 mil jard euro per jaar, het pgb nog geen 2 miljard. Het grootste deel gaat op aan de intramura le zorg, aan dementerende be jaarden, gehandicapten en psy chiatrische patiënten in instel lingen. Dan moet je je pijlen niet richten op de mensen die nog redelijk zelfstandig zijn. Zo komen deze pgb'ers veel eerder in een instelling te recht. Wat veel duurder is." Het is volgens Schrijvers wat makkelijk om pgb'ers ver dacht te maken. „Politici roe pen dat mensen van het pgb op vakantie gaan naar Spanje of naar de film. Als je echt denkt dat er grootschalige frau de is, laat dan onderzoek doen en blijf niet in anekdotes steken." Schrijvers zou van de AWBZ een basisverzekering maken als de AOW. „Dat is een goe de basis, maar geen vetpot. Veel mensen zorgen dus zelf voor een aanvullend pen sioen. Ook voor de oude dag zou je je kunnen bijverzeke ren. Niemand komt medische zorg tekort, maar wie wat extra's wil moet extra betalen. Zoiets als: iedereen heeft recht op een douchebeurt per week, wie iedere dag in bad wil, moet dat zelf regelen." „Mijn voorstel zorgt voor een zekere tweedeling maar zo zit het leven in elkaar. Een nota ris verdient meer dan een met selaar, het is een beetje raar om aan het eind van het leven nog met nivellering aan te ko men. Tegen wie dit niet wil, zeg ik: kom maar met betere voorstellen." Zorg die anders niet te verzekeren is De AWBZ werd in 1968 ingevoerd voor mensen met aangebo ren of chronische aandoeningen. De AWBZ betaalde de zorg die anders niet te verzekeren was. ledereen die werkt, betaalt maandelijks 12 procent AWBZ-pre- mie over de eerste 30.000 euro van het inkomen. De AWBZ geeft recht op zorg in natura. De aanbieder ervan krijgt de zorg rechtstreeks van de verzekeraar vergoed. Daar naast bestaat het persoonsgebonden budget (pgb), een bedrag dat iemand kan aanvragen om zelf hulp te regelen. door Monique Prins Greet van Benthem (62) was een van de starters die in 1997 een pgb aanvroeg. Door een hernia en reflexdystrofie is ze al 20 jaar bedlegerig en rolstoelafhanke- lijk. Het eerste halfjaar kreeg ze hulp via een thuiszorgorganisatie. „Er kwam steeds iemand anders, ik moest steeds maar afwachten wie er kwam, hoe laat ze kwamen, óf ze kwamen. Mijn vertrou wen werd zwaar beschaamd." Haar jaren ervaring als directrice van een huishoudschool komen goed van pas bij het opstellen van de maandroosters. „Ik heb een ploeg van twaalf, veelal gediplo meerde, hulpverleners. Dat vraagt een goede planning. Sommige hulpverleners zijn vrienden, en anders worden ze het wel. Ik heb een katheter, kan maar heel kort op één been staan, ik heb dus veel hulp nodig. Mijn hulpploeg geeft mij vrij heid, hoe beperkt die door mijn ziekte ook is. Het pgb helpt me mezelf te zijn en blijven." „Als je zoveel zorg nodig hebt, blijft er niets verborgen voor je hulpverlener. Ze komen lichamelijk en geestelijk heel dichtbij, je moet elkaar echt vertrouwen. Ze weten zelfs mijn pincode." Er zitten ook wel nadelen aan het pgb, er kent mevrouw Van Benthem. „Het is on nodig ingewikkeld en je bent afhankelijk van de mensen die een indicatie maken van de zorg die jij nodig hebt. Oké, u heeft dystrofie, zei de indicatrice tegen mij per telefoon. Dan heeft u dus zoveel zorg nodig. Dat was eenderde van de hulp die ik al had. Met heel veel moeite wist ik dat gelukkig terug te draaien." Ze stoort zich aan de makkelijke verhalen over misbruik. „Je moet alles tot op de cent verantwoorden. Gaan mensen ervan op vakantie? Nou misschien waren ze daar wel heel hard aan toe. Mag 't een keer? Ik hou m'n hart vast bij de bezuini gingen en de gigantisch hoge eigen bijdra ge. De sterkste schouders zouden toch de zwaarste lasten dragen? Nou die van mij zijn erg zwak en toch ga ik er op achter uit. Mijn gezondheid verslechtert, en de zorg wordt minder en minder." 'Mijn gezondheid wordt steeds slechter, en de zorg wordt minder en minder' Greet van Benthem foto Ruben Schipper infographic: JD bron: CVZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13