'Langer zelfstandig' 'Logeerhuis geeft lucht' 1 2 Donderdag 11 september 2008 PZC Marjolein Anneveld foto Rob Keeris Basil Duterlay foto Diederik van der Laan re k Marjolein Anneveld heeft een verstandelij ke en lichamelijke handicap. Door hersen bloedingen bij haar geboorte, is ze spas tisch en epileptisch geworden. Als ze één kilometer loopt, is ze uitgeput. Toch woont Marjolein thuis bij haar ouders. En dat dankzij het persoonsgebonden budget waarmee ze hulp inkoopt van mensen uit haar naaste omgeving, zegt haar broer Alexander. „Ze is 15 jaar maar ze functioneert als een 7-jarige. Haar woordenschat is beperkt: papa, mama, ja, nee, doei, dat niveau. Ie mand moet haar in bad doen, aankleden, medicijnen geven, haar boterham in zes stukjes snijden. Elke minuut van de dag moet er iemand bij haar zijn." „Zonder pgb had Marjolein waarschijn lijk vanaf haar geboorte naar een instel ling gemoeten. Het pgb geeft mensen pri vacy, en de vrijheid waar ze recht op heb ben", zegt Alexander. „Het is fijn voor Marjolein en haar fami lie dat ze in een vertrouwde omgeving kan opgroeien. Iemand moet haar in bad doen, dan is het wel fijn als dat iemand is met wie ze een persoonlijke band heeft. Bij de thuiszorg komt er steeds iemand anders. Dan bepaalt de gemeente wie jou helpt, als je zelf wilt kiezen moet je uitwij ken naar een pgb. Wij willen de garantie dat als iemand ziek is, er goede vervan ging komt. Bij de thuiszorg weet je dat niet zeker." Alexander maakt zich zorgen over de aan gekondigde sanering. „Dan heb je het over een bezuiniging van een bezuini ging. Het pgb is maar 6o procent van het budget van een instelling. Moet je daar dan nog verder op bezuinigen?" De zorg voor Marjolein vraagt veel van haar ouders. Over enkele jaren zal ze toch naar een instelling moeten. „Ik maak me daar ernstige zorgen over. Er wordt daar minder naar je omgekeken. Nu gaat Mar jolein met een begeleider naar een specia le manege om paard te rijden. De kans dat zo'n extraatje straks uitvalt als er ie mand ziek is, is groter. En juist die extraa tjes geven kleur aan Marjoleins leven." 'Zonder pgb had Marjolein vanaf haar geboorte in een instelling moeten zitten' Op zijn derde werd al duidelijk dat Basil Duterlay (7) anders was dan de andere kinderen op de crèche. Na een lange zoek tocht bleek dat hij autistisch is en adhd heeft. „Dan zegt de dokter: er is niks meer aan te doen. U krijgt een rotleven, goedemiddag." Maar moeder Sanne-Lot van Ulzen be sloot te vechten. „Zonder het pgb was Ba sil in de dagbesteding beland, nu gaat hij naar school. Ik moest met hem leuren langs scholen. Ik had mazzel dat ik een or thopedagogische therapie vond waar bleek dat hij veel meer kan dan eerst ge dacht. Leuren en mazzel hebben, zo hoort dat toch niet te gaan? De zorg denkt alleen in beperkingen. Maar je moet kijken naar wat wél mogelijk is." Sinds een paar weken gaat Basil naar het speciaal onderwijs waar aandacht is voor zijn gedrag. De eerste week verliep moei zaam. Hij voelde zich zo onveilig dat hij de juf had geslagen en gespuugd. „Op zijn eerste schooldag stapte hij op elk jon getje af en vroeg: 'Ben jij dan mijn nieu we vriendje?' Hij is aanhankelijk, terwijl de meeste andere kinderen met autisme helemaal niets moeten hebben van licha melijk contact. Dat is aandoenlijk, maar we proberen er ook de humor van in te zien. Hij is niet zielig. Hij is druk, lief, mooi, onhandig, vrolijk en soms moei lijk. Maar niet zielig." Sanne-Lot gebruikte het pgb eerst voor een particuliere instelling die hem met in tensieve begeleiding schoolse vaardighe den leerde ontwikkelen. En nu zet ze het pgb in voor het leren spelen met andere kinderen, voor een logeerhuis waar Basil eens per maand naartoe gaat en voor be geleiding tijdens de vakantie. Ze maakt zich boos over de geplande be zuinigingen op logeeropvang en vrijetijds besteding. „De zorg voor Basil geeft stress. Je raakt vrienden kwijt die het niet snappen. Af en toe heb je een 'break' no dig om energie op te doen. Als je logeer- weekeinden schrapt, verleg je het pro bleem. Dan krijgen veel meer ouders een burn-out, zoals ik ook heb gehad." 'Basil is druk, lief, mooi, onhandig, vrolijk en soms moeilijk. Maar niet zielig'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12