Gehandicapte is in China onzichtbaar iiileiilaiiö CHINA Zelfmoord meisje uit angst voor oerknal At 0 v iZ'LF Kat na negen jaar weer thuis Meeste gehandicapten China opgenomen in gesloten inrichtingen. Y - Tl '{f De mooiste steden- en rondreizen, nog nooit zó voordelig! BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm PZC Donderdag 11 september 2008 1 1 Manager Zhang Wei van Huiling, een private dagopvang voor verstandelijk gehandicapten. foto Frans Schellekens/GPD door onze correspondent Remko Tanis PEKING - Vroeger, toen Jia Ming wel eens in de poort van het hofje stond, durfden de buren niet langs te lopen. Jia (18) is, zeker voor Chi nese begrippen, groot en stevig. Rechtop staand, met z'n armen over elkaar en serieuze blik, lijkt hij de deurwaarder van een exclu sieve nachtclub. Maar de buren wa ren bang voor hem om een andere reden: Jia is autist. Mensen met een verstandelijke be perking of handicap zijn nauwe lijks op straat te vinden in China. Familie houdt ze binnen, of ze zit ten in de gesloten opvangcentra van de staat. Daarom moesten de buren wennen toen ze Jia voor het eerst door de stegen zagen lopen, pal ten noorden van de Verboden Stad. Hier, midden tussen de 'ge wone' Chinezen, bevindt zich Hui ling: een private dagopvang voor verstandelijk gehandicapten. De tien centra van Huiling in Pe king zijn de enige in hun soort in NEW DEHLI - Een 16-jarig meisje uit India heeft gisteren zelfmoord ge pleegd uit angst dat een oerknalex periment in de grootste deeltjes versneller ter wereld de aarde zou vernietigen. Dat heeft haar vader laten weten. Het meisje maakte zich volgens haar vader de laatste dagen steeds meer zorgen over een mogelijke ondergang van de we reld. „We zeiden tegen haar dat ze zich geen zorgen moest maken, China. Een plek waar gehandicap ten worden geholpen en gestimu leerd, in plaats van alleen maar in een stoel gezet. „Wij zijn de eer sten en na 23 jaar nog steeds de enigen in China die voor geestelijk gehandicapten zorgen, met het doel hen een zelfstandige rol in de samenleving te geven", vertelt Zhang Wei, die de opvang in Pe king runt. „Dat zegt veel over de positie van geestelijk gehandicap ten in China." China maakt momenteel goede sier met de organisatie van de Para lympische Spelen voor gehandicap- 'Onze kat is dood en een nieuwe kunnen we niet betalen' ten, maar Huiling hoeft op geen overheidsgeld te rekenen. „We zijn te kritisch op het staatsbeleid", zegt Zhang. „Ambtenaren zien ons meer als veroorzaker van pro blemen dan als mogelijke oplos sing." De staatsopvang van geestelijk ge handicapten gebeurt in grote cen tra, ver buiten de stad. Meestal maar tevergeefs." Wetenschappers slaagden er gisteren in protonen een volledige ronde te laten ma ken door de Large Hadron Colli der. In de controlekamer van die deeltjesversneller nabij Genève klonken gejuich en knallende champagnekurken. De proef is een belangrijke stap naar de officiële ingebruikname van de deeltjesversneller. Het Euro pese onderzoeksinstituut Cern, zijn het gesloten inrichtingen. Zhang: „De overheid zorgt dat er een gebouw staat, maar denkt ver der niet aan zorg." De stichting heeft een budget van 800.000 euro per jaar. De helft van dat geld komt van een liefdadig heidsinstelling uit Duitsland. De andere vier ton druppelt binnen via kleine donaties. In de tien cen dat verantwoordelijk is voor het project, reageerde bijzonder ver heugd op de succesvolle proef Als alle tests zijn afgerond, vermoe delijk aan het eind van dit jaar, kan het echte werk beginnen. We tenschappers laten dan protonen op elkaar botsen en hopen een mi ni-oerknal te creëren. Door het ontstaan van het heelal na te boot sen, hopen de wetenschappers te ontdekken waaruit het universum tra zorgt Huiling voor zevenhon derd mensen, een fractie van de ruim 1,3 miljoen geestelijk gehandi capten die er naar schatting zijn in China. „Geld en kennis ontbreken om meer van dit soort zorg op te zetten", zegt Zhang (32)., die zelf acht jaar in Duitsland gehandicap tenstudies heeft gevolgd. „Een nieuwe wet zou de zorg voor bestaat. Ze hopen vooral materie te vinden waarvan het bestaan wel vermoed wordt, maar nooit is aangetoond. Critici vrezen echter voor vernietiging. Met de oerknal zouden namelijk zwarte gaten op gewekt kunnen worden, gebieden waar de zwaartekracht zo sterk is dat helemaal niets eraan kan ont snappen, zelfs licht niet. Een woordvoerder van Cern deed der gelijke scenario's af als nonsens. gehandicapten dit jaar moeten ver beteren. Maar in werkelijkheid ver andert er niets. Intussen hebben wij dringend een nieuw riool no dig. En onze kat is dood. Het dier was erg belangrijk voor die jongen daar, Chao Chao. Hij is autist en legt makkelijker met dieren dan met mensen contact. Een nieuwe kat kunnen we niet betalen." LONDEN - Een Brits echtpaar is na negen jaar herenigd met zijn kat. Dixie, een rode kat van vijftien jaar oud, verdween in 1999. De ei genaren dachten dat ze was overre den. Dixie is gevonden op onge veer een kilometer van haar huis in Birmingham. Via Dixies micro chip achterhaalde de vinder de ei genaars. Een half uur later was het dier weer thuis. - ■- --jaaB82ggiH!Hiv.;!;,-.:^aag^r:.i fiUwji »i.S BÜIH y*aSE5BE? f#S i China, nu of nooit! Vanaf slechts 649 boekt u al een 6-, 7- of 8-daagse stedenreis naar Beijing met verblijf in het luxe 5-sterren hotel Sheraton Greatwall Beijing! Het aantal plaatsen is beperkt, dus wees er snel bij, want VOL=VOL! VOORDELIGE EXCURSIEPAKKETTEN v.a. 89 In Beijing kunt u heerlijk winkelen, maar natuurlijk wilt u ook iets van deze bruisende stad zien. Een aanrader zijn de voordelige excursiepakketten, waarbij hoogtepunten als de Verboden Stad, de Grote Muur en de Tempel van de Hemel voorbij komen. Vertrekdata: van 30/11 t/m 22/2. Prijs is p.p. bij 2 pers. Zie www.kras.nl/25950 (v.a. Brussel) of/25951 (v.a. A'dam) Voordelig kennismaken met het mooiste van China! Dat kan nü bij KRAS.NL! Want wij bieden u een compleet verzorgde rondreis vanaf slechts 1499! Wacht niet langer en boek! 15 dgn KLASSIEK CHINA v.a. 1499 We starten in het Olympische Beijing, waar we onder meer de Grote Muur, het Zomerpaleis en de Verboden Stad bezoeken. Vervolgens maken we uitgebreid kennis met juweeltjes van steden als Xi'an, Luoyang en Suzhou. We eindigen in het bruisende Shanghai, een stad die u zeker gezien moet hebben! Vertrekdata: 26-27-28/10, 2-16/11, 1-22/3. Prijs is per persoon bij 2 personen. Zie www.kras.nl/25009 Wilt u werkelijk alle highlights van China bezoeken? Boekt u dan vanaf slechts 1799 deze onvergetelijke rondreis inclusief binnenlandse vlucht, luchthavenbelastingen en vele maaltijden! 22 dgn CHINA COMPLEET v.a. 1799 Vanuit Beijing, dat we uitgebreid verkennen, reizen we naar Datong en zijn Yugang-grotten. Natuurlijk bezoeken we ook Xi'an met zijn Terracottaleger! En wat dacht u van de metropool Shanghai en de karakteristieke heuvels van Guilin? Hoogtepunt is ook de stad Guangzhou, en niet te vergeten Hong Kong! Vertrekdata: 16/10, 7-21/11 en 6-20/3. Prijs is per persoon bij 2 personen. Zie www.kras.nl/25012 waarom zou je verder zoeken of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van D-reiZBH of \s Arke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11