a effeweg.nl Obama raakt in het nauw door Palin Eilandjes in de kapitalistische zee www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Voor het eerst neemt McCain een voorsprong in de peilingen. Op het platteland van Hessen floreert een alternatieve economie. 5 dgn Harz Hahnenklee Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? supervoordelige busreizen 5 dgn Bad Wimpfen Neckardal io dgn Wellnessreis Slowakije io dgn Polen: Mazuren, Gdansk io dgn Slovenië door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Geen detail over Sa rah Palin is momenteel in Ameri ka te onbeduidend om te vermel den. Journalisten speuren 'iedere iglo in Alaska' af naar nieuwe we tenswaardigheden over de ex- schoonheidskoningin, 44-jarige moeder van vijf kinderen, aan staande oma, vrouw van een sneeuwscooterkampioen, gouver neur van Alaska en mogelijke toe komstige vice-president van de Verenigde Staten. Zo weten Amerikanen nu dat al het vlees bij de Palins thuis op ta fel afkomstig is van door hen zelf neergeschoten dieren. De vis van gen ze uiteraard ook zelf. Overi gens heeft Sarah Palins vader een bumpersticker op z'n auto met de tekst: „Vegetariër: Oud Indiaans woord voor slechte jager." Het heeft weinig te maken met haar kwaliteiten als mogelijke vice-pre sident, maar Amerika smult. „Pa lin is net als wij", zo omschrijft persbureau AP de stemming. „Al leen beter." In de peilingen heeft presidents kandidaat McCain een voorsprong genomen sinds zijn verrassende keuze voor de 'hockey mom uit Alaska'. Vóór de partijconventies had Barack Obama volgens de krant USA Today een voorsprong van 7 procent op John McCain, nu staat hij achter met 4 procent. De Republikeinen hebben er weer zin in. Voor Palin was aanvankelijk 42 procent van de achterban 'enthou siast', nu is dat al 60 procent. De Republikein had veel moeite om publiek te trekken, maar sinds Palin hem vergezelt, staan de men sen in de rij. Dat ze vooral om 'Sa rah, Sarah' roepen, lijkt de 72-jari- ge senator niet te deren. „Is zij niet de beste running mate in de ge schiedenis van dit land", zo vroeg McCain zich het afgelopen week einde hardop af. Het campagneteam van Obama weet zich geen raad met 'Sarah Barracuda', zoals de bijnaam van Palin luidt. Alle aanvallen komen als een boemerang terug. Palin dankt haar status aan een mooie speech, maar geldt dat niet ook voor Obama? Palin is onervaren, maar geldt dat niet ook voor Oba ma? Palin heeft weinig internatio nale ervaring, maar geldt dat niet ook voor Obama? De nieuwste tac tiek is om de Republikeinse af te schilderen als geestverwant van president Bush. Ook lastig, want Palin oogt op het eerste zicht als een doorsnee Amerikaanse vrouw en pas daarna als een politicus. Kritiek op de 'hockey mom' kan al snel neerbuigend overkomen. Nadat de Republikeinse presidentskandidaat McCain koos voor Palin als running mate stijgt zijn ster onder de Amerikaanse kiezers. door onze correspondent Achille Prick HAUBERN - Aan de borreltafel ont stond weer eens een idee om het milieu te redden, vertelt Detlef Mö bus. „Op lege akkers zouden we boeren raapzaad laten verbouwen om er olie uit te persen, voor de auto. Het persafval kon gebruikt worden als veevoer." Van deze 're gionale energiekringloop' zou ie dereen beter worden. De ingenieur en zijn vrienden werkten het plan uit en wonnen er een innovatieprijs mee. Met het geld kochten ze een oliepers. Nu produceren ze twee ton olie per jaar. Twee gemeenten laten hun wagens op de olie rijden. De oliemolen in het dorp Hau- bern is geen uitzondering in het noorden van de deelstaat Hessen. De Universiteit Kassei heeft 142 soortgelijke initiatieven op een rij gezet. Bedrijfjes op basis van vrij willigerswerk, gemeenschappelijk bezit en democratische besluitvor ming. Driekwart draait goed en er zijn 19.000 mensen bij betrokken. „We noemen het de 'solidaire eco nomie'", zegt professor Clarita Plantenberg-Müller van de Univer siteit Kassei. „Het platteland loopt leeg en bewoners slaan de handen ineen om te voorzien in hun be hoeften. Het komt overwaaien uit Latijns-Amerika waar grote stre ken al langer op zichzelf zijn aange wezen." Zo'n 70 kilometer ten oosten van Haubern ligt Oberellenbach. Tus sen opgeknapte vakwerkhuisjes is de dorpswinkel het stralende mid- 'We moeten wel, want de vrije markt trekt zich hier terug' delpunt. „Nadat de laatste winkel hier begin jaren negentig sloot, konden ouderen hun eigen bood schappen niet meer doen en was er geen 'dorpspomp' meer", ver telt Kurt-Georg Globes, bestuurs lid van de winkel. „Met subsidie is een nieuw pand neergezet, heb ben we een oude winkelinventaris uit de DDR gekocht en zijn we zelf begonnen. We moeten wel, want de vrije markt trekt zich hier terug." Bij een verderop gelegen super markt wordt gunstig ingekocht en vijf dames verdienen inmiddels 400 euro per maand in de winkel. Van de 120 huishoudens in het dorp doen er honderd regelmatig boodschappen in de winkel. „We hebben ook biologische produc ten. En als de wandelclub een jari ge heeft, gaat er in de koffiehoek ook wel eens een flesje sekt open." De 'olieboeren' in Haubern heb ben het dorpse inmiddels achter zich gelaten. Nadat de regering be lasting is gaan heffen op brandstof uit raapzaadolie, zijn Möbus en zijn mannen ook spijsolie gaan ma ken. „We lieten de olie testen door het Duitse Instituut voor Vetwe- tenschappen en kregen meteen een gouden medaille", lacht Mö bus. „We bleken een premiumolie te maken. Onze olie ligt nu in der tig supermarkten. We zijn onge wild ondernemers geworden en willen de eerste twee vaste krach ten in dienst nemen. Dan is de so lidaire economie geslaagd." 5 dgn Kopenhagen Malmö Vertrek: 22 sept, 13 okt. Hoogtepunten: stadstour Kopenhagen, kasteel Amalien- borg, Tivoli, Öresundbrug, stadstour Malmö, slot Kronborg, Dom van Roskilde. Inclusief: 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijtbuffet, bootovertochten, Stadswandelingen Kopenhagen en Malmö o.l.v. een gids, vervoer per Tourist Class touringcar. Vertrek: 29 sept. Hoogtepunten: Goslar, boottocht Okerstausee, poppen museum, Wernigerode, Drei Annen Hohne, Brockenmuseum, Kasteel Stolberg, kuuroord Bad Sachsa, Duderstadt. Inclusief: 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijtbuffet, 4 maal dinerbuffet, vervoer per Tourist Class touringcar. Detlef Möbus tapt uit lokaal geteeld raapzaad geperste olie om er de tank van zijn auto mee te vullen. Het persaf val wordt gebruikt als veevoer. foto GPD Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. (ookgroepsreizen mogelijk) ANVR Genoemde prijzen zijn per persoon, exd, reservedngskosten, entreegelden en brandstoftoeslag a €!,- p.p.p.d. Fouten voorbehouden. Xeu W TOU W BEI PZC Dinsdag 9 september 2008 9 5 dgn Ardennen Han Sur Lesse Vertrek: 22, 29 sept, 6 okt. Hoogtepunten: Luik, Vianden, Feodale burcht, Bastogne, grotten van Han, boottocht over de Maas, middeleeuws stadje Bouillon, wildpark Coo. Inclusief: 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijtbuffet, 4 maal diner, 2 maal stadswandeling o.l.v. een gids, vervoer per Tourist Class touringcar. 5 dgn Oostende Vertrek: 22 sept, 6, 27 okt, 3 nov. Hoogtepunten: Fort Napoleon, vuurtoren Lange Nelle, stadswandelingen door Antwerpen, Oostende, Brugge en Brussel o.l.v. gids, bezoek havenplaats Nieuwpoort. Inclusief: 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijt, 4 maal diner, stadswandelingen door Antwerpen, Oostende, Brugge en Brussel o.l.v. gids, vervoer per Tourist Class touringcar, Vertrek: 22 sept, 13, 27 okt Hoogtepunten: Bad Wimpfen, BlaueTurm, Heilbronn, middeleeuwse abdij Maulbronn, burcht Guldenberg, roofvogelshow, rondrit Burgenstrasse. Inclusief: 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijtbuffet, 4 maal diner, stadswandeling Bad Wimpfen, vervoer per Tourist Class touringcar. Vertrek: 29 sept. Hoogtepunten: 10 gratis wellness behandelingen, Slot Schönbrunn, Bratislava, Kasteel van Bratislava, Kleine Karpaten, wijnproeverij, Piestany, rivier de Vah. Inclusief: 9 hotelovernachtingen, 10 GRATIS wellness behandelingen, 9 maal ontbijt, 9 maal diner, artsonderzoek, stadsrondritten Bratislava en Piestany, folkloreavond, wijnproe verij Kleine Karpaten, vervoer per Comfort Class touringcar. Vertrek: 29 sept. Hoogtepunten: Torun, Museum van Volksbouwkunst, stads wandeling Frombork, Gdansk, Stoczek Klasztomy, kasteel van Lidzbark Warminski, Swieta Lipka, Wolvenschans in Cierloz. Inclusief: 9 hotelovernachtingen, 9 maal ontbijt, 9 maal diner, stadswandelingen Frombork en Gdansk o.l.v. gids, folkloristische avond met muziek en dans, vervoer per Comfort Class touringcar. Vertrek: 29 sept. Hoogtepunten: Meer van Bied, Ljubljana, Ljubijanski Grad, Julische Alpen, Cerkno, boottocht, havenstad Koper/havenstad Pifan, Postojnskg Jama, Kasteel van Postojna, Regionaal Park Rakov Skocjan, Lipica, rondleiding hamdrogerij in Lokev. Inclusief: 9 hotelovernachtingen, 9 maal ontbijt, 9 maal diner, Nederlandstalige gids van dag 3 t/m 7, ven/oer per Comfort Class touringcar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9