hart buigt 'n beetje mee Muziekprogramma Wolff heeft bekende Nederlanders als Frank Lammers en Joost Mars man uitgenodigd met het publiek de nummers uit de film te zingen. Natuurlijk zal Marjan Berk ook daar bij aanwezig zijn en ze be looft uit volle borst mee te zingen. Ervaart zij het overigens als een discrepantie dat ouderen in de hui dige maatschappij enerzijds gesti muleerd worden zo lang mogelijk zelfstandig te wonen en actief te blijven en anderzijds vaak als 55-plussers al worden betutteld? 'La Berk' recht even haar rug, voor ze antwoord geeft: „Het is beledi gend en kwetsend wat de huidige politiek doet. En dat tegenover een generatie die zich na de Twee de Wereldoorlog het schompes heeft gewerkt. Enerzijds word je gestimuleerd tot je zeventigste te blijven werken, anderzijds laten ze je medisch gezien boven je zeven tigste volledig doodvallen. Beseft de politiek wat ze deze mensen aan doet? Zelf zit ik natuurlijk in de gevarenzone. Ik ben 76, maar ik wil als het nodig is nog gereani meerd worden. Ook als ik daar een slepend been aan overhoud." Bij de laatste zin krult de glimlach weer om haar mond. Zij is er niet het type naar veel te tobben over ouder worden. „Ik kan nog buk ken en ik kan nog zelf uit bad ko men", zegt ze met enige triomf. „Ik houd zo van zo'n schuimend ligbad", vertrouwde zij beeldend kunstenares Riekje Swart (1923) ooit toe. „Kind! Er komt een dag dat je alleen nog maar gaat douchen", luidde de reactie. „Hoe zo?", vroeg Berk. „Dan kom je er zelf niet meer uit", wist Swart. „Dat zullen wij nog wel eens zien", nam Berk zich voor en deed er nog een schepje boven op met 'Nederland in Beweging'. „Maar het speelveld wordt wel steeds magerder", constateert zij in het besef hoeveel leeftijdsgenoten haar al zijn ontvallen. „Gelukkig zijn er boeken en films. Cultuur is de grote goedmaker." Marjan Berk verheugt zich zeer op Film by the Sea 2008. Young at Heart Marjan Berk verzorgt dinsdag 16 september inleidingen bij Ladies in lavender (13.30 uur, Cine Paviljoen) en Cloud 9 (19.00 uur, zaal 3). De film Young@Heart gaat woensdag 17 september om 19.00 uur in première (Delta Theater). Na afloop is er een grote meezingavond met de band Wolff en diverse Bekende Nederlanders. Andere films in het Young at Heart-programma zijn: Away from her, Cafe de los mae- stros, Mrs Henderson pre sents, Notes on a scandal, Too young to die en Wilde aardbeien. ZATERDAG 13 SEPTEMBER Wolff Concert van recent opgerichte band. De groep speelt Nederlands talige pop en telt twee Zeeuwen: Michael Coomans (gitaar) en Michiel van Zundert (drums). 2i.oo uur, Delta Theater Beef Na Wolff treedt Beef op. De reggaeband is een graag geziene gast in Zeeland en was recent bijvoorbeeld nog te zien tijdens Con cert at Sea en Scheldepop. 23.00 uur, Delta Theater (combiticket met Spijkerbroekenpremière Burn After Reading, film om 21.15 uur) ZONDAG 14 SEPTEMBER Quinteto Tango Extremo In het kader van de tangodag verzorgt Quinteto Tango Extremo een concert. De zeven man sterke groep brengt een mix van tan go, jazz en film. De formatie wordt versterkt met gitarist Gustavo Mozzi en percussionist Facundo Guevara. 21.00 uur, Delta Theater MAANDAG 15 SEPTEMBER Wouter Hamel Jonge jazz-zanger die met zijn muziek een groot publiek weet aan te spreken. Hij scoorde vorig jaar met zijn album Hamel. 22.30 uur, Delta Theater (combiticket met Brideshead Revisited, film om 19.30 uur) DINSDAG 16 SEPTEMBER Alain Clark Een van de populairste artiesten van dit moment. Hij brak vorig jaar door met het album Live it out. Clark, die een mix van funk en soul brengt, tekende recent een internationaal contract. 21.30 uur, Delta Theater The Pedro Delgado's 23.00 uur, Cine Paviljoen WOENSDAG 17 SEPTEMBER Meezingbioscoop Samen met onder anderen Frank Lammers, Niels Geusenbroek, Riem de Wolff) Marjan Berk, Steffen de Wolff) Marjon van Iwaar- den en Robert Stoltink meezingen met nummers uit de film Young@Heart, die deze avond in première gaat. 22.15 uur, Delta Theater (combiticket, film om 19.00 uur) The Pedro Delgado's 23.00 uur, Cine Paviljoen DONDERDAG 18 SEPTEMBER Nightwriters Stand-up writing met Kluun Komt een vrouw bij de dokter), Sas- kia Noort (De eetclub) en Christophe Vekeman. Ze lezen voor uit eigen werk, maar dan op een swingende en spannende manier. 21.15 uur, Delta Theater The Pedro Delgado's 23.00 uur, Cine Paviljoen VRIJDAG 19 SEPTEMBER Evers Slaat Door Edwin Evers is behalve een bekende D] ook een ervaren drum mer. Met de beste sessiemuzikanten van Nederland heeft hij zijn eigen band, die covers uit de jaren zeventig en tachtig speelt. 23.00 uur, Delta Theater ZATERDAG 20 SEPTEMBER Slotfeest Met DJ El Canario en Q_Music Acts 22.30 uur, Delta Theater Marjan Berk: „Je moet niet doen of je niet oud bent." foto Dirk-Jan Gjeltema Zanger Pieter de Both van Beef. Berk kan zich die emoties wel voorstellen. „Ik ben zelf op de raar ste types verliefd geweest. Niet dat ik me aan ze heb vergrepen hoor", onderbreekt ze zichzelf met haar kenmerkende olijke grimas. Tot een diepgaande analyse van Cloud 9 laat ze zich overigens niet verlei den. De vraag hoe zij de film heeft ervaren, doet ze af met: „Ik ben geen pamflettiste." En met: „Ieder zijn smaak." In haar visie levert de ze film wederom een bewijs dat er te allen tijde een identiek verloop is van de liefdesgeschiedenis vanaf het moment dat je geslachtsrijp bent tot op ver gevorderde leeftijd. In haar trilogie Nooit te oud be schrijft Berk zelf de levens en lief des van de charmante zeventiger Ferdinand Ruys en zijn drie oude re, beminde vriendinnen. On danks ouderdomskwalen probe ren zij een vrolijk bestaan te lei den, waarin passie en erotiek een aanzienlijke rol spelen. „Eigenlijk zou het één man op twaalf vrou wen moeten zijn. We hebben zo'n enorm vrouwenoverschot", zegt de schrijfster. Een verhaal uit de praktijk volgt: „Laatst nog kwam ik voor mijn werk in een verzorgingstehuis. 'Het is hier een echte Vrouwen vleugel mevrouw Berk. We heb ben hier tachtig vrouwen en maar drie mannen', vertelde die directri ce. Zij zei ook dat die mannen po pulair waren wegens alle techni sche klusjes die ze in het tehuis verrichtten. Toen ik vroeg hoe het dan met de erotiek zat, antwoord de de directrice: 'De mannen wor den hier in de boter gebraden'. Je ziet, die mannen zijn dus op alle manieren actief." Een andere opmerkelijke film bin nen het side-programma van Film by the Sea is Young&Heart, een do cumentaire over het gelijknamige koor uit Northampton met een re pertoire van rock, punk en rhythm blues. Speciaal aan dit koor is dat de gemiddelde leeftijd van de leden tachtig jaar is. De Britse do cumentairemaker Stephen Walker heeft de 24 gepensioneerden en hun koorleider gedurende zeven weken gevolgd tijdens de repeti ties van hun nieuwe show, samen gesteld uit liedjes van onder ande ren Johnny Cash, James Brown en Sonic Youth. Ook voor deze docu mentaire betreft het de Nederland se première op woensdag 17 sep tember. Aansluitend aan de voor stelling verandert het Delta Thea ter met een capaciteit van 750 plaatsen in een 'meezing-bio- scoop'. De deels Zeeuwse band foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 89