Aan de zelfkant is het Beste films van afgelopen jaren op herhaling 4 De Zweedse fdm As it is in heaven (Sa som i himmelenuit 2004, van regisseur Kay Pollak, is volgens de bezoekers van Film by the Sea de beste film die de afgelopen jaren in Vlissingen te zien is geweest. De film gaat over een bekende dirigent die ge dwongen door ziekte met pensioen gaat en terugkeert naar zijn geboorteplaats. Daar wordt hij benaderd om het lokale kerkkoor te gaan leiden. Hij maakt er vrienden en vijanden mee. As it is in heaven werd genomineerd voor een Oscar voor beste buitenland se film. Kay Pollak (1938) maakte tot nu toe slechts vier films. As it is in heaven was zijn eerste in achttien jaar tijd. fiOGffir-international film festival BY THE ff» m ini li lm sea 12-21 Michael Nygvist als Daniel Daréus in As it is in heaven. Sind 1999 heeft Film by the Sea, zowel tijdens het festival zelf als door het jaar heen, meer dan achthonderd films vertoond. In sa menwerking met de PZC is gepeild aan welke films het publiek de beste herinneringen bewaart. Dat heeft een top-25 opgeleverd (waaronder diverse ex aequo's). De complete lijst ziet er volgt uit. Alle titels worden tijdens deze jubileumeditie van het festival opnieuw vertoond. 1. As it is in heaven 2. Chocolat 3. After the wedding 4. Babel 5. Das Leben der Anderen 6. Mar Adentro 7. The Queen 8. Le fabuleux destin d'Amélie Poulain 9. The hours 10. The secret life of words 11. II y a longtemps que je t'aime 12. The diving bell and the butterfly 13. Hable con ella Vier minuten 14. L'enfant Once 15. Brothers 16. Ladies in Lavender 17. Aftermath Good bye Lenin! 18. Non ti muovere (Don't move) 19. Brokeback Mountain 20. Innocence 21. Faithless About Schmidt 22. Motorcycle diaries Ae fond kiss 23. Eternal sunshine of the spotless mind 24. The pianist Mrs Henderson presents 25. Notes on a Scandal Ook is een top-to met de beste competitiefilms (boekverfilmin- gen) samengesteld. 1. Atonement 2. The merchant of Venice 3. Emma's Glück 4. Mother of mine 5. Nowhere in Africa 6. Les ames grises Pride 8c prejudice 7. Burning in the wind Away from her 8. A cock and bull story I'm not scared 9. Being Julia 10. Blind shaft La caja Ook deze films zijn, met uitzondering van A cock and bull story, Being Julia en Blind shaft, nogmaals te zien. De Belgische regisseurs Jean-Pierre en Luc Dardenne krijgen tijdens Film By the Sea de Lifetime Achievement Award, een oeuvreprijs. Le silence de Lorna, hun nieuwe film die in Vlissingen in Nederlandse première gaat, is een 'echte' Dardenne: zoals altijd vinden de broers hun inspiratie aan de zelfkant van de moderne industriestad. door Hetty van Rooij Drie Gouden Palmen in tien jaar tijd - een week lang was het een mooie droom. Maar het bleef een droom. Tijdens het festival in Cannes grepen de ge broeders Dardenne dit jaar met Le silence de Lorna nét naast de hoofd prijs, al werd de film tijdens het hele festival als de winnaar getipt. Zelf zaten ze niet zo erg met het feit dat een derde Palm aan hun neus voorbijging, zeggen ze. „Het was al geweldig dat Le silence de Lorna geselecteerd werd voor de competitie van Cannes, en dat hij 7.0 in de belangstelling stond. We waren heel blij met de goede kritie ken en alle aandacht." Luc en Jean-Pierre Dardenne trek ken al jarenlang internationale be langstelling met hun films, die zich onveranderlijk afspelen aan de verslonsde zelfkant van Waalse industriesteden. Hun hoofdperso nen zijn jonge immigranten, daklo zen, werklozen en onderbetaalde ploeteraars die het hoofd boven water moeten zien te houden. Ro- setta (1999) en L'enfant (2005) sleepten in Cannes een Gouden Palm in de wacht. Le silence de Lor na moest het dit jaar doen met de prijs voor het beste script. Wat maakt de films van de broers Dardenne zo bijzonder, en waar om scoren ze zo hoog in Cannes? „Wij zijn geïnteresseerd in men sen en we willen altijd laten zien hoe zij het redden in bijzondere omstandigheden", zegt Luc Dar denne. „Le silence de Lorna is geïn spireerd op een verhaal dat een jonge vrouw in België ons ooit ver telde. Haar broer was verslaafd. Hij werd door de Albanese mafia in een schijnhuwelijk gelokt om een jonge vrouw aan de Belgische na tionaliteit te helpen. Het geld dat hij daarvoor kreeg, ging op aan drugs. De mafia zorgde er wel voor dat hij op een geschikt mo ment stierf aan een overdosis. Zo dat zijn Albanese echtgenote, mét de Belgische nationaliteit, kon gaan en staan waar ze wilde." „Aan de zelfkant van de stad is is het leven hard en eenzaam", zegt Jean-Pierre. „Er sterven dagelijks junks aan een overdosis, en er is niemand die dat iets kan schelen. Dat maakt hen een gemakkelijke prooi voor de mafia. Le silence de Arta Dobroshi in Le silence de Lorna.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 80