De celdeur zwaait Nachtdetentie komt slecht van de grond VEILING www.kleintjesknaller.nl In kerstsferen Verzekeraar en Drenthe werken samen Nederlander gebruikt minder water Helft van de bedden staat leeg in jeugdgevangenissen. v<m Ncdcrlavi O Vccf totccr wWlIbftfyi Vanaf 12 september in deze krant. 6 Dinsdag 9 september 2008 PZC LEUSDEN - Een medewerker van een tuincentrum in Leusden hangt versie ringen in een kerstboom. Nu de vakantie voorbij is, richt de detailhandel zich op de feestdagen in december. De supermarkten liggen al vol met pe pernoten en andere sinterklaaslekkernijen. Het Leusdense tuincentrum heeft over twee maanden de kerstafdeling compleet, foto Marco Hofsté/ANP ASSEN - De provincie Drenthe en verzekeraar Univé werken samen om probleemsituaties in het ver keer te lokaliseren. Via schadefor mulieren wil Drenthe achterhalen waar lichte ongevallen gebeuren. „De politie informeert ons alleen gedetailleerd over ernstige ongeluk ken", zegt de woordvoerster. Uni vé heeft baat bij aanpassingen van probleemsituaties, omdat die tot minder schade kunnen leiden. AMSTERDAM - Het verbruik van lei dingwater door huishoudens en het bedrijfsleven in Nederland is tussen 2003 en 2006 afgenomen. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het Nederlandse bedrijfsleven be spaarde 2 procent leidingwater per jaar, hoewel de bevolking groeide. Nederlandse huishoudens zijn sinds 1990 steeds minder leiding water gaan gebruiken. Nachtdetentie lijkt een goede manier om de kans op recidive bij jonge criminelen te verkleinen. Toch staan er in jeugdgevangenissen bedden leeg. „Rechters gaan hier voorzichtig mee om." door Carine Neefjes Met Koos (16) gaat het langzaam berg afwaarts. Nachten lang zwerft hij over straat. Hij ver nielt bushokjes en pleegt andere vormen van overlast. Als hij op een nacht betrokken raakt bij een gewelddadige straatroof, wordt hij opgepakt door de politie. De kin derrechter legt hem in plaats van voorarrest voorlopige hechtenis op met nachtdetentie. Overdag mag Koos naar school, want daar doet hij het wél goed. Samen met tien andere jongeren zit Koos alleen in de nachtelijke uren vast in het Jongeren Opvang Centrum (JOC) in Amsterdam. Wie hier vrijheid blijheid ver wacht, komt bedrogen uit. Het ter rein is omgeven met hoog hek werk en prikkeldraad. De slaapka mers gaan 's nachts op slot. De eni ge vrijheid die deze jongeren heb ben, is de gang naar school en weer terug. En ook die route is van minuut tot minuut vastgelegd, vertelt Marco Meiland, individueel trajectbegeleider van de jongens. „We weten precies hoe laat ze op school aankomen. Zijn ze te laat, dan hangt de directeur aan de lijn. Tijdens de pauze mogen ze niet van het schoolplein af. En na schooltijd moeten ze direct terug komen naar de jeugdinrichting", aldus Meiland. De jongeren worden aan de poort gefouilleerd. Regelmatig wordt hun urine gecontroleerd op drugs gebruik. Wie na drie waarschuwin gen nog steeds de regels aan zijn laars lapt, verdwijnt de hele dag achter slot en grendel. In de prak tijk komt dat slechts een enkele keer voor, vertelt adjunct-directeur Herman Kaal. „Bij een jongen von den we softdrugs op z'n kamer. Hij kwam een paar keer te laat, had net iets te vaak de bus gemist. Dan wordt het linke soep en is het einde verhaal." Kaal benadrukt dat nachtdetentie een unieke kans is om recidive bij deze jongeren te voorkomen. „Alle maal weten we dat jongeren vaak weer in crimineel gedrag terugval len als ze niet meer naar school gaan of geen werk hebben. Helaas wordt er veel te weinig gebruikge maakt van nachtdetentie. De helft van de bedden staat leeg. Kinder rechters leggen deze straf te wei nig op. We hebben een lange pe riode gehad waarin strenger straf fen populair was." Deskundigen zijn het er over eens: het idee van nachtdetentie is sym pathiek, risicojongeren blijven lan ger in de schoolbank en daarmee is de kans groot dat ze minder reci diveren. Toch komt het niet goed van de grond. Kinderrechters vin den deze strafmaatregel vaak te soft. Uit een inventarisatie van de landelijke werkgroep nachtdeten tie blijkt dat van de sr bedden de helft leeg staat. Volgens Peter van der Laan, onder zoeker bij het Nederlands Studie centrum Criminaliteit en Rechts handhaving (NSCR), is het lang niet altijd mogelijk om nachtdeten tie op te leggen. „Het gaat om een groep zware jongens. In Neder land worden minderjarigen niet zo maar in voorlopige hechtenis gesteld. Dan moet je echt wel iets op je kerfstok hebben. Jongeren die worden verdacht van een ge weldsmisdrijf kunnen een gevaar vormen voor de samenleving. Dan gaat de kinderrechter geen nacht detentie opleggen. Een jonge veel pleger die voortdurend de boel bij elkaar jat, wordt door de kinder- DEN HAAC - Nachtdetentie in de Nederlandse jeugdgevangenissen komt onvoldoende van de grond. Kinderrechters leggen deze maatre gel weinig op omdat zij het onver antwoord vinden dat criminele jongeren overdag naar school kun nen gaan. De rechters zien vaak lie ver dat deze jongeren, die nog niet zijn veroordeeld, de hele dag scherp in de gaten worden gehou den. Uit een recente inventarisatie van de werkgroep nachtdetentie blijkt dat van de 51 bedden in Neder landse jeugdgevangenissen die be stemd zijn voor de maatregel, de helft leeg staat. Het gaat om jongeren die worden verdacht van misdrijven als ge welddadige straatroof, auto-inbra ken of diefstal met geweld. De rechter legt hen in afwachting van hun proces voorlopige hechtenis op. De Vereniging van Kinderrechters is voorstander van het toepassen van nachtdetentie. Maar in de praktijk blijken kinderrechters toch terughoudend omdat deze jongeren een gevaar kunnen vor men voor de samenleving. Direc teuren van jeugdinrichtingen be treuren dit. Nachtdetentie voor jongeren is be doeld om recidive te voorkomen, benadrukt adjunct-directeur Her man Kaal van het Jongeren Op vang Centrum (JOC) in Amster dam. „Als deze jongens de hele dag vast zitten tussen zware criminelen, is de kans groot dat ze afglijden. Bij nachtdetentie kunnen ze gewoon naar school. De kans op recidive is I** Kinderrechters zien weinig in nachtdetentie. Ze zien liever dat jongeren, die nog niet zijn veroordeeld, de hele dag scherp in de gaten worden gehouden. dan kleiner." Van de 24 bedden staan er bij het JOC momenteel 14 leeg. Ook andere Nederlandse in richtingen tellen al tijden een fors aantal lege bedden. „We hebben moeite om ze vol te krijgen", zegt Eric Spaans, voorzit ter van de landelijke werkgroep nachtdetentie, waarin zowel de of ficieren van justitie, de kinderrech ters en enkele medewerkers van bureau jeugdzorg zijn vertegen woordigd. Nachtdetentie is in 2003 door het kabinet ingevoerd. Doel van de maatregel was om de recidive onder criminele jongeren terug te schroeven. Het is niet de eerste keer dat er kri tiek komt op nachtdetentie. Ook de Algemene Rekenkamer conclu deerde vorig jaar dat van nachtde tentie slechts beperkt gebruik wordt gemaakt. De Rekenkamer concludeerde toen ook dat jonge ren na detentie in het algemeen be ter moeten worden begeleid bij te rugkeer in de maatschappij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6