Tholen blijft eiland van rust en ruimte 'Betalen is prima, maar geen Zsclsn1 1 Twee culturen in't Kerkje van Ellesdiek 22 I Dinsdag 9 september 2008 PZC Tentoonstelling Harold Sarneel met Turkse en Zeeuwse beelden. Christelijke partijen zet vraagtekens bij uitbreiding recreatie. Verkeershinder door afgesloten rotonde Jumbo Goes tijdje gesloten na inbraak Omleiding verkeer bij rotonde Biezelinge Gratis lessen tijdens probeerweek JudoGoes Mobiliteit centraal bij Kapelse ouderen Steketee Autoschade Yerseke overgenomen Chauffeurs Flipland willen best bijdragen aan parkeerplaats. Harold Sarneel (rechts) en zijn van oorsprong Turkse vrouw Ayse in't Kerk je van Ellesdiek. foto Intermare Webdesign door Harmen van der Werf ELLEWOUTSDIJK - Twee culturen ontmoeten elkaar deze weken in 't Kerkje van Ellesdiek, de Turkse en Zeeuwse. Harold Sarneel uit Mid delburg heeft de werelden in een expositie van zo'n dertig schilde rijen bij elkaar gebracht. Hij heeft er een boodschap mee, al wil hij die niet zwaar aanzetten. „Ik wil mooie dingen laten zien", zegt hij, „en ja, als je bij het schil deren verschillende materialen - olieverf, acryl, krijt - kunt gebrui ken en mengen, zoals bij de schil derijen die hier hangen, waarom zouden mensen zich dan niet kun nen mengen?" In 't Kerkje van Ellesdiek lukt dat zondag bij de opening van de ten toonstelling wonderwel. Alle ban ken zijn vol. Stoelen moeten er bij gezet worden. Vrijwilligers van 'het centrum voor levensbeschou wing, cultuur en vrienschap' had den gerekend op een tachtig bezoe kers. Het dubbele aantal is binnen, schat Engel Reinhoudt die zoals ge bruikelijk spreekstalmeester is. De grote toeloop is vooral te danken aan de komst van veel Turkse Ne derlanders. 't Kerkje van Ellesdiek heeft overduidelijk een nieuwe doelgroep aangeboord. Europarlementslid Joost Lagendijk (GroenLinks) spreekt. Hij is - vol gens Engel Reinhoudt - een soort rockster in Turkije, sinds hij in het huwelijk trad met de Turkse tv- journaliste Nevin Sungur. Om die status te etaleren is Lagendijk niet naar Ellewoutsdijk gekomen. Hij vertelt zijn eigen kleine geschiede nis, dat zijn grootouders uit Krab- bendijke kwamen, dat de wereld voor hen ophield bij Roosendaal waar hun zoon en dochter gingen wonen en hijzelf is geboren. Dat de wereld groter is geworden, voor iedereen. Sarneel draagt dat uit in zijn schil derijen. In zijn werken is een stijl te herkennen, van Gerard Menken (1919-2004) uit Kloetinge. Sarneel, directeur van een jeugdzorginstel ling in Dordrecht, is bij Menken in de leer geweest. Hij maakt aardse Zeeuwse landschappen. In 't Kerk je van Ellesdiek hangen die bij bin nenkomst rechts. Schilderijen met Turkse taferelen - mannen bij een moskee, een vrouw aan een rijkge- vulde tafel - hangen links. Eén doek wekt, aldus Sarneel zelf, ver vreemding. Het is een werk waar op drie Turkse kinderen staan met op de achtergrond de loodsenstei- ger in Vlissingen. Sarneel: „Ze zijn niet in het landschap opgeno men." Even later stapt een groepje Turkse vrouwen - met hoofddoek - 't Kerkje van Ellesdiek binnen en niemand kijkt vreemd op. Tentoonstelling Harold Sarneel te be zichtigen op zaterdag 13 en 20 septem ber, 4, 11, 18 en 25 oktober en zondag 14 en 28 september, van 13.30 tot 16.00 uur. door Rob Paardekam THOLEN - Rust en ruimte. Die twee woorden vielen gisteren misschien wel honderd keer tijdens de com missie ruimte in Tholen. Onder werp van gesprek was de uitbrei ding van campings in de gemeente en de komst van nieuwe kampeer terreinen. De meeste partijen zijn daar wel voor te porren, maar ie dereen wil wel dat Tholen een oa se van rust en ruimte blijft. Toch zijn de streng christelijke par tijen er nog niet zo zeker van dat het echt zo rustig zal blijven in de gemeente als de notitie waar giste ren over werd gepraat, wordt vast gesteld. „Zit de bevolking nou echt wel te wachten op de uitbreiding van recreatie en toerisme?", vroeg Rien Klippel (Reformatorische Fractie Tholen) zich af „Uit een enquête blijkt dat maar tien pro cent van de bevolking meer toeris ten wil aantrekken." Ook SGP en Christenunie zijn er niet zo zeker van dat uitbreiding en wellicht nieuwvestiging van kampeerterrei nen wel zo goed is voor Tholen. Alle drie genoemde partijen pleit ten gisteren voor een brede discus sie over de uitbreiding van het toe risme in relatie tot de rust en ruim te. Daar voelden CDA, WD en PvdA heel weinig voor. Die laatste partij benadrukte dat er gesproken werd over een notitie die enkel en alleen over kampeerterreinen gaat. Ze voelt er niets voor om de dis cussie daarover te laten uitlopen op een debat over het toerisme in het algemeen. „Rust en ruimte zijn heel belang- Blijft Tholen een oase van rust en ruimte als campings mogen uitbreiding en er zelfs nieuwe mogen komen? De streng-christe- lijke fracties twijfelen eraan. rijk. Dat zijn we het allemaal over eens", stelde PvdA'er Ellen van der Wal. „De uitbreiding of nieuwves tiging van campings hoeft dat hele maal niet in de weg te staan. Dat hebben we zelf in de hand door te bepalen wat voor soort toeristen we aantrekken. We moeten er na tuurlijk geen Renesse van willen maken." Ook WD'er Gabri Hoek zei geen zin te hebben om alle discussies die in het verleden al zijn gevoerd over het toerisme, nog eens over te doen. „Met de vestiging van nieuwe campings zal het boven dien geen storm lopen", probeer de hij de angst bij de streng christe lijke fracties wat weg te nemen. Die woorden werden onderstreept door wethouder Eric Goossen. „Er liggen nu geen plannen voor nieu we campings." Jaap Bout van het CDA deed er nog een schepje bo venop. „U moet niet net doen of half Tholen straks uit campings be staat", zei hij tegen de twijfelaars. HEINKENSZAND - De rotonde op de aansluiting A58/N62 bij de afrit Heinkenszand is van morgen tot en met vrijdag afgesloten. Dit in verband met werkzaamheden. Al het verkeer wordt omgeleid. Reizigers van Goes naar Middel burg, richting Westerscheldetun- nel, 's-Heer Arendskerke en Hein kenszand moeten omrijden. Alle omleidingen staan aangegeven met borden. COES - Supermarkt Jumbo aan de Marconistraat in Goes was gisteren een gedeelte van de dag gesloten in verband met een inbraak. Om tien voor half zes 's ochtends kwam een melding binnen bij de politie dat er was ingebroken. Van wege het technisch onderzoek van de politie was de winkel even ge sloten en stonden klanten voor een dichte deur. BIEZELINGE - De rotonde op de aan sluiting N289 bij Biezelinge op de Smokkelhoekweg/Schoorse Oude- dijk is van morgen tot en met vrij dag afgesloten voor verkeer. De werkzaamheden vinden plaats van 19.00 tot 06.00 uur. Er wordt reparatiewerk uitgevoerd. (Brom)fietsers kunnen gewoon ge bruik maken van de fietspaden en hebben geen last van de werk zaamheden. GOES - JudoGoes houdt tot en met zaterdag eeen probeerweek. Zowel beginners als gevorderden in alle leeftijdscategoriën kunnen gratis meedoen in de judo- en jiu jitsulessen. Tijdens de probeerlessen is extra begeleiding aanwezig. Iedereen die naar aanleiding van de probeerweek lid wordt, betaalt de eerste maand geen contributie. KAPELLE - Ouderen en mobiliteit, daar draait het woensdag om in Wemeldinge en Kapelle. Fietsen, rollators, scootmobiels en rolstoe len worden gratis nagekeken. Ook is er een oefenparcours. Een fysio therapeut is aanwezig om advies te geven over het voorkomen van valpartijen. Eerst van 10.00 tot 12.00 in De Wemel in Wemeldin ge, daarna van 14.00 tot 16.00 in zorgcentrum Cederhof in Kapelle. YERSEKE - Steketee Autoschade is overgenomen door drie aandeel houders. Kees Luteijn, in 2004 uitgeroepen tot beste autospuiter van Neder land, heeft een deel van de aande len overgenomen. Ook Peter de Water is mede-eigenaar geworden. De Water werkte tot voor kort bij Sikkens. De derde aandeelhouder wil anoniem blijven. door Luc Oggel KRUININGEN - In Reimerswaal ver dwijnen veel bomen, maar er wor den er te weinig teruggeplant. Daardoor ligt ontgroening van de dorpen op de loer. Dat stelt de lo kale PvdA-fractie. Die heeft daar om een actie opgezet om, met hulp van de bevolking, locaties aan te dragen die wellicht in aan merking komen om er bomen te planten. Dat in de gemeente veel bomen verdwijnen, is volgens de fractie moeilijk te voorkomen. Sommigen zijn ziek, anderen waaien om en soms maken bouw- of verkeers plannen het noodzakelijk dat ze worden gekapt. Om te zorgen dat het 'bomenbe- stand' toch op peil blijft, nodigt de PvdA inwoners van de gemeente uit op de website reimerswaal.pv- da.nl locaties te melden die in aan merking kunnen komen om er bo men neer te zetten. Dat kan tot en met 30 oktober. Daarnaast staat de fractie op 13 en 28 september met een kaart op de braderieën in Krui- ningen en Hansweert, zodat bewo ners daarop suggestieplekken kun nen aangeven. Er zijn wel een aantal voorwaar den. Zo komt alleen de openbare ruimte in aanmerking en vallen plekken waar herstructuring is ge pland af. Ook moet de onder grond goed zijn (geen kabels of lei dingen) en kan het planten van een boom niet zonder meer ten koste gaan van faciliteiten als par keerplaatsen. door Rob Paardekam SINT PHILIPSLAND - Henk den Haan uit Sint Philipsland is de vervelend ste niet. Hij wil zijn vrachtwagen in de toekomst best ergens anders parkeren en weet zeker dat zijn col lega-chauffeurs daar ook zo over denken. „We willen zelfs betalen voor zo'n nieuwe parkeerplaats", zegt hij. „Voor niets gaat immers de zon op. Maar geen drieduizend euro. Dat is te zot." De in Sint Philipsland woonachti ge vrachtwagenchauffeurs parke ren hun trucks al jaren op het ha venplateau. In het weekend staan er meestal wel een stuk of twintig. Niemand had daar tot voor kort problemen mee. Maar nu ligt er een plan om bij het havenplateau een aantal woningen te bouwen, en daar wringt de schoen. De pro jectontwikkelaar liet onlangs we ten dat hij zijn huizen niet kwijt kan door de aanwezige vrachtwa gens. Geluidsoverlast en belemme ring van het uitzicht zouden po tentiële kopers afschrikken. „Wij zagen dit drie jaar geleden al aankomen", zegt voorzitter Henk den Haan van de chauffeursvereni- ging Sint Philipsland. „Daarom hebben we de koppen bij elkaar ge stoken. Als er problemen komen, is het beter om met één mond te spreken, dachten we." Sinds mei is er echt sprake van een vereniging. „En dat blijkt achteraf precies het juiste moment te zijn geweest", al dus Den Haan. „Op dat moment is de kritiek op onze aanwezigheid op het havenplateau gekomen." Een andere locatie voor de vracht wagens lijkt de enige oplossing. 'Het zou fijn zijn als zo'n nieuwe parkeerplaats wordt verlicht en omheind' Het college onderzoekt momen teel hoe de problematiek met vrachtwagens gemeentebreed op gelost kan worden, want die speelt in meer kernen. Voor Flipland zijn als alternatieve locaties het indus trieterrein en een stuk grond aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66