Zeeland Vakantiehuis Vakantie vieren in Bed toestaan in Sint Anna Eerste paal geslagen voor nieuwe huizen in Sluis Ook WMO-raad Hulst kritisch op gemeente Tweede woning tast leefbaarheid in buurtschap niet aan. Kookboek Gemeente Hulst wil opkomst logeeradressen reguleren. Dit jaar begint aanleg van rampenweg Dow 22 I Dinsdag 9 september 2008 PZC door Frank van Cooten SLUIS - In Sint Anna ter Muiden is een vakantiewoning niet meer in strijd met de wet. Het Sluise colle ge van burgemeester en wethou ders stelt de gemeenteraad voor dit buurtschap te schrappen uit het geldingsgebied van de 'Verorde ning tweede woningen Sluis'. De verordening tweede woningen is bedoeld om het aantal tweede woningen binnen de bebouwde kommen terug te dringen, met het oog op behoud van de leefbaar heid. Woningen die immers een groot aantal maanden per jaar niet zijn bewoond, tasten de leefbaarheid aan. In Sint Anna ter Muiden zijn echter geen voorzieningen als scho len en winkels aanwezig. Ook is volgens het college geen sprake van een actief verenigingsleven. Daarnaast is in het recente verle den duidelijk gebleken dat ook ei genaren van tweede woningen hun eigendom niet laten verkom meren vanwege de sfeer van het beschermde stads- en dorpsge zicht van de monumentale huurt ip De buurtschap Sint Anna ter Mui- den kent geen rijk verenigingsle ven. Ook zijn er geen winkels. Daarom wil Sluis vakantiewonin gen daar toestaan. schap. Dit hoeft dus volgens het college geen reden te zijn om geen tweede woningen toe te staan in Sint Anna ter Muiden. De Verordening tweede woningen Sluis is in 2005 vastgesteld. Omdat ook in de buurtschappen Draai brug, Heille en Terhofstede geen voorzieningen zijn die de leefbaar heid bevorderen, zijn deze dorpjes al uit de verordening gehouden. Als enige buurtschap van voorma lig Sluis-Aardenburg is Sint Anna ter Muiden destijds niet geschrapt uit de verordening. De achterlig gende reden hiervoor was het feit dat deze buurtschap een be schermd stads- en dorpsgezicht vormt. Begin dit jaar is geïnventariseerd welke woningen binnen de be bouwde komgrens van Sint Anna ter Muiden permanent zijn be woond. Dat bleken er slechts acht tien van de 49 te zijn. Omdat dit geen afbreuk doet aan de leefbaar heid, stelt het college de raad voor het dorpje uit de verordening te schrappen. Inmiddels gaan onder Sluise on dernemers geluiden op het twee- de-woningenbezit ook toe te staan in villapark Groenevelt in Sluis, bleek vorige week tijdens een de batavond over de toekomst van Sluis. De verkoop van woningen ver loopt moeizaam. Ook staan villa's lang te koop. Er is best animo voor een pand in Groenevelt, maar al leen als vakantiewoning. door Frank van Cooten SLUIS - De binnenstad van Sluis krijgt er tien woningen bij. Aan de J.H. van Dalestraat was gisteren de officiële starthandeling van dit nieuwbouwproject. In deze straat worden in totaal tien nieuwe huizen gebouwd: vijf huurwoningen en vijf koopwonin gen. Theo Doolaege, een van de vijf aspiranthuurders, boorde de eerste paal. Doolaege, een geboren en getogen Sluisenaar, keert terug naar zijn 'roots' na een groot deel van zijn leven gewoond en ge werkt te hebben in het Brabantse Dongen. ZEEUWSE Wie Jamie Oliver is, hoef je veel mensen niet meer uit te leggen. Zijn kookboeken zijn in talloze keukens terug te vinden. Maar de zevenjarige Amos uit Middelburg roert nog niet in de pannen, en had nog nooit van de beroemde tv-kok gehoord. Toen zijn moeder onlangs ook een jamie-boek' kreeg, bladerde het door Ronald Verstraten NIEUW-NAMEN - De Friezen heb ben er een mooie term voor: 'bed en brochje'. Maar in het Neder lands is het behelpen. 'Logies met ontbijt' komt wel in de buurt, maar 'bed en breakfast' klinkt een stuk gezelliger. Het begrip is overgewaaid uit En gelstalige landen. Om te zeggen dat ze als paddenstoelen uit de grond schieten, is wellicht wat overdreven. „Maar het is wel in op komst", bevestigen Femke en Peter Smit van Bed en Breakfast Nieuw-Namen. Het gemeentebestuur van Hulst heeft die toeristisch-recreatieve trend ook gesignaleerd. Ze wil die niet in de weg staan, maar ze wil wel wildgroei voorkomen. Dus moet het fenomeen gereguleerd worden. Eind van de maand praat de gemeenteraad over een beleids notitie: waar niet, waar wel en wat wordt er dan precies onder ver staan. De Smits hoeven zich daarover geen zorgen te maken. De gemeen te heeft drie jaar geleden al groen licht gegeven voor hun bed en breakfast. Hun bungalow staat aan de rand van Nieuw-Namen. Ze wo nen er zelf, maar hun gasten heb ben een aparte ingang tot de lo- geerruimtes. Gangetje door, trapje op, dan kom je in de zit-/woon- kamer. Maar dan ben je de ontbijt zaal al gepasseerd. 'Le Garage', zo als Peter zegt, waarin nu een eetta fel staat, waar zes personen aan kunnen zitten. Dat is ook het maximum dat Hulst straks in het algemeen wil stellen. In de zitkamer boven hoefje je be paald niet te vervelen. Dozen met spelletjes en puzzels op de grond, tv en dvd in een hoekje. En je kijkt je ogen uit, want de Smits zijn allebei ernstig aangetast door het creativiteitsvirus. Beestjes, bloemen en kunstzinnig bewerkte gebruiksvoorwerpen verlevendi gen het verblijf. Dat begon buiten al, waar trouwens nog een oud Amerikaans bordje gewag maakt van een B&B voor twee dollar.En dat gaat zo door tot in de slaapka mer, die weer toegang geeft tot een ruimte met een extra stel bed den. De kinderspeelkamer her bergt een gigantische hoeveelheid speelgoed. Die is te verklaren, want Femke vertelt: „We hebben jarenlang pleegkinderen gehad. Daarbij ging het om crisis-opvang, waarbij we De woningbouw is een initiatief van Woongoed Zeeuws-Vlaande- ren. Op de plek waar de woningen komen, stonden eerst acht senio renwoningen en een schooltje. „De bouw van de woningen past in onze strategische visie. In Sluis is veel behoefte aan kwalitatief goe de huur- en koopwoningen", zegt Pol van de Vijver, sectormanager Vastgoed van Woongoed. „En de Van Dalestraat is natuurlijk een prachtige plek. Rustig en toch vlak bij alle voorzieningen." De verwachting is dat de huizen in mei volgend jaar opgeleverd kunnen worden. Buiten maakt een oud Amerikaans bordje gewag van een B&B voor twee dollar. foto Camile Schelstraete kinderen, van baby tot puber, in huis hadden." De gasten kunnen trouwens buiten ook gebruik ma ken van een apart tuingedeelte en een aangenaam, zo nodig ver warmd, overdekt terras. Peter en Femke zijn afkomstig uit Soest, maar ze zijn in Nieuw-Na men neergestreken, nadat ze leer den kennen via een vriend die er woont. Peter verkocht vroeger vrachtwagens en Femke heeft in weerwil van haar blonde haren, de Mexicaanse nationaliteit. „Mijn In de zitkamer hoef je je niet te vervelen: dozen met spelletjes, een tv en dvd ouders woonden daar toen, dus ik ben wel gewoon Nederlandse." Te gelijkertijd verklaart het de uitbun dig gebruikte kleuren, die haar jeugd in Mexico weerspiegelen. Het gastenboek staat vol met over wegend Nederlandse klanten, al zitten er ook Duitsers, een enkele Canadees en een Amerikaan bij. Voor een B&B lijkt Nieuw-Na men toch een beetje een uithoek, die niet op de voor de hand liggen de route ligt. Maar de Smits zijn aangesloten bij het netwerk van Bed en Breakfast Nederland. „We staan op de landelijke website en daardoor weet men ons gemakke lijk te vinden via internet. Het zijn vaak wat oudere mensen die hier in de buurt komen fietsen, naar Saeftinghe bijvoorbeeld", vertelt Peter. „We zijn een van de weinige hier in Oost-Zeeuws-Vlaanderen." Met andere adressen, bijvoorbeeld in Axel of Graauw, is wel onder ling contact wanneer zich gasten aandienen en een van de bed- en breakfasts vol zit. Moeten ze al op tijd opstaan, om hun gasten een ontbijt voor te schotelen, sinds een jaar maken de Smits het zich er niet gemakkelij ker op. Ze zijn namelijk een ont bijtservice begonnen. Klanten kun nen kiezen uit ontbijten in ver schillende uitvoeringen. In jacquet f bezorgt Peter die dan bij speciale gelegenheden. Dat kan bij een pas getrouwd stel zijn of op een ver jaardag. Maar ook in clownspak op een kinderfeestje. Vroeg uit de ve ren, is dan het devies. „Het vroegst was een keer in Zaamslag. Daar moest ik om zes uur zijn. Tja, dan moet je wel om half vijf op!" Tip? redactie@pzc.nl joch (hij leert net lezen) met grote belangstelling door de pagina's. Zijn moeder was blij verrast. „Zoek maar iets lekkers uit", zei ze enthousiast. Amos reageerde met een zeer ver baasde blik. „Iets lekkers? Ik zie al leen maar vieze dingen. En dan staat er op de voorkant nog 'Jam mie' ook!" TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws- Vlaanderen begint nog dit jaar met de aanleg van een gedeelte van de calamiteitenroute voor che miebedrijf Dow Benelux. Burgemeester en wethouders van de gemeente Terneuzen laten dat weten in antwoord op vragen van de VVD-fractie in de gemeente raad. De negen ton die de provincie, de gemeente, Valuepark Terneuzen en het waterschap voor de weg op tafel legden, bleek niet toereikend. Doordat de provincie en het ha venschap Zeeland Seaports samen nog eens vier ton extra bijdragen, is de financiering rond. De weg is volgend voorjaar gereed. door Harold de Puysseleijr HULST - De WMO-raad in de ge meente Hulst is net als de Senio renraad in die gemeente ontevre den over de wijze waarop burge meester en wethouders het advies orgaan behandelen. Dat blijkt uit een brief die voorzitter George Ler- nout en secretaris Jo van Houte aan het college van B en W heb ben gestuurd over de samenwer king met de WMO-raad. De raad dient het gemeentebestuur ge vraagd en ongevraagd van advies over beleidszaken op het terrein van de Wet Maatschappelijke On dersteuning (WMO). De WMO-raad is ongeveer ander half jaar in die functie actief „We hebben voortdurend het gevoel achter de feiten aan te lopen in processen waarin de WMO-raad een rol had kunnen spelen. Er is dan ook geen gevoel van participa tie of samenwerking." De kritiek richt zich niet zozeer op het ambtelijk apparaat, want 'die samenwerking beschouwen wij wel als zeer positief. Anders is dat gevoel over de werkwijze van het college. Daarom doen Lernout en Van Houte een dringend beroep op B en W de WMO-raad tijdig om advies te vragen over het WMO-beleid. De brief staat op de lijst van inge komen stukken voor de gemeente raadsvergadering van deze maand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56