Binnenland Molens in Kinderdijk zijn torentjes van Pisa Bus en tram volgend jaar 4,5 procent duurder Website helpt bij vinden rookvriendelijk café 'Looneisen rond de 3,5 procent' 4 Dinsdag 9 september 2008 pzc Restauratie moet elf wiekendragers redden van ondergang. Ondernemers bedenken creatieve oplossingen voor rookverbod. Kamerfracties reageren boos op voorgestelde tariefverhoging. Vrij van schooi door luizen door Annemieke Kooper KINDERDIJK - Cock van den Bergh kent als geen ander de karakteris tieke 'kuren' van de molens in Kin derdijk. Al 27 jaar woont de 48-jari- ge molenaar met zijn gezin in een van de negentien molens in het park. Het uitzicht op weiland, koeien en rivieren is fantastisch, maar je moet er wel wat voor over hebben, vindt Van den Bergh. „Als het dagenlang regent, krijg je zelfs natte voeten in huis. In de meeste andere huizen heb je daar toch geen last van." De molenaar is gehecht aan 'zijn plekkie' maar wordt er dagelijks aan herinnerd dat zijn bijzondere woning veel onderhoud nodig heeft. Hij wijst door een geruit raampje naar buiten. „Daar is een extra muurtje tegenaan gebouwd om te voorkomen dat hij nog ver der scheef zou zakken." Grijnzend: „We zeggen hier wel eens tegen el kaar dat zelfs de pispot daar over stroomde." Het is niet de enige molen met problemen. Het water heeft de houten fundamenten aangevreten en het cement aangetast. De zach te veengrond die steeds meer ge wicht moet dragen van de bouw werken, kan dat niet langer aan, waardoor de molens langzaam ver anderen in torentjes van Pisa. Beet je bij beetje zakken ze verder scheef Daar moet wat aan gedaan worden, dacht de Stichting We relderfgoed Kinderdijk die de ne gentien molens van het wereldbe roemde complex beheert. De stich ting vroeg het Rijk, de provincie en het waterschap om subsidie en beschikt nu over 3,5 miljoen euro om elf molens te restaureren. Dat project begint vandaag officieel, maar is 'stiekem' al begin juli is in gezet. Volgens woordvoerder Ad Wisse, verantwoordelijk voor het beheer van de molens, was het zaak het werk zo snel mogelijk te beginnen. „Doen we niks, dan zakt de boel straks als een pudding in elkaar. Dat zou heel jammer zijn." Eind 2010 moet de restauratie zijn vol tooid. De molens bij Kinderdijk. Er wordt begonnen met de grootschalige restaura tie van elf van de achttien molens. foto Harmen de Jong/GPD amsterdam - Verstokte rokers die gaan stappen kunnen sinds kort te recht op de website www.hiermag- hetwel.nl. Horecaondernemers meldden zich hiervoor de afgelo pen twee weken in groten getale aan, liet een woordvoerster van ini tiatiefnemer online uitgever Tres- sis gisteren weten. Op de site is te zien bij welke gele genheden ondanks het verbod toch binnen kan worden gerookt. Het gaat vooral om zaken die een speciale rookruimte hebben inge richt. Ook de rookpauzes van de Amsterdamse danstent Pacific Pare, waar bezoekers op vrijdag en zaterdagavond ieder uur een paar minuten lang een sigaret kun nen opsteken, staan erop. Volgens de woordvoerster hebben meer horecagelegenheden creatie ve oplossingen bedacht. Zo is er een café waar bezoekers via een speelgoedtrein hun drankje in een rookruimte krijgen bezorgd. „We hebben al tweehonderd in schrijvingen binnen en daarvan zijn er nu 170 verwerkt. Het is de bedoeling dat we een zo compleet mogelijke datebase opbouwen", zei de zegsvrouw. „De horeca-uit- baters vinden het fijn dat ze op de ze manier worden gevonden. Het rookverbod is nogal een omslag voor hen." Tressis wil zich met de website niet in de discussie over het rookverbod mengen. „Wij wil len het rokers alleen maar makke lijk maken door aan te geven waar ze terecht kunnen." PETER VAN STRAATEN HETEREN - Paula van Brakel controleert de haren van dochter Rebecca (6) met de luizenkam, in het bijzijn van dochter Irene (9). De meiden zitten thuis nu ze door hun school, De Klimboom in Heteren, een week geschorst zijn omdat ze bij herhaling luizen bleken te hebben. De ouders hebben een klacht ingediend tegen de maatregel bij de onderwijsinspectie en het be stuur van de school. De ouders zeggen er alles aan te doen om het pro bleem op te lossen. Op de meisjes heeft de verplichte week vrijaf grote im pact. Zo vertelt Rebecca dat ze regelmatig wordt uitgescholden voor luizen- bol. Ook de ouders liggen er wakker van. foto Erik van 't Hullenaar den haag - Kabinet, vakbonden en werkgeversorganisaties naderen een akkoord over een gematigde loonontwikkeling in 2009. Ingewij den sluiten niet uit dat er afspra ken gemaakt kunnen worden over maximale looneisen van rond de 3,5 procent, evenveel als dit jaar. De overeenstemming hierover moet beklonken worden tijdens het najaarsoverleg tussen kabinet en sociale partners. Minister Don- ner (Sociale Zaken) heeft vakbon den en werkgevers gisteren ge schreven dat hij deze bijeenkomst eind september of begin oktober wil houden. Donner herinnert de sociale part ners eraan dat het kabinet afziet van de geplande btw-verhoging in 2009. Dat gebeurt mede op drin gend verzoek van werkgevers en bonden. Daarnaast is het kabinet bereid de WW-premie voor werk nemers volgend jaar te schrappen, op voorwaarde dat de sociale part ners er voor zorgen dat de lonen dan niet te veel stijgen. Het kabinet wil te hoge loonstijgin gen voorkomen omdat die de infla tie opjagen en dus schadelijk zijn voor de economie en de werkgele genheid. wat ben FRACHT/GE den haag - De strippenkaart wordt duurder. De tarieven voor bus en tram stijgen volgend jaar met gemiddeld 4,5 procent. Staats secretaris Huizinga van Verkeer en Waterstaat heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer laten we ten. Huizinga zal vandaag al over dit plan in de Tweede Kamer aan de tand worden gevoeld door Groen- Linksfractieleider Femke Halsema. „Zo kun je nooit de concurrentie met de auto aangaan", liet ze gis teravond in een reactie weten. Ook de SP stemt niet in met de be oogde verhoging van de openbaar vervoer-tarieven. Het kabinet zou volgens deze oppositiepartij al leen oog hebben voor de belangen van de bedrijven. Een deel van de tariefstijging - 0,9 procent - is vol gens de staatssecretaris nodig om die bedrijven te compenseren voor een voorziene terugval in klandizie. Dit jaar kwam de tariefverhoging, na bijstelling onder druk van de TWeede Kamer, uit op 2,5 procent. Huizinga had ingezet op 3,1 pro cent. Voor volgende jaar gaat de staatssecretaris daar flink boven zitten. Volgens Huizinga zijn de nieuwe tarieven vastgesteld na overleg IVJ Staatssecretaris Huizinga wil dat het vervoer per tram en bus 4,5 procent duurder wordt. Zij wordt daarover vandaag in de Kamer aan de tand gevoeld. met consumentenorganisaties, ver voerbedrijven en lagere overhe den. „We geven advies, zij kan ermee doen wat zij wil", reageerde Rover. Deze reizigersorganisatie had liever gezien dat de tariefstij ging was beperkt tot 3,2 procent, een percentage dat overeenkomt met de stijging van de kosten van levensonderhoud. Rover is ook 'niet blij' met het mo del dat volgens Huizinga is ge bruikt voor het berekenden van de tarieven. De kosten van ov-be- drijven spelen daarbij een bepalen de rol. Die kosten zijn prijs- maar nog veel meer loongevoelig. „Het moet niet zo zijn dat reizigers de afspraken gaan betalen voor beëin diging van de staking in het streek vervoer," zei de Rover-woordvoer der.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4