en travaljes Ww' Ondergrondse inzameling van afval breidt uit Monumentendag niet op Noord-Beveland Chauffeurs St. Philipsland willen meebetalen aan parkeerplaats ÉL 661311 M 'Drooghok' brandweer wordt weer authentiek hoogtorenstation. Bus rijdt naar theaters Goes en Middelburg Nieuw bridgeseizoen begint met instuif Trucks op havenplateau moeten wijken voor bouw van woningen. Verrommeling krijgt minder kans met nieuwe containers. S PZC Dinsdag 9 September 2008 23 www.arpas.sanidrome.n Hét adres voor uw nieuwe badkamer, inclusief vakkundige installatie! vil iilSi H Hgf;':: Arpas \anidróme (L/ Mortiereboulevard 7, Middelburg, tel. (0118) 55 10 80 door Piet Kleemans DREISCHOR - Het werd ooit ge bouwd als transformatorhuis, of wel hoogtorenstation. Nadat het gebouwtje aan het Slingerbos in Dreischor zijn functie in de stroomdistributie had verloren, ge bruikte de Brouwse brandweer het om slangen te drogen. Daarna kwam het leeg te staan en verpau perde. Binnenkort komt het - sa men met twee torens en vier tra valjes - officieel onder de hoede van de Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland, een volle dochter van de Stichting Renesse. De stichting neemt een aantal his torische bouwwerken over van de gemeente. Het hoogtorenstation in Dreischor is er het slechtst aan toe. Voor heemkundige kring Stad en Lande was dat eerder reden om aan de bel te trekken en te pleiten voor behoud van het in verval geraakte transformatorhuis. Secretaris Dick Kooman: „We gaan in elk geval op zo kort mogelijke termijn het hoogtorenstation weer helemaal in originele staat terugbrengen. De vergunningen zijn aangevraagd bij de gemeente en we hopen subsi die te krijgen van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurland schap en Monumenten. Het be treft tenslotte een rijksmonu ment." Wat na de restauratie precies de functie wordt van het transforma torgebouwtje is nog niet duidelijk. „We spelen met de gedachte de technische apparatuur die er ooit inzat weer terug te plaatsen, zodat we een compleet beeld kunnen ge ven van de vroegere functie van het station", legt Kooman uit. Volgens Kooman is dat nog niet zo simpel als het lijkt. „Vroeger zat er een stalen hekwerk op en daar za ten van die grote porseleinen isola toren aan vast. Naar dat soort isola toren zijn we op zoek, maar de meeste zijn destijds toen ze over bodig werden gewoon wegge gooid." Kooman hoopt dat begin volgend jaar begonnen kan wor den met de 34.000 euro kostende restauratie. Wat de overige 'nieuwe aanwins ten' betreft vallen de kosten voor alsnog mee. De travaljes in Torens en travaljes De Stichting Monumenten is een volle dochter van de Stich ting Renesse. De stichting neemt enkele to rens en travaljes over van de gemeente. Het voormalige hoogtorensta tion in Dreischor wordt in oude glorie hersteld. De restauratie wordt begroot op 34.000 euro. De betonnen uitkijktoren in de Domeinen vergt onder houdswerk. De bouwwerken worden vrij dag 19 september officieel overgedragen aan de stichting. Burgh-Haamstede, Dreischor, Kerkwerve en Noordgouwe staan er redelijk netjes bij en hetzelfde geldt voor de Plompe Toren in Burghsluis. Deze is enkele jaren ge leden volledig gerestaureerd en wordt verhuurd aan Natuurmonu menten die in de toren een 'leven de expositie' draaiende houdt. Daarin verandert niets, zegt Koom an. De betonnen uitkijktoren aan het einde van de Adriaan van der Weijdeweg, aan de rand van bos wachterij Westenschouwen, vergt wel enig achterstallig onder houdswerk. Kooman: „Bovenin zijn aan de rand van het uitkijkpla- teau een soort wijzerplaten ge monteerd waarop je kunt zien wat in welke kijkrichting te zien is. Die platen moeten nodig vervangen worden." Wanneer dat gebeurt en wat de kosten zijn, is volgens hem nog niet te zeggen. De functie van de toren blijft hetzelfde: uitkijk post. De enige in de boswachterij, want de twee houten brandtorens zijn gesloopt, nadat ze herhaalde lijk ten prooi vielen aan vandalis me. De travaljes wil de monumenten stichting vaker gaan gebruiken waar ze voor gemaakt zijn: het be slaan van paarden. Kooman: „En dan denken we vooral aan demon straties tijdens braderieën of een evenement als de vlasdag in Dreischor." Stichting Monumenten neemt to rens en travaljes over van de ge meente Schouwen-Duiveland. Hoogtorenstation Dreischor wordt snel gerestaureerd. ZIERIKZEE - De cultuurbus gaat op pad. De bus rijdt op 12 november naar De Mythe in Goes voor 'Fire of Anatolia', een Turkse theater show met dans en muziek. Op 5 fe bruari rijdt de bus naar de Middel burgse schouwburg. Daar is de mu sical'Anatevka' te zien. Opstapplaatsen zijn in Bruinisse, Zierikzee en Burgh-Haamstede. Opgeven voor 30 september bij het Welzijnshuis: 453444. BURGH-HAAMSTEDE - Het nieuwe bridgeseizoen in de Westhoek be gint vanavond in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede met een bridge instuif De avond is vooral bedoeld voor nieuwkomers die aansluiting bij een bridgeclub overwegen. ledereen die een kaartje wil leg gen is van harte welkom, zowel de beginnende bridger als degenen die zojuist een cursus bridgen heb ben gevolgd. De instuif begint om 19.30 uur. door Rob Paardekam SINT PHILIPSLAND - Henk den Haan uit Sint Philipsland is de beroerd ste niet. Hij wil zijn vrachtwagen best ergens anders parkeren en weet zeker dat zijn collega's daar ook zo over denken. „We willen zelfs betalen voor zo'n nieuwe par keerplaats", zegt hij. „Maar geen drieduizend euro." De in Sint Philipsland woonachti ge vrachtwagenchauffeurs parke ren hun trucks al jaren op het ha venplateau. In het weekeinde staan er een stuk of twintig. Nie mand had daar problemen mee. Maar nu ligt er een plan om bij het havenplateau een aantal wo ningen te bouwen en daar wringt de schoen. De projectontwikkelaar liet onlangs weten dat hij zijn hui zen niet kwijt kan door de aanwe zige vrachtwagens. Geluidsoverlast WISSENKERKE - Toegegeven, andere gemeenten hebben er veel meer. Toch beschikt ook Noord-Beve land over een aantal bezienswaar dige monumenten. Maar de ge meente doet dit jaar (als enige in Zeeland) echter wederom niet mee aan Open Monumentendag, aankomend weekeinde. Er zijn mooie kerkjes, in Kats en Colijnsplaat bijvoorbeeld. Molens ook: twee stuks in Wissenkerke en twee in Colijnsplaat. En ook Wis senkerke en Geersdijk hebben (rijks-)monumenten. Toch organi seert Noord-Beveland al jaren geen open monumentendag meer. en belemmering van het uitzicht zouden kopers afschrikken. „Wij zagen dit drie jaar geleden al aankomen", zegt voorzitter Henk den Haan van de chauffeursvereni ging Sint Philipsland. „Daarom hebben we de koppen bij elkaar ge stoken. Als er problemen komen, is het beter om met één mond te spreken." Sinds mei is er formeel sprake van een vereniging. „En dat blijkt achteraf precies het juiste moment te zijn geweest", aldus Den Haan. „Want toen is de kri tiek op onze aanwezigheid op het havenplateau gekomen." Een andere locatie voor de vracht wagens lijkt de enige oplossing. Het gemeentebestuur bekijkt wel ke mogelijkheden er zijn en hoopt later dit jaar met een voorstel te ko men. Het industrieterrein en een ptl Vrachtwagenchauffeurs in Sint Philipsland moeten hun auto's el ders parkeren. Aan omheining en verlichting van een nieuwe par keerplaats willen ze meebetalen. Navraag bij de gemeente leert dat dat in 2003 voor het laatst is ge weest. „Er was toen weinig animo vanuit de eigenaren van de monu menten en er waren weinig belang stellenden", aldus een woordvoer ster. „Slechts één monument was een succes die dag en dat was de kerk van Colijnsplaat. Maar dat kwam omdat de Visserijdagen in datzelfde weekeinde vielen." De kerken van Colijnsplaat en Kortgene zijn zaterdag wel open tij dens Monumentendag. „Wij zijn zelfstandig en niet afhankelijk van de gemeente", zegt J. Marinissen van de kerkenraad in Colijnsplaat. braakliggend stuk grond aan de Luijsterlaan zijn de revue al gepas seerd, maar Den Haan zegt te heb ben vernomen dat omwonenden van die laatste locatie de komst van de vrachtwagens niet zien zit ten. Welke plek het ook wordt, de kans is groot dat de gemeente een bijdrage zal vragen van de chauf feurs, bijvoorbeeld in de vorm van een parkeervergunning. „Dat zou den we best begrijpen", stelt Den Haan. „Het zou fijn zijn als zo'n nieuwe parkeerplaats wordt ver licht om omheind. Dat kost geld. Er is niets mis mee dat de gemeen te een deel van de kosten terug wil zien. Ik weet zeker dat onze bazen door ook zo over denken." Toch moet de gemeente volgens Den Haan niet overdrijven. Vol gens hem heeft wethouder Van Dis laten doorschemeren dat het kostendekkend moet zijn. „Dan gaat zo'n parkeervergunning mis schien wel drieduizend euro per jaar kosten", stelt Den Haan. „Dat zijn natuurlijk geen bedragen." Afval ondergronds verzamelen aan de Nieuwe Haven, foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman ZIERIKZEE - De ondergrondse afval inzameling in het hartje van Zie rikzee wordt met zeven nieuwe in zamelpunten fors uitgebreid. Vuil niszakken en rolcontainers gaan in praktisch heel het Havenkwartier in de ban. Aan het kiezen van locaties waar deze ondergrondse containers ge plaatst worden, is onderzoek aan vooraf gegaan. De bedoeling is con tainers te plaatsen op het parkeer terrein Nieuwe Bogerdstraat, Breedstraat, Sint Domusstraat, hoek van de Hoofdpoortstraat met de Ravestraat, hoek Ravestraat met de Peterseliestraat, Fonteine met de Korte Sint Janstraat en het Kraanplein op de kop van de Oude Haven. Een aantal van deze plekken moet nog tot in detail worden uitge werkt. Die verfijning wordt opge pakt na een informatiebijeen- 'Uiteindelijk wordt de hele binnenstad van zuid naar noord doorgewerkt' komst die donderdag wordt gehou den in de Burgerzaal van het ge meentehuis in Zierikzee. De reini gingsdienst licht die avond (aan vang 19.30 uur) het hoe en waar om van deze nieuwe wijze van af valinzameling toe. Aan de Nieuwe Haven zijn in het voorjaar van 2006 al ondergrondse afvalcontai ners in gebruik genomen. Dit is het vervolg. „Uiteindelijk is het de bedoeling dat de hele binnenstad van zuid naar noord wordt doorge werkt", blikt Paul van Tuil van de gemeente Schouwen-Duiveland in de toekomst. De nieuwe vorm van afvalinzameling heeft een aantal voordelen. Mensen hoeven hun troep niet meer kwijt in schuur tjes en op stoepen. „Wat verrom meling van het straatbeeld en afval- toerisme tegengaat." De containers zijn altijd toegankelijk. Bovendien kunnen werknemers van de reini gingsdienst efficiënter en beter worden ingezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47