Jongeren, vogelaars en duikers doelgroep Geen hoed op molen Snackwagen Serooskerke moet vertrekken Nieuwe hoeder voor torens 22 Dinsdag9 september2008 PZC Natuurbeheerders en Recron richten samen Schouwse natuur in. Exploitant is de dupe van nieuw beleid voor standplaats en venten. S ZIERIKZEE - Het samenwerkingsver band van Recron, Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten, dat vrij dag is begonnen, richt zich op jon geren, vogelspotters en duikers. De drie organisaties richten samen de 'kunstnatuur' aan de Zuidkust en in de Kop van Schouwen in. Het is voor het eerst in Nederland dat de recreatiesector zich ver bindt aan natuurbeheerders. De sa menwerking wordt voor drie jaar aangegaan. In het eerste uitvoe ringsplan maakt het drietal bij de Heerenkeet en bij Burghsluis pu- blieksentrees naar Plan Tureluur. Verder zorgt het verband voor extra wandelpaden op de grens van Tureluur en de stad Zierikzee. Een andere activiteit is het organi seren van welkomstdagen voor werknemers van recreatiebedrij- ven. Zij worden rondgeleid in de Schouwse natuurgebieden in de verwachting dat zij hun klanten enthousiast weten te maken. Later wil het verband de duikplaatsen langs de Oosterschelde verbeteren. Wethouder Roel van der Wekken omarmt de nieuwe samenwer king: „Wat hier gebeurt, sluit mooi aan op de ideeën van onze landin richtingscommissies. De inwoners hechten aan een goede ontsluiting van de natuur. Ik denk dat de sa menwerking zowel de inwoners als de recreant ten goede komt." De nieuwe natuur op Schouwen heeft zich ontwikkeld tot pu bliekstrekker, met de vogelboule vard als belangrijkste attractie. Re- creatiebedrijven varen hier wel bij. Het belang van de natuurbeheer ders zit meer in de ideële sfeer. „Wij hebben draagvlak onder de bevolking nodig. Daar zit onze winst", zegt regiodirecteur Juun de Boer van Natuurmonumenten. De uitkijktoren in de Domeinen is dringend toe aan een opknapbeurt. foto Dirk-Jan Gjeltema SINT PHILIPSLAND - De molen in Sint Philipsland moet het nog lang zonder hoed doen. De kap wordt op zijn vroegst volgend voorjaar te ruggeplaatst. De gemeente wacht op toestem ming van de Rijksmonumenten- dienst om extra restauraties uit te voeren. De molen staat al ander half jaar zonder hoed op de dijk. Aanvankelijk zou het gemaal bin nen tweehonderd werkdagen maal- vaardig zijn, maar dat lukt niet. „Er moet veel meer gebeuren dan gedacht", zegt woordvoerder Ralf Berkers van de gemeente Sint Phi lipsland. „Voor die extra klussen is toestemming van de Rijksmonu- mentendienst nodig. Daarnaast la ten we extra zaken herstellen, om dat we er nu beter bij kunnen." Volgens Berkers is nog niet be kend of de restauratie door de te genvallers meer zal kosten dan de geraamde 132.000 euro. door Esme Soesman SEROOSKERKE - Raymond van Gilst moet van de gemeente Schou- wen-Duiveland met zijn snackwa gen vertrekken van zijn stekje langs de N57 bij Serooskerke. Dat is het gevolg van het nieuwe stand- plaats- en ventbeleid van de ge meente. 'Een koude douche' na een heel succesvol startjaar, stelt onderne mer Van Gilst vol ongeloof vast. Volgens het begin augustus ingega ne beleid mogen er niet langer ver koopwagens worden weggezet op grond die van derden wordt ge huurd, schetst Van Gilst het pro bleem. De ondernemer, die de snackkraam bij Serooskerke begin maart heeft overgenomen, huurt de grond van waterschap Zeeuwse Eilanden. Ook bij de Plompe To ren bij Burghsluis huurt hij een standplaats van het schap, waar hij incidenteel (op warme en druk ke dagen) gebruik van maakt. Door beide locaties haalt de ge meente echter een streep. Van Gilst krijgt twee jaar de tijd (tot 1 januari 2011) om naar een nieuwe locatie om te zien, in sa menwerking met de gemeente. Veel mogelijkheden zijn er echter niet, heeft hij inmiddels ervaren. Er zijn een aantal plekken aange wezen door de gemeente Schou- wen-Duiveland waar gevent mag worden, mits ze al niet aan een an der zijn vergeven. Serooskerke en de Plompe Toren staan niet op die lijst. Maar een andere plek - of bij wijze van alternatief: het rondtrek ken langs verschillende dorpen - biedt commercieel lang niet dezelf de mogelijkheden als de stek bij de Schelphoek. „Daar mag ik nu tussen februari en december ze ven dagen per week staan. Een leu ke plek om te zitten. Er komt veel werkverkeer langs." Daarnaast is er al heel wat in die plek geïnvesteerd. De grond zelf is (in samenwerking met het schap) voor gebruik gereed maakt, er zijn zitjes en een toiletvoorziening ge- Snackwagen Serooskerke moet vertrekken als gevolg van nieuw beleid van de gemeente. De loca tie Schelphoek loopt goed en er is al heel wat in geïnvesteerd. realiseerd en er is een stroomvoor ziening aangelegd. De snackwagen biedt, ook voor de aangrenzende voorzieningen van Plan Tureluur, toegevoegde waarde. Wat Van Gilst betreft kan de kwestie vrij simpel worden opgelost: zijn loca ties toevoegen aan de lijst met aan gewezen plekken. Dat is ook rede lijk in de richting van het water schap die door het nieuwe beleid ook van huurinkomsten wordt be roofd. „Dit verhaal verdient de schoonheidsprijs niet. De hele pro cedure is afgewerkt in de periode dat horecaondernemers het op hun drukst hebben. Dan ga je echt niet zitten met de krant om alles bij te houden." Wethouder Ad Verseput wil niet reageren, omdat hij niet op de hoogte is van de zaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46