'De Zuid-Afrikaan zit Van Avermaet wint rit, Martinez nieuwe leider Verontwaardiging groot na tijdstraf Hamilton 1 4HFf/ Bond neemt wel vaak beslissingen in voordeel van Ferrari. WK-voorzitter Danny Jordaan neemt een psychologische barrière. Hunkerende Flecha kan het in de finale niet afmaken. 36 Dinsdag 9 september 2008 PZC Lewis Hamilton geeft tekst en uitleg na de race. foto Robert Ghement/EPA door Paul Zweverink DEN HAAG - De afkorting FIA staat voor 'Federation Internationale de 1'Automobile', maar al eerder maakten critici van de organisatie die de Formule I bestuurt daar 'Ferrari Interest Alliance' van. Dit vanwege de schijn van partijdig heid die Ecclestone en de zijnen met zich meedragen. De criticas ters beweren dat het te vaak is voorgekomen dat de FIA bij twij fels en in ingewikkelde zaken vrij wel altijd met een oordeel naar buiten komt dat in het voordeel van Ferrari uitvalt. Die kritiek barst na afgelopen zon dag weer in alle hevigheid los. We derom koos de FIA de kant van Ferrari in de zaak Hamilton-Raik- konen. De koplopers tijdens de ra ce op het circuit van Spa-Francor- champs waren in een hevig ge vecht met elkaar onder natte om standigheden. Hamilton werd daar bij naar eigen zeggen dermate door Raïkkonen gehinderd dat hij geen andere weg meer vond dan het afsnijden van de chicane. „Daarna gaf ik hem geheel volgens de regels zijn eerste plaats weer te rug", aldus de Brit. Raikkonen spinde even later tegen de muur, Hamilton won de race. Er volgde een onderzoek en daar bij oordeelde de FIA dat Hamilton fout was geweest. Hij zou zijn eer ste plaats niet vrijwillig hebben te ruggegeven. Er volgde een straf van 25 seconden. Hamilton viel te rug naar plek drie, waardoor Fe lipe Massa als winnaar werd uitge roepen. Gevolg: Massa (Ferrari) staat in de stand om de wereldtitel slechts twee puntjes verwijderd van Hamilton (McLaren). Bij het team van McLaren is men verontwaardigd. Teamchef Ron Dennis kan het niet geloven. Hij is van mening dat Hamilton alles goed deed rond het incident. „Le wis lag al voor in de chicane en werd naar buiten gedrukt", zei Dennis. „Hij had de leiding bij het uitkomen van de bocht en we rie pen op de radio direct dat hij de positie aan Kimi moest terugge ven, waarna Lewis hem opnieuw inhaalde." Volgens Dennis was wedstrijdleider Charlie Whiting het eens met de manier waarop Hamilton de actie afrondde. „Na tuurlijk wilden we weten of dit in orde was en Charlie Whiting was van mening dat er niks mis was", aldus Dennis. Bij Ferrari doet men er het zwij gen toe. Het team liet wel weten dat zij niet naar de wedstrijdlei ding is gestapt met een officiële klacht over Hamiltons afsnijden van de chicane. „We zijn na de ra ce wel naar de wedstrijdleiding ge roepen om onze kant van het ver haal uit te leggen", aldus Ferrari. De tijdstraf aan Lewis Hamilton bij de Grote Prijs van België zorgt voor verontwaardiging. Sommigen menen zelfs dat er kwade opzet in het spel is. door Edwin Schoon SOCCER CITY - Danny jordaan, voormalig anti-apartheidactivist, leraar en parlementslid, heeft: geen eenvoudige taak. Als baas van het organisatiecomité van het WK 2010 moet hij alle twijfels rond het eerste WK op Afrikaanse bodem wegnemen. In Soccer City, vlak bij Soweto, ziet Jordaan (57) vanuit zijn imposante kantoor dat de bouw van het belangrijkste WK- stadion gestaag vordert. Hij straalt rust en vertrouwen uit. U bent altijd zeer positief over het WK in uw land. Waar haalt u zelf de inspiratie vandaan? Danny Jordaan: „Mijn wortels lig gen in de anti-apartheidsstrijd, the struggle. Ik zat bij de South Afri can Council of Sports (SACOS). Onze slogan was: 'geen normale sport in een abnormale samenle ving.' Ons doel was het compleet isoleren van Zuid-Afrikaanse sport. Dat lukte. In 1975 waren er 130 officiële banden met interna tionale sportfederaties, in 1985 nog maar 28. Toen het einde van apart heid gloorde, heb ik de eerste non-raciale voetbalbond opgezet: SAFA. De dag 4 juli 1991 zal ik nooit vergeten. Toen liet Fifa ons na 34 jaar weer toe tot internatio nale competities." Welke rol speelde sport in het samen brengen van Zuid-Afrika? „Een grote. Ons is heel lang ver teld dat we inferieur zijn, minder slim dan Europeanen. Dat we geen initiatief nemen, geen ideeën hebben. Het is een psychologische barrière. Om door die barrière heen te breken, moeten we grote dingen bereiken. Zoals het organi seren van een WK voetbal. Zoals wij het WK rugby organiseerden, maar dan veel groter." Zuid-Afrika wordt door Europa kri tisch gevolgd op weg naar het WK. Veel Europeanen kijken nog naar Afrika met een perceptie van armoe de, ziekte, gebrek aan organisatie. Hoe gaat u hiermee om? „Historisch gezien is de relatie tus sen Europa en Afrika ongelijk. Be paald door het koloniale verleden. Het paard en de ruiter. De ruiter zal altijd geloven dat het de contro le heeft en het paard kan sturen en beoordelen. Maar vijf Europese landen kunnen zelfstandig een WK organiseren. Zelfs Nederland heeft België nodig. En nu is er plot seling een Afrikaans land dat het WK organiseert. Leidt dit tot onge loof in Europa? Leidt dit tot moei lijkheden om Europeanen te over tuigen? Natuurlijk!" Hoe gaat u om met dit ongeloof? „Alles wordt bepaald door perspec tief. Wanneer Europeanen twijfel uiten over het WK in Zuid-Afrika, 'Ons is heel lang verteld dat we inferieur zijn, minder slim dan Europeanen' komt dat vaak door onvolledige in formatie. Ze hebben het land niet gezien, ze hebben geen idee waar ze het over hebben. Ze zien het nog steeds als inferieur, een kolo nie. Pas wanneer ze hier komen en mensen ontmoeten, kan dat veranderen. Dan ontdekken ze dat er mensen met visie zijn, mensen met een strategische benadering. Dat mensen hier niet hopeloos in een hoekje zitten." U bent erg positief over de bijdrage van het WK aan de ontwikkeling Zuid-Afrika. Waarom? „Omdat het WK goed bijdraagt aan de opbouw van ons land. Dat we investeren in infrastructuur en mensen. We hebben al 120.000 ba nen gecreëerd. Die mensen gaan el ke dag naar hun werk. Ie kunt ze zien als je hier het raam uitkijkt. Ze verdienen loon, ze helpen hun kinderen en families. Dat doet het WK nu al." Is het WK voor die mensen ook be taalbaar? „We geven 120.000 gratis tickets weg via acties. De goedkoopste tickets zijn bewust maar 12 euro. En de fanparks zijn gratis. Alle werknemers krijgen bovendien een gratis kaartje voor het eerste WK-duel in het stadion dat ze zelf hebben gebouwd." Het lijkt soms wel of het WK alle problemen in Zuid-Afrika gaat oplos sen. Zijn de verwachtingen niet te hoog? „De verwachtingen bij dit soort evenementen zijn vaak te hoog. Het WK gaat niet al onze economi sche of huisvestingsproblemen op lossen. Of welk ander probleem ook. Maar het WK verschaft ons wél een betere basis om al die pro blemen aan te pakken. We zullen in 2010 een beter getraind politie korps hebben, een sterk verbeter de infrastructuur, betere ziekenhui zen. Als we de meest moderne sta dions en luchthavens kunnen bou wen, kunnen we die capaciteiten daarna ook inzetten voor scholen, ziekenhuizen en huizen." Er is kritiek op Zuid-Afrika omdat er minder wordt besteed aan sociale kwesties omdat het geld naar het WK gaat. „Dat is gewoon niet waar. Het ope rationele budget, 303 miljoen euro, komt van de Fifa. Daar bovenop in vesteert de regering in de infra structuur: vliegvelden, transport en spoorwegen, en dergelijke. Het totale budget voor infrastructuur in dit land is 630 miljard rand (50 miljard euro), terwijl dat voor het WK slechts 30 miljard rand (2,5 miljard euro) is. Infrastructuur, die 630 miljard, is 32 procent van het overheidsbudget, terwijl maar 37 procent - het grootste gedeelte - naar sociale voorzieningen, ge zondheidszorg, onderwijs, en hiv/aids gaat." U zei in een BBC-interview: 'Er is een verschil tussen de realiteit en de perceptie als het over criminaliteit gaat'. „Ik denk dat veel Europeanen het idee hebben dat je niet over straat kunt lopen in Zuid-Afrika. Maar overal ter wereld is criminaliteit. 'We zijn vastberaden om in 2010 een veilig WK te creëren' Alleen in dit land rapporteren de media over elk incident. We zijn vastberaden om een veilig WK te creëren. Zo hebben we in 2010 31.000 extra politieagenten." Het hielp natuurlijk niet toen in de cember tijdens de WK-loting Pieter Burgstaller, een vriend van Franz Beckenbauer, op een golfterrein bij Durban werd vermoord. „Het vreemde was dat juist de En gelse media ons in bescherming door Patrick Delait SABINANIGO - Een week lang had Juan Antonio Flecha maar over één ding gesproken. De negende etappe van de Vuelta, gisteren in Sabinanigo gewonnen door de Belg Greg van Avermaet, moest dé dag worden van de Spanjaard van Rabobank. Toen hij vijf kilometer voor de fi nish ontsnapte uit een kopgroep van twaalf leek Flecha op weg om zichzelf te verlossen van een kna gend gevoel. Sinds zijn etappezege in de Ronde van Valencia in 2005 heeft Flecha, toen nog in dienst van Fassa Bortolo, geen koers meer gewonnen. Hoewel hij in de finale hemel en aarde bewoog, moest de Spanjaard ook gisteren berusten in een ereplaats. Op drie kilometer voor de streep werd Fle cha ingerekend door het illustere gezelschap waarmee hij na 52 kilo meter was weggereden op de Coll de la Espina, één van de vier Pyre- neeëncols die het peloton gisteren moest beklimmen. Met onder anderen Damiano Cun- ego, Davide Rebellin, Rinaldo No- centini en de jonge Belg Greg van Avermaet in de buurt, hoefde Fle cha zich in de finale niet veel illu sies meer te maken. „Dat hij weer niet heeft gewonnen, is voor hem best lastig. Binnen de ploeg mer ken we dat hij naar een overwin- Greg van Avermaet ning hunkert. Flecha is niet naar Rabobank gekomen om alleen maar te knechten", zei ploegleider Erik Dekker. Nocentini ging de sprint van ver aan, maar werd ge counterd door Van Avermaet. Het talent van Silence-Lotto wees ver volgens ook de aandringende Re bellin kordaat terug. Flecha had nog genoeg reserves om zich naar een verdienstelijke derde plek te katapulteren. Volgens Dekker hoeft de 30-jarige Spanjaard zich zelf niks te verwijten. „Hij heeft ge daan wat hij moest doen. Er zijn dagen dat je niet kunt winnen en vandaag was er zo een. In een sprint met Van Avermaet en Rebel lin is Flecha in theorie kansloos. Het was misschien anders gelopen als die twee mannen van Euskaltel er niet bij waren geweest. Toen Fle cha ontsnapte, bleven zij rijden in de achtervolging." Voor de 'twee van Euskaltel' speelden gisteren an dere belangen dan de ritzege. De twaalf vluchters kregen zo veel vrij heid van het makke peloton dat Egoi Martinez de Esteban kans zag om de gouden leiderstrui van Levi Leipheimer over te nemen. Door het sloopwerk dat hij en zijn ploeg maat Alan Perez onderweg ver richtten, steeg Martinez in het klas sement met stip van de zestiende naar de eerste plek. Vandaag krijgt het peloton een kor te, overwegend vlakke, etappe naar Zaragoza voor de wielen. 1*5 Greg van Avermaet wint de ne- gende etappe van de Ronde van Spanje. De Belg was de sterkste sprinter uit een kopgroep van twaalf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38