De kennisquiz wil verleiden Kerktoren van Serooskerke bleef lang onvoltooid 3 uJ KENNISQUIZ N PZC Dinsdag 9 september 2008 31 De PZC en natuurmuseum Terra Maris in Domburg organiseren een kennisquiz over het Zeeuwse landschap en de Zeeuwse natuur. Voor afgaand aan de finale, zater dag 18 oktober, publiceert de PZC vandaag en de ko mende twee dinsdagen een themaverhaal met vragen. Uit de inzenders worden zes finalisten gekozen. '*4 UI Vragen Zeeuwse kennisquiz 1. Een veel voorkomende manier om het an dere geslacht te verleiden zien we in het voor jaar bij de bruine kiekendief. Je ziet dat de vo gels in de lucht allerlei acrobatische toeren uit halen. Wat doen de partners op dat moment? 2. Veel insecten lokken een partner met behulp van geur. Hoe heten de geurstoffen waarmee insecten een partner lokken? 3. De sporen van de stinkzwam zijn opgeno men in een vloeibaar papje. Ze kunnen dus niet door de wind verspreid worden. Hoe ge beurt dat dan? Stuur de oplossing vóór maandag 6 okto ber naar: redactie@pzc.nl of PZC, Postbus 31, 4460 AA Goes, onder vermelding van Zeeuwse kennisquiz. De zes winnaars, die geselecteerd worden voor de finale op za terdagmiddag 18 oktober, worden in de week na de sluitingsdatum bekend ge maakt. ■Pij Een filmpje over het thema verleiding is te zien op www.pzc.nl/buitengebied. Daar zijn tot 6 oktober ook de vragen van alle in de PZC gepubliceerde voorrondes te zien. door Chiel Jacobusse Missverkiezingen. Niet iedereen is ervan gediend. De een spreekt de nigrerend van vleeskeuringen, weer een ander heeft bezwaren omdat de vrouw gedegradeerd zou worden tot lust object. De kemphaantjes in de wei hebben geen last van dat soort scrupules. Nou ja, met dit verschil: ze houden mister-verkie- zingen. Verleiding is zeker niet exclusief menselijk. Allerlei dieren, ja zelfs planten houden zich er mee bezig. Of hoe moet je anders de felrode bessen van de Gelderse roos dui den. Het zijn levende reclameborden die schreeuwerig uitroepen: eet mij op, want ik ben smakelijk. Voor de plant in kwestie is het dé manier om nieuwe groeiplaatsen te bereiken via een vogelmaag. Soms wordt verleiding misleiding. De bijenorchis die in de bloemtekening een niet al te beste imitatie van een bij ten bes te geeft, vervolmaakt die vermomming door de geurstoffen van een tot paring be reide vrouwtjesbij af te scheiden. De man nelijke bijen die proberen te paren, zorgen ervoor dat het stuifmeel van de ene naar de andere plant verplaatst wordt en dragen zo bij aan de bevruchting. In het dierenrijk zijn het meestal niet de dames, maar de heren die het opvallendste verenpak hebben. Je ziet dat bijvoorbeeld bij eenden. Bij vrijwel alle soorten hebben de vrouwtjes een sober, grijsbruin pakje, terwijl de woerden veelal uitgedost zijn met een uitbundig kleurenpak. Aangeno men wordt dat een en ander te maken heeft met het feit dat het vrouwtje de eie ren bebroedt. Dat gebeurt in het open veld. Als het vrouwtje van de wilde eend net zo bont gekleurd zou zijn als haar ee ga, zou het nest binnen de kortste keren worden ontdekt door roofvijanden. Het is aardig om dit soort verklaringen te bedenken, maar tegelijkertijd moeten we ons realiseren dat ze niet altijd kloppen. Een prachtig voorbeeld vormt de kemp haan. Er is geen andere inlandse vogel te bedenken die zijn nest zo diep tussen het gras verschuilt. Maar in tegenstelling tot al le familieleden is er juist bij de kemphaan een enorm verschil in het opvallende ve renkleed van de haantjes en de schutkleur van de hennetjes. Kemphanen maken in het vroege voorjaar hun naam volledig waar. De hanen houden uitgebreide spie gelgevechten en de hennetjes staan er op enige afstand quasi-ongeïnteresseerd naar te kijken. Hoe verleidelijk is het om ook hier weer de parallel naar de mensenmaat schappij te trekken. Maar tegelijkertijd kun je vaststellen dat die parallel mank gaat. De kemphanen voe ren hun spiegelgevechten op om indruk te maken bij de kemphennen. Het is duide lijk dat degene die het succesvolst is op het kampveldje, ook het meest in trek is bij de kemphennen. Eigenlijk is er sprake van een mister-verkiezing, waarbij de jury uit sluitend uit dames bestaat. Kemphanen zijn in ons land bijna uitge storven, maar er zijn nog genoeg diersoor ten die de kunst van de verleiding tot in de perfectie beheersen. Van de winterko ning die voor zijn toekomstige eega min stens vijf vrijstaande nesten aanlegt tot de grauwe franjepoot, waar de rolverdeling tussen man en vrouw volledig omgewis seld lijkt. Illustratie Adri Karman Hoe Serooskerke aan zijn naam komt, is ingewikkeld. In de 12e eeuw heette het dorp Alartskintskerke: kerk gesticht door het kind van Alart. In het midden van de 13e eeuw verdween 'kind'. Later is heer toegevoegd: 's-Heer Alardskerke. In de 14e eeuw wordt dit Tsheralaerdskerke: op z'n Zeeuws: Tsherolaerdskerke. Dit leidde tot Tseroirtskerke of Tseroorts- kerke, ook wel Ser Aertskerke. Tussen 1550 en 1570 verdwijnt 'rt': Seroeskerke, Seroiskerke, Tseroiskercke. Het koor van de aan de apostel Johannes gewijde kerk van Serooskerke werd tijdens het beleg van Middelburg door de geuzen tussen 1572 en 1574 met de grond gelijk gemaakt, het kerkschip werd in de 17e eeuw verbouwd. De kerktoren bleef onvoltooid; onder de latere houten kap is de aanzet voor een derde torengeleiding te zien. In augustus 1809, toen een Engels leger aan land kwam om fort de Haak in te nemen, liep het kerkgebouw weer ernstige schade op. Van de door Napoleon uitgekeerde schadeloosstelling van 750 gulden kon de kerk worden hersteld. Een paartje kemphanen: het mannetje moet zich in de kijker vechten. foto Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33