Ziekenhuisbestuurders: Niet meer naar de stembus, PZC Breskens i i - Mogelijk acties vakbonden bij ziekenhuizen om verstoorde arbeids- en overlegverhoudingen De krant 5 weken voor 15 euro! Volgende maand brandt landelijk de campagne los voor het waterschap. 2 Dinsdag 9 september 2008 PZC MARLEEN BLOMMAERT Het uitzicht is overdonderend op de zevende etage van de buitendijkse flat. Een familielid is er even gevlucht voor de verbouwing thuis. Op tafel ligt een oude krant met vers gernhout, garnalen, deels gepeld en deels ongepeld. De kinderen mogen proeven en in een mum van tijd zijn ze op. Starend naar de lichtshow van wolken, zon en zee op de Schel de, bedenk ik dat het nadeel van goed eten is dat je hopeloos verwend wordt. Ook mijn kinderen proeven al duidelijk het verschil tussen verse, zelfgepelde garnalen en gepelde uit een luchtdicht cellofaantje in de supermarkt. „Mam, deze garnalen zijn echt superlekker." Wat dat betreft groeien ze hopeloos op. Eieren van onze eigen kippen. Een slager die nog zelf kan slachten en mij onlangs leerde dat er zoiets is als de 'haring' van het rund. Geweldig voor de soep. Nooit geweten. Kaas en boter van Kaasboerderij de Vos uit Biervliet, etcetera. Ik zou de hele pagina kunnen vul len. Het probleem van al dit Zeeuwse lekkers is wel dat je de hele provincie moet doorkruisen en honderden liters aan benzine verslindt alvorens je je boodschappenmandje hebt gevuld. Kijkend naar de haven denk ik aan een echte 'supermarkt'. Een overdekte markt zoals in Frankrijk met alleen superpro ducten. Zou het niet mooi zijn om één of twee van dat soort markten per regio te hebben, waar ik in één keer al dit lekkers kan kopen? Alleen al bij de gedachte loopt het water me in de mond. Tot die tijd rijd ik me echter nog een slag in de rondte. Ik troost me met de gedachte dat een vliegtuig met garnalen dat op en neer gaat naar Marokko belastender is voor het milieu dan ik die op en neer rijd naar Breskens. Er is zoiets als de 'haring' van het rund. Nooit geweten COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? www.pzc.nl/iezersservice of bel: 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 -0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Hans Simons pleitte in 2005 nog tegen bonussen in de zorg, maar accepteerde als bestuurder twee jaar later zélf wel een bonus. Een nieuwe beloningscode moet meer duidelijkheid creëren. Geef het goede voor beeld', stelde Hans Sim ons nog in 2005. De inkt van 'zijn' tweede rapport (commissie Simons II) met een salarisadviesregeling voor directeuren in de zorgsector, was nog maar net droog toen hij werd aangenomen als voorzitter van de Raad van Bestuur van de Ooster- scheldeziekenhuizen. Drie jaar later blijkt dat diezelfde Simons één van zijn eigen advie zen in de wind heeft geslagen. Bo nussen in de zorgwereld, die moe ten worden afgeschaft, was Sim ons' pleidooi in 2005. Ondanks dat weigerde hij zijn bonus van 10.000 euro in eerste instantie niet. Het bedrag, toegekend door de Raad van Toezicht, kreeg hij begin 2007 overgemaakt. Vrijdagavond liet de ziekenhuisdirecteur na een golf van protest weten de bonus terug te storten. Zowel hij als zijn colle ga Rob Zomer van het Ziekenhuis Walcheren ontvingen de bonus omdat hun organisaties in 2006 van een tweekoppige Raad van Be stuur overgingen op één directeur. Over de vraag of die bonus terecht was, wil Jan Aghina, directeur van de Vereniging voor bestuurders in de gezondheidszorg NVZD niet oordelen. „Dat is een persoonlijke keuze." In principe vindt Aghina - net als Simons in 2005 adviseerde - dat bonussen niet thuishoren in de zorg. Toch kan daar een uitzon dering op worden gemaakt, mits gebonden aan voorwaarden. „Ten eerste krijg je bonussen als je een vooraf duidelijk afgesproken doel vaststelt. Dat moet een uitzonder lijke prestatie zijn. Ook zien wij bo nussen als een deel van het salaris. Wie een bonus niet haalt, krijgt bijvoorbeeld 95 procent van het af- 'Bestuurder hoeft geen verantwoording af te leggen over bonussen of salaris' gesproken loon." Dat Simons aanvankelijk een bo nus heeft geaccepteerd, terwijl hij eigenlijk tegen het verstrekken er van was, vindt Aghina verdedig baar. „Hij de architect van de belo ningscode van de NVTZ, de Vere niging van Toezichthouders in Zorginstellingen. Op het moment dat hij toetrad tot de Raad van Be stuur van de Oosterscheldezieken- huizen, kwam hij aan de andere kant te staan. In die positie ben je niet verantwoordelijk voor de hoogte van je beloning en hoefje daar dus ook geen verantwoording voor af te leggen. Vergelijk het met een minister die bepaalt dat je vijf tig kilometer per uur mag rijden. Het kan natuurlijk gebeuren dat hij daarna te hard rijdt." Overigens houden de Oosterschel- deziekenhuizen zich niet aan de NVTZ-code die ontstond aan de hand van de adviezen van Simons. Aghina: „Negentig procent van de instellingen volgt onze eigen NVZD-code." Dat er in de zorgwe reld twee codes naast elkaar be staan, is het gevolg van politieke onrust in 2003. Veel partijen kant ten zich toen tegen de in hun ogen hoge lonen in de sector. Daar op maakte de NVTZ een eigen co de, die vandaag de dag dus nauwe lijks navolging kent. Daar komt snel een eind aan. „Mo menteel werken wij weer samen met de NVTZ aan een beloningsco de." Die zal normen bevatten die sterk afwijken van de ideeën van de commissie Simons, stelt Aghi na. „De nieuwe regeling is geba seerd op wat we bestuurlijke com plexiteit noemen." In tegenstelling tot de oude voorstellen van Sim ons, waarbij alleen het karakter (ziekenhuis of thuiszorg) en de omzet van de zorginstelling bepa lend waren, zal de nieuwe code uit gaan van veel meer factoren. „Zo weegt de impact, het belang, van een ziekenhuis nu mee. Als een ziekenhuis in Rotterdam moet slui ten, heeft dat veel minder grote ge volgen dan in Goes." Die extra ver antwoordelijkheid van Goes kan in dit geval beloond worden. Ook het feit of het ziekenhuis opleidin gen verzorgt, weegt mee in het sa laris, als het aan Aghina ligt. door Claudia Sondervan De vakbonden in de zorg beraden zich op ac ties met het ziekenhuispersoneel tegen het beleid van de directie en toezichthouders van de Oosterscheldeziekenhuizen en Ziekenhuis Walcheren. Volgende week wordt daar meer over be kend, zegt bestuurder van Abva-Kabo/FNV Mick Ble- ijerveld. Aanleiding is het uitblijven van een reactie van de raden van toezicht op het opzeggen van ver trouwen in de directies door de bonden op 3 juli. De bonden kregen vorige week bij monde van direc teur Simons het hoofd van de gezamenlijke afdeling personeelszaken van de ziekenhuizen aangeboden als gesprekspartner, maar dat aanbod wijzen de bonden af „Die man spreekt met het mandaat van dezelfde raad van bestuur. Wij willen een andere bestuurder," beaamt Pierre Meesters van Nu'91. Na twee jaar reorganiseren en bezuinigen heeft het personeel nog steeds te maken met onderbezetting op afdelingen, uitgestelde opleidingen en 'bezuinigin gen op de vierkante millimeter', zegt Bleijerveld. Be vestigd gekregen heeft ze nog niets, „maar wij horen dat mensen overuren niet krijgen uitbetaald en koffie en thee zelf moeten betalen. Overuren kunnen in vrije tijd uitbetaald worden, maar dan moet aange toond worden dat de oorzaak van de overuren wordt aangepakt." In dat licht is het nieuws over salarisverhoging, hoge re onkostenvergoeding en de inmiddels verworpen bonussen voor de twee directeuren van de ziekenhui zen te wrang, zegt zij. „We hebben niet voor niets het vertrouwen opgezegd in de raden van bestuur. Be stuurders krijgen bonussen als ze uitstekend functio neren maar deze bestuurders functioneren helemaal niet," zegt Pierre Meesters van zorgvakbond Nu'91. Het ziekteverzuim is hoog en het verloop onder het personeel is vorig jaar omhooggeschoten, verwijten de bonden de ziekenhuisbestuurders. Ziekenhuis Walcheren kende de afgelopen drie jaar een verzuim percentage van 5,1 tot 5,3 procent. Het verloop, in 2006 nog 13,2 procent, was vorig jaar ineens 18 pro cent. In de Oosterscheldeziekenhuizen schoot het ver loop van 10 procent in 2006 naar 20,6 over 2007. Het ziekteverzuim steeg in die jaren van 4,9 naar 5,8 pro cent. De ondernemingsraden van de drie betrokken bedrijven - Ziekenhuis Walcheren, Oosterscheldezie kenhuizen en beider dienstverlenend bedrijf ServiZZ - bepalen donderdag hun standpunt. door Marcel Modde GOES - Slechts 12 procent van de bevolking weet dat in november verkiezingen zijn voor een nieuw waterschapsbestuur. Dat blijkt uit een landelijke enquête van de Wa terhond. Woordvoerders van de beide Zeeuwse waterschappen kijken niet op van dat resultaat. Pas vol gende maand komt de campagne echt op gang. Eerder heeft volgens hen weinig zin. „Het zijn verkiezin gen nieuwe stijl. De mensen krij gen zoveel informatie mee, wan neer je die lang te voren over ze uitstrooit, zijn ze dat weer kwijt op het moment dat het er werke lijk toe doet", zegt Christine Reule van Waterschap Zeeuwse Eilan den. De organisatie brengt volgen de maand huis-aan-huis een ver kiezingskrant uit. Het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen doet dat ook. Nieuw wordt het stemmen per post. Ingezetenen krijgen rond 13 november een stemformulier thuis in de brievenbus. Ze kunnen dat tot 24 november in een ant- woordenvelop per post retourne ren naar het landelijke inzamel punt. De volgende dag worden de (voorlopige) uitslagen bekend. Volgens Reule en haar Zeeuws-Vlaamse college Monique van de Pas krijgt ieder stembiljet een unieke code, die correspon-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2