Man weet niets meer van messteek Minder huizen opgeleverd 'Stroom uit mest van kippen is niet groen' MODE SHOW Libiër trok mes uit paniek, betoogt zijn advocaat. Zeeuwse nieuwbouw wel sneller klaar dan landelijk gemiddelde. .4^ Partij voor de Dieren stelt Kamervragen over centrale Delta. WOENSDAG 17 SEPTEMBER Auto belandt in sloot langs A58 Kinderen geschept maar niet gewond PZC Dinsdag 9 September 2008 27 door Emile Calon MIDDELBURG - Van de fatale steek partij in het asielzoekerscentrum in Middelburg kon de 38-jarige Li bische vluchteling zich niets herin neren, zo zei hij gisteren tegen de rechters. Desondanks beseft hij dat hij de avond van de 30e mei een 21-jarige Soedanees van het le ven beroofde. Getuigen zagen hem die avond de kantine van het AZC binnenkomen, zijn mes trek ken en op Ibrahim Khamis afstap pen. De jonge Soedanees had geen schijn van kans. Hij stond met zijn rug naar de aanvaller en het keu kenmes doorboorde direct een slagader. Met geheven mes zou de verdachte het slachtoffer nog enke le passen achtervolgd hebben, waarna hij het mes weggooide, naar zijn kamer ging en nog twee halve liters bier dronk voor hij werd opgepakt door de politie. Drank en medicijnen zorgden bij de Libiër voor geheugenverlies, zo bleek uit zijn woorden. Sinds zijn komst op 7 maart 2008 in het AZC had hij problemen met alcohol. Of ficier van justitie W. Smeenk som de enkele voorvallen op waaruit bleek dat de man een serieus drankprobleem had. Zo was hij al eerder in contact geweest met de politie nadat hij -dronken- een an dere AZC'er had achtervolgd met een mes. Ook trof de politie hem Verdachte van dodelijke steekpar- tij zegt zich niets te kunnen her inneren. Zijn advocaat vraagt hooguit vier jaar cel op te leggen wegens doodslag. In Zierikzee wordt al meer dan een jaar druk gebouwd aan de Waterwijk. door Marcel Modde GOES - In Zeeland zijn vorig jaar beduidend minder nieuwbouwwo ningen opgeleverd dan in 2006. Daarmee loopt de provincie uit de pas met de landelijke lijn. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) registreerde in 2007 in heel Nederland bijna achtduizend meer nieuwe huizen dan het voor gaande jaar. Dat komt neer op een totaal van ruim tachtigduizend. In Zeeland werden 1489 woningen ge reed gemeld, 197 minder dan in 2006. Daarvan waren respectieve lijk 244 en 255 huurhuizen. Wat opvalt, is dat bouwers in Ne- In de infographic over de gerefor meerde kaart van Nederland (PZC, 6 sept.) is een foutje geslo pen bij de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt. In het schema is 'niet' weggevallen. De juiste zin moet zijn: 'Reden was onder meer een geschil over de betekenis van de doop die volgens de Vrijge- maakten niet alleen gold als je in je verdere leven ook bleef geloven.' derland gemiddeld steeds langer nodig hebben om een woning op te leveren. Duurde de tijd tussen bouwvergunning en overdracht in 1995 bij slechts 6 procent van de woningen langer dan twee jaar, in 2007 was dat aandeel opgelopen naar 33 procent. De 'doorlooptijd' was gemiddeld 22 maanden. In 1995 was dit nog geen 14 maan den, aldus het CBS. Zeeland doet het wat dat betreft met 2t maan den (in 1995 was dat t2) gemid deld net iets beter. Vooral grote bouwprojecten (vijf tig tot honderd woningen) wor- NM In Zeeland zijn vorig jaar 1489 nieuwe huizen opgeleverd, 197 minder dan in 2006. De provin cie loopt daarmee uit de pas met de landelijke lijn. KLAVERBLAD ZEELAND Arbeidsongeschikt? Vragen over herkeuring? Goedgekeurd, en wat nu? Voor dit soort vragen en meer... beltu metZorglnfo Klaverblad Zeeland! www.kiaverblaozeeland.nl Zorglnfo Klaverblad Zeeland T 0113 - 212 783 (ma. t/m vr. van ,09.00-13.00 uur) E zorginfo@klaverbladzeeland.nl eens laveloos aan op straat, lig gend in zijn eigen braaksel. Maar die bewuste avond was de man volledig toerekeningsvatbaar, betoogde de officier, aan de hand van onderzoeken van een psychia ter en een psycholoog. De onenigheid met de jonge Soe danees was ontstaan nadat de Li biër een blauwtje had gelopen bij een jonge Somalische vrouw. Hij zou haar vervolgens bedreigd heb ben, waarna Khamis het voor haar opnam. Daarbij zou hij de Libiër vernederd hebben. Uit wraak zou deze, enkele dagen later, de Soeda nees hebben neergestoken. Advo caat E. Smit stelde dat er absoluut geen sprake was van opzet. Zijn cliënt droeg het mes omdat hij bang was voor de groep rondom Khamis. De Libiër zou die bewus te vrijdagavond de kantine hebben opgezocht voor een goed gesprek. „Helemaal niet met de bedoeling iemand neer te steken." Hij zou pas het mes getrokken hebben, 'in paniek', toen Khamis hem bij bin nenkomst aankeek. Wat Smit betreft, krijgt de Libiër een celstraf van hooguit vier jaar voor doodslag. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Consumenten worden op het verkeerde been gezet door elektriciteit van de kippenmestcen- trale in Moerdijk te verkopen als groene stroom. Dat stelt Tweede Kamerlid Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren. De centrale is van Delta en is vorige week woensdag ge opend door minister Verburg (CDA, Landbouw). Van de 1,2 mil joen ton mest van Nederlandse kippen en ganzen, verstookt de Biomassacentrale (BMC) in Moer dijk jaarlijks 440.000 ton. Dat is goed voor de levering van stroom aan negentigduizend huishou dens. De Partij voor de Dieren vindt dat er geen sprake is van groene stroom en heeft vragen ge steld aan de ministers Verburg en Cramer (PvdA, milieu). Kamerlid Ouwehand wil weten of in de mi lieueffecten rekening is gehouden met 'het doorbreken van de na tuurlijke kringloop'. De kippen mest wordt niet gebruikt om het land te bemesten, dus is kunst mest nodig, redeneert de Partij voor de Dieren. Ouwehand wil ook weten of be kend is wat de milieu- en klimaat effecten zijn van de productie van kippenvoer. Door het verbranden van kippenmest verdwijnt biodi versiteit, stelt Ouwehand. Voor het in stand houden van de bio-indus- trie is voer nodig. En de verbouw van dat voer veroorzaakt kap van tropisch regenwoud. foto Dirk-Jan Gjeltema den in de provicie voortvarend aangepakt. Waar eigenaren lande lijk gezien 24 maanden geduld moet betrachten voordat ze de sleutel krijgen, is dat in Zeeland volgens de gegevens van het CBS maar liefst negen maanden korter. Daarentegen duurt de oplevering van kleine projecten (vijf tot tien woningen) hier weer twee maan den langer, oftwel 23 maanden. Het CBS wijst verschillende oorza ken aan voor de toenemende door looptijd van nieuwbouw. Over het algemeen geld geldt volgens de analisten hoe groter het project, des te later de oplevering. In Groningen weten ze volgens diezelfde statistieken het meest van aanpakken. Daar is 91 procent van de huizen binnen twee jaar klaar. in onze zaak aanvang: 10.00 - 13.30 - 16.00 uur www.gimbreremode.com BOBBE MODE VLISSINGEN TEL.NO. 01 1 8 - 440450 GOES - Langs de A58, bij de afslag Goes, is gistermiddag een auto in de sloot beland. De bestuur bleef ongedeerd. Het ongeval gebeurde kort na vijf uur. Om een remmen de auto te ontwijken, stuurde de automobilist op de snelweg scherp naar links, en vervolgens naar rechts, waarbij zijn wagen van de weg af raakte en het water in reed. Door het ongeval ontstond een file. TERNEUZEN - Op de Scheldeboule- vard in Terneuzen zijn gistermid dag twee kinderen geschept door een auto. Het tweetal, 3 en 5 jaar, stak de weg over terwijl de moe der bleef wachten omdat er een au to aankwam. Toen moeder riep, liepen ze terug en belandden op de motorkap van de auto. De twee zijn naar het ziekenhuis gebracht maar hebben geen verwondingen aan hun val overgehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29