Economie Scepsis na ingreep banken legt het af tegen 'Schikking woel 'Schikking woekerpolis is sigaar uit eigen doos' Seksspeeltje van Philips te koop in Engeland K C7 a computergames 'Zet geld in op bedrijven in olie en voeding' Historie Friese Swatch komt met schurkenhorloge koopvaardij onderzocht ic ernaar mr airrn 'VS belonen slecht gedrag met overname hypotheekbanken.' Volgens NHP stelt voorstel van Delta Lloyd weinig voor. Concern introduceert massageapparaat 'voor wederzijds seksplezier'. P2C Dinsdag 9 september 2008 15 WASHINGTON - Handelaren en in vesteerders over de hele wereld rea geerden gisteren opgelucht op het reddingsplan voor de Amerikaan se hypotheekbanken Fannie Mae en Freddie Mac. De Amerikaanse overheid neemt het bewind over van beide instellingen, die het ooit zeifin het leven riep, en zal naar al le waarschijnlijkheid tientallen miljarden dollars aan belastinggeld investeren in het overeind houden van de banken. De overname van de banken, die samen garant staan voor ruim 5000 miljard dollar aan hypothe caire leningen, wordt alom gezien als de enige mogelijkheid om het Amerikaanse financiële systeem niet te laten instorten. In reactie op het nieuws schoten de beurs koersen gisteren wereldwijd om hoog, vooral banken en verzeke raars profiteerden van het her nieuwde vertrouwen in de finan ciële markten. De Amerikaanse minister van Fi nanciën Henry Paulson zei zondag de hypotheekbanken 'ter bescher ming van de financiële markten en consumenten' te willen redden van een faillissement. Beide hypo theekbanken verloren miljarden dollars door de problemen op de Amerikaanse huizenmarkt en ba dus een woordvoerster. Het is dan ook niet verkrijgbaar in een seks-shop. „Voor een aantal men sen is de gang naar zo'n winkel te beladen." De introductie van het nieuwe product is goedgekeurd door de Philips-top. Medewerkers van het concern hebben het massa ge-artikel ook zelf getest, bevestigt de woordvoerster. Daarnaast heeft Philips driehonderd Britten een test laten uitvoeren. „We gaan in het Verenigd Koninkrijk de markt op omdat consumenten daar open staan voor ontwikkelingen op dit gebied", aldus de woordvoerster. In Nederland zullen geïnteresseer den zich voorlopig moeten wen den tot de Amazon.com-site, maar wellicht ligt het product volgend jaar in de winkel. „We kijken ook naar andere landen." De 'Intimate Massager' kost omgerekend 110 eu ro. lanceerden volgens de minister daardoor op de rand van de af grond. Econoom Frank den But ter, hoogleraar algemene econo mie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, ziet de reddingsactie vooral als een teken van zwakte van het internationale financiële systeem. „Slecht gedrag wordt be loond. Het toezicht heeft gefaald en zal helemaal omgevormd moe ten worden." Volgens Den Butter ontstonden de problemen op de Amerikaanse hypotheekmarkt Hoogleraar Frank den Butter he kelt de overname door Washing ton van twee hypotheekreuzen. „Er is geen prikkel om hun finan ciën op orde te brengen." DEN HAAG - De voorgenomen schikking voor mensen met een woekerpolis is een sigaar uit eigen doos. Plet bedrag dat zij vergoed krijgen, betalen ze voor een deel zelf Dat zegt de Nationale Hypotheek pas (NHP), een dienstverlener waarbij driehonderd hypotheekad viseurs zijn aangesloten. Vrijdag werd bekend dat er een ak koord ophanden is tussen verzeke raar Delta Lloyd en twee belange norganisaties van bezitters van be leggingsverzekeringen. Zo'n ak koord kan leiden tot een alomvat tende compensatieregeling, waar doordat de risico's steeds werden doorverkocht, waardoor de inter nationale financiële markten steeds zwaarder besmet raakten. „Wat dat betreft kun je die onveili ge hypotheken vergelijken met on veilig vrijen, je zadelt elkaar met de problemen op." De situatie liep volgens de VU-eco- noom vooral uit de hand omdat banken er vanuit gingen dat ze bij problemen uiteindelijk toch wel gered zouden worden. „Er is geen enkele prikkel voor banken om hun financiën op orde te brengen. De impliciete garantie van de Ame rikaanse overheid aan Fannie en Freddie heeft ertoe geleid dat de banken hun boekje ver te buiten zijn gaan." bij ook andere verzekeraars zich aansluiten. De premie voor een woekerpolis bestaat grofweg uit een deel dat wordt belegd en een deel dat niet wordt belegd. Dat tweede stuk wordt gebruikt om het overlijdens- risico af te dekken. Volgens NHP wordt in het voorstel van Delta Lloyd de te veel betaalde premie aan dat tweede deel niet gecom penseerd. Delta Lloyd heeft in totaal 390.000 woekerpolissen verkocht en zou volgens de schikking in totaal drie honderd miljoen euro willen uitke- 1^ De schikking van Delta Lloyd voor mensen met een woekerpo lis stelt volgens NHP weinig voor. Gedupeerden zouden de compen satie uiteindelijk zelf betalen. HILVERSUM - De resultaten van de muziekindustrie zijn in de eerste helft van het jaar gekrompen on der druk van een lager consumen tenvertrouwen en concurrentie van illegale markten. De totale markt voor entertainmentproduc- ten kon vooral groeien door de ver koop van gamesgerelateerde pro ducten. De NVPI, de brancheorganisatie van de entertainmentindustrie op het gebied van audio, video en in teractieve producten, maakte dat gisteren bekend. De omzet van de sector als geheel kwam in de eer ste helft van dit jaar ruim 13 pro cent hoger uit op 514,1 miljoen eu ro. Het spelen van games is in korte tijd uitgegroeid tot een van de meest beoefende vrijetijdsactivitei ten. Vooral de zogenoemde conso le games (plus 39 procent tot een omzet van 115,2 miljoen euro) en de daarbij behorende hardware (plus 62 procent tot 118 miljoen eu ro) zorgden voor groei. AMSTERDAM - In het huidige beurs- klimaat zijn aandelen uit de gratie. Analisten van ING hebben echter een lijst van aandelen opgesteld waar de belegger de komende tijd niet omheen kan. Conclusie: zet je geld in op olie- en voedingsgerela- teerde aandelen en vergeet banken en technologiebedrijven. De toppers van ING voor de twee de helft van dit jaar op de beurs in Amsterdam zijn siliciumprodu- cent AMG (gebruikt in zonnepane len), baggeraar Boskalis, vitamine fabrikant DSM, bodemonderzoe ker Fugro en kunstgrasfabrikant Ten Cate. De absolute hit op de beurs wordt CSM, producent van bakkerijproducten en melkzuur. ING heeft behalve naar de strate gie van het bedrijf gekeken naar de mate waarin ze bestand zijn tegen onrustige marktomstandigheden. ren. NHP heeft nu echter bere kend dat de bezitter van een woe kerpolis gemiddeld 796 euro terug krijgt. Volgens een woordvoerder van de Nationale Hypotheekpas bedraagt het premiegedeelte om overlijden af te dekken bij Delta Lloyd gemid deld 480 euro per jaar. „De gedu peerden betalen de compensatie dus uiteindelijk gewoon zelf', stelt hij vast. In Nederland zijn in totaal zes mil joen beleggingsverzekeringen ver kocht aan zeker vier miljoen huis houdens. Uit onderzoek van de verzekeraars zelf kwam naar voren dat gemid deld veertig procent van de inge legde premie opgaat aan allerlei kosten en het afdekken van overlij- densrisico. LEEUWARDEN - Een projectteam zal een grootschalig onderzoek ver richten naar de Friese koopvaardij- geschiedenis nu de Deense Sont- tol-registers worden ontsloten. De Sont is een van de drie zeestraten die het Kattegat (dus ook de Noordzee) verbindt met de Oost zee. De Deense registers komen voor ie dereen online beschikbaar. Dat hebben het Fries Historisch Cen trum Tresoar en de Rijksuniversi teit Groningen gisteren bekendge maakt. De registers van de tolheffing bij de Deense Sont behoren tot de be kendste en belangrijkste bronnen voor de economische en maritie me geschiedenis van Europa. Ze zijn de administratieve neerslag van de tol die de koning van Dene marken hief over de scheepvaart door de Sont, die de Noordzee en Oostzee met elkaar verbindt. De re gisters bevatten gegevens over 1,7 miljoen doorvaarten tussen 1497 en 1857' namen van schippers, hun woonplaats, de haven van ver trek, de lading en de bestemming. Een kwart van de Sont-schippers was Fries. BREGENZ - De Zwitserse horlogemaker Swatch heeft twee grote schurken uit de James Bond-films ingescha keld om de nieuwe villainous horlogelijn (ofwel schur kenhorloge) te introduceren. Richard Kiel (links) be kend als Jaws in de Bond-film Moonraker en Mads Mik- kelsen (midden) alias Le Chiffre in Casino Royale toon den gisteren samen met Swatch-oprichter Nicolas G. Hayek, de hebbedingetjes. Ze deden dat tijdens een multimedia persconferentie in het Oostenrijkse Bre- genz. foto Gaetan Bally/EPA EINDHOVEN - Het is misschien wel het meest controversiële product dat Philips ooit op de markt heeft gebracht. Deze week komt het con cern met een nieuw apparaat dat bestemd is voor 'wederzijds sek sueel plezier'. De 'Warm Intimate Massager' is volgens Philips geen vibrator, maar een massage-appa raat dat bestemd is om stellen in the mood te brengen. Het massage-toestel is over enkele weken te verkrijgen in de Britse warenhuizen Boots en Selfridges en ook via internetsite Ama zon.com. Foto's wil het concern nog niet prijsgeven. „Het is een product dat zonder schaamtegevoe lens aangekocht kan worden", al-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15