et zijn eigen vorm kunnen kiezen' 'Ik zal nog eerder kiezen om minder te gaan werken, dan mijn zoontje naar een grootschalig kinderdagverblijf te brengen. Sanny van Essen, maakt gebruik van gastouderopvang PZC Dinsdag 9 september 2008 I 1 1 ioorten opvang Kinderdagverblijf: op vang in een crèche of kinderdagverblijf waar kinderen van nul tot vier jaar gedurende één of meer dagdelen per week het hele jaar door kunnen worden opge vangen. Buitenschoolse op vang: opvang van kinde ren van vier tot twaalf jaar vóór en/of na schooltijd en in de va kanties tot het moment waarop ze de basis school verlaten. Castouderopvang: op vang van kinderen in de woning van de gastou der of de vraagouder. De gastouder mag maxi maal vier kinderen (ex clusief eigen kinderen) onder de hoede nemen. Gastouders moeten sinds 1 april onder meer een cursus EHBO voor kinderen hebben gevolgd en pedagogi sche kwaliteiten heb ben. Volwassen huisge noten moeten een be wijs van goed gedrag hebben. Daarnaast moe ten de gastouderbu reaus huisbezoeken af leggen. Onder de Wet kinderopvang (inge voerd op 1 januari 2005) vallen alleen gastouders die zijn aan gemeld bij een geregis treerd gastouderbureau. Innovatieve gastouder opvang: een nieuwe vorm van gastouderop vang. De gastouder mag in dit geval zes 'niet ei gen' kinderen opvang en. Ouderparticipatie crèches: een groep waarin ouders beurte lings hun eigen kinde ren opvangen. Ze zijn vrijgesteld van de ver plichting een oudercom missie te hebben. Alle Ze is fel tegen de bezuinigingsplannen van het kabinet op de vergoedingen voor gastouders. „Ik weet gewoon van mijn klanten dat ze er geen misbruik van maken." overige kwaliteitseisen foto Torna Tudor gelden wel. van de moeders heeft een winkel en kan pas na sluitingstijd haar kind komen halen. Nou prima, dan zitten wij al wel met ons ge zin te eten, maar dat is niet erg." Met de huidige vergoeding, sinds 2005 van kracht, is er voor gastou ders een aardig inkomen uit te ha len. Via het gastouderbureau 4Kids krijgen gastouders 4,75 per uur per kind. Zeker voor zogehe ten innovatieve gastouders, zoals Krikhaar, met rond de zes kinde ren per dag, blijft er na aftrek van de belastingen en andere kosten een acceptabel loon over. „Maar als de bezuiniging van Dijksma doorgaat, haal ik dat inkomen bij lange na niet. Dan zal ik weer een baan moeten zoeken, mijn eigen bedrijfje moeten opdoeken. Het ergste vind ik dat voor de ouders die speciaal voor mijn vorm van opvang hebben gekozen en hun kinderen aan mij hebben toever trouwd. Dat kan toch niet de be doeling zijn van de overheid. Als je zo'n maatregel invoert, moet je er ook voor staan." Een van de ouders die gebruik maakt van Krikhaar als gastouder, is Sanny van Essen (32). Haar ze ven maanden oude zoontje Ferre wilde ze per se niet naar een regu lier kinderdagverblijf sturen. „Dan blijf ik nog liever thuis. Ik 'De opvang bij Wilma is perfect. Lekker buitenaf en kleinschalig.' voelde gewoon dat het niet goed is voor mijn zoontje, zo'n grote groep. De opvang bij Wilma is perfect. Lekker buitenaf, klein schalig. Ze heeft veel ervaring. En ze is heel flexibel, wat voor mij be langrijk is als zelfstandig onderne mer." Van Essen geeft gedragstrai ning aan paarden. Ze maakt tus sen de 16 en 20 uur gebruik van gastouder Wilma Krikhaar. Soms is ze twee dagen van huis. „Dan kan ik het goed regelen. Mijn man die veel later thuiskomt, kan ons zoontje dan om een uur of zeven ophalen." Ze moet er niet aan denken dat door bezuinigingen deze opvang komt te vervallen. „Ik zal dan nog eerder kiezen om minder te gaan werken, dan mijn zoontje naar een grootschalig kin derdagverblijf te brengen. Ik vind:' het echt extreem onrechtvaardig dat er eerst een pot met geld wordt aangereikt, waarna de rege ling zonder pardon wordt afge schaft of ingekrompen. Dat stoort me mateloos." Ook bij Krikhaar is het vertrouwen in de over heid er niet door ge groeid. „Ik weet ge woon van mijn klanten dat ze er geen misbruik van ma ken. Die gaan echt aan het werk als ze de kinderen hier brengen en niet zomaar een dagje winke len. Wat ik belangrijk vind, is dat er keuzevrijheid blijft. Dat ouders zelf kunnen bepalen welke vorm van opvang zij voor hun kind regelen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11