Teder mo De schrik zit er behoorlijk in bij ouders en gastouders. 1 O I Dinsdag 9 september 2008 PZC Ten onder aan eigen succes Als het kabinet de kinderopvang versobert, zal één op de vijf ouders stoppen met werken en bijna de helft van de gastoudergezinnen er de brui aan geven. Gaat het gastouderschap aan zijn eigen succes ten onder? door Tanja Kits en Joost Bosman Sinds de vergoedingen voor alle vormen van kinderopvang flink zijn verhoogd, is er een run op gastouders. Veel kinder dagverblijven werken met wachtlijsten. Een gastouder is veel sneller gevonden. Nu er vanaf 2005 een goede vergoeding tegenover staat van het rijk is deze vorm van opvang massaal ontdekt. Met als gevolg een enorme budgetover schrijding. Van de 650 miljoen euro die er volgens het kabinet bezuinigd moet worden op de kinderopvang, komt 400 miljoen voor rekening van het gastouderschap. „Volko men onterecht", vindt Wendeliene van Luijk, directeur van een gastouderbureau en woordvoerder het Platform Kwaliteit Gastouderopvang. „Het is een succesrege ling gebleken. Maar moet je het daarom afschaffen? Er wordt steeds geroepen dat het om oma's en opa's gaat die hun gra tis opvang ineens betaald wilden krijgen. Dat blijkt dus niet zo te zijn." Het platform liet een onderzoek doen. Daaruit blijkt dat slechts 10 procent van de gastouders een opa of oma betreft. De rest van de gastouders hebben geen fami lierelatie met de ouders van de kinderen. Uit het onderzoek blijkt dat een op de vijf ouders stopt met werken als de aan gekondigde bezuiniging doorgaat. Ook zou bijna de helft van de (groot)ouders die nu op kinderen past, er mee stoppen. Staatssecretaris Dijksma (Onderwijs) is niet onder de indruk van het onderzoek. Ze verwacht niet dat ouders minder gaan werken door een bezuiniging op de op- passubsidie. Volgens haar blijkt uit ande re onderzoeken juist dat ouders hun baan niet opzeggen en stoppen ook opa's en oma's niet met oppassen. „Tot voor enkele jaren geleden kregen ze helemaal geen bijdrage van de overheid. In de toe komst zal dat altijd nog 2,50 euro per uur zijn." Het aantal kinderen naar soort opvang I 1 gastouderopvang CD buitenschoolse opvang x 1.000 K kinderdagverblijf kosten 2,4 miljard euro 700 kosten 1,8 miljard euro r p -625- 585 totaal waaronder met totaal waaronder met kinderen toeslag kinderopvang kinderen toeslag kinderopvang circa 25.000 kinderen gingen ook naar een kinderdagverblijf of buitenschoolse opvang infographic. RVbran: CBS: EU-SILC en WKO 2006/2007 Bovendien heeft de subsidieregeling van de informele zorg door opa's en oma's (of andere verwanten) er niet toe geleid dat meer ouders zijn gaan werken. Beper king van de vergoeding zal daarom nu volgens Dijksma niet leiden tot minder werkende ouders. Ook werd er volgens Dijksma veel oneigenlijk gebruik van ge maakt van de bestaande regeling. Van Luijk geeft wel toe dat de huidige subsidieregeling fraudegevoelig is. Ner gens staat dat je moet werken om in aan merking te komen voor de rijksbijdrage. „Als je de belastingdienst belt en vraagt hoeveel je vergoed krijgt voor kinderop vang, krijg je te horen dat je slechts een dag in het jaar hoeft te werken om voor de maximale vergoeding in aanmerking te komen. Dat is natuurlijk niet de bedoe ling. Wij hebben dan ook voorgesteld een regeling te maken waarbij de relatie tussen opvang en werk wordt gekoppeld. Daar zouden wij als gastouderbureaus prima op kunnen controleren." Van meet af aan een rare maatre gel, noemt Harrie Verbon, hoogleraar openbare financiën aan de Universiteit Tilburg, de subsidiëring van de gastouderopvang. „Je geeft mensen een vergoeding per uur voor informele opvang en dat levert pro blemen op. Het is een open einderege ling en dat stimuleert misbruik." Maar ook de ingreep die het kabinet nu voor ogen staat (de vergoeding voor een gastoudergezin te verlagen van zes naar 2,5 euro per uur) vindt Verbon 'dom'. „]e gaat alleen de hoogte van het bedrag dat oneigenlijk wordt gebruikt te lijf, niet het misbruik zelf." Volgens Verbon heeft de maatregel ook niet gewerkt waarvoor hij bedoeld was: het aan het werk krijgen van meer men sen. „Het enige wat er is gebeurd, is dat opvang door familieleden of kennissen is geformaliseerd. In die zin geloof ik het rapport van het Platform ook niet. Vrou wen zijn niet meer gaan werken door die subsidie, want de familieleden pasten al tijd al op hun kinderen. Het enige ver schil sinds 2005 is dat ze er nu voor be taald kunnen krijgen." Verbon stelt voor de subsidie niet meer te 'oormerken', maar periodiek een be drag over te maken aan ouders die recht hebben op een bijdrage in de kinderop vang. „Op die manier kunnen ze zelf we ten waaraan ze dat besteden: aan oppas sende familieleden of aan een kinderdag verblijf" Volgens Van Luijk is dat een goed idee. Het platform heeft Dijksma een alterna tief plan aangeboden waarin ook dat voorstel wordt gedaan. „Geef tweeverdie ners een vergoeding voor drie dagen kin deropvang en alleenstaanden die werken een vergoeding voor vijf dagen. Dan ben je van de hele rompslomp af" Wilma Krikhaar speelt op haar boerderij buiten met 'haar' kinderen. Begin dit jaar begon Wilma Krikhaar (48) voor zichzelf als gastouder, nadat ze vijf jaar in een regulier kinderdagverblijf had gewerkt als groepsleidster. „Ik wilde wat voor mezelf begin nen. We hebben hier op de boerderij de ruimte. En de klein schalige opvang van kinderen spreekt me heel erg aan. Je kunt ze veel meer aandacht geven. Ze hebben niet te maken met steeds wisselende leidsters. En het is allemaal flexibeler. Ik werk in principe van half acht 's ochtends tot zes uur, maar een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10