Buitenland SPD wil met metamorfose tij keren Vlaamse Gordel, Waalse Bretel Tsvangirai wil nieuwe verkiezingen Zimbabwe Oprah wil Palin niet in show Hypotheekbanken VS in handen van overheid Kurt Beck trekt zich terug als voorzitter en kanselierskandidaat. Politiek getinte fiets- en wandeltocht Vlamingen én Walen rond Brussel. PZC Maandag 8 september 2008 9 door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - De in een diepe crisis ver kerende Duitse sociaaldemocrati sche SPD heeft gisteren stevige per sonele knopen doorgehakt om de partij er weer bovenop te krijgen. Niet partijleider Kurt Beck gaat vol gend jaar voorop bij de Bondsdag verkiezingen, maar Frank-Walter Steinmeier wordt kanselierskandi daat van de SPD. Tegelijkertijd ver trekt Beek ook als partijvoorzitter en wordt hij opgevolgd door de partijveteraan Franz Müntefering. Met Kurt Beck (59) als nieuwe par tijvoorzitter wilde de kwakkelen de SPD in het voorjaar van 2006 de weg omhoog inzetten. De so ciaaldemocraten zagen in hem de 'man dicht bij het volk' nadat ex-Bondskanselier Gerard Schro der eind 2005 de verkiezingen had verloren. Beck is echter geen moment in staat geweest de weg naar boven terug te vinden. Onder zijn leiding zakte de partij dramatisch weg in de peilingen en daalde het leden tal tot onder dat van de christende mocratische CDU. De linkse partij Die Linke (opvol ger van DDR-staatspartij SED) kwam tegelijkertijd sterk op. Die Linke werkt onder leiding van oud-SPD-voorzitter Oskar Lafon- taine als een magneet op ontevre- 1*5 Steinmeier moet het volgend jaar voor de SPD opnemen tegen de huidige CDU-kanselier Mer kel. De SPD heeft ook een nieu we voorzitter: Müntefering. den SPD'ers en is in Oost-Duits- land in de actuele peilingen inmid dels de grootste partij. Binnen de SPD ontstond een rich tingenstrijd die Beek nooit onder controle kreeg. Op het partijcon gres een jaar geleden besloot hij sommige hervormingen van zijn eigen partij terug te draaien, maar ook dat hielp niet. Steinmeier (52) was onder bonds kanselier Schroder diens rechter hand en hoort bij de rechtervleu gel. Hij heeft zich de afgelopen twee jaar als minister van Buiten landse Zaken bewezen en mag het nu volgend jaar gaan opnemen te gen de onverslaanbaar geachte bondskanselier Angela Merkel (CDU). Verrassend was gisteren de mede deling dat Kurt Beck ook meteen het partijvoorzitterschap heeft neergelegd. Franz Müntefering (68) volgt hem op. De oer-SPD'er legde ruim een jaar geleden een ministerspost en het vice-kanselier- schap neer om te zorgen voor zijn vrouw Ankepetra die aan kanker leed. Nadat zij vorige maand is overleden, heeft Müntefering zich snel teruggemeld aan het front. De angst voor een confrontatie tussen Vlamingen en Walen was groot, tijdens 'de Gordel', een fiets- en wandel tocht om het Vlaamse karakter van de randgemeenten van Brussel te benadrukken. foto Fred Guerdin/GPD door onze correspondente Pascale Thewissen SINT-LAMBRECHTS-WOLUWE - De angst voor een confrontatie tussen Vlamingen en Walen was op voor hand groot, tijdens de 28e editie van 'de Gordel', een fiets- en wan deltocht om het Vlaamse karakter van de randgemeenten van Brus sel te benadrukken. Gisteren was er voor het eerst ook een Franstalige tegenmanifestatie, 'de Bretel van Brussel', georgani seerd door politicus Yvan de Beauffort. Maar het bleef bij wat onderlinge pesterijen. „Het gaat zeer goed. Behalve wat punaises op het wegdek en geknoei met de bewegwijzering verloopt alles rim pelloos", zegt burgemeester Fran cois van Hoobrouck d'Aspre van Wezembeek-Oppem halverwege. Mede gezien de politieke actuali teit was vooraf gevreesd voor onge regeldheden. De Gordel luidt het begin in van een nieuw politiek jaar. Het zomerreces is voorbij. De moeizame onderhandelingen over een nieuwe staatshervorming wor den deze week hervat. Maar het blijft bij wat 'duimspij- kers', zoals de Belgen dat noemen: punaises en spijkers op het weg dek. Op sommige plaatsen is de be wegwijzering overgeplakt met de slogan: 'Hier wonen nog echte Bel gen'. Gordel is veranderd in 'bor- del', hetgeen in de Franse volks mond zoveel betekent als een troep, een zootje. Alleen in Wezembeek-Oppem worden twee taaiactivisten opge pakt. Van Hoobrouck d'Aspre had het aangekondigd: „Fietsen en 'Bretel wil de banden tussen Brussel en het Vlaamse achterland aanhalen' wandelen mag, demonstreren niet. Wie dat toch doet, wordt ge arresteerd. En als ik dat bevel geef, dan gebeurt dat ook", aldus de 73-jarige politicus, die deze zon dagochtend in regenjas en met rub berlaarzen langs het parkoers loopt. De opkomst voor de Gordel valt te gen, de politieke crisis ten spijt. Ge hoopt was op meer dan 70.000 deelnemers. Het zijn er minder dan ooit. Nog geen 60.000. Dat kwam volgens de organisatoren door het slechte weer. De Vlaamse politiek is als vanouds wel sterk vertegenwoordigd. Vlaams minister-president Kris Peeters, de Vlaamse ministers Frank Vandenbroucke en Geert Bourgeois, allemaal doen ze mee. De Belgische premier Yves Leter- me is niet van de partij. Hij heeft privéverplichtingen, maar wil ze ker ook geen olie op het vuur gooien. De Bretel van Brussel moet het met slechts enkele tientallen deel nemers doen. Nee, de opkomst is niet overweldigend, geeft Van Beauffort toe. Ook de Bretel van Brussel heeft een politieke bood schap. De Beauffort: „De Bretel wil de banden tussen Brussel en het Vlaamse achterland aanhalen. De Brusselse rand wordt steeds in- ternationaler. De Vlamingen zien dat als een bedreiging voor de Vlaamse taal en cultuur. Ik zie het als een verrijking." GWERU - De politieke impasse in Zimbabwe kan het best worden opgelost door nieuwe verkiezin gen met internationaal toezicht. Dat stelde oppositieleider Morgan Tsvangirai gisteren tijdens de vie ring van de negende verjaardag van zijn MDC-partij. Tsvangirai daagde president Robert Mugabe uit om de stembusgang uit te schrijven. „Laten we zien wie die race wint." De ZANU-PF van Mugabe en de MDC claimden allebei de overwin ning bij parlements- en presidents verkiezingen in maart en juni. De partijen voerden sindsdien onder handelingen over het delen van de macht, maar zonder resultaat. Ten overstaan van duizenden aan hangers benadrukte Tsvangirai zondag nogmaals dat hij geen over eenkomst tekent met Mugabe zo lang de president weigert macht in te leveren ten faveure van zijn Morgan Tsvangirai. foto EPA MDC-aartsrivaal. „Wij hebben lie ver geen overeenkomst dan een slechte." „Mugabe moet staatshoofd wor den en ik regeringsleider. Als hij dat niet accepteert, dan zij dat maar zo", aldus de voorman van de MDC. „Wij hebben de tijd en de mensen staan aan onze kant." LOS ANGELES - De Amerikaanse talkshowkoningin Oprah Winfrey wil de Republikeinse vicepresi- dentskandidaat Sarah Palin niet ontvangen in haar programma. Winfrey stelt dat zij in haar zend tijd geen platform wil bieden aan politici om hun boodschap uit te dragen, meldt de krant The Los Angeles Times. Zij heeft echter wel twee maal Barack Obama in haar programma te gast gehad. Hij was toen echter nog geen presi dentskandidaat. Winfrey heeft al meerdere malen openlijk haar steun betuigd aan de Democrati sche kandidaat voor het hoogste Amerikaanse ambt. Palin is de eer ste vrouwelijke Republikeinse vice- presidentskandidaat ooit. Het pro gramma van Winfrey wordt zeer goed bekeken door vrouwen. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De regering Bush heeft gisteren Freddy Mac en Fan nie Mae overgenomen, twee ban ken die goed zijn voor ongeveer de helft van alle hypotheken in Ame rika. De actie moet een internatio nale financiële crisis voorkomen. Aandeelhouders van de twee ban ken die hun koersen het afgelopen jaar met 80 procent zagen dalen, kunnen waarschijnlijk fluiten naar hun geld. Freddy Mac en Fannie Mae hebben hypotheken uitstaan ter waarde van 5,3 biljoen (5300 miljard) dollar, maar zijn door ach terstallige aflossingen en dwang- verkopen diep in de problemen ge komen. Onlangs bleek dat de finan ciële situatie nog veel zorgelijker is dan gedacht. In juli had de overheid zich al ga rant gesteld voor de hypotheken. Het management van de banken bleef toen intact, maar gisteren kreeg de bestuurstop alsnog de wacht aangezegd. De reddingsactie wordt waarschijn lijk de duurste uit de Amerikaanse geschiedenis. Experts schatten dat ze de staatskas tientallen miljar den gaat kosten. Minister van Financiën Henry Paulson verdedigde het besluit door te wijzen op de gevaren van een bankroet. „De ondergang van één van beide banken zou enorme financiële onrust veroorzaken hier en elders op de wereld." Freddy Mac en Fannie Mae wer den ooit door de overheid opge richt om het huizenbezit te stimu leren. Ze pompten duizenden mil jarden dollars in de bankensector om Amerikanen aan goedkope hy potheken te helpen. Door gebrekki ge regulering konden de twee in stellingen de afgelopen jaren steeds meer risico's nemen. na Kaurrman en «ram r-rancxe nen. uit moest zijn Leo waDexe. ^artagena 111 c.oiomoia. zo gescuroKxen uai iuj uauwvtei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9