Buitenland Orkaan Ike geselt Caribisch gebied Joden Aartsvijanden samen naar voetbalduel afgetuigd KRAS.NL Vallende rotsen treffen Caïro BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm 5 Cuba evacueert 224.OOO om het Amerikaanse handelsem- geworden. De hulp komt maar ten op de nabijgelegen Bahama's O mensen; VS weigeren embargo te versoepelen Turkse president Gül bezoekt 'aartsvijand' voor interland. Waanzinnig geprijsd'. PZC Maandag 8 september 2008 7 HAVANA - Cuba heeft meer dan 224.000 burgers en toeristen geëva cueerd in verband met de komst van orkaan Ike. Die nadert het land met windsnelheden tot 217 ki lometer per uur. Ike is op dit moment een orkaan van de één na zwaarste categorie en arriveert naar verwachting van daag in Cuba, dat nog zijn won den likt van de orkaan Gustav. Die verwoestte alleen al in het westen van het land 140.000 huizen. De regering in Havana vroeg afge lopen weekeinde aan Washington om het Amerikaanse handelsem bargo tegen Cuba te versoepelen. Maar de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Condo- leezza Rice, weigert dit. De VS stel den in 1962 een embargo in tegen het communistische bewind van Fidel Castro. Het land wordt nu ge regeerd door diens broer Raül. De orkaan Ike passeert naar ver wachting ook weer Haïti, dat de af gelopen weken al zwaar getroffen is door de orkanen Hanna, Gustav en Fay. In Haïti zijn meer dan vijfhonderd mensen omgekomen door Hanna. Dit aantal loopt naar verwachting nog verder op. Veel rivieren tra den buiten hun oevers. Honderd duizenden Haïtianen zijn dakloos geworden. De hulp komt maar moeizaam op gang, omdat veel we gen en bruggen zijn vernield. Het land is zeer kwetsbaar geworden voor overstromingen en landver schuivingen door ontbossing. Ike richtte gisteren al grote schade aan op de Britse Turks- en Caicos- eilanden in het Caribisch gebied. Op het eiland Grand Turk zou tachtig procent van de huizen zijn beschadigd. De Britse regering had speciale vliegtuigen ingezet om de toeristen te evacueren. De toeris- Na Fay, Gustav en Hanna trekt nu de orkaan Ike door de Cari ben. Die arriveert vandaag in Cu ba, dat dit weekeinde 224.000 mensen evacueerde. ten op de nabijgelegen Bahama's zijn ook verzocht uit voorzorg weg te gaan. Ike eiste in de Dominicaanse Repu bliek gisteren zijn eerste slachtof fer. Een man die voorzorgsmaatre gelen nam voor het noodweer, werd getroffen door een boom. In de provincie Montecristi hebben meer dan honderdduizend men sen uit voorzorg hun huizen in de kustgebieden verlaten. Het oog van Ike trekt op tweehon derd kilometer langs de kust van de Dominicaanse Republiek in de richting van Cuba en de Golf van Mexico. Ike wordt morgen in Flori da verwacht. Intussen raast Hanna in afgezwakte vorm over de VS in de richting van Canada. door onze correspondent Jessica Maas YEREVAN - Soldaten staan langs de weg naar het voetbalstadion in Ye revan. Politie is overal, een helikop ter cirkelt boven de Armeense hoofdstad. Turkije en Armenië voetballen vanavond tegen elkaar. Voor het eerst in de historie is er een Turkse leider in het land en hij zit, naast zijn Armeense collega Serzh Sarksyan, in het stadion. Bo ven het scorebord wappert de Turkse vlag. De twee buurlanden hebben al ja ren geen diplomatieke relaties meer. De grenzen gingen na 1993 dicht, uit protest tegen de bezet ting van de Azerbeidzjaanse encla ve Nagorno Karabach door Arme nië. Maar een nog veel gevoeliger struikelblok is de Armeense geno cide, de volkerenmoord op de Ar meniërs door de Ottomanen in 1915. Volgens Turkije was er geen sprake van genocide en het woord is zelfs strafbaar in Turkije. Hoe gevoelig de kwestie ligt, blijkt wanneer het Turkse volkslied klinkt. Een fluitconcert gaat door het stadion en een groep suppor ters houdt spandoeken omhoog met de woorden 'Erkenning' en 'Compensatie'. Ook eerder op de dag protesteer den duizenden Armeniërs in Yere van tegen de komst van Gül. Ser gey Chenenyan, wiens grootvader door de Ottomanen om het leven is gebracht, vindt het echter tijd om vooruit te kijken. „We moeten verder en dit is een kleine stap in de goede richting." De laatste maanden lijken de rela ties tussen de landen wat te ont dooien. In het geheim zijn er ge sprekken gevoerd en de oorlog tus sen Rusland en Georgië, dat grenst aan Armenië en Turkije, heeft An kara een extra duwtje richting Ye revan gegeven. Turkije ziet voor zichzelf een belangrijke rol als be middelaar in de Kausasus. Bovendien zou Armenië een alter natief kunnen bieden voor de toe levering van gas en olie. De belang rijke leidingen lopen nu via Geor gië naar Turkije. Armenië, het arm ste land in de Kaukasus, zou op 'Ik werd op straat omhelsd door Armeniërs. Een vrouw begon te huilen' zijn beurt economisch enorm pro fiteren wanneer de grenzen met het enorme buurland weer open kunnen. Aan de andere kant van het sta dion zitten de Turken, onder toe ziend oog van tientallen Armeen se soldaten. Slechts een kleine hon derd zijn er naar Armenië afge reisd. Onder hen de Gene Siviller, een groep jonge Turken die in ei gen land met ludieke acties voor democratisering strijden. 'Grenzen loze vriendschap' prijkt op er hun spandoek. Anderen houden de Turkse én Armeense vlag om hoog. Studente Ceran Kenar is één van hen. Ze is blij dat ze is gekomen. „We zijn hier zo positief ontvan gen. Ik werd op straat omhelsd door Armeniërs. Een vrouw be gon te huilen toen ze ons zag." Kenar hoopt dat de Turkse rege ring haar opstelling over de genoci de verandert. „Dit ligt zo gevoelig in ons land. Maar laten we eerst met elkaar om tafel gaan, de gren zen openen. En vandaar uit verder gaan." De eerste resultaten van de voet- baldiplomatie lijken positief De Turkse minister van Buitenlandse Zaken is in Yerevan gebleven om verder te praten. Turkije won de voetbalwedstrijd overigens, met 0-2. PARIJS - In Frankrijk is gisteren op schudding ontstaan over antisemi tisch geweld. Drie joodse tieners kregen zaterdag in een wijk in Noord-Parijs klappen, waarbij een van hen een gebroken neus en een ander een gebroken jukbeen op liep. Volgens de Joodse Studenten- bond was het incident door een groepje jongens uitgelokt door een walnoot te gooien naar de tieners, die een keppeltje droegen. Toen de drie, 17 en 18 jaar, om een verklaring vroegen, werden ze afge ranseld. De politie wilde niet be vestigen dat het om antisemitisme ging. Minister van Binnenlandse Zaken Michèle Alliot-Marie sprak echter een krachtige veroordeling uit van 'het antisemitisch geweld'. In dezelfde straat werd in juni ook al een joodse jongen afgetuigd. CAIRO - De Egyptische politie heeft gisteren bewoners geëvacu eerd uit een sloppenwijk van Cai ro die zaterdag werd geplet door enorme rotsblokken die van een overhangende klif afbraken. De vrees bestaat dat er meer rotsblok ken naar beneden komen. Tot nu toe zijn 31 doden geborgen en 46 gewonden naar ziekenhui zen gebracht, zei een veiligheids functionaris. Hij zei dat nog veel mensen begraven liggen onder de rotsblokken, waarvan sommige de omvang hebben van een flatge bouw. Met het verwijderen daar van door middel van zware machi nes moet nog een begin worden gemaakt. De oppositie en onafhan kelijke pers uitten gisteren scherpe kritiek op de regering vanwege het trage verloop van het reddings werk. Supervoordelig op vakantie naar Winterberg in het Sauerland! Natuurlijk met KRAS.NL. Wij selecteerden voor u Golden Tulip Winterberg. En... ook nu voor een absolute SPOTPRIJS! En daar laten we u natuurlijk van meeprofiteren, want een 4-daagse verblijf in Golden Tulip Winterberg boekt u al vanaf slechts 79, inclusief ontbijt! Bovendien profiteert u van onze 8=7 actie. Dit houdt in dat als u 8 dagen boekt u nü slechts 7 dagen betaalt. Een heerlijke week weg boekt u al vanaf slechts 159! Aarzel dus niet langer, boek snel, pak uw koffer en op naar het prachtige Duitse Sauerland! ONTDEK DE SCHITTERENDE OMGEVING Het Sauerland is één van de mooiste streken van Duitsland en wordt ook wel het 'land der duizend bergen' genoemd. In de prachtige natuur kunt u heerlijk wandelen en fietsen. U verblijft vlakbij Winterberg met een gezellig centrum en sfeervolle straatjes met mooie vakwerkhuizen waar u heerlijk doorheen kunt dwalen! Bezoek ook het plaatsje Altena, met de fraaie burcht en het oude vestingstadje Attendorn, met de druipsteengrotten de Attahöhle. Tenslotte noemen wij het plaatsje Warstein met de Warstei- ner bierbrouwerij! waarom zou je verder zoeken GOLDEN TULIP WINTERBERG Dit 3-sterren hotel bevindt zich tussen Winterberg en Altastenberg, halverwege de 'Kahler Asten'. Het hotel beschikt o.a. over een lounge, restau rant, bar, gratis parkeergelegenheid, binnen zwembad, sauna en fitness (beide gratis) en solarium (tegen betaling). Uw kamer is o.a. voorzien van televisie, telefoon en badkamer met douche, toilet en haardroger. INCLUSIEF: verblijf in Golden Tulip Winterberg, in een 2-persoonskamer met ontbijtbuffet. Aankomstdata: maandag en vrijdag van 12/9 t/m 27/10 4 dgn 5 dgn 7 dgn 8 dgn* Sept. v.a. €79 €99 €159 €159 Okt. v.a. €79 €99 €159 €159 8=7 actie, 8 dagen boeken is 7 dagen betalen. Prijzen zijn per persoon, gebaseerd op een bezetting van 2 personen. Reserveringskosten 17,50 per boeking (verplicht). Zie www.kras.nl/17525

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7