'X6GI3I1C1 Schilderen in het grootste atelier ter wereld 90.000 euro besteden Harde wind jaagt bootjes weg van Raad Hulst mag voor Watersportfeesten in Ellewoutsdijk 0 Twee gewonden bij ongeluk Botsing Kunstenaar Dirk Hakze rondt Colors of Music op het strand af. Netjes Weren van het vrachtverkeer uit de dorpen is mogelijkheid. 12 Maandag 8 september 2008 PZC door Jean-Lou de Cucht RETRANCHEMENT - Wolken, water, strand en vooral veel wind. Grijs overheerst, de herfst is in aantocht op het strand bij het Zwin. Maar nee, als je even verder loopt stuit je op de schilderijen van de Friese kunstenaar Dirk Hakze. 72 schilde rijen om precies te zijn. Zaterdag sloot hij met het zetten van zijn handtekening op het laatste schil derij symbolisch zijn project The -"•Colors of Music af. Op 20 juni zette hij de eerste pen seelstreek. Hakze maakt de schilde rijen op basis van moderne klassie ke muziek. Het is een visuele verta ling van een muziekstuk. Of zoals hij zelf zegt: „Als ik een klank hoor, zie ik een kleur." De indrukken die hij ondergaat door tegelijk naar muziek te luiste ren en de ruimte van het land schap te ervaren, vormen daarbij het uitgangspunt voor de schilde rijen die hij maakt. Hij laat de na tuur en het weer op zich inwer ken. Voor Retranchement heeft hij ge kozen voor La Mer van de Franse 'De vele reacties van bezoekers hier geven me een heel goed gevoel' componist Claude Debussy. Elk schilderij staat voor negentien se conden muziek. Hakze: „Als het volume van het orkest hoger of la ger gaat, zie je op mijn schilderijen de horizon hoger of lager liggen." Vanaf de binnenkant gezien vor men de schilderijen een aaneen sluitend beeld, terwijl elk paneel toch een afgerond geheel is. Noem het een stripverhaal van een mu ziekstuk. Hakze kijkt met een tevreden ge voel terug op de afgelopen maan den op het strand. „Ook de vele reacties van bezoekers die ik hier heb gekregen, geven me een goed gevoel. De waardering van hen was heel hoog. Als ik al een min puntje moet noemen, dan is het het weer geweest. Veel regen en wind. Nee, de schilderijen zijn niet omvergewaaid. Die kunnen wel windkracht twaalf hebben." Wethouder Maria le Roy van de gemeente Sluis prees Hakze. „Dit project heeft een heel grote uitstra ling." De schilderijen zijn nog een week te zien op het strand. Daarna wor den ze verkocht. Dan verdwijnt ook de caravan tegen de duinen aan waar Hakze de afgelopen maanden in gewoond heeft. En de gele container waarin de panelen, de stoelen en de verf stonden. Dan neemt de herfst zijn intrek op het strand en is de kleurenpracht, die de afgelopen maanden afstak tegen de wolken, de zee en het strand, verdwenen. En gaat Hakze nadenken over ideeën. Zo wil hij volgend jaar een nieuw project aan de Elbe in Dresden be ginnen. En denkt hij erover mu ziek van nog levende componisten te gebruiken. Bovendien wil hij het project Colors of Music over een paar jaar afronden met een bal let. door Lilian Dominicus ELLEWOUTSDIJK - De Watersport- feesten in Ellewoutsdijk moesten het zaterdag vanwege de harde zuidwestenwind zonder de tradi tionele rondvaarttocht of demon straties als waterskieën doen. j.Het had misschien nog wel ge kund hoor", zegt secretaris Peter Platschorre van de Watersportvere niging Ellewoutsdijk. „Maar er gaan ook kinderen op zo'n boot. Dan is het een minder veilig idee te varen. Ach, niks aan te doen, vol gend jaar beter. We organiseren de ze Watersportfeesten al dik dertig jaar, je weet dat je met zo'n dag af hankelijk bent van het weer. En de- ZEEUWSE Poepen. Wat een smerig woord, zo vindt die Kapelse moeder. Maar wat moetje je kinderen dan leren zeggen? Drukken, grote bah doen, nummer tweeën, kakkebakken? Nee, wat betreft de Kapelse be staat er geen fatsoenlijke term voor de grote boodschap. En dus moet het driejarig dochtertje zeg gen dat ze naar de wc moet, zon- ze zomer was het daarmee al niet best gesteld." Ondanks het ontbrekende maritie me element stroomden de men sen naar de grote feesttent bij het haventje toe. Voor de muziek van blaaskapel Pikpot uit Kwadendam- me, het optreden van de Amstel Li ve Heineken Coverband, de rom melmarkt, de oldtimer demonstra tie, de kabelbaan op de dijk voor de kinderen, de ter plaatse gerook te paling die bij opbod werd ver kocht of gewoon voor de gezellig heid. Platschorre: „Het valt inder daad nog goed mee. Blijkbaar heb ben mensen het zonder de bootjes toch ook wel naar hun zin." Tip? redactie@pzc.nl der erbij te vermelden wat ze op het kleine kamertje gaat doen. „Poepen!", brulde ze desondanks op een dag in een bomvolle win kel. „Hoe zeg je dat netjes?" pro beerde moeder met een rood aange lopen hoofd. Het antwoord was minder netjes dan ze had verwacht: „Poepen als jeblieft." door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeenteraad van Hulst krijgt van het college van burgemeester en wethouders voor 90.000 euro structurele ruimte voor discussie over nieuwe priori teiten in de begroting 2009. Waar de meerderheid van de ge meenteraad dat geld aan kan beste den, wordt duidelijk in de vergade ringen die de raad op donderdag 18 september voert over de con cept-begroting. Zo kan de gemeenteraad er voor kiezen om eenmalig 50.000 euro uit te geven voor maatregelen om het vrachtverkeer uit de dorpen te weren. Kiest de raad er voor om een jeugdveldwerker aan te stellen, dan hangt daar een structurele kos tenpost ter hoogte van hetzelfde bedrag aan vast. De raad kan er echter ook voor kie zen, om structureel zeventig mille te spenderen om breedtesportacti viteiten in te bedden in het ge meentelijk sportbeleid. De aanstelling van een toeristisch manager voor het buitengebied, kost de gemeente op jaarbasis twintig mille. Andere politieke keuzes kosten aanzienlijk meer. Willen de raadsfracties bijvoor beeld dat de gemeente meer geld besteedt aan het onderhoud van de wegen, dan is daar structureel 132.000 euro mee gemoeid. De ver betering van de beschoeiing van de vestingwallen kost 135.000 eu ro. Voor die laatste maatregelen heeft de gemeente het beschikbare geld op dit moment niet, verwijst wet houder Frans de Vries (Middelen) naar de structurele ruimte van ne gentig mille. „Maar ik sluit niet uit, dat dit na jaar zal blijken dat we wellicht nog iets meer te besteden hebben", al dus De Vries. „Dan hebben we uit sluitsel over bijdragen van het rijk, en hoe we denken dit jaar af te kunnen sluiten." De raadsvergadering over de con cept-begroting begint op 18 sep tember om 19.30 uur en is in de raadzaal van het stadhuis in Hulst. Willen de raadsfracties bijvoor- beeld dat de gemeente meer geld besteedt aan het onderhoud van de wegen, dan is daar struc tureel 132.000 euro mee ge- SLUISKIL - Op de Lange Blikstraat in Sluiskil zijn zaterdagmiddag bij een ongeluk twee mensen lichtge wond geraakt. Een 21-jarige Terneuzenaar verloor op de kruising met de Koegors- straat de macht over het stuur en raakte in een slip. Hierdoor raakte in eerste instantie de achterzijde van het voertuig een boom. De au to begon te tollen en belandde ver volgens met de voorkant in een sloot. De bestuurder en zijn bijrij der, een 21-jarige man uit Sas van Gent, zijn op eigen kracht uit de auto geklommen. De Terneuze naar bleek licht letsel aan zijn hoofd te hebben, de bijrijder had kneuzingen zijn borstkas. KOEWACHT - Een vijftigjarige vrouw uit de gemeente Terneuzen reed zaterdagavond op Het Zand in Koewacht toen zij iets zocht naast de bijrijdersstoel. Zonder te remmen reed de vrouw hierna frontaal tegen een naast de weg staande boom. De vrouw is door een getuige uit haar auto gehaald. Ze is met rugklachten door een ambulance naar het ziekenhuis ver voerd. De Friese kunstenaar Dirk Hakze werkte vanaf 20 juni op het strand bij Retranchement. Nu is zijn project klaar. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64