Bh iemand beweging in 'speeltuin' tweede 'Borssele' Bermbom eist hoge tol onder Nederlandse eenheid in Uruzgan Duitse kitesurfer zwaargewond PvdA in peiling op historisch dieptepunt Anti-raketkamp beleeft reünietje Soldaat Jos ten Brinke gedood, vijf van zijn maten raken gewond. Ex-premier gispt wel 'zijn' CDA om nieuwe focus op kernenergie. PZC Maandag 8 september 2008 5 Hentje Willighagen (73) op de fiets aan het werk in de 'speeltuin' van verzorgingshuis Huize Salland in Deventer. foto Tom van Dijke/CPD sche neuropsychologie en bewe gingswetenschappen aan de Rijks universiteit Groningen en de Vrije Universiteit in Amsterdam doet veel onderzoek naar ouderen en bewegen. Volgens hem staat onom stotelijk vast dat stilzitten in ieder geval niet goed is. „Ouderen moeten uit die luie stoel komen, anders zakt het brein in el kaar." Maar ouderen die niet bewegen voelen zich hier simpelweg niet lekker genoeg voor, werpt Midas Dekkers tegen. De bioloog schreef het boek Lichamelijke Oefening. SCHELLINKHOUT - Een 37-jarige Duitser is gisterochtend in het Noord-Hollandse Schellinkhout zwaargewond geraakt terwijl hij aan het kitesurfen was. Een wind vlaag smeet de man vanaf het wa ter van -het IJsselmeer tegen een dijk, waarna hij tweehonderd me ter verder in een weiland terecht kwam. Het slachtoffer is met een klaplong en rugletsel naar een zie kenhuis gebracht. DEN HAAG - De PvdA staat op een historisch dieptepunt in de giste ren gepubliceerde peiling naar de voorkeur van kiezers van Maurice de Hond. De partij zou slechts vijf tien zetels binnenhalen als er nu verkiezingen voor de Tweede Ka mer werden gehouden. In werke lijkheid bezet de PvdA 33 zetels. Vijftien procent van de PvdA-kie- zers zou nu D66 stemmen. „Ouderen zien bewegen als een straf Sommige zitten met hun pijnlijke gewrichten op de bank en krijgen al een pijnscheut als ze alleen maar aan sport denken." Wie ouderen wil laten bewegen, doceert Dekkers, moet ze dingen laten doen die ze al een leven lang hebben gedaan, zoals boontjes doppen of aardappelen schillen. „Want waarom bewegen ze niet? Omdat ze in die bejaardentehui zen de hele dag niets mogen en kunnen doen. Waarom zou je wil len dat mensen kinderachtige spel letjes doen als ze popelen om eens WOENSDRECHT - Ze sliepen onder landbouwzeil, trotseerden traan gas en zongen protestliedjes tegen de stationering van 48 kruisraket ten op vliegbasis Woensdrecht. De bewoners van het vredeskamp bij de basis beheersten in de roeri ge jaren tachtig het nieuws. Afgelo pen weekeinde keerde een klein deel even terug en het contrast is groot. Terwijl op het toppunt van het verzet tegen de kruisraketten honderden actievoerders het kamp bevolkten, staat er nu maar een handjevol tentjes op een bij veldje van een camping in Woens drecht. Hooguit dertig man zijn af gekomen op de reünie van het Vre- des Actie Kamp Woensdrecht, zo als het vredeskamp heette dat van 1983 tot '89 bij de vliegbasis werd opgetrokken. Dat heeft een reden, zegt Eddy Roos (55). „Je moet niet vergeten dat vrijwel alle bewoners van het kamp destijds alleen hun voornaam gebruikten. Achterhaal die maar eens na al die jaren." gewoon de afwas te doen? En waarom zou je willen dat ze in hun steunkousen achter een bal aanrennen? Misschien willen oude zakken wel gewoon oude zakken zijn." Onzin, oordeelt Marjan van Tellin gen, projectleider sport en bewe ging bij ouderenbond Anbo. Vol gens haar realiseren steeds meer ouderen zich dat ze moeten bewe gen om gezond te blijven en zo uit het medisch circuit te blijven. De beweegtuin kan daarbij een handig hulpmiddel zijn, maar dan moet die wel als 'volstrekt nor- DEN HAAG - Bij een aanslag met een bermbom is gistermiddag de 21-jarige soldaat eerste klasse Jos ten Brinke om het leven gekomen. Vijf van zijn collega's raakten ge wond. De toestand van één van hen is kritiek, maar wel stabiel, al dus Commandant der Strijdkrach ten Peter van Uhm, die eerder dit jaar zelf een zoon verloor in Afghanistan. Van Uhm zei gisteravond dat de aanslag een teken is dat het geweld in de Afghaanse provincie weer op laait. De zes maakten deel uit van een eenheid die een paar dagen op een observatiepost had gezeten, drie kilometer van Qudus in de Ba- luchivallei. Op de terugweg naar de patrouillebasis in Qudus, een Valpartijen Eén op de drie thuiswonende 65-plussers valt tenminste één keer per jaar. In totaal overlijden per jaar 1800 ouderen aan de gevol gen van een val. Ook voor de andere ouderen die vallen, zijn de gevolgen vaak zeer ingrij pend. Meer dan honderdduizend ouderen komen door een val bij de spoedeisende hulp te recht, of moeten voor behande ling worden opgenomen in een ziekenhuis. Deze medische zorg leidt tot een kostenpost van een half miljard euro per jaar. De lang durige zorg die vaak daar nog op volgt, is hierin niet meege nomen. Uit angst te vallen, worden ouderen vaak minder mobiel. Dit terwijl meer bewegen juist zorgt voor een betere balans en minder valpartijen. Daar naast zorgen soepele spieren en gewrichten voor minder schade na een val. maal' worden gezien. Pas dan voe len ouderen zich er veilig. „Ouderen gaan pas iets onderne men als ze er zeker van zijn dat ze het kunnen en als ze zeker weten dat ze niet voor schut staan", weet Van Tellingen. „Als er dan één schaap over de dam is, volgen er meer." In Huize Salland kost het fysiotherapeut Margreet Hemmin- ga moeite haar schapen over die dam te laten springen. Voor de bewoners blijkt de buiten lucht de grootste hindernis, ter wijl frisse lucht en zonneschijn juist zo goed voor ouderen is. „Ze moeten niet alleen in hun kamer tje zitten." Maar als het geregend heeft, is het gras nat en liggen glij partijen op de loer. Bovendien worden de toestellen dan vies. „Bewegen is goed, want dan blijf je soepel." De 93-jarige Bee van Olst weet dat best. „Maar kan dat niet overdekt of alleen met mooi weer?" vooruitgeschoven post op zo'n twintig kilometer ten noorden van Tarin Kowt, reden zij met hun gepantserde rupsvoertuig op een bermbom. De aanslag werd ge pleegd om 12.30 Nederlandse tijd. In Uruzgan was het toen 15.00 uur. Ten Brinke was, samen met één van de gewonde militairen, ge legerd bij het 41ste pantsergenieba- taljon in Oirschot. Het 45ste pant- serinfanteriebataljon in Ermelo is de thuisbasis van de vier gewonde soldaten. De families van de mili tairen zijn op de hoogte gesteld. Defensie heeft een condoleancere gister op zijn website geopend. Geïmproviseerde explosieven zo als bermbommen vormen in de Afghaanse provincie een continue dreiging. Defensie riep een specia le taskforce in het leven om het toenemend aantal explosieven op te sporen. De taskforce vindt en ontmantelt 75 procent van alle AMSTERDAM - Oud-premier Ruud Lubbers heeft kritiek op de her nieuwde aandacht voor kernener gie binnen zijn eigen partij, het CDA. Het is 'jammer' dat de aandacht voor 'schoon fossiel' daardoor naar de achtergrond wordt gedrongen, zei Lubbers gisteren in het tv-pro- gramma Buitenhof. CDA-fractieleider Pieter van Geel liet afgelopen week via zijn web- log weten dat nieuwe kerncentra les in Nederland 'onvermijdelijk' zijn. Volgens CDA-minister Maxi me Verhagen (Buitenlandse Za ken) wordt Nederland zo minder afhankelijk van Rusland als ener gieleverancier. Ook voor de SP is kernenergie nu 'bespreekbaar'. Daarmee is een meerderheid in de Tweede Kamer nu voor kernener gie. Volgens Lubbers, die geen tegen stander is van kernenergie en kern centrales, is het 'veel urgenter' dat de regering tempo maakt met de ontwikkeling van zogenoemde CCS-technologie. Die richt zich op het afvangen en opslaan van kooldioxide om de schadelijke uit stoot van dit broeikasgas door steenkolencentrales te beperken. De oud-premier keerde zich tegen een eventuele kerncentrale bij Rot terdam, zijn woonplaats. De Maas vlakte is wel eens genoemd als lo catie daarvoor. In Borssele, de loca tie van de enige kerncentrale die Nederland telt, 'zie ik geen be zwaar'. Lubbers zei verder dat het opvangen en opslaan van kooldi oxide ondergronds 'absoluut veili ger' is dan de ondergrondse opslag van kernafval. Volgens hem is de veiligheid daarvan vergelijkbaar met die van de ondergrondse gas voorraad. bermbommen. Generaal Van Uhm: „We kunnen het gevaar nooit helemaal uitsluiten." Don derdag raakten twee Nederlandse militairen lichtgewond bij een vuurgevecht. Ook Australische mi litairen, die eveneens in de Af ghaanse provincie gelegerd zijn, kregen te maken met gewonden. Dit recente geweld maakt een ein de aan een periode van relatieve rust in Uruzgan, aldus Van Uhm. „Vanaf april waren er weinig tot geen gevechtshandelingen." In die periode was er volgens de generaal ruimte voor vooruitgang. „Ik heb dat vorige week nog met mijn eigen ogen kunnen aanschou wen." Van Uhm noemt het ge weld 'de harde realiteit van deze missie'. „Voorzichtige vooruitgang wordt afgewisseld met tegensla gen." Sinds de aanwezigheid van de Nederlandse missie in Uruzgan kwamen zeventien militairen om.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5