land Alert dringt aan op rectificatie college Serooskerke ontwaakt uit zijn zomerslaap Ouwerkerk viert zijn Zon en blinkende Enorme vondst blijft uit tijdens Kor en Reddingsboot De Griend biedt twee keer hulp Hulpdiensten zouden anders denken over eenrichtingsverkeer. Dorpsraad presenteert gevarieerd programma voor nieuw seizoen. Krekenfeest en reünie in teken van het 775-jarig dorpsbestaan. Wetenschappers op zoek naar sporen van het oudste verleden. 1 2 I Maandag 8 september 2008 PZC door Ali Pankow ZIERIKZEE - Raadsfracie Alert! vindt dat het college van B en W ten onrechte heeft beweerd dat brandweer, ambulance en politie geen problemen hebben met de in voering van eenrichtingsverkeer op de Nieuwe Haven in Zierikzee. Alert! heeft het dagelijks gemeente bestuur dit weekend daarom schriftelijk gevraagd of het bereid is tot rectificatie van publiek geda ne uitspraken over de instemming van de hulpdiensten. Fractielid Jos Hoeijmakers verwijst in de brief namens Alert! naar een reactie van brandweercomman dant Dolph te Paske waarin letter lijk zou staan: „De brandweer is negatief over de invoering van een richtingsverkeer op de Nieuwe Ha ven, omdat dit een vertragende werking heeft op de opkomsttijd van de brandweer in een groot ge deelte van Zierikzee." Alert! verwijt wethouder Wijnand SEROOSKERKE - Klaverjassen, een reisje, crea-avonden, halloweenop- tocht, een mosselavond. Dit alles en nog veel meer activiteiten prij ken op het programma dat de Dorpsgemeenschap Serooskerke voor het komend seizoen heeft sa mengesteld. Onder het motto 'Serooskerke ontwaakt uit zijn zo merslaap' begint dat seizoen woensdagavond 17 september met een klaverjasavond in het dorps huis. De resultaten op deze kaart avond tellen mee voor het klaver- jaskampioenschap van Seroosker ke. Dat geldt ook voor de kaart avond op woensdag 17 december. Voor dorpsbewoners en oud-inwo ners staat er 26 september een bus reisje gepland. Knutselaars, maar OUDDORP - Reddingsboot De Griend van KNRM-station Oud dorp kwam zaterdag tweemaal in actie. De bemanning werd om 14.40 uur gealarmeerd voor kajuit schip Bestevaer dat door een navi- gatiefout op het droge was gevaren op de Grevelingen. De Griend sleepte het schip naar dieper water waarna het haar weg op eigen kracht kon vervolgen. Om 18.05 uur bleek de Ouddorpse Reddings brigade zelf in de problemen te zijn gekomen. De Unimog, met aangekoppelde trailer in zee, stond vast bij strandpaviljoen De Vuurto ren. Met een lier en een 4x4-voer- tuig van de brandweer werd de Unimog uit het water gesleept. Renden ook ten onrechte een kop peling te hebben aangebracht tus sen een goedkeuring van de brand weer voor bedoeld eenrichtingsver keer en het verplaatsen van de brandweerkazerne. Alert! gaat er vanuit dat ook de am bulancedienst zich tegen de voor genomen verkeersmaatregel kant. Volgens deze fractie sluit de ambu lance zich altijd aan bij het advies van de brandweer. Uit de reactie van politie is naar de mening van Alert! niet zonder meer op te maken dat zij geen be zwaren heeft tegen eenrichtings verkeer op de Nieuwe Haven. De fractie vindt dat wethouder Ren den een onjuiste uitspraak daar over heeft gedaan. De meerderheid van de gemeente raad heeft inmiddels ingestemd met een proef van de betreffende verkeersmaatregel op de Nieuwe Haven met ingang van 2011. 1^ Raadsfractie Alert! verwijt wet- houder Renden onjuiste uitspra ken te hebben gedaan over reac tie van hulpdiensten op verkeers maatregel Nieuwe Haven. ook minder creatief aangelegde be woners kunnen vanaf 1 oktober in het dorpshuis terecht voor zogehe ten crea-avonden op woensdag om onder deskundige leiding de knutselkennis verder te ontwikke len. Passend in de dorpstraditie van Serooskerke staat op vrijdag 31 oktober de halloweenoptocht op de agenda. Begin november wordt er een mosselmaaltijd in het dorps huis geserveerd en op 29 novem ber wordt Sint-Nicolaas onthaald. Inmiddels heeft de dorpsraad ook al een datum geprikt voor de twee jaarlijkse Serooskerkse Dag in 2009. Die wordt gehouden op za- ag 22 augustus. info@dorpsraad-serooskerke.nl.. Dorpsgemeenschap Serooskerke biedt activiteitenprogramma ter stimulering van de leefbaar heid in deze kleine Schouwse kern. door Ali Pankow OUWERKERK - „Geen mensen macht of waterkracht hebben het 775 jaar lange voortbestaan van Ou werkerk kunnen tegenhouden. Houd de kenmerkende solidariteit en gastvrijheid binnen dit dorp al tijd hoog in het vaandel." Deze woorden sprak pastor Annelies Breugem zondagochtend in de kerk van Ouwerkerk tegen het ein de van de speciale dienst ter gele genheid van het 775-jarig bestaan van dit dorp. Ouwerkerk beleefde een bruisend weekend waarin het jaarlijkse Kre kenfeest zaterdag naadloos over ging in de viering van het bestaans- jubileum gisteren. De organisaties van beide festijnen hadden daar toe de handen ineengeslagen. Voor de reünie van huidige en voormalige dorpsbewoners kon derhalve gebruik worden gemaakt van de grote tent die toch al voor het Krekenfeest middenop de Ring werd opgezet. Ruim vierhon derd mensen ontmoetten elkaar daar bij een goed verzorgde brunch, gelardeerd met de komst van diverse 'historische figuren'. Het gebeurt in Ouwerkerk niet el ke zondagochtend dat de aartsbis schop van Keulen Hendrik de Eer ste samen met een toegewijde monnik met tromgeroffel door de straten trekt. Gisteren was dat wel het geval en korte tijd later maak ten zij hun intrede in de kerk. De ludieke act bood een theatrale schets van hoe het ooit begon met Ouwerkerk in 1233. De bisschop kwam een kerk schen ken. Een ontmoetingsplek voor be zinning en hoop achtte hij voor de Ouwerkerkse gemeenschap 'hard werkend op de akkers en hoedend over schaap over vacht' wel op zijn plaats. Daarna vertrokken de ka tholieke geestelijke en zijn gevolg weldra, wellicht in het besef dat bij de reformatie na 1517 deze kerk hervormd zou worden. Als eerbe toon aan het katholieke verleden echter prijkt in Ouwerkerk een straatnaambord van de heilige Geertruida en geldt de Salvotor- klok al ruim vijf eeuwen als sym bool van redding voor dit dorp. „Bezinning en ontmoeting liggen in eikaars verlengde", opende ouderling Jacob Manni de herden kingsdienst. Pastor Breugem pleit te in haar overdenking voor werke lijke ontmoeting zonder maskers op. Speciaal ook voor de rest van deze dag die in de feesttent werd voortgezet. Burgemeester Jack Asselbergs con stateerde dat onderlinge solidari teit kenmerkend is binnen de his torie van Ouwerkerk. Als concrete voorbeelden noemde hij diverse hulpacties in het recente verleden voor onder meer het Poolse Wro- zlac na grote schade door overstro ming en voor Enschede na de vuurwerkramp. Asselbergs kreeg uit handen van Wim Kuyper, dorpsbewoner en lid van de jubi leumcommissie, de eerste dvd met een kleine twee uur foto's en film opnamen van Ouwerkerk in de af gelopen eeuw. Indringende beel den van oorlogsschade, de Ramp in 1953, de wederopbouw, maar ook van het bloeiende verenigings leven visualiseren de littekens én de hechtheid binnen deze dorpsge meenschap. „Leutig hé om nae jin eigen te kie ken", sprak Kuyper na vertoning van een korte impressie van de dvd, die in een mum van tijd bleek uitverkocht. De reünisten keken overigens niet alleen naar zichzelf, maar vooral naar elkaar. Wie ben jij ook al weer? En meestal volgde daarop 'Kerk voor de gemeenschap, hard werkend op de akker, schaap en vacht hoedend' een verraste uitroep en begroeting. Zo drukte Nel van den Bos de han den van vele oude bekenden. Zij vertrok in 1951 al als 22-jarige uit Ouwerkerk om in Rotterdam in de verpleging te gaan werken. Tegen woordig woont zij in Pernis en be zoekt ze nog met regelmaat haar zus Dien Bodbijl in Dreischor. door Ali Pankow Bij de opbouw vrijdagavond had voorzitter Wim in 't Veld van het Krekenfeest in Ouwerkerk er nog een zwaar hoofd in. Zaterdag loopt hij glimlachend van oor tot oor over de Ring. De zon blijkt het jaarlijks festijn gunstig gezind en het publiek is direct bij het ope ningsconcert van muziekvereni ging Nieuw-Leven al in groten ge tale aanwezig. Menige vrouw bloost even als plot seling de charmante Fenezio vanaf zijn (of toch 'haar') stelten naar haar overbuigt om een handkus te geven. 'Absurdist' luidt de om schrijving voor Berry Knapen. Hij brengt een show waarin goochel trucs, mime, comedy en jongleren Fenezio onthaalt het publiek op elegante wijze. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - TWintig trekken met de mosselkor op een diepte van veertig meter leverden zaterdag tij dens de traditionele Kor en Bot- tocht met de ZZ10 een zeer welko me, maar geen werkelijk spectacu laire oogst op. Een 'vingerkootje' van een paard van circa twee miljoen jaren oud en enkele wervels van een masto dont eveneens uit het Vroeg-Pleis- toceen, evenals nog enkele nader te definiëren botstukken werden vanuit de historische schatkamers op de bodem van de Oosterschel- de omhoog gehaald. Paleontoloog John de Vos van natuurhistorisch museum Naturalis in Leiden is er blij mee. „Ik kan nooit genoeg van dit soort fossielen verwerven, maar voor twintig trekken is het een wat ma ger resultaat, tenminste op deze diepte. Daar gaat toch in de eerste plaats mijn belangstelling naar uit", zegt De Vos. Schipper Jaap Schot van de ZZ10 kent die voorkeur van de weten schappers en hij zette zaterdag dan ook meteen koers naar het zogehe ten Olifantjeputje in de Ooster- schelde ter hoogte van De Heren keet. In de diepe putten daar kan immers het oudste verleden van dit gebied met behulp van het mosselnet worden aangeraakt. Toen echter was gebleken dat het verleden dit keer weinig wilde prijsgeven, wendde Schot het roer richting Colijnsplaat. De trekken daar leverden aanzien lijk meer resultaat op: onder meer een stoottand van een wolharige mammoet, de bovenkant van een gewei, ofwel de zogeheten kroon en een wervel van een rendier, een kniebeen van een paard en een snijtand van een neushoorn. „Maar dat komt allemaal uit een jongere periode. Dan hebben we het over slechts 50.000 jaar gele- Diepe putten in Oosterschelde geven weinig sporen van oudste historie prijs. Korren op minder oude bodem levert aanzienlijk meer materiaal op. den", zegt de paleontoloog. Hij is niet de enige wetenschapper die elk jaar weer met belangstel ling deze Kor en Bottocht maakt. De Vos nodigt daar ook biologen en archeologen voor uit. Trouwe deelnemer is ook oud-con servator Joop van Veen van het Teyers Museum in Haarlem. Hij ontwierp zelf de zogeheten mui zenbuizen. Het zijn metalen bui zen met onderaan een klein zeefje. Ze worden aan de kor gebonden en bevatten bij het bovenhalen vaak waardevolle sporen van klei ne diersoorten. „Op het eerste oog hebben we vandaag in elk geval een snijtandje van een woelmuis opgevist", vertelt Van Veen en thousiast. De inhoud van de bui zen moet verder echter gedetail-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56