Binnenland Afkopen woekerpolis Ouderen in wordt miljardenzaak Medicijn vaak ongeschikt voor kind Verdachte moorden ramt boom Schatting: compenseren getroffen klanten kost verzekeraars 6 miljard. Dosering is gok, omdat middelen zijn gemaakt voor volwassenen. 'Bekentenis in valkuilenzaak' Broers betrapt bij inbraak politiebureau Automobilist rijdt in op marechaussee Ook Super de Boer lanceert kinderbrood 4 Maandag 8 september 2008 pzc den haag - Het afkopen van de 'woekerpolissen' gaat banken en verzekeraars waarschijnlijk vele miljarden euro's kosten. Volgens schattingen zullen de ongeveer twintig banken en verzekeraars die de afgelopen jaren dit soort be leggingsproducten hebben ver kocht, samen zo'n 6 miljard euro kwijt zijn aan het compenseren van (een deel van) het verlies van hun klanten. De schattingen zijn gebaseerd op het marktaandeel van Delta Lloyd. Die verzekeraar, die ongeveer 6 procent marktaandeel heeft, zou bereid zijn haar klanten zo'n 300 miljoen euro terug te betalen. Delta Lloyd is, zo bleek eerder, 'in vergevorderde gesprekken' met de stichtingen Woekerpolis en Verliespolis, twee organisaties die samen zo'n 200.000 gedupeerde consumenten vertegenwoordigen. Zowel Delta Lloyd als een woord voerder van Verliespolis sprak gisteren de verwachting uit dat ge sprekken over een compensatiere geling 'binnen enkele dagen' kun nen worden afgerond. Als Delta Lloyd een akkoord sluit met de twee stichtingen zullen andere ver zekeraars en banken dat voorbeeld waarschijnlijk moeten volgen. „Als ze dat niet zouden doen, heb ben ze naar hun eigen klanten toe natuurlijk een moeilijk verhaal", zegt Rob Okhuijsen van de stich ting Verliespolis. Woekerpolissen zijn financiële pro ducten zoals beleggingshypothe ken, verzekeringen of lijfrentes waarbij zoveel kosten in rekening WJ Banken en verzekeraars zijn waar- schijnlijk 6 miljard euro kwijt aan de afkoop van woekerpolissen. De schattingen zijn gebaseerd op een regeling van Delta Lloyd. zijn gebracht dat het rendement zwaar tegenvalt. Volgens de Om budsman Financiële Dienstverle ning, jan Wolter Wabeke, zouden verzekeraars maximaal 2,5 procent aan kosten in rekening mogen brengen bij dit soort polissen. Ver zekeraars brachten de afgelopen ja ren soms tot wel 40 procent aan kosten in rekening, waardoor een veel kleiner deel van de inleg werd belegd dan de klant mocht veron derstellen. Volgens het Verbond van Verzeke raars zijn andere aanbieders juri disch niet gebonden aan de uit komst van de onderhandeling tus sen Delta Lloyd en consumenten organisaties. „We zijn wel nieuws gierig en zouden het beschouwen als een doorbraak. Het zal zeker helpen bij andere dossiers", aldus een woordvoerder. De geraamde schadevergoeding van 6 miljard klinkt de verzekeraars 'te hoog' in de oren. „Wij denken meer aan en kele miljarden", aldus de zegsman. DEN HAAG - Kinderartsen gaan on derzoeken hoe kinderen op medi cijnen reageren. Het Medicines for Children Research Network (MCRN), een initiatief van twee kinderartsen, begint daar morgen mee. Tot nu toe wordt nauwelijks ge neesmiddelenonderzoek gedaan bij kinderen. „Terwijl ook kinde ren recht hebben op de best moge lijke medicijnen", vindt kinderin ternist Matthijs de Hoog. Beter on derzoek is volgens De Hoog, ver bonden aan het Sophia Kinderzie kenhuis in Rotterdam, nodig. Nu moeten artsen via een ingewikkel de omrekentabel bepalen wat de dosering voor een kind moet zijn. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen keurt medicijnen namelijk alleen goed voor toedie ning aan volwassenen. Een simpe- EanjVAN STRAATEN PE Kom op prt j EcowoM l£_ TrREKT wcL WEE* AAN le rekensom - 'iemand van tachtig kilo geven we vijfhonderd milli gram, dus delen we die hoeveel heid voor een kind van tien kilo door acht' - noemt De Hoog 'niet adequaat'. Met alle gevolgen van dien: een kind krijgt een te lage do sering of juist te veel van het medi cijn. Volgens de Nederlandse Vereni ging voor Kindergeneeskunde is ongeveer de helft van de aan kin deren toegediende medicijnen niet voor hen bestemd. BADHOEVEDORP - De 63-jarige vrouw uit Badhoevedorp die er van wordt verdacht haar 61-jarige man en 22-jarige dochter te heb ben gedood, is vrijdag kort na de ontdekking van de twee lichamen in Overveen tegen een boom gere den. Volgens de politie is de vrouw betrokken geraakt bij een eenzijdig verkeersongeval op de Elswoutslaan in Overveen. Zij raak te daarbij gewond, maar niet le vensgevaarlijk. De politie wil niet zeggen of zij in een ziekenhuis is opgenomen. Volgens een woord voerder is het nog niet mogelijk ge weest om de vrouw te horen. De politie wil in het belang van het onderzoek niets zeggen over de toedracht van het verkeersongeval. De identiteit van de twee slachtof fers is inmiddels definitief vastge steld. Zij werden in de nacht van don derdag op vrijdag aangetroffen in een villa aan de Prins Clauslaan in Badhoevedorp. Ze waren door een misdrijf om het leven gekomen. In de loop van vrijdag werd de moeder als verdachte opgepakt. Ook voor ouderen is bewegen belangrijk. Een speeltuin is het nieuwste wapen in de strijd tegen inactieve 65-plussers. De senioren vinden dat prima, maar moet dat nou echt buiten? A li de Zwart (86) laat haar rollator op het gras staan en gaat op de houten stoel zit ten. Haar voeten zet ze op de rode trappers. Soepeitjes draaien haar benen in het rond. Ytje Vos (88) gaat tegen over haar zitten. Om beurten ge bruiken ze de pedalen om te fiet sen. De 'fiets' is één van de toestellen in de beweegtuin van Huize Sal- land in Deventer. Onder begelei ding van een fysiotherapeut gaan de senioren in het verzorgingshuis sporten in 'de speeltuin', zoals de bewoners van het verzorgingshuis de toestellen in de tuin noemen. De vier toestellen - naast de fiets staan er een trap, draaistoeltjes en een brug met gelijke leggers - moe ten de ouderen aansporen meer te bewegen. De Zwart moest wel even wen nen. „Maar het is niet moeilijk. De benen en alles krijgen een beurt." Nijha, producent en leverancier van sporttoestellen, bedacht de be weegtuin, omdat er voor ouderen geen mogelijkheid was om buiten te 'sporten'. Deze week opent de zesde 'speel tuin voor ouderen.' In andere zorg instellingen lopen ergo- en fysio therapeuten iedere dag een half uur met bewoners; de minimum beweegnorm. En volgens onder zoeksinstituut TNO doen weke lijks zo'n 300.000 ouderen in Ne derland in groepsverband aan gymnastiek. „Bestaande speeltoestellen zijn vaak niet geschikt voor ouderen", zegt Jarno Vedders van Nijha. „De toestellen in speeltuinen voor kin deren zijn te klein en te gevaarlijk, op die in gymzalen kunnen oude ren vaak niet de goede oefeningen doen." Nijha paste de toestellen daarom aan. De evenwichtsbalk staat dich ter bij de grond voor meer houvast en de loopbrug is 'maar' drie trap treden hoog. Voor ouderen heeft sport ook een duidelijk sociaal aspect, zegt Ved ders. Het fietstoestel heeft daarom twee zitplaatsen tegenover elkaar. Terwijl de één fietst, kan de ander er 'voor de gezelligheid' bij gaan zitten. Erik Scherder juicht dit initiatief van harte toe. De hoogleraar klini- HELDEN - Een 24-jarige man uit Maas- bracht heeft de ijzeren pinnen ge maakt die vrijwel zeker zijn gebruikt in drie valkuilen in de Heidense bos sen. Hij heeft dit bekend in een van zijn eer ste verhoren, blijkt uit bronnen rond het onderzoek. De man stelt dat hij de spiesen tegen betaling voor een 37-jari- ge Heldenaar heeft gemaakt. Die werd eerder gearresteerd. ROTTERDAM - TVvee broers van 13 en 24 jaar zijn zaterdagavond aan gehouden toen ze betrapt werden bij een inbraak in een politiebu reau in Rotterdam. Het bureau was op dat moment gesloten. Vol gens de politie verklaarde de jong ste dat zijn broer de inbraak pleeg de omdat hij het niet eens was met een bekeuring. Hij richtte in het bureau vernielingen aan. BEEK - De politie heeft vrijdaga vond een 51-jarige man uit Arn hem en een 45-jarige man uit Nuth aangehouden die met een ge stolen auto waren ingereden op een patrouille van de marechaus see. De marechaussee probeerde het voertuig met de twee bij vlieg veld Maastricht te controleren, maar de bestuurder reed op de be ambten in. De mannen werden la ter in Sittard alsnog aangehouden. AMERSFOORT - Supermarktbedrijf Super de Boer lanceert onder de naam Duo wit 8c bruin een kinder brood. Daarmee volgt het Albert Heijn dat al eerder een broodsoort voor kinderen op de markt bracht. Het Duo wit 8c bruin heeft twee kleuren en twee smaken in één snee brood. Super de Boer wil dat kinderen 'op speelse wijze' over stappen van wit naar bruin brood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4