Zeeland Stelhoeve in oude luister hersteld Stelhoeve in oude stijl en met nieuwe functie Bewoners Erasmusflat geëvacueerd ]y|Jgg prOCfcticrVTlj 15 15 BEVELANDEN-THOLEN Bedstedes in schuur, oude kreek uitgegraven en boomgaard herplant. Netjes Zeeuwse advocaten roeren afgelopen jaren meer hun mondje Maandag 8 september 2008 Tip? redg0es@p2c.nl Nieuwe campagne Slik op de Weg geopend na ploegwedstrijden mi UI in I IT I HI IT I It li'li JI HTiri tI fh In de te herbouwen schuur j wordt een groepsaccom- I modatie gemaakt. Plan voor de nieuwe schuur in oude stijl. Ramen en deuren zijn kopieën van de originele. Dakpannen van het woonhuis I horen blauw te zijn, die van de schuur oranje. Momenteel liggen ze door elkaar, maar dat wordt in de toekomst hersteld. Het rijksmonument De Stelhoeve in Wemeldinge wordt in ere hersteld. Althans wat het uiterlijk betreft. De boerderij wordt omgebouwd tot groepsaccommodatie met daarbijgelegen cottages voor de verhuur. Boerderij zoals ze er in vroeger tijden uitzag. De schuur brandde in januari van dit jaar af en zal in oude stijl herbouwd worden. Het woonhuis is gespaard gebleven. Woonhuis Schuur Arbeidershuisje (nu afgebroken) Groepsaccommodatie Natuurherstel, onder meer doortrekken van inlaag Parkeerterrein Bakkeet Varkenskot Natuurlijke afscheiding Recreatieplek| Oosterschelde Multifunctioneel gebouw Klein Stelle Hoeve Drinkpoel jtfc Zuidelijk van Stelhoeve plan voor camping met 220 plaatsen Watergang Hoogstam boomgaard Boomgaard^ Plattegrond vroeger eeuwen Plattegrond nieuwe situatie PZC Rolant Quist bron architectenbureau Roos Ros door Lilian Dominicus WEMELDINGE - Het was een grote domper toen begin januari de mo numentale schuur van De Stelhoe ve in Wemeldinge tot de grond toe afbrandde. Wouter Drijvers plannen om de boerderij en omlig gende gronden te veranderen in een recreatiegebied waren al in een vergevorderd stadium, toen hij 's morgens om een uur of vijf uit zijn bed werd gebeld. „Alles moest worden bijgesteld en het project heeft een half jaar vertra ging opgelopen", zegt hij, nu ne gen maanden later. Maar het uitgewerkte plan is er: de hoeve uit omstreeks 1750 wordt woonhuis, de terug te bouwen schuur luxe groepsaccommodatie voor 56 personen, er komen acht tien 'cottages' met Zeeuwse uitstra ling, een ontmoetingsgebouw voor veertig personen en in een la ter stadium een camping met 250 plaatsen. De recreatie-ondernemer hecht aan cultuurhistorisch verant woord bouwen en dat is terug te zien in de tekeningen. Zo worden in de kamers van de groepsaccom modatie bedstedes ingebouwd. De schuur zelf wordt in oude luister hersteld, met de oorspronkelijke mendeuren erin en gepotdekselde planken. De huidige duiventillen verdwij nen, maar de hoeve, bakkeet en Wouter Drijver begint op het bui tenverblijf van de voormalige am- bachtsvrouwe van Wemeldinge, Maria Coomans, een groepsac commodatie en camping. varkenskot worden op termijn ge restaureerd. Ook wil de Goesenaar de 'natuur lijke harmonie in het landschap' la ten terugkeren: met streekeigen be planting, herstel van een in de ja ren zestig gedempte kreek, het op nieuw uitgraven van de oorspron kelijke drinkput, laten doorlopen van de westelijk gelegen inlaag en heraanleg van een boomgaard die er ooit in de achttiende eeuw heeft gestaan. „Dus niet alleen met appel- en peren-, maar ook ker sen- en notenbomen. Zoals Zuid-Bevelandse boerderijen vroe ger hadden", aldus Drijver. „We zit ten hier op precies vier punten die samenkomen: bos, akkerbouw, in laag en Oosterschelde. Het bos blijft van Staatsbosbeheer, maar in de toekomst willen we wel samen werken, met bijvoorbeeld een bele vingspad. En mogelijk een verbin ding tussen het bos en de cam ping. Daar zijn we nog niet uit." De ambachtsvrouwe van Wemel dinge, Maria Coomans, heeft de Stelhoeve bij haar overlijden in 1791 aan de kerk geschonken. Pas in 1998 is de hoeve verkocht aan een particulier. door Lilian Dominicus GOES - Circa dertig bewoners van de Erasmusflat in Goes zijn gistera vond tijdelijk geëvacueerd geweest vanwege een keukenbrand in een van de woningen op de derde ver dieping. Er raakte niemand ge wond. De brandweer was met groot mate rieel uitgerukt en ook de ambulan ce was opgeroepen, maar achteraf viel de schade reuze mee. De be woners konden na korte tijd al weer hun woning betrekken. „In eerste instantie gingen we ervan uit dat er een slachtoffer bij was. Gelukkig was dat niet het geval", meldt de officier van dienst. Bij de buren, op basisschool De Tweemaster in de Goese Polder, woedde 's middags ook een brand je. De brandweer rukte in eerste in stantie met groot materieel uit, omdat er melding werd gemaakt dat de school in brand zou staan. Aan de buitenmuur was brand ge sticht. „Ook dat bleek mee te val len", zegt de woordvoerder. Bij Autobedrijf Heinkenszand was de schade groter. Daar ontstond 's ochtends rond half achtmogelijk door kortsluiting, een binnen brand. Er brandde onder meer een auto uit. Het vuur was redelijk snel onder controle. Wel was er sprake van flinke rookontwikke ling en moesten er ventilators wor den ingezet om de rook te verdrij ven. Ook omliggende bedrijven hebben mogelijk last van rookscha de, meldt een woordvoerder van de brandweer. door Carla van de Merbel VLISSINGEN - Nog een blik in de spiegel, nog een hand door het haar en dan zijn ze er klaar voor. Aninja de Blaey (23) uit Vlissingen en Linda Coenmans (20) uit Hoe- dekenskerke moeten zo het po dium op. Ze doen mee aan de Zeeuwse finale van de verkiezing van de nieuwe Miss Proefdiervrij. Gistermiddag werd deze verkie zing gehouden in het Arsenaalthea ter in Vlissingen. Aninja en Linda zijn twee van de zestien deelnemers, in leeftijd va riërend van 16 tot 41 jaar. Ze ko men allemaal van Walcheren en de Bevelanden. Twee van hen gaan door naar de landelijke finale op 21 oktober in Amsterdam. Daar wordt de nieuwe Miss Proefdier- vrij gekozen. Zij moet het nieuwe gezicht worden in de campagne voor proefdiervrije cosmetica van vereniging Proefdiervrij. Aninja en Linda doen mee aan de ze verkiezing vanwege het doel, niet om model te worden. Aninja: „Ik heb er veel over gelezen. Als je de plaatjes ziet van dieren die ge bruikt worden voor proeven... Daar word je niet vrolijk van." Lin da: „Dan zie je stukjes huid waar van de haren zijn weggeschoren en waarop dan irriterende stoffen zijn gedaan." Helaas voor hen kiest de jury voor Ilyana Nelis uit Yerseke en Vivian Versluijs uit Wolphaartsdijk. Zij mogen op 21 oktober naar de landelijke finale. ALMANAK Tip? redactie@pzc.nl Poepen. Een smerig woord, vindt die Kapelse moeder. Maar wat moet je je kinderen dan leren zeg gen? Drukken, grote bah doen, nummer tweeën, kakkebakken? Nee, wat betreft de Kapelse be staat er geenfatsoenlijke term voor. En dus moet het driejarig dochtertje zeggen dat ze naar de wc moet, zonder erbij te vermel den wat ze op het kleine kamer tje gaat doen. „Poepen!", brulde ze desondanks op een dag in een bomvolle winkel. „Hoe zeg je dat netjes?", probeerde moeder met een rood hoofd. Het antwoord was minder netjes dan ze had verwacht: „Poepen alsjeblieft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45