Doelman zat Oranje staat woensdag wat te wachten in Skopje Van der Vaart kon me tegen Australië weer niet bekoren 22 Maandag 8 september 2008 PZC Macedonië verrast met overwinning op Schotland: t-o. De oorzaak en gevolgen van de rode kaart voor Maarten Stekelenburg. BO VvVI m lico Naumovski klimt in de hekken nadat hij Macedonië op voorsprong heeft gezet. foto Ceorgi Licovski/EPA door Harry Hekkert DEN HAAG - Macedonië is koploper in groep 9, de kwalificatiegroep van Oranje. Een vroege treffer bleek al genoeg tegen Schotland (1-0). Noorwegen en IJsland hiel den elkaar in evenwicht (2-2). Of Oranje blij moet zijn met de over winning van Macedonië valt nog te bezien; Schotland leek zich be hoorlijk te hebben vergist in de sterkte van de thuisploeg. Macedonië is de nummer 56 van de Fifa-wereldranglijst. In de eer ste helft bracht de aanval van de Balkanstaat de Schotse defensie verschillende keren in verlegen heid. Zelfs na de rappe goal bleef de thuisploeg aanvallen. lico Nau movski tikte al na vijf minuten bin nen. De aanvaller van het Oosten rijkse Mattersburg reageerde het snelste na een vrije trap van zijn ploeggenoot Sedloski. Het Macedonisch elftal, mèt Lazio Roma-spits Pandev die net op tijd hersteld was van een knieblessure, bleek daarna een uiterst stugge ploeg. Tot vreugde van de 10.000 toeschouwers in het stadion - in hetzelfde onderkomen ontvangen de voormalige Joegoslaven over morgen Oranje - kwam de thuis ploeg nauwelijks in gevaar tegen de favoriete Schotten. Of het moe ten na rust twee momenten in het strafschopgebied geweest zijn, toen Schotland tevergeefs een penalty claimde. De Tsjechische scheidsrechter Kralovec zag in de overtredingen geen strafschop. In de bakoven van Skopje, waar het kwik zaterdagmiddag tot 36 graden steeg, liepen de Schotten zich stuk op de verwachtingen. In de kwalificatiereeks voor het EK was de ploeg in een sterke poule een doelpunt verwijderd van het George Burley, bondscoach van Schotland: 'We hebben eervol verloren' eindtoernooi. Door een goal van Luca Toni in blessuretijd kwalifi ceerde niet Schotland maar Italië zich voor het EK. Met een nieuwe bondscoach aan het roer, George Burley, verwacht heel Schotland dat het nationale team in een poule met veel min der sterke tegenstander zich wel kwalificeert. Achter Oranje dan. Door verschillende blessures kon Burley zaterdag zijn elftal ook niet in de sterkste samenstelling laten spelen. In Skopje had de debute rende bondscoach echter wel een 'goed' Schotland gezien. „We heb ben eervol verloren", vond Burley. Zo'n 23 graden koeler, in Oslo, kwam het favoriete Noorwegen niet verder dan 2-2 tegen IJsland. De Noren namen twee keer een voorsprong dankzij goals van Ro- senborg-spits Steffen Iversen. Eén ervan kwam uit een strafschop na een overtreding op John Carew. IJsland bleek veel doelmatiger met de kansen om te springen dan de Noren. Heidar Helguson tekende voor de eerste tegentreffer, Eidur Gudjohnson scoorde de 2-2. De voormalige PSV'er deed dat in stijl; via een vrije trap van een me ter of twintig. Noorwegen ont snapte aan een verlies toen Gun- narsson kort voor tijd de bal ook nog tegen de paal schoot. IJsland is volgens de statistieken het zwakste team in groep 9. Het team wint internationaal nauwe lijks wedstrijden en bezet daar door de 107e plaats op de Fifa-rang- lijst. Het blijft daarmee Ethiopië net voor. IJsland is op 11 oktober in Rotter dam de tweede tegenstander van Nederland in de WK-kwalificatie. Vier dagen later volgt de uitwed strijd tegen Noorwegen. door Dick Sintenie eindhoven - De rode kaart die Maarten Stekelenburg zaterdag kreeg in de oefenwedstrijd tegen Australië (1-2) is de eerste voor een keeper van het Nederlands elf tal. Over de oorzaak en de gevol gen. Het goede nieuws kwam een klein uur na de wedstrijd. Even was er de vrees dat Stekelenburg woens dag geschorst zou zijn voor de eer ste WK-kwalificatiewedstrijd te gen Macedonië, maar de tuchtcom- missie van de Fifa vond het ver grijp kennelijk niet ernstig en straft de doelman voor de eerstvol gende oefeninterland. Opluchting alom in het Oranjekamp. „Een pak van mijn hart", zei bonds coach Bert van Marwijk. Toch is het incident niet zonder gevolgen. Stekelenburg is immers nog maar net serieus begonnen aan zijn in terlandloopbaan en op deze pri meur zat hij niet te wachten. Hij vroeg zich na het duel vertwij feld af of hij anders had moeten handelen toen Josh Kennedy plot seling voor hem opdook. „Had ik hem dan moeten laten lopen en een doelpunt weggeven? Zo zit ik niet in elkaar." Onhandig mis schien, die wilde tackle, maar de fout lag bij John Heitinga, die zijn keeper ernstig in verlegenheid bracht met een volstrekt mislukte terugspeelbal. Van Marwijk moest als gevolg van het rood een veldspeler wisselen om reserve doelman Henk Timmer in te kun nen zetten. De bondscoach spaar de Heitinga en liet spits Klaas-Jan Huntelaar inrukken. „Als ik een speler na zo'n fout wissel dan help ik hem daar niet mee." Door Heitinga te laten staan, hielp Van Marwijk de verdediger overi gens ook niet, getuige diens belab berde optreden na rust. Heitinga Nederland-Australië voelt zich als rechtsback sowieso als een kat in een vreemd pakhuis. De ex-Ajacied is zijn plaats als cen trale verdediger in Oranje kwijt sinds de eerste dag van het EK, toen bondscoach Marco van Bas- 1 ten de voorkeur gaf aan André Ooijer. De invalbeurten van Heitin ga als rechtsback tijdens dat toer-""' nooi (onder meer in de verloren kwartfinale tegen Rusland) waren op zijn zachtst gezegd onder de maat. Ook Van Marwijk kiest in 4" het hart van zijn defensie voor Ooijer (Blackburn Rovers) in plaats van voor de basisspeler van Atletico Madrid. Heitinga; „Als I een coach het meer ziet zitten in een ander, kan ik hoog of laag springen, maar ik schiet er niets mee op. En ik wil spelen, dus zeg ik geen 'nee' tegen rechtsback." Huntelaar onderging de gedwon gen wissel in de 44e minuut gela ten. Van Marwijk excuseerde zich nog wel bij de aanvaller: „Hij was misschien wel onze beste man op dat moment." De bondscoach dacht met tien tegen elf meer te hebben aan Ryan Babel en Robin van Persie, twee spelers die zich zelf in scoringspositie kunnen brengen. Het was zuur voor Hun telaar, die de ogen op zich weet ge richt na het afscheid van Ruud van Nistelrooij bij Oranje. In de vo rige oefeninterland tegen Rusland (1-1) scoorde Huntelaar niet, voet balde hij pover en ontkwam hij niet aan de toorn van de kritiek. Zaterdag tegen Australië maakte hij al na zes minuten de 1-0, zijn negende interlandgoal in vijftien duels. Het smaakte naar meer, maar een half uurtje later lichtte het bord met zijn rugnummer 9 op. Oranje verloor uiteindelijk met 2-1 en vertrekt derhalve in mi neur naar Macedonië. Maarten Stekelenburg is de eer- ste keeper in de historie van het Nederlands elftal die een rode kaart krijgt. Hij mag woensdag in Macedonië wel gewoon spelen. Nederland - Australië 1-2 (1-1). 6. Huntelaar 1-0, 45. Kewell 1-1 (straf schop), 76. Kennedy 1-2. Scheidsrechter: Atkinson (Eng). Rode kaart: 44. Stekelenburg (Nederland). Aantal toeschouwers: 25.000. Nederland: Stekelenburg; Heitinga, Ooijer, Mathijsen en Van Bronck- horst; Van Bommel en De Jong; Van Persie (46. Kuijt), Van der Vaart (71. Afellay) en Babel (83. Vennegoor of Hesselink); Huntelaar (45. Timmer). NEDERLANDS ELFTAL door Dennis de Nooijer Van de nederlaag van het Nederlands elftal tegen Australië moeten we geen al te groot drama maken. De rode kaart van Maarten Stekelenburg kwam het niveau van de wedstrijd niet ten goede, maar ik denk dat de spelers die op moeten staan, dat woensdag tegen Macedonië ook zullen doen. Toch heb ik me wel verbaasd over bepaalde zaken. Het begin van Oranje was nog wel goed. Er zat tempo in de opbouw en ze maakten een prachtig doelpunt. Maar daarna zakte de ploeg ver weg. Ik had ook het idee dat veel spelers er niet zo veel zin in hadden. In de verdediging ging veel fout, de communica tie onderling was slecht en volgens mij speelden Nigel de Jong en Mark van Bom mel met de handrem erop. Ik moet het nog zien met die twee op het middenveld. Brett Holman ging tussen de li nies spelen en dan weten ze het dus niet meer. Andrei Arsjavin deed hetzelfde bij Rusland-Nederland en toen hadden ze er ook geen antwoord op. Rafael van der Vaart kon me ook weer niet bekoren. Hij brengt lang niet zo veel als bij voorbeeld Wesley Sneijder. Ze zijn bij Real Madrid nu ploeggenoten, maar Sneijder is al véél verder. Hetzelfde geldt voor Ibrahim Afellay. Die jongen is op dit moment de bes te middenvelder in de Nederlandse competi tie. Toch koos Bert van Marwijk tegen Au stralië weer voor de vertrouwde namen. Het heeft volgens mij met de status van be paalde spelers te maken en met een gebrek aan lef bij de bondscoach. Van der Vaart vind ik wel goed, maar niet top. Bij Afellay zit er echt dynamiek in zijn spel. Hij maakt ook fouten, maar brengt veel meer. Na de rode kaart voor Stekelenburg koos Van Marwijk ervoor Huntelaar te wisselen. Dat was op dat moment één van zijn beste spelers. Haal dan Heitinga eraf en ga met drie verdedigers spelen. Dan toon je wél lef en bereik je meer dan nu het geval was. De discussie of Huntelaar wel de opvolger van Ruud van Nistelrooij is, kan ook de prullen bak in. Die jongen heeft negen keer ge scoord in vijftien interlands. Dat is nogal een gemiddelde. Woensdag zal Huntelaar tegen Macedonië gewoon weer spelen. Stekelenburg mag kee pen en ik hoop dat Arjen Robben er dan ook weer bij is. En zet Afellay maar achter de spitsen op de plaats van Van der Vaart. Dan gebeurt er tenminste wat! GARAGES, BERGINGEN, TUINHUISJES EN PAARDENSTALLEN Kies voor mooie prefab betonelementen. Ook dubbelwandige bouw. Met degelijke rabatdelen. Vlijmscherpe prijzen. fatOK' De Huufkes 42 (Industrieterrein Eeneind II) 5674 TM Nuenen fax (040) 283 92 73

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24