Oranje rammelt in alle linies Verlies in duel met Australië is een slechte generale. Hamilton raakt zege Wereldrecord van Spa kwijt door tijdstraf Schoeman op 50 vrij Powell blijft uit de buurt wereldrecord Klaas Jan Huntelaar schiet Nederland met links op een 1-0-voorsprong. De Australiërs Lucas Neill (nummer 2) en Carl Valeri zijn te laat. foto Koen van Weel/ANP door Leon ten Voorde EINDHOVEN - Sneller dan hij zelf had verwacht is Bert van Marwijk geconfronteerd met de beperkin gen van het Nederlands elftal. De nieuwe bondscoach baalde stevig van het bedroevende spel tegen Australië (1-2), maar hij kan zich vastklampen aan het feit dat woensdag in Macedonië het echte werk pas begint. De defensie van Oranje bood een vertrouwde aanblik. Het kraakte weer ouderwets achterin. Hoewel Joris Mathijsen met een pass van achteruit aan de basis stond van de enige treffer van Nederland, was de opbouw ondermaats. De eerste bal haalde vaak al meteen al le hoop en leven uit een aanvalsop- zet. Andre Ooijer moet in de eer ste helft hebben gedacht dat Oran je gele shirts aan had en de druisti- ge John Heitinga had als rechts back nooit controle over zijn eigen spel. Met zijn veel te slappe terug speelbal vlak voor rust had hij ook een grote invloed op het resultaat en het verloop van de wedstrijd. Die actie leidde tot een rode kaart voor doelman Maarten Stekelen burg en Oranje kreeg een straf schop tegen, die werd benut. Net zo typerend voor de krakke mikkige staat van de defensie was de andere treffer van Australië. Josh Kennedy hoefde niet eens het duel van Mathijsen te winnen om te scoren. De verdediger van Ne derland deed helemaal niets. Afgelopen donderdag noemde Bert van Marwijk zijn controleurs Mark van Bommel en Nigel de Jong nog de nieuwe sterkhouders van Oranje, maar zaterdagavond riep hij dat hij 'teleurgesteld' was in het optreden van datzelfde tweetal. Van Marwijk snapte er niets van dat ze voor rust niet in staat waren geweest om de diep gang te beteugelen van AZ-speler Brett Holman. Ook over hun Het Nederlands elftal beleeft een mislukte generale repetitie voor de uitwedstrijd van woensdag in de WK-kwalificatie tegen Mace donië. voortzetting kon Van Marwijk niet tevreden zijn. Van Bommel was aan de bal veel te lichtzinnig en De Jong speelde te gejaagd. Rafael van der Vaart speelde tegen Australië veel te vrijblijvend. Van een nummer 10 wordt dominan tie, verantwoordelijkheidsgevoel en rendement verwacht. Al die fa cetten ontbraken. Van de opzet van de bondscoach om veel te switchen kwam verder ook weinig terecht, omdat iedereen in zijn ei gen zone bleef hangen. Zo had Ro bin van Persie vanaf rechts geen enkele bijdrage. De linkerkant is woensdag nor maal gesproken het terrein van Ar jen Robben. De man uit Bedum werd zaterdag uit voorzorg aan de kant gehouden. Dat Van Marwijk altijd kiest voor één speler met diepgang, betaalde zich uit bij de treffer van Oranje toen de snel heid van Ryan Babel perfect werd gebruikt. Dat was meteen ook de enige goede actie van Babel. In het huidige systeem speelt Oranje met een diepe spits en ook in zijn tweede duel als bonds coach koos Van Marwijk voor Klaas-Jan Huntelaar. De aanvaller van Ajax maakte tegen Australië een prima doelpunt en Van Mar wijk vond het vervelend dat uitge rekend Huntelaar het veld moest ruimen na de rode kaart voor doel man Stekelenburg, omdat de spits in tegenstelling tot veel anderen wel zijn taken uitvoerde. Pagina 22/23: Macedonië verrast FRANCORCHAMPS - De Brit Lewis Hamilton is gisteren zijn zege in de Grote Prijs van België kwijtge raakt. De wedstrijdjury gaf de cou reur van McLaren een tijdstraf van 25 seconden wegens een onregle mentaire manoeuvre in een chica ne. Felipe Massa werd nu uitgeroe pen tot winnaar. Hamilton werd teruggezet naar de derde plaats Pagina 24: Hamilton verbaasd CERMISTON - Roland Schoeman heeft tijdens de Zuid-Afrikaanse kortebaankampioenschappen het wereldrecord op de 50 meter vrije slag aangescherpt. De sprinter tik te in het 25-meterbad van Germis- ton aan na 20,64 seconden. Duje Draganja was sinds de WK 2008 in Manchester de snelste man ter wereld met 20,81. Schoeman legde twee jaar geleden de 50 vrij als eer ste binnen de 21 seconden af RIETI - Zijn optreden in de series in Rieti deed veel moois beloven. Sprinter Asafa Powell kon echter gisteren aan het einde van de mid dag in het Italiaanse Rieti zijn pres tatie niet herhalen. De Jamaicaan- se ex-wereldrecordhouder bleef op de 100 meter in de eindstrijd op 9,82 steken. In de series was hij op 9,77 seconden uitgekomen. Het we reldrecord van Usain Bolt staat sinds de Spelen op 9,69 seconden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23