Cultuur Rios speelt songs in naakte essentie Tijdsbeeld van de kust voor aanpak zwakke schakels zeeland nazomerfestival.nl Museum Domburg blij met schenking werk Reimond Kimpe jflk PZC ZeelandSeaports iïiVi ïslLs JÉI QVSBfOndS 26 aug t/m 6 sept 2008 Belgische Puertoricaan sluit Nazomerfestival op meeslepende wijze af. Kunstenaars leggen de kust vanaf een boot op het doek vast. Familie van voormalige burgemeester schenkt Jan Klaassen-schilderij. Zeeland Nazomerfestival 2009 is van di 25 aug t/m za 5 sept graag tot volgend jaar v6 Maandag 8 september 2008 PZC door Mischa Beckers MIDDELBURG - „Eikaars songs hele maal uitkleden en in hun naakte essentie spelen", dat is wat Gabriel Rios in zijn samenwerking met pianist Jef Neve en percussionist Kobe Proesmans nastreeft. Op de slotavond van het Zeeland Nazo merfestival konden ruim 800 be zoekers het resultaat ervaren. Na Baby lone star, een fluistersong met minimale instrumentatie, kwam meteen de Hendrix klassie ker Voodoo Chile voorbij. Rios er vaart dit nummer niet als een cover maar als een melodie die zo natuurlijk aanvoelt dat hij prak tisch aan kwam waaien, zo zei hij al eens. Ontdaan van de gierende elektrische gitaar en wahwah-effec- ten, die zo kenmerkend zijn voor Hendrix, en slechts ondersteund door een enkele pulserende bas- noot op piano en minimale ak koorden, zong Rios het nummer, gevoelig en meeslepend. Op de setlijst stond een aantal nummers van zijn debuutalbum Ghostboy uit 2004 en zijn meest re cente cd Angelhead. Op die albums wordt de aanstekelijke mix van pop, latin, soul en hiphop vaak voorzien van een stevige beat, uit gebreide arrangementen, koortjes en effecten. Daaronder schuilen meestal verrassend simpele melo dielijnen. Die neemt Rios dan ook als uitgangspunt voor de uitvoe ring van zijn nummers met het trio. Een mooi voorbeeld is Angelhead. Proesmans tokkelde op viool de begeleiding en Neve ondersteunde die licht. Wat overbleef was een prachtige, haast muziekdoosach tige uitvoering van het liedje. Naast overige nummers van Rios' cd's zoals I'm gonna die tonight en For the wolves - vreemd genoeg bleef zijn hit Broad daylight achter wege - speelde het trio een aantal Puertoricaanse liedjes. Uit Rios' in troducties bleek dat het hier, on danks de soms swingende latinrit- mes, veelal tragische thema's be trof Ook dat gevoel kan de Bel gische Puertoricaan moeiteloos overbrengen. Hij is een begena digd zanger en zingt soepel, ietwat hoog, zuiver en innemend, ook als hij sporadisch een nummer alleen speelt zonder begeleiding van Ne ve en Proesmans. Pianist Jef Neve - de jeune premier van de Belgische jazz, die de best verkopende jazzplaten in België maakt - speelde vorig jaar al op Na- zomerfestival met zijn eigen trio. Bij Rios heeft hij een voorname lijk dienende rol. Zijn beheerste pianospel, waarbij hij meer dan eens tokkelde op de snaren in de klankkast, ging van ingehouden, meeslepend, naar snel en krachtig. Het repertoire bevatte één door hem geschreven nummer. Neve imponeerde met een lange solo waarbij hij improviseerde over een klassiek aandoend thema dat hij langzaam uitbouwde tot een beto verend stuk. Percussionist Kobe Proesmans uit de band van Rios - hij speelde on der meer bij Arno, Zita Swoon en dEUS - beschikte over een groot in strumentarium. Toch beperkte hij zijn begeleiding tot een minimum. In de meer latin getinte nummers sprak hij natuurlijk zijn conga's aan, maar veelal gebruikte hij klei ner materiaal. In het tango-achtige Raton nodig de Rios uit, mee te klappen. Im mers, zo zei hij, dat zou later nog vaker nodig zijn. Toch bleef, door de kale uitvoeringen en het resulte rende beperkte geluidsvolume, echte publieksparticipatie achter wege. Dat neemt niet weg dat dit trio, door het muzikale vakman schap en de sympathieke houding, duidelijk hoge waardering oogstte bij het publiek. door Frank Gijsel CADZAND-BAD - De kunstenaars Ernst Voss en Jürgen Leippert van de werkmaatschappij Extra Large Art Projects (XXL Art) waren gis termiddag bij strandpaviljoen De Piraat aan het warmdraaien voor hun pilot-kunstproject. Vanaf vandaag willen ze de kust van de gemeente Sluis vanaf een boot op het doek vastleggen. De bedoeling is om de duinen en kust- verdedigingswerken tot in het noorden van Nederland te archive ren. De kunstenaars gaan een honderd tal schilderijen maken. Zo willen ze een tijdsbeeld van de Neder landse kust schetsen voordat de nieuwe kustverdedigingswerken in het kader van Zwakke Schakels worden uitgevoerd. „We werken maandag op twee doeken vanaf een boot op een af stand van vijfhonderd meter uit de kust. Met elk doek bestrijken we ongeveer zeven kilometer kust. We hopen in vijf uur een werk klaar te hebben", vertelde Voss. Volgens Sandra Kucuksen, secreta resse van XXL Art, was de gemeen te Sluis meteen gewonnen voor het project. „Als stichting willen we een keer per jaar een evene ment waarbij kunstenaars een kunstwerk leveren", verklaarde Ku cuksen. DOMBURG - Het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg ontvangt binnenkort van de fami lie van voormalig burgemeester N. Bolkestein van Middelburg een olieverfschilderij van Reimond Kimpe (1885-1970), met daarop een afbeelding van Jan Klaassen en Katrijn. Het schilderij werd door het echt paar Bolkestein gekocht in Middel burg, in de tijd dat Bolkestein daar burgemeester was, van 1950 tot 1957. In 1957 werd hij benoemd tot burgemeester van Deventer, een functie die hij tot 1975 zou vervul len. Mevrouw Bolkestein, weduwe van de oud-burgemeester, en haar fa milie vinden het een passend idee het schilderij weer terug naar Zee land te laten komen, net zoals zij enkele jaren geleden een ander Zeeuws schilderij aan het Zeeuws Museum schonken. Het bestuur van het Marie Tak van Poortvliet Museum Domburg zegt deze schenking 'in grote dank baarheid' te aanvaarden. Het noemt het schilderij van Kimpe 'een aanwinst voor de eigen mu seumcollectie van belangrijke Zeeuwse schilders'. Gabriel Rios foto Lex de Meester Zeeland Nazomerfestival dankt theatermakers en artiesten, sponsors en subsidiegevers, medeuuerkers en vrijuuiIIigers voor hun bijdrage en geweldige inzet. Pers en publiek dank voor uuu aandacht en uuaardering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16