Zeeland Staar? Huisarts Triniteit levert in Slik mag weer gewoon slik heten Voorzitter strafsectie verlaat na zes jaar rechtbank Middelburg. Extra vergoeding gaat naar arts met patiënt in de Bonedijkebuurt. j Korte Mogi ttijd voor behandeling rzekerde zorg van lenskeuze www.mecnederland.nl 'Advocaten assertiever' ÉÊnSt 11% Scheidend strafrechter Lameijer heeft geen afdoende verklaring voor de ve le zedenzaken die in Zeeland plaatsvinden. foto Ruben Oreel door Emile Calon MIDDELBURG - Veel ernstige ver keersongevallen en veel zedenza ken. Scheidend strafrechter Ro nald Lameijer noemt dat opval lend aan Zeeland. Die vele ver keersongevallen kan hij nog wel verklaren. „Het gebrekkige open baar vervoer, waardoor iedereen in de auto stapt, en de vele lange wegen, waardoor er hard wordt ge reden." De vele zedenzaken, met name in cest en kindermisbruik, daar heeft hij geen afdoende verklaring voor. Hij houdt het erop dat dat soort za ken vooral voorkomt in gesloten gemeenschappen. En blijkbaar zijn die er nog volop in het Zeeuw se. Na zes jaar verlaat Lameijer de Middelburgse rechtbank. De 6i-ja- rige voorzitter van de strafsectie keert per half september terug naar Breda om daar aan de slag te gaan als rechter-commissaris. Hij kijkt met tevredenheid terug op zijn Zeeuwse periode. Hij heeft hier prettig gewerkt, zegt hij. Als rechter was hij betrokken bij tal van geruchtmakende zaken. Voorbeelden die hem nog zeer hel der voor de geest staan zijn de zaak tegen de moordenaar van de weduwe Serné op Sint Philipsland en de roofoverval met dodelijke af loop op de Hansweertse berger Leen Polderman. Die blijven hem bij wegens de enorme impact die ze hadden op de samenleving. En het extreme geweld dat door drie jonge Roemenen werd uitgeoe fend tegen de bejaarde berger. Maar ook roept hij in herinnering dat na ontdekking van die roofoverval er iets heel bijzonders gebeurde: Zeeland werd deels afge sloten om die daders te pakken te krijgen. „De A58 ging dicht en het treinverkeer werd lam gelegd." Advocaten vinden dat er de laatste tijd wel een erg groot verschil zit tussen de eisen van het Openbaar Ministerie en de daadwerkelijke vonnissen. Volgens hen kan dat het draagvlak voor die uitspraken ondergraven. Hij tilt daar niet zwaar aan. „Het ÓM mag stevig ei sen." Maar dat houdt ook in dat rechters, als zij anders tegen de zaak aankijken dan het OM, flink mogen afwijken van die eisen, ver volgt Lameijer. Hij is nog steeds een verklaard voorstander van taakstraffen. Maar de taakstraf moet wel iets te ma ken hebben met het delict, bijvoor- Strafrechter Lameijer vindt dat Zeeuwse advocaten iets mondi ger zijn geworden. Maar raadslie den van buiten de provincie zijn volgens hem toch scherper. beeld een veroorzaker van een ver keersdelict die te werk wordt ge steld in een revalidatiecentrum. Het probleem is, zo schetst hij, dat het niet eenvoudig is om zulke 'da- dergerelateerde' werkplekken te vinden. De rechter is er echter ab soluut van overtuigd dat taakstraf fen effectiever zijn dan celstraffen. „Want met simpelweg iemand op sluiten schiet je weinig op. Een straf moet, zo veel mogelijk, een positief effect hebben." Wie je ook spreekt op de Middel burgse rechtbank, iedereen is posi tief over Lameijer. De lof komt ook van advocaten. Wat ze vooral in hem prijzen is dat hij wars is van hypes en verdachten een eerlij ke kans geeft om met hun eigen verhaal te komen. Bijna unaniem zeggen ze dan ook dat ze hem zul len missen. Enkele jaren geleden stelde La meijer dat de Zeeuwse advocaten wel wat meer weerwerk mochten leveren. Die boodschap is aangeko men, ervaart hij. „Ze zijn een stuk assertiever. Ze roeren meer hun mondje." Toch valt het hem nog steeds op dat Zeeuwse advocaten, in vergelijking met de raadslieden van buiten de provincie, minder scherp zijn. PZC Maandag 8 september 2008 1 '5 door Claudia Sondervan GOES - Huisartsen met patiënten in de Terneuzense wijk Triniteit le veren in, huisartsen met patiënten in de Vlissingse Bonedijkebuurt gaan er op vooruit: dat komt door nieuw onderzoek van het Neder lands Instituut voor Onderzoek in de Gezondheidszorg Nivel. Nivel ververste de lijst met wijken en buurten waar huisartsen en, vanaf volgend jaar, verloskundigen een achterstandstarief mogen reke nen. De Landelijke Huisartsenvere niging had Zorgverzekeraars Ne derland daarom gevraagd. De lijst die tot nu toe gevoerd werd, stamt uit 2003. Wat blijkt: de wijk Trini teit, in 2005 nog de armste wijk van Zeeland volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek, voldoet niet langer aan de criteria. In 2003 rekende het CBS nog 1270 bewo ners uit die wijk tot de mensen met lage inkomens, zoals uit bij stand of AOW. In de lijst 2008 is Triniteit door het Fonds Achter standsgebieden Zuidwest Neder land ingeruild voor de Bonedijke buurt omwille van de economi sche staat van 1830 inwoners daar. De Zeeuwse ploegwedstrijden in Wilhelminadorp; na het evenement werd de campagne 'Slik op de Weg' weer afgetrapt. foto Ronald den Dekker door Lilian Dominicus WILHELMINADORP - Slik heet weer gewoon slik. Vanaf vandaag hoe ven boeren niet meer per se een bordje met het woord modder langs de kant van de weg te plaat sen, als bij het oogsten een beetje prut van de kar afvalt. Slik mag weer. „Zelf vind ik modder een mooier woord", zei gedeputeerde Toine Poppelaars (CDA, landbouw) zater dagmiddag bij de aftrap van de campagne in Wilhelminadorp, na afloop van de Zeeuwse ploegwed strijden. „Maar de Zeeuwse bevol king in het algemeen en boeren en loonwerkers in het bijzonder heb ben meerdere malen aangegeven dat zij het woord slik beter bij de campagne vinden passen dan het woord modder. Daar hebben we dus naar geluisterd. Aangezien ka pitaalvernietiging voor ons een gruwel is, kunnen de komende ja ren beide borden gebruikt wor den. De boodschap blijft immers duidelijk: bij deze borden dient de weggebruiker de snelheid te mati gen en voorzichtig te passeren." De sinds 1993 lopende campagne werd in 2002 omgedoopt tot 'mod der op de weg'. Reden was dat de campagne navolging kreeg in ande re provincies, waar ze slik te Zeeuws vonden. Bij het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) hadden ze veel spijt van die verandering. En dus is het nu weer slik. De Zeeuwse ploegwedstrijden op moderne tractoren werd gewon nen door Ronnie Romeijn (eerste plaats), Jaap de Vlieger (tweede) en Thomas Rotte (derde). Op de antieke tractoren won W. van Dijke de categorie rond gaande ploegen. C. de Looff en A.van Strien werden tweede en derde. In de categorie heen- en weergaande ploegen (ook antieke tractoren) werd J. van Dis eerste, N. Nagelkerke tweede en A. Hoo- gerheide derde. MEDICAL EXPERTISE CLINICS t i vocf niet-stand; ordt een eigen bijdrage, gerekend) Ujl|voor meer informatie op onze website iel Voor het maken van een afspraak: 1181 - 60 10 10 :alweg 17, 3208 KL, Spijkenisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15