Buitenland Kiev: ook hier deelt Rusland passen uit Pakistan woedend op VS 'Oekraïne nog niet bij EU' Zenuwen liggen bloot in historische strijd tussen Obama en McCain #|lll Poolse justitie onderzoekt CIA-gevangenis Vanuit consulaat op de Krim zou Moskou paspoorten verspreiden. Nederland verzet zich tegen snelle aansluiting van ex-Sovjetstaat. Eerste zwarte president of eerste vrouwelijke vicepresident. Angola naar de stembus PZC Zaterdag 6 september 2008 9 KIEV - Rusland geeft paspoorten aan etnische Russen in Oekraïne en weigert daarover openheid van zaken te geven. Deze beschuldi ging uitte minister van Buitenland se Zaken Volodimir Ohrizko van Oekraïne gisteren in de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zei- tung. Het uitdelen van paspoorten zou gebeuren vanuit het consulaat van Rusland in Sebastopol op de Krim. Op dit schiereiland in de Zwarte Zee wonen nu al veel etni sche Russen. Op termijn zou Moskou de aanwe zigheid van 'Russische burgers' in Oekraïne kunnen gebruiken als ex cuus voor een inval zoals vorige maand al gebeurde in Georgië, zo vermoedt Ohrizko. Rusland ver strekte in de aanloop naar het ge wapende ingrijpen in Georgië op grote schaal paspoorten aan inwo ners van de afvallige Georgische re gio's Zuid-Ossetië en Abchazië. De Amerikaanse vicepresident Cheney was gisteren in Kiev en zei daar dat de VS op de bres staan voor de veiligheid en vrijheid van de Oekraïners, en dat die nooit ge dwongen mogen worden om te le ven 'onder de Russische dreiging met tirannie, economische chanta ge en militaire invasie'. door onze correspondent Harald Doornbos ISLAMABAD - In Pakistan neemt de woede over Amerikaanse militaire aanvallen in de grensstreek toe. Het land is geschokt door de grondactie die Amerikaanse troe pen woensdag op Pakistaanse bo dem hebben uitgevoerd. Donder dag en gisteren waren er opnieuw Amerikaanse beschietingen via on bemande vliegtuigen. De actie met Amerikaanse grond troepen in de provincie Wazi- ristan duurde een half uur, waarbij volgens Pakistaanse claims twintig mensen de dood vonden. Amerika heeft: de aanval bevestigd, maar weigert te vertellen waarom de ac tie plaats vond en hoeveel slachtof fers er zijn gevallen. „Dit is een oorlogsverklaring aan het adres van Pakistan", aldus Zafar Ali Shah, een partijgenoot van van ex-premier Nawaz Sharif, leider van de rechtse PML-N par tij. „De Amerikaanse oorlog tegen terrorisme is veranderd in een oor log tegen Pakistan." Pakistan en de VS zijn formeel bondgenoten in de strijd tegen het terrorisme. Maar in de praktijk lijkt het er steeds meer op dat Amerika en Afghanistan vechten tegen Pakistan en andersom. door Hans de Bruijn AVICNON - Nederland verzet zich tegen voorstellen van een aantal andere EU-lidstaten om Oekraïne snel uitzicht te bieden op het EU-lidmaatschap. „Dat is voor ons absoluut niet aan de orde", zei mi nister Verhagen gisteren in het Franse Avignon, waar de EU-mi- nisters van Buitenlandse Zaken zich beraden over de gevolgen van de crisis in Georgië. „Het is vreemd dat sommigen nu haas- je-over springen om Oekraïne maar perspectief op het lidmaat schap te bieden", aldus de be windsman. Vooral Polen, Groot-Brittannië, Zweden en de Baltische staten wil len Oekraïne graag bij de EU heb ben. Dat kan de stabiliteit in het land vergroten, en in de nasleep van de crisis in Georgië de Russen weerhouden van pogingen meer invloed in Oekraïne te krijgen. Ne derland, Duitsland en België wil len daar echter niets van weten. Dinsdag is in het Franse Evian een top tussen Oekraïne en de EU. De Oekraiense president Viktor Joesj- tsjenko wil dat de EU zijn land daar formeel een 'Europees per spectief biedt. Maar de EU - in de persoon van de Franse president Sarkozy, fungerend voorzitter - wil niet verder gaan dan het erken nen van de 'Europese aspiraties' van Oekraïne. Achter de schermen hebben Kiev en Parijs de afgelo pen dagen hevig over die woord keuze gediscussieerd. In Oekraïne wordt gezegd dat de top zal misluk ken als de EU nu niet verder gaat dan vage verklaringen over meer samenwerking. Joesjtsjenko hoopt dat de crisis in Georgië de West-Europeanen ont vankelijker zal maken voor zijn as piraties. Maar EU-kringen vrezen nv Europese ministers van Buiten- landse Zaken zijn in twee kam pen verdeeld: zij die Oekraïne wel snel bij de EU willen trekken en zij die daartegen zijn. door onze correspondent Frank Hendrickx ST. PAUL - De verkiezingscampagne is een kijkcijferkanon in Amerika. De afgelopen twee weken keken meer mensen naar de belangrijk ste toespraken van beide conven ties dan naar de Olympische Spe len, Idols of de Oscaruitreikingen. De strijd voldoet aan alle voor waarden voor optimale belangstel ling: de belangen zijn groot, de kandidaten charismatisch, de af loop ongewis en het eindresultaat historisch. Barack Obama droomde deze zo mer nog van een grote zege. Hij wilde staten winnen die al decen nia niet meer op Democraten heb ben gestemd. Het doel was een nieuwe 'politieke landkaart' van Amerika, zodat Obama een man daat zou krijgen waarmee hij grootschalige veranderingen in Washington zou kunnen doorvoe ren. John McCain werd als vertegen woordiger van de uiterst ongelief de Republikeinse Partij gedwon gen risico te nemen. Hij wist de af gelopen maanden met moeite in het spoor van Obama te blijven. De invasie van Rusland in Georgië riep twijfels op over Obama's kwa liteiten als opperbevelhebber en de Republikeinen gooide er een schepje bovenop door de Demo craat in reclamespotjes af te schil deren als een lichtgewicht. Obama zakte daardoor in de peilingen, maar McCain wist bijna nooit langszij te komen. Vorige week besloot de ex-ge vechtspiloot de boel op te schud den door de 44-jarige gouverneur dat zoiets de Russen alleen maar zal provoceren. Minister Verhagen wees er bovendien op dat Oekraï ne zelf verdeeld is over de toenade ring tot het Westen. Deze week brak in het land nog een regerings crisis uit. De critici vrezen vooral een salami tactiek, waarbij Okraïene nu eerst nauwe samenwerking wordt aange boden, 'waarna telkens weer nieu we plakjes van de Europese worst worden afgesneden' en op een be paald moment toetreding niet meer te voorkomen is, zegt een Brusselse diplomaat. Erkend wordt wel dat Oekraïne een Euro pese staat is en dus volgens de cri teria van het EU-verdrag 'ooit' lid zal kunnen worden. Sarah Palin te kiezen. Zijn eigen partij reageerde dolenthousiast. Bo vendien bevestigde McCain op nieuw zijn imago van dwarse den ker die durft te breken met geijkte opvattingen. Het gevaar van implo sie blijft echter levensgroot. Als Pa lin een stupiditeit begaat, straalt dat af op de presidentskandidaat. 'McGenius', zoals hij nu wordt ge noemd, kan dan opeens weer een roekeloze, onverantwoordelijke lei der worden die puur instinctieve beslissingen neemt. Onder de streep oogt Amerika net zo verdeeld als voorheen, geen van beide kandidaten heeft de steun van meer dan 50 procent van de bevolking. Een kleine groep zwe vende kiezers in de traditionele 'swing states' zal waarschijnlijk weer de toekomst van de VS bepa len. De zenuwen liggen nu al bloot in beide kampen, want iede re fout kan fataal zijn. WARSCHAU - Het Pools Openbaar Ministerie onderzoekt de beschul digingen dat er in Polen Al Qai- da-verdachten zijn vastgehouden, verhoord en mishandeld in gehei me gevangenissen van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA. Dat heeft een adviseur van pre mier Tusk gisteren gezegd. Poolse media meldden gisteren dat een geheime notitie van de Poolse inlichtingendienst het be staan van een CIA-gevangenis in Polen heeft aangetoond. „Ik ben niet bekend met een dergelijke no titie en ik denk dat premier Tusk dat ook niet is", aldus een woord voerder van Tusk. De premier heeft echter de minister van Justi tie om opheldering in de zaak ge vraagd, aldus de woordvoerder. The Washington Post berichtte in 2005 over geheime CIA-gevange- nissen in Polen en Roemenië. Bei de landen hebben altijd ontkend. LUANDA - Angolezen in de hoofd stad Luanda staan in de rij voor een stemlokaal. De parlementsverkiezin gen in het Afrikaanse land zijn vol gens het hoofd van de waarnemers missie van de Europese Unie, Luisa Morgantini, organisatorisch 'een enorme ramp', zo liet zij gisteren weten. De stembureaus openden gisterochtend hun deuren voor de eerste parlementsverkiezingen in zestien jaar tijd. „Ze zijn nog niet be gonnen met stemmen. Ze hebben zich niet voorbereid", zei Morganti ni nadat zij met andere waarnemers drie stembureaus in Luanda had be zocht. Ruim 20 procent van de 8,3 miljoen kiesgerechtigden in Angola brengt zijn of haar stem uit in Luan da. Het was gisteren onduidelijk hoe de stembusgang in de rest van het land verliep. Volgens president José Eduardo dos Santos, die de verkie zingen vanwege logistieke proble men meermalen uitstelde, is Angola op weg naar een betere toekomst. Verwacht wordt dat zijn partij, de Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola (MPLA), de verkiezingen met een overweldigende meerder heid zal winnen. Dos Santos is al sinds 1979 aan de macht en domi neert de media volledig, waardoor de oppositie in Angola op een nau welijks in te halen achterstand staat. foto Joao Relvas/EPA lil ~a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9