15 spectrum door nanotechnologie Dagboek van de aarde "WêÊÊÊê PZC Zaterdag 6 september 2008 James Bond scheurde al rond in een onzichtbare auto, wij doen dat in de toekomst wellicht ook. Onderzoekers van de Universiteit van Californië maakten twee materialen die al bijna geschikt zijn voor een 'onzichtbaarheidsschild'. door Jorine Zandhuis Het ideale 'onzichtbaarheids- schild' is gemaakt van stof fen die een lichtstraal zo af buigen, dat ze om het voor werp vloeien. Achter het voorwerp komen ze weer samen als een rots in een rivier waar water omheen stroomt. Er wordt geen licht te ruggekaatst naar onze ogen. We zien dus niets. Dit krommen van licht berust op re fractie, een bekend optisch fenomeen, dat ontstaat doordat de snelheid waarmee licht reist per medium verschilt. In lucht kan licht zich bijvoorbeeld veel sneller voortplanten dan in water. Hierdoor veran dert licht van richting wanneer het van lucht naar water overgaat: een rietje in een glas water lijkt geknakt. De brekingsindex van een materiaal be paalt in welke mate het licht verbuigt. Na tuurlijke stoffen hebben een positieve bre kingsindex. Zij knikken een deel van het licht dat op hen valt richting het voor werp. Het andere deel kaatsen ze terug, zo dat wij het zien. De materialen van de Amerikaanse geleerden hebben juist een negatieve refractie-index. Deze goedjes krommen lichtstralen van een object af en weerkaatsen de lichtgolven niet. Jason Valentine, een van de Amerikaanse geleerden, zegt in een interview met pers bureau Reuters: „Als je een vis in het wa ter ziet, lijkt deze verder weg te zijn dan hij werkelijk is. Dit komt door de positieve refractie. Bij negatieve refractie lijkt de vis juist boven het wateroppervlakte te zwem men." Materialen met een negatieve brekingsin dex komen in de natuur niet voor. Weten schappers moeten ze maken. Ze noemen hun creaties linkshandige metamaterialen. Eén van de stoffen uit Californië bestaat uit zilveren nanodraadjes verweven met aluminiumoxide. De tweede heeft afwisse lende laagjes zilver en magnesiumfluoride van 30 tot 50 nanometer dik. In deze sta pels zijn heel kleine gaatjes geschoten. Het zijn niet de eerste linkshandige materialen, maar ze zijn bijzonder omdat ze driedi mensionaal zijn en heel fijne structuren op nanoschaal hebben. Hoe kleiner de op bouw, hoe kleiner de golflengtes waarvoor de stof werkt. Zichtbaar licht heeft vrij kleine golven. De Amerikaanse maaksels werken in dit be reik. De eerste metamaterialen interacteer den alleen met de grote microgolven. Daar na werden steeds kleinere golflengten be reikt. De nieuwe stoffen werken voor infra rood en rood licht. De zoektocht gaat ver der naar nog fijnere structuren die voor al le kleuren zichtbaar licht bruikbaar zijn. Dan komt onzichtbaarheid echt dichtbij. Dode pinguïns in Brazilië Op het strand van de Braziliaanse badplaats Florianópolis zijn ruim tweehonderd dode pinguïns aangespoeld. De dieren zaten onder de olie, die volgens een milieuambtenaar waarschijnlijk uit een tanker was gelekt. Welk schip de boosdoener was, valt vanwe ge het drukke scheepvaartverkeer voor de Braziliaanse kust moeilijk te achterhalen. Dit jaar zijn al duizenden dode of verzwakte pinguins op de Braziliaanse stranden aange spoeld, tot aan de kust van de deelstaat Rio Grande do Norte toe, vlakbij de evenaar. Mini-tsunami's Een reeks hoge golven langs de westkust van Zuid-Afrika en Namibië, eind augustus, blijkt waarschijnlijk te zijn veroorzaakt door onder zeese aardbevingen, waardoor zandmassa's op de zeebodem zijn gaan schuiven. Dat is de conclusie van Zuid-Afrikaanse onderzoe kers die zich over het fenomeen hebben ge bogen. Op 20 en 21 augustus kwam het zee water drie keer binnen zes uur tijd een stuk omhoog, waarbij lichte schade aan de kust ontstond. In St. Helena Bay raakten enkele gebouwen beschadigd. Tropische cyclonen Na al het geweld van Gustav trok ook nog de orkaan Hanna over Haïti. Dat werd 61 mensen noodlottig. Daarna koerste Hanna op het zuidoosten van de Verenigde Staten af. De orkaan Ike trok in de richting van de Bahama's, en in de buurt van de Kaapverdi- sche Eilanden kwam de storm Josephine tot ontwikkeling. Voor de westkust van Mexico spookte de tropische storm Karina enige tijd rond. xm, Aardbevingen ln het grensgebied van de Chinese provin cies Sechuan en Yunnan kwamen bijna veer tig mensen om het leven door een aardbe- Bron: Earth Enviroment Service ving met een kracht van 6,1 op de schaal van Richter. Er vielen vijfhonderd gewonden. De schok deed zich voor langs dezelfde breuklijn als de aardbeving van 12 mei, waar bij bijna 70.000 doden vielen. De provincie Adiyaman in het zuidwesten van Turkije werd opgeschrikt door een aardbeving met een kracht van 5,1. Zover bekend waren er geen slachtoffers. Er waren ook aardbevin gen op het Noorder-Eiland van Nieuw-Zee- land en op het Indonesische eiland Sulawesi. Dierenrechten in Zwitserland Zwitserse dieren kunnen zich sinds 1 sep tember verheugen in vergaande rechten. Zo is het bijvoorbeeld verboden levende goud vissen door de wc te spoelen. Huisdieren als papegaaien en hamsters mogen niet meer in eenzame opsluiting worden gehouden en schapen en geiten moeten ten minste 'oog contact met hun soortgenoten' kunnen ma ken. Varkens hebben recht op een wasbeurt nadat ze in de modder hebben liggen rollen. J\ 'x r* f0 I ;r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 99