ii spectrum Prinses Laurentien PZC Zaterdag 6 september 2008 foto David van Dam/GPD Hoe ervaart u de combinatie werk en gezin? „Het is een heel gepuzzel. Iedere keer ver andert de situatie. Eloise krijgt dit jaar voor het eerst huiswerk. Ik heb nu al tot en met december in mijn agenda gezet dat ik haar zeker een paar keer per week wil helpen. Eloise gaat een nieuwe fase in, daar wil ik bij zijn. Als ik 's avonds laat vraag hoe het op school was, heeft zij natuurlijk geen zin meer iets te vertellen. Tegelijkertijd weet ik nu al dat ik haar niet dagelijks kan hel pen. Als ik straks merk dat er in één week geen dag overblijft om samen huiswerk te maken, moet ik het anders organiseren. „Moeder zijn geeft ook veel energie. De luchtige, vrolijke en grappige dingen die je vooral met kinderen kunt beleven. Natuur lijk denk ik ook weieens 'grrr!', maar ik pro beer altijd met humor de angel eruit te ha len. Wil die kleine haar jas niet aan, dan trek ik hem gewoon aan." Ze pauzeert even, spreidt haar armen en doet voor hoe ze in een te kleine kinderjas hangt. „Met zo'n grap komt het meestal gauw goed. Ik heb ook geleerd de tijd te ne men, niet altijd maar haasten. Laatst bracht ik Claus uit logeren bij een vriendje in Antwerpen. Ik kan hem een kus geven, veel plezier wensen en direct weggaan. Als ik net iets langer blijf, kan hij even wen nen en dat is rustiger voor iedereen." U reist veel voor uw werk en bent vaak weg van huis. Voelt u zich daar schuldig over? Voor het eerst valt het gesprek even stil. Na een korte denkpauze antwoordt Lau- rentien resoluut: „Nee, ik voel mij daar niet schuldig over. Dat is wel zo'n essen tieel gevoel. Als ik dat zou hebben, dan zou ik er iets aan moeten doen. Dan zou ik een andere balans moeten zoeken tussen werk en gezin. „Natuurlijk vragen de kinderen soms 'mammie, moet je weer weg?'. Dan denk ik wel eens: hè, vervelend, vanavond ben ik inderdaad weer niet thuis. Maar écht schuldig voel ik mij daar niet over. Ik leg ze altijd uit wat ik ga doen. Daarnaast heb ik het geluk dat ik regelmatig bij evene menten leuke kinderboekjes krijg, dat maakt veel goed in hun beleving. Als ik niet zou werken, zou ik een heel vervelen de moeder zijn. Ik doe mijn werk met pas sie, ook daar krijg ik energie van." Een bruggenbouwer, zo typeerde Laurentien zichzelf in het televi sie-interview dat in mei 2001 werd uitgezonden ter gelegenheid van haar huwelijk. Prins Constantijn be aamde dat. „Het is haar karakter. Ze is erg betrokken bij andere mensen, ze kan zich goed inleven in hun problemen. Daardoor voelt ze zich snel geroepen anderen te hel pen. Dus dat bruggen bouwen, die commu nicatie, zit er vrij diep in." Op de vraag of zij ook een bruggenbouwer is in de wereld van de laaggeletterden, kijkt prinses Laurentien met een schuin oog naar de medewerkster van Stichting Lezen Schrijven die het gesprek bij woont. Als die bevestigend 'ja' knikt, ver telt ze enthousiast verder. „Bij de strijd te gen laaggeletterdheid probeer ik veel men- 25 mei 1966: Petra Laurentien wordt geboren in Leiden als dochter van voormalig D66-fractie- voorzitter en -minister prof. Laurens-Jan Brinkhorst. 1984-1991: studies geschiedenis (Groningen), politieke wetenschap pen (Londen) en journalistiek (Berkeley, Californië). p» 1992-1995: beleidsmedewerkster bij Europese denktank (Brussel). 1995-1997: manager overheids- relaties (Brussel). 1997-heden: communicatie adviseur, sinds 2003 zelfstandig. 17 mei 2001: huwelijk met prins Constantijn, jongste zoon van koningin Beatrix. Sinds 2004: oprichter en voorzit ter Stichting Lezen Schrijven. sen bij elkaar te brengen, die zich samen verantwoordelijk moeten voelen hier iets aan te doen. Dus niet alleen naar het on derwijs wijzen als we signaleren dat bij kin deren het niveau van lezen en schrijven achteruit gaat. We moeten hier ook ouders bij betrekken. Ik kan mij voorstellen dat tweeverdieners na een dag heen en weer vliegen 's avonds geen zin meer hebben een boekje voor te lezen. Maar ouders moe ten zich realiseren dat je bij kinderen van 0 tot 4 de taalontwikkeling enorm kan sti muleren door veel voor te lezen. Met el kaar moeten wij ook proberen laaggelet terdheid te voorkomen." Uw tante prinses Margriet zet zich al jaren in voor het Rode Kruis. Ziet u voor uzelf zo'n zelfde rol als het gaat om laaggeletterden? „Dit thema staat zo dicht bij mij, dat het goed denkbaar is dat ik mij hiervoor blijf inzetten. De nieuwigheid is er af, maar het is van essentieel belang dat de aandacht niet wegebt. In deze digitale samenleving wordt het steeds moeilijker voor laaggelet terden. Bij het Centrum voor Werk en Inkomen kun je tegenwoordig via hun website je cv per e-mail opsturen. Wij hebben het balie- personeel er op attent gemaakt dat ze alert moeten zijn of mensen dat daadwerkelijk kunnen. Dus altijd bij de klanten checken of ze het allemaal wel begrijpen. En bena drukken dat ze altijd terug kunnen komen als ze er niet uitkomen. Juist in dit digitale tijdperk moeten we voorkomen dat nog meer laaggeletterden buiten de boot val len." Volgende week, tijdens de Week van de Alfabetisering, zal prinses Laurentien hier voortdurend op hameren. Dat wordt weer veel heen en weer reizen tussen Brussel en Den Haag. Want een week lang in Neder land verblijven, is voor haar geen optie. Ze moet immers dochter Eloise helpen met huiswerk maken. Staat in haar agenda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 95