9 spectrum 'Op een dag goot m'n vader benzine uit de tank van z'n brommer over me heen en stak me in brand' PZC Zaterdag 6 september 2008 kinderheksen Deborah (midden) omgeven door haar 'broertjes en zusjes'. een boom vastgebonden was. „Mijn vader en de ouderlingen van de kerk beschuldigden mij ervan een heks te zijn. Ik laat mijn enkels aan iedereen zien, als bewijs hoe wreed de heksenjacht is." De stem van Deborah (li) klinkt als een klokje. Ze zingt voortdurend religieuze gezangen en de vroe gere wereldhit We are the world, we are the child ren. Aan haar voeten snuffelt een hond terwijl ze haar relaas vertelt. „Mijn ouders gingen scheiden. Ik bleef bij mijn va der, die een nieuwe vrouw in huis haalde. Terwijl ik speelde met mijn nieuwe stiefzusje riep zij dat ik een heks was. Mijn stiefmoeder had volgens haar opeens het antwoord waarom ze niet zwan ger raakte van mijn vader. Ze zei dat ik haar on vruchtbaar maakte en wel een heks moest zijn." Zoals de meeste kinderen in het opvangcentrum gaf Deborah uiteindelijk toe een heks te zijn. Ze deed dat om een einde te maken aan de afranselin gen die ze voortdurend kreeg, zowel thuis als in de kerk. „De dominee had mijn ouders opgedragen het kwade uit me te slaan. Alleen op die manier kon ik volgens hem genezen." Ze voelt zich geborgen en gelukkig in het opvang centrum. De andere bewoners beschouwt ze als broertjes en zusjes. De kinderen klampen zich vast aan elke volwassene die op bezoek komt. Ze kun nen niet genoeg krijgen van fysieke warmte en aandacht. Menig kind valt leunend tegen een be zoeker in slaap. Deborah houdt mijn hand vast ter wijl ze haar verhaal vertelt. Ze knijpt erin als ze haar grootste geheim deelt. „Ik wil actrice wor den!" In Esit Eket heeft nog nooit iemand van Harry Pot ter gehoord. Toch behoren heksen tot het dagelijk se leven. Traditionele natuurgodsdiensten, die on danks de komst van christendom nog altijd een be langrijk deel van het leven zijn, staan bol van goe de en kwade geesten. „Dat leverde soms een inci dent op, waarbij een volwassene van hekserij wer den beschuldigd. Maar nooit op zulke grote schaal als nu met de kinderen", vertelt verzorger Monday Udo, de gepensioneerde boekhouder die voor de kinderen opa is. De heksenjacht escaleerde toen ex-actri- ce Helen Ukpabio de populaire dvd Het einde van het Boze maakte. Het is een film over kinderheksen en toont hoe ze bezeten raken. Het laat ook zien hoe de door de actrice opgerichte Liberty Church tegen vergoeding het kwade kan verdrijven. Monday Udo: „In Nigeria draait alles om geld en binnen de kortste keren zagen predikers en profe ten van de honderden religieuze stromingen brood in kinderheksen. Tegen betaling genezen kinderen van de hekserij." De rolprent viel in vruchtbare aarde in en rond Esit Eket. Het grootste deel van de bevolking is straatarm, terwijl ze leven in een gebied waar enor me rijkdom stroomt door pijpleidingen die kris kras door het landschap lopen. Het zuiden van Ni geria zorgt ervoor dat het land de grootste oliepro ducent van Afrika is. Slechts een klein percentage van de bevolking profiteert en de wanhopige ar men zoeken een schuldige voor hun armoede. Udo: „De kinderheksen waren een uitkomst. Ouders begrijpen opeens waarom ze geen baan hebben, geen geld voor scholing van hun kinde ren en waarom ze lijden aan ziekten zoals aids." Het opvangcentrum bestaat uit enkele simpele be tonnen gebouwtjes, waar de kinderen slapen en onderwijs volgen. Het centrum begon met een man die enkelen van de gebrandmerkte kinderen in zijn eigen huis opnam. Al snel moest hij bij de overheid van de deelstaat Akwa Ibom, waarin Esit Eket ligt, aankloppen voor hulp. Inmiddels zorgt een klein team voor de kinderen, met hulp van vrijwilligers die ook niet in het bestaan van hek sen geloven. Op straat antwoorden mensen met zwijgen op vra gen over heksen. Langs de brede straat die Esit Eket in tweeën snijdt, staan ontelbare reclamebor den die religieuze groepen aanprijzen: de Wonder kerk, de Welvaartskerk, de apostolische Welkom- kerk. De predikers houden de kerkdeuren op slot voor buitenstaanders. Een paar weken geleden nam de deelstaatregering een wet aan voor be scherming van kinderen. „Die moet het makkelij ker voor ons maken rechtszaken aan te spannen tegen predikers, profeten en ouders. Met de proces sen hopen we mensen af te schrikken om kinde ren als heksen te bestempelen", vertelt verzorger Monday Udo. Hij vermoedt dat er veel meer kinderen in afgele gen dorpen rondzwerven. „En dan zijn er nog de kinderen die zijn vermoord in de heksenjacht. Bu ren, familieleden en vrienden zwijgen als een als heks gebrandmerkt kind opeens verdwijnt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93