spectrum 8 Nigerianen jagen op Bang voor haaien Kinderen zijn het doelwit van een heksenjacht in Nigeria. Evangelische predikers brandmerken jeugdige Nigerianen als bezeten en profiteren van de angst van ouders. Kinderen worden afgeranseld en soms gedood. PZC Zaterdag 6 september 2008 Het is vanaf mijn huis ongeveer een kwartiertje lopen naar de Indische Oceaan. Als ik hier op 'mijn strand' het zilte nat in duik en ik zou in één rechte lijn door blij ven zwemmen, dan kom ik pas na zo'n 8.000 kilometer aan land, in Zuid-Afrika. Afgezien van het feit dat dit fysiek natuur lijk een onbegonnen zaak is, zou ik het ook niet durven. Het wemelt er al vanaf tientallen meters uit de kust van de haaien. Laatst werd in een jachthaven hier vlakbij, gelegen naast een rustig kinder strandje, een kanjer van een witte haai ge signaleerd, de grootste menseneter onder deze roofvissen. Het was een exemplaar van bijna 5 meter lang, dat zich onge geneerd tegoed deed aan het karkas van een bultrugwalvis. Daarna zwom hij voor het gezicht van alle verbijsterde buurtgenoten nog even wat rondjes voor de show. De kans hier in zee te worden gegre pen door zo'n witte haai of een van zijn collega's zoals de tijgerhaai of de stierhaai, is bijzonder klein. Maar al leen het feit dat dit zo maar ineens mogelijk is, houdt me tijdens zwem partijen op warme zomerdagen rede lijk dicht bij het veilige strand. In de zomer observeren de lifeguards hier op Mullaloo Beach het kustwa ter met een verrekijker. Ook met klei ne vliegtuigen wordt er gecontro leerd op de aanwezigheid van haaien voor de kust van Perth. Een enkele keer moeten de badgasten het water uit omdat een wat grotere haai de kust nadert. Soms tot op enkele me ters afstand. Ook sommige surfers zijn bang voor haaien. Juist zij zijn vaak het slachtoffer van een aanval. Ze hangen de hele dag rond in de branding, wat verder uit de kust. Al liggend peddelend, op weg naar een mooie golf, hebben surfers vanaf de onderkant gezien het silhouet van een langzame zeehond. Bovendien zijn ze zo verslaafd aan hun sport, dat ze vaak voor dag en dauw al het water induiken en er pas weer uit gaan als het donker is. Terwijl haaien juist zonsopkomst en zonsonder gang als ideale etenstijd beschouwen. Eigenlijk vinden haaien mensenvlees niet zo lekker. En natuurlijk zijn wij als men sen te gast in hun natuurlijke domein. Maar aan die wijsheid heb je niets als zo'n zwemmende eetmachine, met rijen tan den zo scherp als scheermesjes, een hap uit je heeft genomen. Gewone zwemmers zijn bij tijd en wijle ook een prooi. Doorgaans gaat het goed, maar een enkele keer gaat het flink fout. Zoals bij die oudere dame die dagelijks haar zwemronde in zee maakte en eindig de als voedsel voor een hongerige witte haai. Of die Duitse zwemmer die vanuit Perth naar het eiland Rottnest wilde zwemmen en van wie pas jaren later de botten werden teruggevonden op de zee bodem. Ook zwemmers die hun hond mee het water innemen, zijn om begrijpe lijke redenen regelmatig de dupe van een aanval. Haaien die voor de kust van Australië le ven, hebben op hun beurt meer reden be vreesd te zijn voor mensen dan andersom. Jaarlijks worden vele duizenden van deze dieren in Australië genuttigd als het visge- deelte van de bekende 'fish and chips'. Ver der verliezen veel haaien het leven omdat ze verstrikt raken in de vele netten die hen op veilige afstand van de zwemstranden moeten houden. Hun aantal neemt echter het snelst af door de toegenomen, veelal illegale, jacht op haaienvinnen, vooral bedoeld voor de Aziatische markt. Deze miljardenhandel dreigt sommige soorten zelfs voorgoed uit te roeien. STANDPLAATS door René Croeneveld Sffiwei 1Mrs De enkels van Ekemini verto nen sporen van de marte ling om de heks uit haar te verdrijven. ÊT idden in een kerkdienst werd lm im ik aangewezen als heks. Mijn I I ouders geloofden de profetes I die mij aanklaagde. Thuis .A. JL. werd ik op advies van de pro fetes geslagen en kreeg geen eten. Op een dag goot mijn vader benzine uit de tank van zijn brommer over me heen en stak me in brand. Drie dagen lie ten mijn ouders me op de vloer liggen, zonder mijn wonden te behandelen. Toen mijn vader dreigde het weer te doen, ben ik weggelopen." De 10-jarige Gerry ratelt zijn verhaal staccato af. Zijn ogen staan dof. Hij herinnert zich elk detail van wat er twee jaar geleden gebeurde. Sindsdien leeft hij in een revalidatiecentrum in Esit Eket, in het olierijke zuiden van Nigeria, met 144 andere vermeende heksjes. De politie sloot Gerry's vader op wegens poging tot moord. De jongen werd bij de rechtzaak als getuige gehoord. „Ik heb gehuild en bij de rechter gepleit hem vrij te laten. Mijn va der is de enige die geld verdiende. Als hij niet kan werken, kunnen mijn twee zusjes niet naar school. Gelukkig luisterde de rechter en liet hem vrij." Hij toont zijn door brandwonden ontsierde ge zicht. „Mijn vader en moeder zijn niet slecht", be zweert hij. „Ze waren echt bang voor mij. Zij zijn niet de schuldigen, maar de profetes. Die deed hen geloven dat ik het Kwade was en hun leven kapot zou maken. Ik weet dat heksen niet bestaan, maar op een gegeven moment heb ik toegegeven dat ik er een was, om de klappen te laten ophouden." Hij wendt zijn gezicht af bewust van zijn gehaven de gezicht. Als hij de camera ziet, springt hij op en lacht vriendelijk. „Ik moet gaan, ik ga spelen bij de rivier. Daag!" De enkels van Ekemini Abia vertonen diepe litte kens van het touw waarmee ze een week lang aan Living Faith - tiURCti WORLPWli?e jWWCHftPB '"««HBiamiKiHaati I M1 Deborah vertelt haar verhaal terwijl een hond haar besnuf felt. Langs de hoofdstraat van Esit Eket wordt reclame ge maakt voor de Wonder kerk. 200 km NIGER Harcourt Atlantische Oceaan KAMEROEN EQUATORIAAL GUINEE infographic: BV bron: ANP tekst en foto's llona Eveleens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 92