spectrum De laatste zuil van Nederland Vier eeuwen Nadere Reformatie Nabij u is het Woord, in uw mond en in uw hart. Dit is het Woord des geloofs, dat, hetwelk wij prediken. Romeinen 10:18 PZC Zaterdag 6 september 2008 Vandaag brengt de PZC het eerste van een serie artikelen over het dagelijks leven van de bevindelijk gereformeerden. Ruim een half miljoen Nederlanders behoren tot deze stroming. In een langgestrekt lint, van het zuidwesten van Nederland om hoog tot de kop van Overijssel, strekt zich de Bijbelgordel uit. De buitenwereld ziet hen als leden van één kerk. In werkelijkheid gaat het om een stuk of tien kerkgenootschappen. De buitenstaander ziet vooral de over eenkomsten: het trouwe kerkbezoek, het Bijbellezen, de letterlijke uitleg van (grote delen van) de Bijbel en, vooral bij de orthodoxen, de uiterlijke kenmer ken. Die hebben de kerk de als kwet send ervaren naam van 'zwartekousen- kerk' bezorgd. Kaart van gereformeerd Nederland Ironisch genoeg worden juist die zwar te kousen niet vaker of minder vaak ge dragen dan buiten de gemeenschap. Er zijn wel andere kenmerken: de vrou wen met hun rokken en lange(re) ha ren; de afkeer van opsmuk; de kinderrij ke gezinnen; de kerkgang, twee maal daags op zondag, waarbij de vrouwen zonder uitzondering een hoed op heb ben. Het leidt de aandacht af van veel belangrijkere verschillen en van het waarom. Waarom geen euthanasie, geen gentherapie en geen abortus? Waarom geen televisie en geen popmu ziek, waarom geen cafébezoek en geen bioscoop? Waarom geen broeken voor de vrouwen? Waarom die hoedjes voor de vrouwen, terwijl de mannen bloots hoofds de kerk in gaan? Waarom eigen scholen? Waarom geen vrouwen in de politiek? Waarom, waarom? Voor het antwoord op die vraag verwijzen leden van deze kerkgenootschappen steeds naar de Heilige Schrift. Het is duidelijk dat het bevindelijke le ven zich grotendeels in de eigen levens sfeer of zuil afspeelt. De gemeenschap is hecht, er is eigen, reformatorisch ba sis- en voortgezet onderwijs, er zijn ei gen zorginstellingen, verenigingen en media. In zo ongeveer elk bevindelijk gezin wordt het Reformatorisch Dag blad gelezen, dat ruim 59.000 abonnees heeft. Typerend is het grote aantal SGP- en CU-stemmers en opvallend is ook dat de SGP (26.755 leden) van alle politieke partijen het grootste aantal jeugdleden heeft (SGP-jongeren: 11.561 leden). In het kader van de dubbeltentoonstel ling Zichtbaar Geloven, waarmee vanaf vrijdag 12 september het ontstaan van de Nadere Reformatie wordt herdacht, vertellen Zeeuwse gezinnen openhartig over hun leven en de keuzes die zij ma ken. In een serie artikelen laat de PZC hen aan het woord over zaken als ver leiding en conflict, het gezin, deelname aan de maatschappij, politiek, onder wijs, muziek en de Bijbel. Op de volgende pagina's vertellen ze ven gezinnen hoe het is om als be vindelijke te leven in een wereld die over essentiële zaken heel anders denkt. De 'bible belt' in Zeeland Kerkelijk Minder kerkelijk Oostburg Terneuzen Hulst PZC Rolant Quist bron CBS Vrijzinnigen Midden-orthodoxie Orthodoxen Opgericht in 1619. Remonstranten waren tegen het onverkort handhaven van sterk bindende belijdenisgeschrif ten. Remonstrantse Broederschap Ontstaan in de tweede helft van de 20e eeuw. De linkervleugel van de Nederlandse Hervormde Kerk kreeg een eigen beweging binnen de kerk. Dus géén echte afscheiding, maar in de praktijk trekt men gescheiden op. Nederlandse Hervormde Kerk (bijzondere wijkgemeenten nu deel van PKN) Ontstaan in 1816. Opvolger van de Nederduitsch Gereformeerde Kerk (1571), de eerste afscheiding van de Katholieke Kerk. Was lange tijd officiële kerk van de republiek. Koninklijk huis is nog steeds Hervormd. Nederlandse Hervormde Kerk (het middendeel nu deel van PKN) Ontstaan in 1944. Onder leiding van prof. Klaas Schilder afgescheiden uit de Gereformeerde Kerken in Nederland. Reden was onder meer een geschil over de betekenis van de doop die volgens de Vrijgemaakten alleen gold als je in je verdere leven ook bleef geloven. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Ontstaan in 1979. De Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt zag zich als de ware kerk en richtte zich op sterke verzuiling. Een deel van de leden stond echter meer open naar andere kerken. Dat leidde tot deze scheiding. Nederlands Gereformeerde Kerken Ontstaan in de tweede helft van de 20e eeuw. De rechtervleugel van de Nederlandse Hervormde Kerk. Alleen nog overstegen door de nog orthodoxere groep 'Het Gekrookte Riet'. Deze laatste groep is vrijwel geheel overgegaan naar de Hersteld Hervormde Kerk. Nederlandse Hervormde Kerk (Gereformeerde Bond; orthodoxe stroming) Ontstaan in 1907. Ds. G.H. Kersten verenigde een deel van de leden van de Gereformeerde Kerken onder het Kruis en de volgelingen van de 19e eeuwse ds. L.G.C. Ledeboer tot de Gereformeerde Gemeenten. Gereformeerde Gemeenten Ontstaan in 1953 uit de Gereformeerde Gemeenten. Oorzaak was het afzetten van dr. C. Steenblok als docent aan de Theologische School van dit kerkgenoot schap, wegens te eenzijdig onderwijs. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Orthodox Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB (vroeger: Nederlandse Protestantenbond) Opgericht in 1870 als reactie op te strenge geloofsleer in de Nederlandse Hervormde Kerk. Gereformeerde Kerken in Nederland (nu deel van PKN) Opgericht in 1892 uit het grootste deel van de Christelijk Gereformeerde Kerk in Nederland (afgescheiden van de NH-kerk in 1834) en een groep die ontstónd uit de Doleantie (1886) onder leiding van Abraham Kuyper. Voortgezette Gereformeerde Kerken in Nederland Opgericht in 2004 Een deel - vooral orthodoxere leden - van de Gereformeerde Kerken in Nederland kon zich niet vinden in de fusie met de Hervormden en Lutheranen in de PKN. Gereformeerde Kerken in Nederland (Hersteld; eigenlijk vrijgemaakt, ook wel Nieuwe Vrijgemaakte Kerken genoemd) Opgericht in 2003. Het grootste deel van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt liet in de jaren '90 de'ware- kerk-gedachte' steeds meer los. Een deel kon daar echter niet mee leven en splitste zich af. Christelijk Gereformeerde Kerken Opgericht in 1892. Een fusie tussen het kleinste deel van de Christelijk Gerefor meerde Kerk in Nederland (afgescheiden van de NH-kerk in 1834) en de Gereformeerde Kerken ónder het Kruis. Hersteld Hervormde Kerk Opgericht in 2004. Het meest orthodoxe deel van de Nederlandse Hervormde Kerk was het niet eens met de fusie met de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Lutherse Kerk tot de PKN. Zij scheidden zich af. Gereformeerde Oud Gemeenten in Gereformeerde Nederland Gemeenten in Buiten verband Nederland Opgericht in 1980. Navolgers van ds. A. van den Berg uit Gouda die ervan beticht werd onderscheid te maken tussen levendmaking en wedergeboorte. De verdeling van liberaal naar orthodox is een betwistbare. Enkele kerkgenootschappen lijken sterk op elkaar wat dat betreft. Bovendien hebben met name de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Nederlandse Hervormde Kerk en in wat mindere mate de Christelijk Gereformeerde Kerken een flinke bandbreedte. Deze 'denominaties' liggen uiteen van liberaal tot zeer orthodox. De PKN als zodanig is dan ook niet te positioneren. Vandaar de uitsplitsing in de oude kerkgenootschappen. Dit zijn alleen de nog bestaande gereformeerde kerken. De evangelische hoek (die in zekere zin ook reformatorisch te noemen is) is niet opgenomen. PZC Rolant Quist Opgericht in 1948. Ontstaan uit een fusie van de Federatie van Oud Gereformeerde Gemeenten [opgericht in 1922 door zes niet georganiseerde gemeenten) en de Oud-Gereformeerde Gemeenten (1907 opgericht door aantal volgelingen van de 19e eeuwse ds. Ledeboer). Sterk bevindelijk. Het is dit jaar vier eeuwen ge leden dat de Nadere Refor matie ontstond, een vernieu wende beweging die de gere formeerden vroeg zichzelf eens kritisch in de ogen te kijken. Was hun vroomheid niet oppervlakkig, gingen ze naar de kerk uit gewoonte of omdat ze werkelijk verlangden naar contact met God? En hoe stonden ze in het dagelijks leven? In hun streven te leven volgens de aanwij zingen die zij in de Bijbel vonden, ont stond de orthodoxe richting binnen de re formatorische gezindte. De leden worden- ook wel als 'bevindelijk gereformeerden' of kortweg 'bevindelijken' aangeduid. Vrijdag 12 september om 16 uur wordt in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg de dubbeltentoonstel ling Zichtbaar Geloven geopend. De eerste expositie schetst een beeld van de Nadere Reformatie aan de hand van vijf voormannen en belangrijke thema's van deze vroomheidsbeweging. De tweede expositie portretteert de Gere formeerde gezindte in Zeeland anno 2008 in beeld (foto's van Jan Banning, Marjolein van Pagee en het Reformatorisch Dagblad) en tekst (interviews PZC Scoop). De dubbeltentoonstelling wordt gehouden in het kader van vier eeuwen Nadere Re formatie en is tot stand gekomen door sa menwerking van de PZC, De Zeeuwse Bi bliotheek, de Stichting NieuwZout en de Stichting Stokosmos. De expositie Zichtbaar Geloven duurt tot en met zaterdag u oktober. In de Nieuwe Kerk in Middelburg, die een belangrijke rol heeft gespeeld in de Nadere Reformatie, wordt zaterdag 13 september het congres 400 jaar Nadere Reformatie gehouden. Deze landelijke beweging in de gerefor meerde kerk ontstond in de 17e en 18e eeuw en is nauw verbonden met Zeeland. De Nieuwe Kerk is onderdeel van het ab dijcomplex waar Willem Teelinck, een van de voormannen van de vroomheidsbewe ging, regelmatig overleg voerde met de Sta ten van Zeeland. In Middelburg zijn ook vele gebouwen aanwezig die herinneren aan de tijden van de 'oudvaders', zoals de ze voormannen wel worden aangeduid. Tijdens het congres in de Nieuwe Kerk analyseren sprekers de geschiedenis van de Nadere Reformatie in relatie tot Zeeland. Ook tonen zij aan de hand van enkele actu ele thema's het belang van de geschiedenis voor de huidige generatie verklaren. Het jubileumcongres 400 jaar Nadere Refor matie 25 jaar Stichting Studie der Nadere Reformatie in Middelburg begint om 10.30 uur in het Hofje Onder de Toren, Middel burg. Voor meer informatie en een aanmel dingsformulier: wuiw.ssnr.nl. Telefonisch aar melden is ook mogelijk: 06 - 514 052 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 89