Zeeland PZC 'Havenschap niet verkwanselen' Museumsluis zou op een lijst moeten 25 'Verbod gebruik stemcomputer geldverspilling' Morgen Koopzondag Middelburg BEVELANDEN-THOLEN 31 33 Borselse gemeenteraad opeens kritisch over verzelfstandiging. Gemeente spant zich in voor conservering maritiem erfgoed. Printer Staten vinden borden langs snelweg A58 onbenullig GGD opent centra in Goes en Terneuzen voor vragen over seks Zaterdag 6 september 2008 Tip? redgoes@pzc.nl door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Het moet afgelo pen zijn met het geheimzinnige ge doe rond de verzelfstandiging van havenschap Zeeland Seaports, vindt de gemeenteraad van Borse- le. „We zijn tot nu toe te veel aan het lijntje gehouden met gelikte presentaties en bergen papier die niet door te komen zijn", lieten woordvoerders van praktisch alle partijen deze week weten. Voor Borsele zitten grote belangen vast aan verzelfstandiging van Zee land Seaports. De gemeente zit voor een zesde deel in het miljoe nenbedrijf, evenals de gemeenten Vlissingen en Terneuzen. De pro vincie is voor de helft deelnemer in het havenschap, dus de belang rijkste partij. Gedeputeerden en wethouders be sturen nu (nog) Zeeland Seaports. Zij zijn in wezen 'amateurs' in het leiden van zo'n groot bedrijf. Om het bestuur van Zeeland Seaports te professionaliseren en slagvaardi ger te maken, wordt sinds vorig jaar aangekoerst op de verzelfstan diging van het havenschap als over- heids-NV. De vier deelnemers wor den dan aandeelhouders. Het proces van verzelfstandiging is in volle gang, maar 'wij hebben er nauwelijks inzicht in', bekritiseer de PvdA-raadslid John Huige deze week in de Borselse gemeenteraad als eerste de gang van zaken. Voor de zomervakantie bij een presenta tie door CDA-gedeputeerde en ha- W* De Borselse gemeenteraad voelt zich buiten spel gezet in de dis cussie over verzelfstandiging van Zeeland Seaports, terwijl de be langen financieel enorm zijn. venschapsvoorzitter Toine Poppe- laars was hierover in Borsele nog geen onvertogen woord gevallen. In de zomer verscheen echter een onderzoek van de gezamenlijke re kenkamers van de provincie, Bor sele, Vlissingen en Terneuzen naar Zeeland Seaports. De conclusies in dit onderzoek logen er niet om, zo als: 'Provinciale Staten en gemeen teraden hebben steeds voor spek en bonen bij de discussies over het havenschap gezeten'. Huige was gealarmeerd door deze conclusie en eiste dat de Borselse wethouder-bestuurders in het ha venschap voortaan 'veel actiever informatie' verstrekken. Roel Boek- holt (WD) viel Huige direct bij. „Borsele neemt voor een enorm bedrag deel in Zeeland Seaports. Ik zou niet graag zien dat dit wordt verkwanseld. We moeten volledig inzicht krijgen in de gevol gen van verzelfstandiging." Berry Kooiker (Lokale Partij Borse le) en Peter van den Dries (CDA) volgden die lijn. Van den Dries maakte daarbij een opvallende op merking richting zichzelf en colle ga-raadsleden: „Als er dan een pre sentatie over Zeeland Seaports is, moeten we er ook niet bijzitten als makke schapen." HEINKENSZAND - Het verbod op het gebruik van stemcomputers bij de Europese verkiezingen in 2009 en de raadsverkiezingen in 2010 is geldverspilling en onnodig. De maatregel moet van tafel. De Bor selse gemeenteraad dringt daarop aan in Den Haag. CDA-raadslid Ad Schenk nam het initiatief voor de actie. Borsele heeft in 1996 70.000 euro geïnvesteerd in stemmachi- nes die zonder tegenbericht bij de vuilnis kunnen. „Zonde", aldus Schenk, „zeker omdat het zeer de vraag is of ze fraudegevoelig zijn. Ze moeten anders toch met nieu we technieken aan te passen zijn." Middelburg... is gezellig winkelen! Enkele windwerken staan nog op de sluis, maar hebben hard conservering nodig. foto Ronald den Dekker door Mieke van der Jagt WILHELMINADORP - 'Museumsluis' heet hij al sinds de jaren zestig van de vorige eeuw. Maar geen bordje verwijst naar het sluisje aan het Goese Sas. Aantrekkelijke fietsrou tes lopen er langs, maar je moet wel een jacht en ligplaats bij Han- sa hebben, wil je het sluisje kun nen aanschouwen. Zonde vindt het gemeentebestuur van Goes. En wat nog erger is, het sluisje, be gin jaren tachtig bij de bouw van de nieuwe sluis al geen toonbeeld van goed onderhoud, vervalt steeds verder. Volgens Triest de Jonge van de afdeling stadsbeheer gaat de gemeente zich nu, onder aanvoering van wethouder Joost Adriaanse, inspannen om de mu seumsluis op een lijst te krijgen. Daarmee zouden wellicht subsi dies kunnen worden verkregen om het stukje maritieme geschie denis op z'n minst te conserveren zoals het nu is en toegankelijker te maken. De museumsluis verving in 1890 de eerste sluis bij het Goese Sas, die werd aangelegd door de Maat schap De Wilhelminapolder, die de schorren en slikken aan de noordkant van Goes bedijkte. Tot in de jaren tachtig gebruikte voor al de beroepsvaart de sluis. Hoe wel het sluisje altijd eigendom is gebleven van de Wilhelminapol der, verspijkerde Goes er enorm veel aan. Dat kun je dan ook heel goed zien. Waar het hardsteen kapotgevaren is, zijn betonnen restauraties aan gebracht. Er is een aandoenlijke poging gedaan het voor het zicht Er is een aandoenlijke poging gedaan het sluisje provisorisch aan te passen aan te passen, door grote blokken in het beton te suggereren. Een sta len damwand verraadt provisori sche aanpassing. En hier en daar is kwetsbaar metselwerk met staal beschermd. De hele geschiedenis laat zich gemakkelijk aflezen in het sluisje waarin nu zeil- en mo torjachten liggen. Voor de gemeente hoeft het alle maal niet in de oorspronkelijke toe stand terug te komen, maar som mige elementen hebben hard con servering nodig. Bijvoorbeeld de windwerken voor bediening van de deuren. Enkele staan er nog, maar van een ander paar is be kend dat ze elders in het havenge bied staan te roesten. Triest de Jon ge: „Iemand is ooit van plan ge weest ze naar de sloop te brengen. Dat is er, gelukkig, nooit van geko men. Nu kunnen ze terug op hun plek komen." Zo stikt het van de historische elementen: wachthuis jes, een uitwateringssluisje en - niet te vergeten - een plaquette die herinnert aan de eerste steen. Tip? redactie@pzc.nl Als het om computers gaat, haalt de Hulstenaar steevast zijn schouders op. Interesseert hem niets. Nu zijn werkgever op het punt staat om alle oude scher men te vervangen door moderne apparatuur, moet hij zo af en toe wat termen uit de digitale we reld tot zich nemen. En dan schiet hij al snel in de stress. Dat wil ie niet laten merken, dus zucht hij maar eens en probeert zich weer op zijn werk te richten. Totdat deze week alle frustratie tot uitbarsting kwam. Hij gaf vergeefs een printopdracht, waar na hij samen met zijn toestel op hol vloog. „Wat zegt dat ding nu weer! Nu print ie alleen nog maar cookies!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73