S port Kim wint bij afscheid Zes maanden geëist tegen Mare Lotz Martina in beroep tegen diskwalificatie Russische turnsters komen om door brand 'Koeienshirt' Milram zorgt voor ophef Gunstige positie IJsbrand Chardon Huta Galung winnaar Nederlands onderonsje Feyenoord betaalt fiscus ruim 5 miljoen Bolt verslaat Powell in laatste race van het seizoen. Jones verlaat gevangenis Dronken Koogspringer Getergde Djokovic rekent af met Roddick Jong Oranje moet nog aan bak voor play-offs voor EK Nederlandse ex-renner moet zich in Tongeren verantwoorden. PZC Zaterdag 6 september 2008 43- LAUSANNE - Het olympisch comité van de Nederlandse Antillen heeft bij het internationaal sporttribu- naal CAS beroep aangetekend te gen de diskwalificatie van Churan- dy Martina. De sprinter werd tij dens de Olympische Spelen na de finale van de 200 meter uit de uit slag geschrapt. Martina spurtte ach ter de Jamaicaan Usain Bolt naar zilver. Martina was tijdens de race echter buiten zijn baan gekomen. MOSKOU - Door een brand in een hotel in Gelendsjik, aan de Zwarte Zee, zijn drie turnsters uit de natio nale acrogymselectie van Rusland om het leven gekomen. De meisjes waren tussen de veertien en acht tien jaar. Ook hun 35-jarige trainster kwam om in de vlammenzee. Het drama had afgelopen weekeinde al plaats, maar werd gisteren pas bekendge maakt. NEUSS - De wielerploeg Milram heeft gisteren voor ophef gezorgd door in een shirt met koeienvlek- ken aan de start van de zevende etappe van de Ronde van Duits land te verschijnen. De renners droegen voor hun Duitse sponsor Nordmilch AG een tricot met blauw-witte koeienprint. De inter nationale wielrenunie UCI staat een afwijkend tricot niet toe. De jury zag het door de vingers. BEESD - IJsbrand Chardon staat na het eerste onderdeel van de we reldtitelstrijd vierspannen in Beesd op de tweede plaats. De menner uit Den Hoorn, drievou dig mondiaal kampioen, heeft na de dressuur alleen de Amerikaan Chester Weber voor zich. Normaal gesproken moet de Nederlander de achterstand vandaag in de mara thon kunnen goedmaken. „Maar dat moet ik nog wel even doen." ALPHEN AAN DEN RIJN - Jesse Huta Galung heeft zich gisteren ge plaatst voor de halve finales van het TEAN International in Alphen aan den Rijn. De titelverdediger re kende af met landgenoot Thiemo de Bakker: 6-3 3-6 7-5. Peter Wes- sels kon het voorbeeld van Huta Galung niet volgen. Hij verloor in de kwartfinale van Andrej Goloe- bev uit Kazachstan: 2-6 2-6. ROTTERDAM - Feyenoord moet de belastingdienst een bedrag van ruim 5 miljoen euro betalen. Dat zijn beide partijen overeengeko men in een slepende kwestie over niet-betaalde loonbelasting inzake spelerstransfers tussen 1995 en 1998. De belastingdienst had bijna het dubbele bedrag gevorderd. De naheffing betrof transfers van on der anderen Julio Cruz, Patricio Graff en Christian Gyan. Kim Gevaert sloot haar carrière gisteravond af met een zege op de 100 meter in Brussel. foto Lalmand-Lefour-Jansens/EPA door Wilko Voordouw BRUSSEL - Het had de 'Moeder al ler Sprints' moeten worden. Maar de natte kunststofbaan, het kille weer en de forse tegenwind (0.9 meter per seconde) voorkwamen dat het sprintduel over 100 meter tussen de Jamaicaanse kanonnen Asafa Powell en Usaint Bolt tot een nieuw wereldrecord leidde. Wél toonde de pas 22-jarige Usain Bolt met zijn winnende tijd van 9,77 seconden wie er de baas is op de 100 meter. Met de vijfde tijd ooit liet hij zien dat zijn twee indi viduele gouden medailles in op de Spelen in Peking geen toeval zijn en dat hij de komende jaren een waar schrikbewind zal gaan voe ren op de sprint. De Memorial Ivo van Damme, de afsluitende wedstrijd in de Golden League, had een programma om van te watertanden, zo vlak na de Olympische Spelen in Peking. Want in Brussel werd besloten wie van de twee kanshebsters de jackpot van 1 miljoen dollar (690.000 euro) zou winnen. Het werd de Keniaanse 800 meterloop ster Pamela Jelimo. De Kroatische Blanca Vlasic werd tweede bij het hoogspringen en liep daardoor op de valreep een half miljoen dollar mis. Verder was er het afscheid van de Belgische sprintster Kim Gevaert en het olympische gou den-medaillefeestje voor Tia Helle- baut. De Belgische Kim Gevaert won haar laatste too meter, ondanks te genstand van de Amerikaanse Me' lisa Barber, de Bahamaanse sterren Chandra Sturrup en Debbie Fer guson. Haar tijd was niet om over naar huis te schrijven, maar dat kon ook niet met meer dan een meter tegenwind per seconde: 11.25 seconden. Het enthousiasme en de warmte van de bijna 50.000 toeschouwers vergoedde alles voor de populaire Vlaamse. In haar laatste race kwam Gevaert dus niet tot het prachtige doel dat ze zich had gesteld: om in de slot wedstrijd van haar carrière voor één keer onder de elf seconden te duiken. „Maar ik ben een tevreden atlete, een gezegend kind", zei ze, alvorens een laatste ereronde te maken langs het publiek. SAN ANTONIO - Marion Jones heeft gisteren de gevan genis van San Antonio verlaten. De voormalige top- sprintster zat daar de laatste twee weken uit van haar celstraf van zes maanden wegens tweevoudige mein eed. De Amerikaanse atlete werd op 7 maart in Fort Worth achter de tralies gezet. De 32-jarige Jones werd begin dit jaar tot een halfjaar cel veroordeeld omdat ze tegen de onderzoekscommis sie had gelogen over haar betrokkenheid bij de Bal- co-affaire, het dopingschandaal rond het Californi- sche bedrijf dat onder meer de designerdrug THG ont wikkelde en aan tal van sporters leverde. LAUSANNE - De internationale atletiekfederatie IAAF heeft de Russische hoogspringer Ivan Oetsjov om op heldering gevraagd over zijn optreden dinsdag tijdens een toernooi in Lausanne. De 22-jarige atleet leek zwaar onder invloed van drank en kon geen enkele geldige poging produceren. Bij het uittrekken van zijn trainingspak moest Oetsjov zich aan een horde vast houden om niet om te vallen. De Rus kwam bij de afzet bijna niet van de grond en liet zich op de mat achter de lat vallen. Volgens concurrenten van Oetsjov zou de Rus zich tijdens de wedstrijd rijkelijk hebben gelaafd aan de wodka. NEW YORK - Een getergde Novak Djokovic heeft bij de US Open op duidelijke wijze afgerekend met Andy Roddick. De Amerikaanse tennisser suggereerde dat de num mer drie van de wereld in zijn vori ge partij een reeks van blessures had gefaked. Roddick moest dit op Flushing Meadows bekopen. Djokovic sloeg zijn opponent met 6-2 6-3 3-6 7-6 van de baan en kan zich nu opmaken voor een con frontatie met de Zwitser Roger Fe- derer, die de Luxemburgse verras sing Gilles Muller met 7-6 6-4 7-6 uitschakelde. Volgens Roddick had Djokovic in zijn vijfsetter tegen de Spanjaard Tommy Robredo blessures aan zijn heup, enkel en maagproble men geïnsinueerd. „Andy heeft ge zegd dat ik zestien blessure had in mijn laatste wedstrijd, maar blijk baar heb ik die toch niet. Het is niet bepaald netjes om dit in het openbaar te zeggen. Het publiek was toch al tegen me, omdat ze denken dat ik alles fake. Deze zege is een prachtig resultaat voor mij", zei de winnaar van de Australian Open. KERKRADE - Jong Oranje is nog al tijd niet zeker van een plek in de play-offs voor het Europees kam pioenschap, volgend jaar in Zwe den. De ploeg van bondscoach Foppe de Haan verspeelde gisteren in Kerkrade vlak voor tijd een ze ker lijkende overwinning tegen Noorwegen: 1-1. Jonathan de Guzman bracht Jong Oranje kort na rust uit een vrije trap op voorsprong. In de slotfase profiteerden de Noren van geklun gel in de defensie van Nederland, waardoor Oranje dinsdag in elk ge val niet mag verliezen van Jong Zwitserland om zich alsnog te plaatsen voor de play-offs. De tien groepswinnaars plus de beste num mers vier plaatsen zich voor deze play-offs. Jong Oranje - Jong Noorwegen 1-1 (0-0). 53. De Guzman 1-0, 89. Forsund 1-1. Scheidsrechter: Borski (Pol). Gele kaart: Pieters, Janssen (Jong Oranje). door Peter Costermans TONGEREN - De aanklager in het Belgische Tongeren heeft gisteren een celstraf van zes maanden en een boete van 16.500 euro geëist te gen oud-profwielrenner Mare Lotz. In het huis van de toenmali ge renner van Quick-Step werd in 2005 een hoeveelheid epo gevon den. Toen hij door de politie werd verhoord, gaf hij toe het middel te hebben gebruikt. „Ik wist dat het als wielrenner verboden was, maar had niet gedacht dat het zo vergaande gevolgen zou hebben", sprak Lotz gisteren de rechter toe. De Nederlandse wielrenner Mare Lotz was zich in de lente van 2005 aan het voorbereiden op de Tour de France toen hij tegen de lamp liep. Het gerechtelijk onderzoek naar een handelaar in anabole ste roïden bracht de politie via enkele omwegen ook bij Lotz. De renner bekende meteen en verdween na een schorsing van twee jaar uit het wielrennen. Gisteren moest hij zich verantwoorden voor de straf rechter in Tongeren, samen met zijn toenmalige benedenbuurman uit Lanaken en een man uit Maas tricht die op grote schaal anabole steroïden verhandelde in het fit nessmilieu. Lotz moest zich in de rechtbank verdedigen voor het bezit van ver boden middelen zoals epo en groeihormonen. „Ik ben in de zaak gerold via mijn onderbuur, die anabole steroïden kocht van de Maastrichtenaar", vertelde Lotz aan de rechter. „De Maastrichte naar stelde mij een kuur voor, maar ik wilde geen gevaarlijke pro ducten gebruiken. Anabolica wei gerde ik, omdat het te lang op spoorbaar is. Groeihormoon ook, omdat gebruik daarvan een risico op kanker inhoudt." Lotz bekende wel dat hij in die pe riode epo had gebruikt. „Dat ging ik gewoon halen in een apotheek W* Mare Lotz loopt het gevaar een halfjaar achter de tralies te belan den. De oud-renner krijgt die eis te horen tijdens de behandeling van zijn dopingzaak in Tongeren. in Aken. Mijn onderbuur liet ik eenmaal de apotheek binnenstap pen, omdat ik vreesde herkend te worden." De aanklager vorderde tegen Lotz de minimumstraf van zes maan den cel, eventueel voorwaardelijk, en een geldboete van 16.500 euro. „In feite ben ik door de schorsing al gestraft", verdedigde Mare Lotz zichzelf. „Ik verdiende toen 200.000 euro per jaar, nu als wis kundeleraar is het heel wat min der. Ik zou niet naar de cel willen, omdat ik een voorbeeldfunctie heb als wiskundeleraar." Tegen de hoofdverdachte uit Maas tricht vorderde de aanklager een celstraf van vier jaar en een geld boete van 275.000 euro. De rechter doet op 3 oktober uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59