Zeeland Confrontatie burger en Recron werkt samen met natuurbeheerders Wegen in richting van Rotterdam op de schop Museumsluis moet op de lijst ét, Ondernemers en natuurclubs richten Schouwse kust in. Renovatie van Haringvlietbrug van start gegaan. Tien jaar Historische Spelen levert schat aan kennis en creativiteit. Gemeente spant zich in voor conservering maritiem erfgoed. 26 Zaterdag 6 september2008 PZC S door Ton van den Nouweland MIDDELBURG - „Samenwerken de den we al eerder. Maar vooraf sa men naar de ontwikkeling van een gebied kijken, dat is nieuw", zegt Harrie Hekhuis van Staatsbos beheer. Zijn organisatie, Natuur monumenten en Recron Neder land gaan samen de nieuwe na tuur langs de Zuidkust en in de Kop van Schouwen inrichten. De drie organisaties tekenden daar toe gistermiddag op het provincie huis een intentieverklaring. Elk jaar wordt een gezamenlijk uitvoe ringsplan gemaakt. Voorbeelden uit het eerste jaarplan zijn entrees naar Plan Tureluur bij Burghsluis en de Heerenkeet, een fiets/vaar-ar- rangement langs en op de Ooster- schelde en een dicht netwerk van wandelpaden op de plek waar Tu reluur straks aan Zierikzee grenst. „We hebben de mensen in Zierik zee gevraagd wat ze wilden met het gebied", licht regiodirecteur Juun de Boer van Natuurmonu menten toe. „Ze willen daar 's avonds een ommetje maken met de hond. Dus maken we een wat dichter netwerk van paden." De entrees van Tureluur bij Heer enkeet en Burghsluis krijgen par keerplaatsen, infostands en hore ca. Recron-directeur Joep Thönis- sen: „Natuurorganisaties zijn niet onze vijand. Onze culturen lopen uiteen, maar we kunnen effectief samenwerken." Het belang van de recreatiesector is duidelijk: natuur trekt mensen, zeker als je er in mag. „Hekken stammen uit de oude, donkergroe ne benadering. Die willen we niet meer", aldus De Boer. Gedeputeer de Harry van Waveren reageert po sitief: „Het lijkt de laatste tijd in Zeeland alsof groen en economie tegengesteld zijn. Ik ben blij met een voorbeeld waaruit blijkt dat het ook samen kan." De recreatiesector en natuurorga- nisaties tekenen een overeen komst waarin ze beloven de ont wikkeling van nieuwe natuurge bieden samen aan te pakken. door Piet «leemans ZIERIKZEE - Wie vanaf Schou- wen-Duiveland richting Rotter dam reist, dient de komende tijd rekening te houden met vertra ging. Gisterenavond is de renova tie van de Haringvlietbrug van start gegaan. En van vrijdag 12 tot en met maandag 15 september wordt er gewerkt aan knooppunt Hellegatsplein en de N59 ter hoog te van de Schaapsweg. De renovatie van de Haringvliet brug is veelomvattend. Het weg dek wordt vernieuwd en zowel slagbomen als verlichting vervan gen. Ook het technische gedeelte van de burg wordt grondig aange pakt en deels vernieuwd. Door ge bruik te maken van een verplaats bare middenberm probeert Rijks waterstaat de overlast voor het ver keer tot een minimum te beper ken. Gedurende de werkzaamheden zijn in totaal drie rijstroken be schikbaar. Tijdens de ochendspits twee richting Rotterdam en één richting Zeeland en tijdens de avondspits twee richting Zeeland en één richting Rotterdam. Tij dens de werkzaamheden aan N59 en Hellegatsplein worden wegvak- ken afgesloten voor alle verkeer. Het autoverkeer kan gebruik ma ken van de parallelweg. Rijkswaterstaat adviseert reizigers in genoemde periode de N59 te mijden. m Aan de wegen richting Rotter- dam wordt de komende tijd ge werkt. De Haringvlietbrug, het Hellegatsplein en een deel van de N59 gaan op de schop. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Burgers en regenten ko men lijnrecht tegenover elkaar te staan in De Kraankinderen, de nieuwste productie van de Stich ting Historische Spelen Zierikzee (HISP). Deze voorstelling, die don derdag in première gaat, trekt de toeschouwers het Zierikzee van 1845 binnen. Het is een doordeweekse dag. Het rad van de imponerende scheeps kraan wordt aangedreven door kin deren. Marktvrouwen wisselen de laatste roddels uit. De tegenstellin gen tussen rijkdom en armoede zijn groot. Het is de tijd van de Ro mantiek, maar voor velen heerst er ook ellende. De scherpe kantjes van onrecht en sociale wantoestan den zijn anno 2008 verdwenen, maar het stadsaanzien vanaf het Kraanplein is grotendeels hetzelf de. Met het poortencomplex en de monumentale patriciërswoningen aan weerszijden van de Oude Ha ven is nauwelijks een mooier na tuurlijk decor denkbaar. Volgens theatermaker en artistiek leider Cees Möhlmann behoort het tot de oogst van tien jaar histo rische spelen dat mensen wat be wuster en met besef voor de ge schiedenis in hun eigen omgeving rondkijken. Met nu zes producties op rij, zijn saillante gebeurtenissen door de eeuwen heen belicht. Dat loopt vanaf het begin van de bewo ning in de Westhoek van dit ei land met De Bruiden van Burgh tot aan deze nieuwe productie, die nog het dichtst tegen het heden leunt. Het idee voor De Kraankin deren ontsproot bij Möhlmann vijf jaar geleden bij het zien van een oude havenkraan in Brugge. Na speuring op internet leverde hem een oude tekening van een verge lijkbare kraan in Zierikzee op. Volgens gemeentearchivaris Huib Uil waren het in de 19e eeuw voor namelijk stevige, gedrongen jonge mannen die het rad aandreven. Hij achtte het echter niet ondenk baar dat daar in de middeleeuwen ook kinderen voor werden inge- 'De liedjes stuwen het verhaal voort. Ik wil geen rode rozen rood kleuren' zet. Die 'dichterlijke vrijheid' kon Möhlmann zich als tekstschrijver dan ook wel permitteren. „De eerste versie was te slap. Ge lukkig heb ik veel aan Elly, mijn vrouw. Zij voelt heel goed aan of een verhaal dramaturgisch krach tig genoeg is en geeft daarin goed advies", zegt de theatermaker. Hij heeft De Kraankinderen uiteinde lijk een stevig portie dramatiek meegegeven. Het kraankind Sara (13), vertolkt door Sophie Duinhouwer, speelt een belangrijke rol in het verhaal. Zij moet haar karig loon delen met haar moeder Aagje, die na een ongeluk in de katoenweverij is ontslagen. Sara heeft haar vader nooit gekend. Hij was een stoere zeeman, maar zijn schip is bij In- dië vergaan. Toch blijft het meisje dromen dat haar vader nog leeft. „Omdat het verhaal zich afspeelt in de Romantiek wilde ik ook in de liedteksten behoorlijk wat dra ma. Geen smartlappen, maar wel levensliederen én muziek die aan Schubert en Strauss doet denken. En de teksten moeten het verhaal voortstuwen. Ik houd er niet van met de liedjes alleen maar rode ro zen rood te kleuren", zegt Möhl mann. Componist Mar van der Veer voelde als vanouds weer heel goed aan waar de regisseur op doelde. „Enkele mensen met geschoolde stemmen zongen de ondersteu nende cd in. De acteurs zingen daar live bij mee tijdens de voor stellingen. Wat Möhlmann betreft, mag dat af en toe best een beetje rauw klinken. „Het is een verhaal over het volk en de mensen uit het volk zingen dus ook." De regisseur uit zich in superlatie ven waar het de kostuums betreft. „De kostuumploeg onder leiding De reeds opgebouwde tribune voor het publiek neemt een groot deel van het Kraanplein in. foto Dirk-Jan Gjeltema 800 nr MODE. WATERSPORT J ACHTSERVICK 4CH-DE ZUIDSCHOR w x&tX hautic I.JPE3.TVU»: WAT*.\Y Ulnl.VVRTSIllJh Zandfe^H'kwegS, Huur een dag (oii3)p23io. een 'Zuidschor Sloep' Inboord motor. Geen vaarbewijs nodig. (jHde Haven Bel voor een reservering! Koningstraat 2 WWW.ZUIPSCH0R.INL door Mieke van der Jagt WILHELMINADORP - 'Museumsluis' heet hij al sinds de jaren zestig van de vorige eeuw. Maar geen bordje verwijst naar het sluisje aan het Goese Sas. Aantrekkelijke fietsrou- te's lopen er langs, maar je moet wel een jacht en ligplaats bij Han- sa hebben, wil je het sluisje kun nen aanschouwen. Zonde vindt het gemeentebestuur van Goes. En wat nog erger is, het sluisje, be gin jaren tachtig bij de bouw van de nieuwe sluis al geen toonbeeld van goed onderhoud, vervalt steeds verder. Volgens Triest de Jonge van de afdeling stadsbeheer, gaat de gemeente zich nu, onder aanvoering van wethouder Joost Adriaanse, inspannen om de mu seumsluis op een lijst te krijgen. Daarmee zouden wellicht subsi dies kunnen worden verkregen om het stukje maritieme geschie denis op z'n minst te conserveren zoals het nu is en toegankelijker te maken. De museumsluis verving in 1890 de eerste sluis bij het Goese Sas, die werd aangelegd door de Maat schap De Wilhelminapolder, die de schorren en slikken aan de noordkant van Goes bedijkte. R* Het gemeentebestuur van Goes vindt dat het uit 1890 daterende sluisje aan het Goese Sas toegan kelijk moet worden gemaakt voor publiek. Tot in de jaren tachtig gebruikte vooral de beroepsvaart de sluis. Hoewel het sluisje altijd eigendom is gebleven van de Wilhelminapol der, verspijkerde Goes er enorm veel aan. Dat kun je dan ook heel goed zien. Waar het hardsteen ka- potgevaren is, zijn betonnen res tauraties aangebracht. Er is een aandoenlijke poging ge daan het voor het zicht aan te pas sen, door grote blokken in het be ton te suggereren. Ook een stalen damwand verraadt provisorische aanpassing en hier daar is kwets baar metselwerk met staal be schermd. Voor de gemeente Goes hoeft het allemaal niet in de oorspronkelijke staat terug te worden gebracht, maar sommige elementen hebben hard conservering nodig. Assurantiën Beloningsmanagement Pensioenconsultancy Financiële planning Hypotheken Coppejans Groep www.coppejansgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54