Binnenland Schip is kooi tegen piraten Balkenende 4 is bouwkabinet 4 j Zaterdag 6 september 2008 PZC Verdachte opgepakt na dubbele moord in Badhoevedorp Kosten middelbare Ede voert verbod op school en mbo gelijk samenscholing in IBM Overheid houdt Laatste redactionele Greenpeace in de gaten Staatscourant van pers Patiënt met wapens aangehouden in kliniek GRONINGEN - Een schip wordt steeds meer een kooi waar je wel van binnen naar buiten kunt, maar niet zo makkelijk meer van buiten naar binnen. Dat zei direc teur Leo van Ingen van ontwerp en verkoopkantoor Conoship uit Groningen. De veranderingen aan boord zijn het gevolg van de toene mende terreur op zee, met als diep tepunt deze week de twaalfde ka ping dit jaar bij Somalië. Ook Nederlandse schepen varen door de Golf van Aden bij Soma lië. Zij beleven daar angstige da gen, als zij over een traject van 1500 kilometer verhoogde kans lo pen te worden aangevallen door zwaar bewapende piraten in snel- boten. De schepen varen, met ge doofde lichten en zwaar vergren delde deuren, zo dicht mogelijk on der de kust van Oman en Jemen en dat is zo ver mogelijk weg van Somalië. Reders en scheepsbou wers broeden op maatregelen. Schouwenaar van Bodewes Shi pyards: „Als ze een bazooka op je dekhuis richten, rest je maar één ding: de piraten hun zin geven." BADHOEVEDORP - De politie onderzoekt de omge- een woning aan de Prins Clauslaan in Badhoeve- misdrijf om te zijn gekomen. Volgens de politie ving waar een man en een vrouw in de nacht van dorp. De politie heeft gisteren een verdachte op- gaat het vermoedelijk om de bewoner van de vil- donderdag op vrijdag dood zijn aangetroffen in gepakt. De twee slachtoffers bleken door een la en zijn dochter. foto Evert Elzinga/ANP DEN HAAG - Minderjarigen in het middelbaar beroepsonderwijs (mbo) kosten hun ouders onge veer evenveel als leeftijdsgenoten in het voortgezet onderwijs. Het gaat om ouders met een lager inko men die gebruikmaken van de te gemoetkoming in de schoolkos ten. Wel moeten leerlingen in het mbo vaak verder reizen dan scho lieren op de middelbare school. Dat jaagt ouders op kosten. PETER EDE - In de Edese wijk Veldhuizen geldt sinds gisteren een samen scholingsverbod. Burgemeester Cees van der Knaap, die eerder de ze week liet weten zo'n verbod te willen instellen, wil op deze ma nier escalerende problemen met zo'n twintig Marokkaanse jonge ren indammen. Deze jongeren ver oorzaken veel overlast en intimide ren bewoners. Het verbod geldt voor zes maanden. DEN HAAG - Greenpeace ontkent het, maar minister Gerda Verburg van Landbouw laat toch nagaan of het klopt dat actievoerders op nieuw in het buitenland overgaan tot het storten van rotsblokken in zee. Inmiddels heeft zij met de Duitse staatssecretaris Gert Linde- mann (Visserij) gesproken over mogelijkheden om Greenpeace aansprakelijk te stellen of een dwangsom op te leggen bij acties. DEN HAAG - Het oudste dagblad (sinds 1814) van Nederland, de Staatscourant, is gisteren voor het laatst verschenen met een gecom bineerde wetgevings- en redactio nele inhoud. De redactionele com ponent komt voortaan te verval len in het medium. De Staatscou rant verschijnt alleen nog met de wet- en regelgeving. Met ingang van 2009 zal alles via internet wor den gepubliceerd. DEVENTER - In een kliniek in De venter is donderdag een 41-jarige man aangehouden wegens bedrei ging van een medepatiënt. Hij had meerdere wapens op zijn kamer liggen, meldde de politie gisteren. De man bedreigde de medepatiënt met een gasdrukpistool. Later be dreigde hij hiermee ook politie agenten. Een onderhandelaar werd ingeschakeld, waarna de pa tiënt zich overgaf. WAT is £ft hoüjê. nilt VAA/ ~DRONKEN vrouwen Het is opvallend hoe het ka binet in een week tijd zijn lamlendige imago van zich af schudt met plannen voor de delta en het Groene Hart. Gebrek aan visie en volstrek te afwezigheid van enige daadkracht. Oppositie, werkgevers en vakbonden laten al sinds het aantreden van Balkenen de IV geen moment onbenut om het kabinet gebrek aan ideeën en doortastenheid te verwijten. Als er al besluiten worden genomen, komt het kabinet niet verder dan de benoeming van een commissie. Zo worstelt het kabinet nog altijd met het ontslagrecht, komt er tot nog toe weinig terecht van de aan pak van het verkeersinfarct, zit de woningmarkt nog altijd op slot en ook tegen de uitdaging van de kli maatverandering lijkt het land niet opgewassen. Deze week echter omarmde Bal kenende het miljardenplan van de Deltacommissie dat Nederland tot ver in de volgende eeuw droog moet houden. Volgend jaar al komt er een nieuwe Deltawet, be looft Balkenende, waarin de hele ANALYSE door Gert van Harskamp financiering van het project (150 miljard euro) wordt geregeld. Gisteren deed het kabinet er een schepje bovenop. Tot 2040 komen er een half miljoen huizen extra bij in de Randstad, vooral hoog bouw, zo staat te lezen in plannen van de ministeries van Landbouw, Ruimtelijke Ordening en Verkeer en Waterstaat. Het Groene Hart wordt een immens stadspark, maar dan met vergezichten en nog meer ruimte voor recreatie. Ideeënarmoe kan het kabinet in elk geval niet meer worden verwe ten. En nog is de plannenkoker niet leeg. Maandag presenteert de werkgroep Mobiliteitsmanage- ment oplossingen om de files aan te pakken. Een dag later komt weer een andere 'taskforce' met ideeën hoe Nederland verloederde bedrijventerreinen kan opkalefate ren. Ongetwijfeld zal het kabinet van beide plannen snel werk ma ken, want Balkenende IV heeft er zelf om gevraagd. Verder wil dit ka binet de nominatie in de wacht sle pen voor de Olympische Spelen (2028) en het wereldkampioen schap voetbal (2018). Balkenende IV is met al deze grootse plannen niet alleen ont waakt uit een lange winterslaap. Sinds de wederopbouwkabinetten van de jaren vijftig heeft de poli tiek niet meer zulke ingrijpende projecten in gang gezet. Ideaal voor bouwers en baggeraars die hun ordermappen decennialang gevuld zien. Als de plannen ook werkelijkheid worden natuurlijk. Maar dat is nog de vraag, want er is een praktisch probleem. Door de personeelskrapte hebben de bouwers nu al moeite projecten tij dig af te ronden. Dat personeelste kort wordt door de vergrijzing al leen maar nijpender. Daarnaast lijkt Nederland amper klaar voor zulke grootschalige bouwprojecten. Procedures duren zo lang, dat kleinere projecten nu al moeizaam van de grond komen. Zo duurt bijvoorbeeld alleen de verbouwing van het Rijksmuseum al tien jaar. Dat zet de plannen om binnen enkele decennia hele ste den uit de grond te stampen in een ander daglicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4