Dort PZC 141 Van Marwijk zoekt betere balans BenZeker.nl Hypotheek berekenen, vergelijken of afsluiten? Nederland - Australië 45 Vriendschappelijke interland aftrap: 20.45 uur Philips Stadion, Eindhoven De tijd zal uitwijzen of bondscoach de juiste strategie voert. Kim Gevaert neemt afscheid in stijl in Brussel Joan van Belzen speelt gewoon nog met Hoek in hoofdklasse Zaterdag 6 september 2008 Tip? sport@pzc.nl Winst 7 Gelijkspel 2 Verlies 1 Oud-internationals als bondscoach Bert van Marwijk is de vijfde oud-international die bondscoach werd van Oranje. Marco van Basten is het meest ervaren in deze dubbelrol. Marco van Basten Frank Rijkaard Rinus Michels Kees Rijvers Bert van Marwijk Duels als Duels als speler coach Totaal PZC Rolant Quist bron Rudy Boogert en voetbalstats.nl foto's ANP/EPA Coach Oranje Bert van Marwijk 19 mei 1952 Ervaring: Actief voetballer bij Go Ahead Eagles, AZ, MW en Fortuna Sittard en in het Nederlands elftal. Coach sinds 1988 bij respectievelijk Fortuna Sittard, Feyenoord, Borussia Dortmund en weer Feyenoord. Bondscoach sinds 2008. Van Bronckhorst Coach Socceroos Pim Verbeek 12 maart 1956 Ervaring: Actief voetballer bij NAC, Roda JC en Sparta. Coach sinds 1984 bij respectievelijk Unitas, De Graafschap, Feyenoord, Wageningen, Groningen, Fortuna Sittard, Omiya Ardija (Japan) en Borussia Mönchengladbach. Bondscoach van Zuid-Korea (2006) en sinds 2007 van Australië. Robben Ooijer Vermoedelijke opstelling Oranje Laatste tien duels van Oranje in Eindhoven 29-05-2008 Denemarken 1-1 17-10-2007 Slovenië 2-0 06-09-2006 Wit-Rusland 3-0 01-06-2006 Mexico 2-1 07-09-2005 Andorra 4-0 30-03-2005 Armenië 2-0 29-05-2004 België 0-1 28-04-2004 Griekenland 4-0 11-10-2003 Moldavië 5-0 30-04-2003 Portugal 1-1 Van Bommel Heitinga Huntelaar Mathijsen De Jong Stekelenburg door Dick Sintenie KATWIJK - Vier jaar lang is Marco van Basten als bondscoach achter volgd met zijn belofte het Neder lands elftal dominant, aanvallend en aantrekkelijk te laten voetbal len. Zijn opvolger Bert van Mar wijk uit zich voorzichtiger. De linksbuiten van weleer zoekt naar balans. In de manier waarop hij Oranje wil laten spelen én in zijn presentatie. Aan de ene kant zegt Van Marwijk te genieten van de kwaliteiten van de internatio nals met wie hij op het veld staat, anderzijds waarschuwt hij voor de valkuilen. „We zijn een creatief en brutaal volkje, maar ook een beetje arro gant." Met andere woorden: Oran je moet de aanvallende kwaliteiten niet verloochenen en de zwakhe den niet veronachtzamen. Van Marwijk: „We moeten nog beter le ren winnen. Dat doe je door de zaak stabieler te organiseren." Dat 'beter leren winnen' doet nog al vreemd aan omdat hij praat over een ploeg die van de laatste 53 interlands er 35 won. En van de achttien duels die géén winst ople verden, gingen er slechts zes verlo ren. Daar kun je als klein voetbal land internationaal mee voor de dag komen. Dat bewijst ook de vierde plaats die Nederland in neemt op de Fifa-ranglijst. Toch meent Van Marwijk dat het Nederlands elftal beter in balans moet zijn. Mark van Bommel en Nigel de Jong, de twee controle rende middenvelders, vervullen daarin een voortrekkersrol. Méér dan onder Van Basten fungeert het tweemansblok - op het EK ge vormd door De Jong en Orlando Engelaar - als verdedigende buffer. „Maar ook onze aanvallers kunnen Het resultaat zal in grote mate de geloofwaardigheid van Van Marwijk bepalen ons stabieler maken", zegt de hui dige bondscoach. „Een ploeg staat verdedigend soms heel goed als de aanvallers net op tijd een paar stap jes terugzetten." Dat neigt naar be houdzucht en het is de vraag hoe zijn spelers daar over denken. Im mers, de beste voetballers in Oran je zijn de aanvallers en om die zo goed mogelijk te laten renderen moet een coach hen met zo min mogelijk nevenopdrachten opzade len. Tenzij Van Marwijk kiest voor een dienstbare kracht als Dirk Kuijt, maar dat gaat ten koste van creatieve en eerzuchtige spelers als Robin van Persie, Wesley Sneijder of Rafael van der Vaart. De tijd zal uitwijzen of Van Mar wijk de juiste strategie voert en of hij alle springende kikkers in zijn kruiwagen kan houden. Het resul taat zal in grote mate zijn geloof waardigheid bepalen. Wat dat be treft begint het Nederlands elftal woensdagavond in Skopje met een 'vervelende' wedstrijd tegen Mace donië. Onder Van Basten speelde Oranje in de kwalificatie voor het WK 2006 tweemaal gelijk (2-2 en 0-0) tegen die tegenstander. In de onderhandelingen over het speelschema in deze kwalificatie reeks vond de KNVB een vrije eer ste speeldag zwaarwegender dan de vraag wie de eerste tegenstan der zou zijn. Als de andere landen uit Groep 9 (Noorwegen, IJsland, Macedonië en Schotland) vandaag aan het kwalificatietoernooi begin nen, speelt Oranje een vriend schappelijke wedstrijd tegen het Australië van bondscoach Pim Ver beek. In die wedstrijd heeft Van Mar wijk de gelegenheid om zes keer te wisselen en spelers te sparen. Bo vendien kan hij morgen nog wijzi gingen aanbrengen in zijn selectie. Die selectie is op dit moment fit, al kampt Van Persie met de nawee ën van een enkelblessure. Afgaan de op de laatste training gisteren - in Katwijk neemt Kuijt diens posi tie aan de rechterflank over. BenZeker.ni vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43