Over handicap wordt niet gesproken Stelletje klootzakken Paralympische sporters nemen Peking in bezit. Esther Vergeer draagt vlag bij de opening Australische atlete is niet blind genoeg Prinses Margriet bezoekt Paralympics Elsbeth van Oostrom is één van de tachtig 40 Zaterdag 6 september 2008 PZC door Remko Tanis PEKING - Hij hoeft pas maandag aan de startlijn van het olympisch stadion te verschijnen, maar whee ler Kenny van Weeghel heeft zijn eerste wedstrijd noodgedwongen gisteren al gehad onder de hete zon in Peking. Paralympische vrij willigers zetten hem een halte te vroeg uit de metro. Met een rol stoel kom je dan niet zomaar terug de metro in. Van Weeghel heeft daardoor de laatste twee kilometer naar het olympisch terrein zelf moeten vinden. Het leverde hem een dwaaltocht door Peking op. Het is het enige dat even niet vol gens plan liep in Van Weeghels pa ralympische voorbereidingen. De 27-jarige wheeler laat zich er niet door afleiden. Zijn doel is goud op de 100 meter, het koningsnummer van de atletiek. „Ik weet dat het er in zit", vertelt de atleet bij de vij ver voor zijn appartement in het olympisch dorp. Dat is in drie da gen tijd omgebouwd tot paralym pisch dorp voor de vierduizend at leten die er de komende tien da gen gaan strijden om medailles in twintig sporten. Voor Van Weeghel zijn het de der de Zomerspelen. Na zijn interna tionale doorbraak in 2001, toen hij Europees kampioen op de 200 me ter wheelen werd, haalde hij in 2004 bij de vorige spelen in Athe ne drie medailles: goud, zilver en brons. „Het resultaat moet deze Spelen minstens zo goed of beter worden", zegt Van Weeghel. Aan de andere kant van de vijver zit rolstoelwielrenster Monique van der Vorst er wat minder nuch ter bij. Voor haar, en voor haar sport, zijn dit de eerste Spelen. Haar weg naar dit moment ging, letterlijk, gepaard met ongelukken en pijn. „Ik was heel goed toen ik werd aangereden", denkt Van der Vorst (23) terug aan 20 april dit jaar: het moment dat een Amerikaan in een auto een einde dreigde te ma ken aan haar paralympische droom. Tijdens een trainingskamp in Florida werd ze aangereden. Ze raakte kort in coma en hield een zware whiplash over aan het onge val. „Het was kantje boord", ver telt ze. „Volgens de artsen zou het zes maanden tot een jaar duren voor ik weer kon functioneren. Alsof ik de Spelen, waar ik al die ja ren alles voor heb gedaan, opzij laat zetten door iemand die mij omver rijdt." Van der Vorst, die sinds haar der tiende in een rolstoel zit, ver scheen daarom al twee maanden na het ongeluk aan de start van een kwalificatiewedstrijd waar ze moest presteren om naar Peking te PJI| Wheeler Kenny van Weeghel be- haalde vier jaar geleden drie para lympische medailles (goud, zilver en brons). Die oogst wil hij nu mi nimaal evenaren. mogen. Jarenlang won ze kam pioenstitels, maar in juli moest de drievoudig wereldkampioen tij dens het WK alles op alles zetten om derde te worden: net genoeg voor de Spelen. „Ik voelde me vre selijk, barstte van de pijn. Je weet dat je je titel al kwijt bent, maar je moet presteren. Op zo'n moment is topsport zeker keihard." „Na de twee verkeersongelukken in een jaar ben ik nu veel te blij dat ik nog leef Ik vraag me echt af waarom mensen zeuren over klei ne dingen, zoals dat ze te dik zijn." Die houding herkent ze in meer at leten in het paralympisch dorp. „Ik heb nog nooit zoveel gehandi capten bij elkaar gezien." Een dorp waar blinden de rolstoelers voort duwen en rolstoelers de blinden vertellen welke kant ze opmoeten. Van der Vorst: „De afspraak is dat we onderling niet over onze handi caps praten. We zijn hier om te sporten. Maar iedereen hier heeft iets veel ergers meegemaakt dan een beetje te dik zijn." PEKING - Rolstoeltennisster Esther Vergeer draagt vandaag de Neder landse vlag tijdens de openingsce remonie van de Paralympische Spelen. Chef de Mission Thea Lim- bach maakte dit gisteren in Peking bekend. Limbach gaf bij de bekend making aan heel veel respect te hebben voor de prestaties van Vergeer. „Vergeer won de afgelo pen jaren talloze titels en is al ja ren wereldwijd de onbetwiste nummer één in het vrouwenten nis. Ik ben dan ook heel blij dat zij voor ons de vlag gaat dragen." PEKING - Een Australische atlete mag niet meedoen aan de Paralym pische Spelen omdat ze niet blind genoeg is. Jessica Gallagher zou in Peking in actie komen bij het dis cuswerpen, verspringen, kogelsto ten en de 100 en 200 meter. Haar linkeroog was volgens de criteria te goed. Gallagher wist vooraf al dat ze een grensgeval was. „Ze was hiervan al op de hoogte gebracht door het Australische Paralympi sche Comité, dus het komt voor haar niet volledig als verrassing." AMSTERDAM - Prinses Margriet be zoekt van vrijdag 5 tot en met woensdag 10 september in Peking de Paralympische Spelen. De prin ses is onder meer aanwezig bij de opening en bezoekt daarna ver schillende onderdelen waar Neder landse gehandicapte sporters aan meedoen. De prinses bezoekt de Olympische Spelen als lid van het erebestuur van het International Paralympic Committee (IPC). PEKING - Tijdens de Paralympics komen tachtig Nederlandse atle ten in actie. Bekende namen zijn Esther Vergeer en Robin Ammer- laan bij het rolstoeltennis, maar ook in de andere sporten heeft Ne derland kans op medailles. Eén van de tachtig deelnemers is Elsbeth van Oostrom uit Goes. Ze maakt deel uit van het nationale rolstoelbasketbalteam. „Het zal zwaar worden", zei ze in de aan loop naar de Paralympics. „Ik hoop op een olympische medaille, maar we gaan natuurlijk voor goud." Wekelijks worden hele scheldwoor- denboeken over de Nederlandse voetbalvelden uitgekotst, maar toch was de in dit kader vriendelijk klinken de term stelletje klootzakken afgelopen woensdag een opmerkelijke. Die werd name lijk niet gebezigd door een milde supporter, maar door ons aller bondscoach Foppe de Haan, Neerlands redelijkheid zelve, het ge weten van het nationale voetbal. Foppe gebruikte deze harde woorden tijdens een persconferentie toen hij terugkeek op de Olympische Spelen: „Tien van de 22 spelers verschenen met een ontoereikende conditie in het trainingskamp", meldde hij ruim tweeënhalve week na de Spelen nog steeds onthutst. „De Olympische Spelen waren mijn grote doel, maar toen we een week sa men waren dacht ik: stelletje klootzakken, een aantal van jullie ondersteunt het doel niet." Pleegt De Haan nu verraad of heeft het zin dat hij zijn verhaal verteltJe moet nooit kwaad met kwaad vergelden en dat doet Foppe een beetje: hij voelt zich verraden en vertelt nu - tegen alle afspraken in - waar om het in China niet lekker liep. Aan de an dere kant: Foppe durft uit de school te klap pen en toont Jan-met-de-pet hoe het er in de voetballerij aan toe kan gaan. Het was er niet zomaar eentje die zich slecht voorbereid had, het waren er tien! De halve selectie! Sommige (veel?) voetballers storen zich aan God noch gebod. Ze verdienen kapitalen en kunnen ongestraft doen waar ze zin in heb ben. Er zijn maar weinig trainers die hard durven optreden, bang voor de macht van een groep dommeriken. Een populist als Jack van Gelder speelt het spelletje mee. Ze houden een microfoon onder de neus van on ze toppers - die een vocabulaire hebben van een kind van elf en een IQvan ver onder de tachtig - en knikken begrijpend. Ze doen als of de minister-president aan het woord is. Foppe onderstreept met zijn woorden nog maar eens het bedenkelijke niveau waarop de voetballerij zich bevindt. Er zijn in Neder land maar een paar mensen die helder kun nen en durven maken waaraan het schort: passie, inzicht, gezond verstand. Een voetbal liefhebber moet zich toch rot schamen als hij weet dat alle atleten zich vier jaar het schompes trainen om mee te mogen doen aan de Spelen, behalve voetballers. Die han gen minder dan twee maanden voor het uur U aan een ver strand gewoon lekker aan de bierpomp. Koen de Vries Rolstoelwielrenster Monique van der Vorst (links) en wheeler Kenny van Weeghel maken deel uit van de Nederlandse paralympische equipe. foto Frans Schellekens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 42