Eén grote vrolijke familie bij Racoon 'Heel goed aanbod voor Toorop' .VEILING www.kleintjesknaller.nl zeeland nazomerfestival Zeeuws Museum rekent op provincie en fondsen voor behoud schilderij. Concert fortepianist en Film over concert bij sopraan in Middelburg windorgel Vlissingen Installaties Berkel in vijf strandhuisjes de leukste van Nederland PZC Zaterdag 6 september 2008 39 door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Even zag het er som ber uit. De Middelburgse hemel oogde gisteravond hoogzwanger van zware buien, vlak voor het mo ment dat dé grote publiekstrekker van het Zeeland Nazomerfestival op het podium moest verschijnen. De regen bleef, als een godsge schenk, weg en het Abdijplein stroomde zonder haperen vol voor Racoon. Uit de administratie bleek een to taalaantal van 2200 verkochte kaar ten, maar de organisatie zei te ver moeden dat het werkelijke aantal nog fors hoger moest liggen. En ge- aug t/m sept 2008 zien de drukte zou dat best eens kunnen kloppen. Zelfs de kleurrij ke installatie van beeldend kunste naar Krijn de Koning deed, hoe wel daar niet direct op berekend, dienst als provisorische tribune. Vanwege de aanhoudende lange rijen voor de Balanspoort begon het optreden ruim een kwartier la ter dan de bedoeling was. Zanger Bart van der Weide bedankte de menigte omdat men zich niet door het weer had laten weerhou den. „Maar als echte Zeeuwen had ik niets anders van jullie verwacht. Let's be one big happy family to day", zei hij, om vervolgens Happy Racoon speelde gisteren in Middelburg een weinig verrassend, maar onderhoudend concert. foto Lex de Meester Family in te zetten. Het viertal was gevraagd voor het Nazomerfes tival vooral vanwege de ingetogen liedjes die het jongste album, Befo re You Leave, domineren en die - volgens de aankondiging - 'opti maal tot hun recht komen in de ambiance van het Abdij plein'. Toch nam Racoon geen voorschot op de komende theatertournee, want de band speelde gerouti neerd volgens het recept van de clubtour eerder dit jaar en van de zomerfestivals. Dat betekende vrij wel alleen materiaal van de laatste cd en voorganger Another Day, soms in behoorlijk stevige versies. Grote verrassingen zaten er niet in het concert. Het was eerder het be kende stramien: de vaste opener Good And Ugly, Walk Away dat verweven werd met de Strang- lers-klassieker Golden Brown, Luc ky All My Life dat Van der Weide wederom opdroeg aan zijn vrouw, het oeh-oeh voorafgaand aan Kingsize. Het eigen Zeeuwse pu bliek werd, ondanks de bijzondere locatie, weinig extra's geboden. De muziek van Racoon laat het pu- Nazomerfestival vandaag Toneelstuk Kwartet, in de Covra in Borssele, 20.15 uur. Vandaag geen vis, drama op straat, Wemeldinge, 20.15 uur. Dodendans. Vertrek per bus 20.00 uur, Abdij Middelburg. Zilke (muziektheater), Holland- sche Hoeve, Goes, 20.15 uur. Theatermarathon Odyssee Abdij M'burg, 18.30 uur (uitv.) Concert Gabriel Rios met Jef Neve Kobe Proesmans, Abdij plein Middelburg, 21.00 uur. Optreden Leslie Nielsen met Zeeuwse bassist Dennis Note- baart (16), Abdijplein, 22.30u. www.pzc.nl/nazomerfestival. bliek ook niet zo snel uit zijn dak gaan, maar zorgt wel voor een on derhoudende avond. De band zelf vermaakte zich eveneens. Tijdens Clean Again kreeg Van der Weide zelfs de slappe lach, zodat het tweede couplet volledig de mist in ging- Hoe mooi het recente repertoire van Racoon ook is, soms drijft de heimwee boven naar de weliswaar minder verfijnde maar wel pakken de nummers uit de beginjaren. He lemaal aan het eind van de toegift kwam er toch nog eentje voorbij: Feel Like Flying. Tot enthousiasme van het publiek. Racoon kreeg van het publiek gemiddeld 4,4 sterren (van de mogelijke 5). door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Hij wil niet te vroeg juichen, maar directeur Valentijn Byvanck van het Zeeuws Museum gaat ervan uit dat Toorops schilde rij Gebed voor de maaltijd in Mid delburg kan blijven. „Ik denk dat het wel gaat lukken. We hebben een heel goed aanbod gekregen." Het schilderij was oorspronkelijk van het joodse echtpaar Flersheim. Eind jaren dertig werd diens collec tie kunst door de nazi's geconfis queerd. Het Zeeuws Museum, zich niet bewust van de voorgeschiede- -i Jan Toorop, Gebed voor de maaltijd (1907). nis, kocht het in 1981 van een han delaar voor ruim 68.000 euro. In 1999 eiste de Amerikaan Walter Eberstadt en zijn zus, erfgenamen van de Flersheims, het schilderij op. De zaak werd uiteindelijk voor gelegd aan de Restitutiecommis sie, die in april van dit jaar bepaal de dat Eberstadt recht heeft op het doek. Wel moet hij het museum het geïndexeerde aankoopbedrag betalen: 121.500 euro. De verhoudingen tussen het mu seum en Eberstadt waren lange tijd verstoord. Toch lukte het By vanck deze zomer in contact met hem te komen. Toen bleek dat Eberstadt het grote belang van de Toorop voor Zeeland onderkent en wil meewerken aan een oplos sing. De vraagprijs van 380.000 eu ro is fors lager dan de vermoedelij ke veilingwaarde. Het museum is nu druk bezig het geld (de vraagprijs min 121.500 eu ro) bijeen te krijgen. Daarover lo pen gesprekken met de provincie Zeeland, de Mondriaan Stichting en de Vereniging Rembrandt. By vanck is optimistisch. „Ik denk dat we een heel eind komen." MIDDELBURG - De Middelburgse fortepianist Leen de Broekert ver zorgt vanavond samen met de van oorsprong uit Vlissingen afkomsti ge sopraan Annegeer Stumphius een recital. Het concert vindt plaats in de Burgerzaal van het stadhuis in Middelburg en begint om 20.00 uur. Op het programma staan liederen van Mozart, Beetho ven en Schubert. VLISSINGEN - In kunstruimte de- Willem3 in Vlissingen is morgen om 16.00 uur de try-out van de film Concert voor windorgel en sax. Het is een registratie van het con cert dat Dies le Due in juli tijdens het Onderstroom-festival verzorg de bij het windorgel in Vlissingen. De film wordt ingeleid door Wil lem Kniknie, directeur van Muziek- podium Zeeland. WESTKAPELLE - Kunstenaar Rob Berkel toont deze maand installa ties in vijf strandhuisjes nabij strandpaviljoen Paradiso, gelegen tussen Zoutelande en Westkapel- le. Het Zeeuwse Strandhuisjes Pro ject is een initiatief van Stichting Lorenzetti en Paradiso. Het wordt morgenmiddag vanaf 15.00 uur of ficieel gepresenteerd in het strand paviljoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41