Het oude Zeeland spreekt Monumentenda 36 I Zaterdag 6 september 2008 PZC De Open Monumentendag heeft dit jaar een ruim thema: Sporen. Het kunnen sporen zijn in het landschap, in steden en dorpen, en in monumentale gebouwen. Echt makkelijk is zo'n ruim the ma overigens niet. Welke lijn moet je als provincie, als gemeen te, als monumentenbeheerder kiezen? Je kunt moeilijk je hele hebben en houden in de aanbie ding gooien. Elk gebouw, elke straatsteen, elke sloot knipoogt op een eigen wijze naar het verle den. In Zeeland heeft de themakeuze tot brede programma's voor de open monumentendag geleid. Veel kerken en molens, monu mentale woningen en bedrijfsge bouwen. Misschien ligt er een iets sterker accent op landschap pelijke elementen, zoals vliedber gen en oude verdedigingswerken. Wat dat betreft heeft Zeeland met twee vikingenburgen - in Oost-Souburg en Burgh - nog al tijd een streepje voor. Van de meer dan duizend jaar oude ver dedigingsgordel langs de West- Europse kust zijn alleen deze exemplaren gaaf bewaard geble ven. Eerder dit jaar is de ringburg op Schouwen lichtjes opgeknapt, met herstel van een deel van de wal met palissade en een vlonder pad. Voldoende om een idee te krijgen van omvang en ligging. Zo ligt het Zeeuwse landschap vol met herinneringen. De vlied berg bij Wemeldinge stamt uit een tijd, toen er plaatselijke delta plannen werden uitgevoerd om familie en vee boven water te houden. Er zijn er meer, maar die van Wemeldinge is de hoog ste. Soms stuit je in een stadje, zoals in Sluis, op een oude begraaf plaats. Vergeten en verdwenen krijgen de zerken van het Sint Janskerkhof opeens weer beteke nis, als iemand zich er druk om maakt. In het Schouwse gehucht Eikerzee is het al niet anders. Richting Scharendijke ligt er links achter een hekje een heu vel, met daarop verspreid nog vijf graven. Hier stond tot in de jaren vijftig van de vorige eeuw de her vormde kerk. Landbouwer Adrie Koster, die zijn tuin spit, weet dat het puin van de kerk als erfver- harding is gebruikt voor een nieu we boerderij aan de Florisweg, iets verderop. Een van de deels ge broken grafstenen meldt: Jacob Schalkwijk, oud-burgemeester van Ellemeet en Eikerzee, 1805-1898, onderscheiden in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Ridder in de Orde van de Ei ken Kroon. Het is een graf met een mooi uitzicht over het Schouwse platteland. Borsele: Baarland: NH Kerk, 13.00 uur: optreden Zeeuwse Koorschool, 13.30 uur: opening/prijsuitreiking, 14.30 uur: blok fluitensemble, 15.00 uur: orgel/ blokfluit- muziek; Hofdstede d'Awen Polder, audiovi suele toelichting op bouwconstructie en historische context, expositie, 15.00: uur vertelling (aanmelden: 0113-639209/ mail@g-achttien88.nl); prijsvraag en speur tocht voor kinderen in bibliotheek; specia le busdienst langs de monumenten in heel Borsele; Borssele: Korenmolen Hoop en Verwachting, foto-expositie; 't Hof Monster, 15.30 uur: optreden St. Dansz; Driewegen: Samen op Weg Kerk; Elle- woutsdijk: Fort Ellewoutsdijk, op aan vraag rondleidingen, wandelexcursies. De Southern Assocation For Historie Re-en- actments heeft een kamp opgeslagen dat een legereenheid uit Texas uitbeeldt, perio de 1861-1865. Schietdemonstraties, 13.00- 16.00 uur; 's-Gravenpolder: Protestantse gemeente, met cabaret/kleinkunst en mu ziek door Domino; NH Kerk; Molen De Korenhalm, cabaret kleinkunstgroep Do mino tussen 13.00-17.00 uur; 's-Heer Abts- kerke: Protestantse gemeente, expositie; Molen De Poel; 's-Heerenhoek: Parochie H. Willibrordus, 16.00: optreden Zeeuwse Koorschool; Heinkenszand: Protestantse gemeente Dorpskerk; Schaapskooi, nieu- t we expositie; Travalje, smederij Zuidweg, 14.00 uur: paard beslaan; molen De Vijf Gebroeders, dweilorkest de Zandlopers, c 14.00-16.00 uur; RK Kerk H. Blasius, volks dansvereniging Oberon; Hoedekenskerke: Protestantse gemeente, 's middags harp muziek; de Koutermolen, expositie; Kwa- dendamme: RK Bonifatiuskerk, 14.00 uur: optreden Zeeuwse Koorschool, diapresen tatie; Nisse: Mariakerk, foto-expositie, or gelspel om 13.00 uur; Molen De Poel; Oudelande: 't Hof Tien Gemeten, doorlo pend bolussen bakken in de bakkeet; Ove- zande: 't Hof Acht is meer dan Duizend; RK Kerk van parochie O.L.V. Hemelvaart, 15.00 uur: optreden Zeeuwse Koorschool. Goes: Goes: (binnenstad) openingsconcert, 9.45-10.00 uur; stadsrondleidingen, 14.00-16.00 uur; bekendmaking program ma, 11.00-16.00 uur; afsluiting, 16.00 uur; muziekschool; ringsteken met sjezen door ringrijdersvereniging Zuid-Beveland bij de Steenen Brug; Werkplaats van edelsmid/ontwerper Mare de Regt, Vlas- markt 10, expositie; schippersvereniging Houthaven (meer op internet); ambachts centrum Hollandse Hoeve, met o.a. de monstraties smeden en bloemenwerk van De ringwalburg van Burgh. foto Marijke Folkertsma Vliedberg bij Wemeldinge. foto Dirk-jan Gjeltema Sint Janskerkhof in Sluis. foto Peter Nicolai De begraafplaats van Eikerzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38